Контакт

Спорт

Хрватска по невидена драма преку Норвежаните во финале по 80 минути ракомет! (видео)

Објавено пред

Со малку среќа и со голем срце, Хрватска по третпат се пласираше во финалтео на Европското првенство во ракомет, откако Жељко Муса во последните секунди постигна гол за 29:28 победа по четири продолженија во драматично шведско попладне.

По 60 возбудливи минути, резултатот беше 23:23, а откако во првото продолжение се постигна само по еден гол (24:24), „викинзите“ на крајот беа поефикасни во нападот за голема победа. Хрватска имаше златна шанса да израмни со пенал досуден по крајот на продо

Во првото полувреме, Хрватите играа посебно добро во одбраната, на чиј „грб“ се направи разликата од два гола на полувреме (12:10), но Норвешка не се предаде и беше далеку подобра на почетокот на второто полувреме, враќајќи се и поведувајќи со 17:16.

Сепак, Норвежаните не успеаја да направат разлика од повеќе од еден гол, и Хрватска се врати со водство од 23:22 на три минути пред крајот, најмногу благодарение на двете одбрани на пенали на Матеј Ашанин. Продолженијата беа исто толку драматични, со малку голови откако двата тима не успеаја да се одвојат, за на крајот Муса да стане хрватски херој!

Домагој Дувњак со осум гола беше најефикасен кај Хрватите, а шест имаше Марино Мариќ, додека стандардно Сандер Сагосен со десет гола беше прв стрелец на Норвешка.

Во второто полуфинале, вечерва во 20.45 часот се среќаваат актуелниот шампион, Шпанија и Словенија под водство на новиот селектор Љубомир Врањеш.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

„Шопинг–листата“ на Гвардиола тежи 300 милиони фунти

Објавено пред

Менаџерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола од челниците на клубот добива буџет од 300 милиони фунти за засилување за екипата за следната сезона.

„Граѓаните“ во идната сезона влегуваат со императив достигнување на Ливерпул и враќање на титулата во ПЛ на „Итихад“.
Сити веќе заклучи два трансфери, за 21 милион отштета во своите редови гоо доведе стигна Феран Торес. Освен него, екипата на Гвардиола идната сезона ќе биде засилена и со Најтан Аке од Борнмут кој во Манчестер доаѓа за 43 милиони евра.

Освен ови двајца, англиските медиуми пишуваат и дека Манчестер Сити има подготвено 100 милиони фунти за напаѓач кој го следи веќе подолго време. Засега не се споменува името на напаѓачот.

Сити сака во своите редови да го доведе и Калиду Кулибали од Наполи кој би чинел околу 80 милиони фунти.
Финишот на шопингот на Гвардиола треба да е Жоао Феликс од Атлетико Мадрид.

„Јорганџиите“ младиот Португалец го купија за 120 милиони евра. Сепак, тој не се наметна кај Симеоне, па би можело за околу 80 милиони фунти да се пресели во Манчестер.

Прикажи повеќе...

Спорт

УЕФА го укина „балканското“ правило, но руско-украинското останува на сила

Објавено пред

УЕФА го промени „балканското“ правило за клупските европски натпреварувања во 2020/21, со што веќе нема да биде забрането да се „паѓаат“ екипи од Србија со тие од Босна и Херцеговина и Хрватска.

УЕФА го воведе ова правило по хатичниот натпревар во Мостар во 2017, кога играа Зрињски и Партизан, по што европската куќа на фудбалот ги раздели овие противници. Бидејќи ќе се игра по само еден меч во квалификациите за Лигата на шампиони и Лига Европа и тоа без присуство на публика, укинувањето на правилото ќе биде „безболно“.

Сепак, УЕФА заддржа дел од „забраните“ – клубовите од Србија и БиХ нема да можат да се сретнат со клубови од Косово, клубовите од Ерменија нема да може да играат со тие од Азербејџан, и клубовите од Русија нема да може да играат со тие од Украина.

Прикажи повеќе...

Спорт

Филип Лазаров позитивен на КОВИД-19

Објавено пред

Македонскиот репрезентативец, Филип Лазаров, кој настапува во германскиот клуб Ратингер бил позитивен на корона вирус враќањето од Македонија во Германија, јавуваат германските медиуми.

Според весникот „Рајнишер спорт“, Лазаров имал позитивен тест по враќањет ово Македонија, откако се верува дека летал во авион каде што имало директен позитивен случај.

Весникот додава дека по објавувањето на позитивниот тест на Лазаров биле тестирани  сите ракометари на Ратингер, но дека ниту еден друг тест не бил позитивен.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија4 часа

РКЕ: Поскапувањето на струјата нема да влијае на зголемување на цената на другите производи

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги ги оценува како неточни, неосновани и нестручни наводите дека зголемените цени на електричната...

