Контакт

Спорт

Хрватска и Шпанија ги освоија првите места во своите групи

Објавено пред

И покрај тоа што повторно не „блескаа“, Хрватска влегува во втората фаза на Светското првенство во Египет како првпопласирана од својата група за пресметка со Данска, Бахреин и Аргентина во втората фаза.

Во последниот меч, по едвај избореното реми со Јапонија и тешката победа над Ангола, тимот на Лино Червар беше подобар од Катар со 26:24 (13:11), правејќи предност од стартот на мечот и оддржувајќи го до финишот. Марио Мамиќ со шест гола и Мартин Штрлек со пет беа најефикасни кај „коцкастите“.

Шпанија исто така ќе пренесе три поени во втората рунда (каде што ќе се во група со Германија, Унгарија и Уругвај), откако лесно со 36:30 ја совлада репрезентацијата на Тунис. Анхел Фернандез беше убедливо најдобриот ракометар кај Шпанците со 10 гола во противничката мрежа.

СП ЕГИПЕТ 2021, 3.КОЛО

ГРУПА А

Уругвај – Зеленортски Острови 10:0 службено

Германија – Унгарија 20.30 ч.

Табела: 1.Германија 4, 2.Унгарија 4, 3.Уругвај 2, 4.Зеленортски О. 0

ГРУПА Б

Шпанија – Тунис 36:30 (17:14)

Бразил – Полска 20.30 ч.

Табела: 1.Шпанија 5, 2.Полска 2, 3.Бразил 2, 4.Тунис 1

ГРУПА Ц

Јапонија – Ангола 30:29 (16:12)

Хрватска – Катар 26:24 (13:11)

Табела: 1.Хрватска 5, 2.Катар 4, 3.Јапонија 3, 4.Ангола 0

ГРУПА Д

Бахреин – ДР Конго 34:27 (14:12)

Данска – Аргентина 20.30 ч.

Табела: 1.Данска 4, 2.Аргентина 4, 3.Бахреин 2, 4.ДР Конго 0©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Почина голманот на Порто Алфредо Кинтана

Објавено пред

Ракометниот клуб Порто, објави дека од последиците на срцевиот удар, починал 32-годишниот голман, Алфредо Кинтана.

Голманот, во понеделникот, за време на тренингот, доживеал инфаркт. Поради сериозноста на ситуацијата тој бил ставен во вештачка кома. За жал неговото срце не издржа и тој почина во петкот, во болницата „Сао Жоао“.

„Никогаш не очекувавме дека ќе објавиме ваква порака, нашиот драг Алфредо Кинтана не напушти денеска. Засекогаш ќе го паметиме како еден од нас. Вистински змеј. Почивај во мир“, објави клубот на социјалните мрежи.

Квинтана е роден на Куба, но бил и португалски државјанин десет години, забележал над 70 настапи за португалската репрезентација.

Прикажи повеќе...

Спорт

Лазаров го скрати списокот за дуелите со Данска

Објавено пред

Селекторот на ракометната репрезентација на македонија, Кирил Лазаров, го објави конечниот на играчи за претстојниот квалификациски дво-меч со светскиот првак Данска, во рамките на квалификациите за пласман на Европското првенство.

Првиот натпревар против Данска, Македонија ќе го во СЦ “Борис Трајковски” на 11.март во 20 часот, три дена подоцна, со почеток во 16 часот, ќе се одигра дуелот во Алборг.

На спискот на селекторот се наоѓа и Филип Миркуловски, кој како и Лазаров ќе има двојна улога, тој ќе биде играч и помошник на селекторот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Адеми и Ристовски против Тотенхем, Манчестер јунајтед ќе се соочат со Милан

Објавено пред

УЕФА, во своето седиште во Нион, попладнево ги одреди двојките за осмина-финалето, во Лига Европа. Несомнено дека дерби на оваа фаза е пресметката на поранешните европски шампиони Манчестер јунајтед и Милан. Динамо Загреб, во чии редови играат македонските репрезентативци Аријан Адеми и Стефан Ристовски, за противник го доби Тотенхем.

Ждрешката во Нион реши Паоло Фонсека да ја предводи Рома против својот поранешен клуб Шахјтјор и овозможи реприза на осмина-финалето од минатата сезона, кога Олимпијакос во два драматични натпревари го елиминираше Арсенал.

Осмина-финални двојки во Лига Европа:

Ајакс-Јанг Бојс
Динамо Киев-Виљареал
Рома-Шахтјор
Олимпијакос-Арсенал
Динамо Загреб-Тотенхем
Манчестер јунајтед-Милан
Славија Прага-Глазгов Ренџерс
Гранада-Молде

Натпреварите од оваа фаза во Лига Европа на распоредот ќе бидат на 11 и 18.март.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија18 минути

Регистрирани нови 554 случаи на коронавирус, починаа осум лица

Министерството за здравство информира дека, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени...