Македонија4 часа

Шестмина починати и 88 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа од коронавирус починаа шест лица, две пациентки од Скопје, пациент од Куманово, пациент од Гостивар, пациент...

Топ4 часа

Петмина повредени во две сообраќајни несреќи на патот Охрид – Кичево

Две несреќи се случија утринава на патот Охрид – Кичево, а повредени се пет лица. Пред влезот во Охрид се...

Свет5 часа

СЗО: Нема чудотворен лек за коронавирусот, вакцината би можела да штити неколку месеци

Во време кога експертите од целиот свет работат на пронаоѓање вакцина, кога некои од нив се во последната фаза на...

Македонија5 часа

Министерството за одбрана: Македонските војници во Либан се безбедни

Министерството за одбрана информира дека припадниците на Армијата на Република Северна Македонија во мисијата на Обединетите нации во Либан, УНИФИЛ,...

Свет7 часа

СЗО: Ковид-19 е шест пати посмртоносен од сезонскиот грип

Според најновите процени на Светската здравствена организација, просечната смртност на заболените од Ковид-19 е 0,6 проценти. Ова го прави коронавирусот...

Свет8 часа

(Видео) Бејрут ден по експлозијата – болниците преполни, луѓето во шок бараат преживеани под урнатините

Чад сè уште се чувствува во Бејрут по вчерашните експлозии што разнесоа магацин и многубројни објекти на пристаништето. Спасувачите ги...

Македонија8 часа

СДСМ: Почнуваме сериозни разговори за формирање стабилно мнозинство

СДСМ почнува сериозни разговори за формирање стабилно мнозинство и влада што движи бргу напред по европскиот пат, патот на економијата...

Свет8 часа

(Видео) Над 100 починати и 4.000 повредени во експлозијата во Бејрут

Според последните информациите што ги пренесуваат медиумите, бројот на жртвите од експлозијата во Бејрут се искачи над 100, а повеќе...

Македонија8 часа

Најголем број од новозаболените и починатите од Ковид-19 се лица над 60 години

Најголем број од новозаболените и починатите од Ковид-19 во периодот од 27 јули до 2 август се лица над 60...

Свет9 часа

(Видео) Трамп: Бејрут е нападнат, тоа беше бомба

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека генерали на американската армија му пренеле оти експлозијата во Бејрут, во која загинаа најмалку...

Свет9 часа

(Видео) Над 2.000 тони амониумнитрат експлодирале во магацинот во Бејрут

Над 2.750 тони амониумнитрат експлодирале во магацин за пиротехника во пристаништето во главниот град на Либан, што предизвика стравотна експлозија,...

Македонија19 часа

Експретседателот на кривичниот суд, Владимир Панчевски, осуден на три ипол години затвор

Поранешниот претседател на скопскиот кривичен суд, Владимир Панчевски, е осуден на три години и шест месеци затворска казна за злоупотреби...

Свет21 час

Вознемирувачки видеа од Бејрут, за секунда срамнети со земја огромни згради

Стравотни снимки од експлозијата што попладнево се случи во Бејрут се споделуваат во јавноста, а очевидци раскажуваат за драматични сцени...

Македонија1 ден

ДИК не го тестирала софтверот пред изборите, направила и други пропусти за заштита на личните податоци

Агенцијата за заштита на личните податоци утврди повеќе повреди на прописите за заштита на личните податоци од страна на Државната изборна...

Топ1 ден

Уапсена скопјанка, членка на ИСИС

Полицијата уапси 38-годишна скопјанка која патувала во Сирија и учествувала во активности на ИСИС. Според информациите на МВР, Секторот за борба...

Македонија1 ден

Мицкоски: Ќе се фокусираме на предлози што значат борба против криминалот и корупцијата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, најави дека неговата партија ќе биде фокусирана да состави парламентарно мнозинство и да ја состави...

Македонија1 ден

Пронајдено телото на 16-годишното момче што се удави во Преспанското Езеро

По два дена трагање, пронајдено е телото на 16-годишното момче што се удави во Преспанското Езеро. Од МВР велат дека...

Македонија1 ден

Заев: За 10 до 15 дена ќе има исход од преговорите за влада, сите опции се отворени

Претседателот на СДСМ и пратеник во Собранието, Зоран Заев, посочи дека во деновите што следуваат ќе се разговара со сите...

Македонија1 ден

Петмина починати и 75 новозаболени од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 830 тестирања, а регистрирани се 75 нови случаи на...

Досие