Македонија1 час

(Видео) И покрај жестоките обиди демонстрантите не го пробија кордонот, полицијата во акција за потиснување

Јајца, балони со вода, канти за ѓубре и пластични столчиња летаа кон полицајците пред „Мавровка“ во нов обид демонстрантите да...

Македонија2 часа

(Видео) Повреден полицаец на протестите кај Бит-пазар

Ескалираа протестите кај Бит-пазар, по судирите со полицијата. Демонстрантите фрлаат со камења и пластични шишиња кон полицискиот кордон. Во судирите,...

Македонија4 часа

Веднаш по судењето Мијалков оди во затворот во Шутка

Судот донесе одлука првообвинетиот Сашо Мијалков да издржува ефективен, односно затворски притвор. Тој по судењето ќе биде спроведен во истражниот...

Македонија4 часа

Лекарска комора: Згрозени сме од постапката на возачот кој удри во доктор и побегна

Лекарската комора најстро го осудува вчерашниот инцидент во кој со тешки повреди се здобил д-р Ѓорѓи Јота, хирург и професор...

Македонија5 часа

12 години затвор за Мијалков за масовно и нелегално прислушкување

Ексдиректорот на УБК Сашо Мијалков е осуден на 12 години затвор за масовното нелегално прислушкување од 2008 до 2015 година...

Европа6 часа

Макрон: Со задоволство би ја примил вакцината на „Астразенека“ кога ќе дојдам на ред

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека со задоволство би прифатил да се вакцинира против Kовид-19 со вакцината нa „Оксфорд“ /„Астразенека“...

Свет7 часа

Кина одобри уште две вакцини против коронавирус

Кина одобри употреба на уште две вакцини против коронавирус. За вакцината„Кансино е потребна само една доза и, како што е...

Свет8 часа

Бразил не знае што да прави со мутациите, калифорнискиот вид е најопасен

Бразил се соочува со нова фаза на пандемијата со мутирани варијанти на Ковид-19, три пати позаразни, рече министерот за здравство....

Свет8 часа

Воздушни напади во Сирија по наредба на Бајден

Американската армија изврши воздушни напади во источна Сирија по наредба на претседателот eо Бајден врз објекти за кои Пентагон вели...

Македонија8 часа

Затворени повеќе улици во Скопје поради протест за „Монструм“

Во Скопје ќе важи посебен режим на сообраќај поради протест за пресудите во случајот „Монструм“. Роднини на осудените, во вторникот,...

Свет19 часа

Меркел најави дигитални сертификати за вакцинација во ЕУ

Германската канцеларка, Ангела Меркел, вели дека дигиталните сертификати за вакцинација, кои ќе им овозможат на луѓето да патуваат во Европа...

Македонија22 часа

Потврдени 582 нови случаја на коронавирус во Македонија, починаа 13 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.972 тестирања, а регистрирани се 582 нови случаи на...

Македонија23 часа

(Видео) Заев за случајот со Мијалков: Испратена е порака дека системот функционира

Испратена е пораката дека системот функционира. Треба да знаат граѓаните дека сме на добар пат во јакнењето на правниот систем,...

Македонија1 ден

Тројца кумановци формирале терористичка група по примерот на Исламската држава

Тројца кумановци се обвинети за тероризам и формирање ќелија по примерот на познатата терористичка организација Исламска држава. Во терористичката група...

Македонија1 ден

Денеска и утре состаноци на мешовитата комисија со Бугарија, ќе се разговара за Гоце Делчев

Учебниците за седмо одделение и прашањето за ликот и делото на Гоце Делчев се очекува да бидат ставени „на маса“...

Македонија1 ден

Почната постапката за набавка на 100.000 дози од руската вакцина

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека вчера Владата го овластила да потпише договор за набавка на руската вакцина. „Станува...

Македонија1 ден

Со британскиот вид се заразени 70 проценти од тестираните во „Жан Митрев“

Британскиот вид на коронавирусот е присутен во 70 отсто од случаите, покажале испитувањата на Клиничката болница „Жан Митрев’, кои денеска...

Македонија1 ден

Захариева: Нема да подлегнеме на притисок за Северна Македонија, ЕУ не е Југославија

Бугарија нема да подлегне на притисок за интеграциите на Северна Македонија, изјави за БТВ вицепремиерката и министерка за надворешни работи,...

Европа1 ден

ЕУ е поделена околу сертификатот за вакцинација

Европските лидери денес ќе одржат состанок со цел да се договорат за сертификатите за граѓаните на Европската Унија кои биле...

Досие