Контакт

Спорт

Хрватска во „групата на смртта“, тешка група и за Србија

Објавено пред

Вечерва во Хамбург беа извлечени групите за Европското првенство во Гермнанија. На ждрепката учествуваа 21 репрезентација, последните три ќе бидат познати во март 2024 година. Извлечени се шест групи со по четири селекции.

dobivaj vesti na viber

Две групи ќе привлечат особено внимание. Б групата во која покрај бранителот на титулата Италија се Шпанија, Хрватска и Албанија и Ц групата во која се две балканси селекции Србија и Словенија, односно Данска и Англија.

Групи за ЕУРО 2024:

Група А: Германија, Шкотска, Унгарија, Швајцарија

Група Б: Шпанија, Хрватска, Италија, Албанија

Група Ц: Словенија, Данска, Србија, Англија

Група Д: Победник во плеј-офот 1, Холандија, Австрија, Франција

Група Е: Белгија, Словачка, Романија, победник од плеј-офот 2

Група Ф: Турција, Португалија, Чешка, победник на плејофот 3

Евфопското првенство ќе се одржи од 14 јуни до 14 јули 2024 на 10 стадиони во Германија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

(Видео) Спортскиот директор на Барселона се сретна со менаџерката на Халанд

Објавено пред

Спортскиот директор на Барселона Деко денеска се сретна со менаџерите на напаѓачот на Манчестер сити, Ерлинг Халанд.

dobivaj vesti na viber

Информација ја објави новинарот Џерар Ромеро, кој достави и видео клип на кој се гледа како менаџерката на Ерлинг Халанд, Рафаела Пимента заедно со Максвел влегуваат во објект во Барселона.

Недолго потоа се појавил и Деко, а на средбата, како што се наведува, се разговарало и за евентуалниот трансфер на Ерлинг Халанд на „Ноу Камп“.

Нема детали, како Барселона, која се наоѓа во голема финансиска криза, воопшто би можела да направи финансиска структура за да се случи вакво нешто.

Првиот човек на Барселона, Џоан Лапорта „сонува“ за Ерлинг Халанд во дресот на Каталонците и верува дека таквото сценарио ќе се оствари во иднина.

Договорот на Халанд со Манчестер сити важи до јуни 2027 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) ФА куп: Јунајтед во 89., а Челси во 91.минута изборија пласман во четвртфиналето

Објавено пред

Челси, Манчестер јунајтед, Ливерпул и Вулверхемптон изборија пласман во четвртфиналето во ФА купот. Челси на домашен терен, а Јунајтед во Нотингем забележаа дрматични победи со голови во финишот од натпреварите.

dobivaj vesti na viber

Манчестер јунајтед во Нотингем ги совладс „шумарите“ со 1:0. Откако играчите на Нотингем Форест не реализираа неколку добри панси, победникот го реши Касемиро во 89.минута.

Челси се изнамачи на „Стенфорд Бриџ“ против Лидс јунајтед. „Сините“ победија со 3:2, а голот за победа го постигна Галагер во 91.минута. Претходно Џозеф ја олади домашната публика со голот во осмата минута, но Челси до крајот на првиот дел направи пресврт до головите на Џексон и Мудрик. Џозеф со својот втор гол изедначиво 59.минута, но Лидс немаше среќа да избори продолженија.

Вулверхемптон со голот на Марио Лемина во втората минута го елиминираше Брајтон.

Ливерпул со комбиниран состав чесно се справи со Саутемптон. Во победата 3:0, головите ги постигнаа фудбалерите на тимот на Ливерпул до 21 година. Кумас го отвори резултатот, а потоа два гола постигна Данс.

Инаку, во четвртфиналето ќе се одифра најголемото дерби во Англија, Ливерпул против Манчестер јунајтед.

Прикажи повеќе...

Спорт

Пелистер немоќен и пред Олборг

Објавено пред

Foto/ facebook.com/hceurofarmpelister

dobivaj vesti na viber

Ракометарите на Еурофарм Пелистер го забележаа 13. пораз во исто толку натпревари во Лигата на шампионите. Вечерва во Битола, шампионот на Македонија загуби од Олборг 28:33 (14:17). Пелистер е последен во групата, а Олборг остана на второта позиција зад Кил.

Против тимот составен од репрезентативци на Данска, Шведска и Норвешка, чии главни ѕвезди се голманот Ландин Јакобсен и Микел Хансен, Пелистер немаше никакви шанси.

Од самиот почеток ја презедоа контролата, Пелистер се држеше во првиот дел. Клучната разлика играчите на олборг ја направија во првите пет минути од второто полувреме кога стекнаа предост од седум гола.

Филип Кузмановски со девет голови беше најефикасен играч на натпреваот, ест гола постигна Борзаш, четири Пешевски.

Бјорнсен и Бартхолд со пет гола беа најефикасен кај Олборг, по четири постигнаа Влах, и Хоксер.

Последниот натпревар оваа сезона во Лигата на шампионите, Еурофарм Пелистер ќе го одигра на гостински терен кај Колстад.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 часа

Извршниот одбор на СДСМ го поддржа Стево Пендаровски за кандидат за Претседател на државата

На денешната седница во Штип, Извршниот одбор на СДСМ ја разгледа информација за спроведената постапка за можни кандидати за Претседател...

Македонија13 часа

(Видео) Средба Пендаровски – Зеленски: Македонија силно ја осудува руската агресија врз Украина

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на самиот Украина – Југоисточна Европа, денеска во Тирана оствари средба со претседателот...

Топ14 часа

Силувана малолетничка во Скопје

Вчера во 13.30 часот во Полициското одделение Шуто Оризари, 34-годишна жена од Скопје пријавила дека 23-годишниот М.К. од Скопје извршил...

Топ15 часа

Прегазен пешак во Неготино, мажот починал на местото на несреќата

Денеска во 12.25 часот во ОВР Неготино било пријавено дека на паркинг простор на улица „ЈНА“ во Неготино, товарно возило...

Топ17 часа

52-годишна жена починала во охридската болница, била примена во тешка состојба

На 27.2.2024, во 16.25 часот, во СВР Охрид е пријавено дека во ЈЗУ Општа болница Охрид во тешка здравствена состојба...

Македонија18 часа

Уставниот суд го укина делот националност во матичните книги: „Се работи за приватно и внатрешно чувство на човекот“

Уставниот суд на денешната седница донесе одлука, со која се укинува делот националност во три члена од матичните книга на...

Економија20 часа

Од задутре нема повеќе гарантирани цени во маркетите, секое нелогично зголемување ќе биде санкционирано, порача Битиќи

Од задутре нема повеќе гарантирани цени на производите во маркетите. Но, вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, порача дека секое...

Македонија20 часа

Ванковска поблиску до претседателска кандидатура, собра 7.876 потписи, Јакимовски досега има 6.676

Професорката Билјана Ванковска која е предложена од политичката партија Левица, досега има собрано 7.876 од потребните 10.000 потписи за претседателската...

Топ21 час

Три лица повредени во сообраќајната несреќа на патот Росоман – Кавадарци

Три лица се повредени, од кои едно потешко во сообраќајната несреќа што се случи утрово на патот Росоман-Кавадарци. Две oд...

Македонија23 часа

Законот за пасошите, законот за игрите на среќа и изборот на член на ДИК на дневен ред во Собранието

Денес на дневен ред на седница на Собранието се измените на Законот за патни исправи. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека овие...

Македонија23 часа

Владата донесе одлука за приоритетно издавање пасоши за сите професионални возачи

Владата, синоќа на седница донесе одлука со којашто на професионалните возачи кои поседуваат валиден сертификат, Министерството за внатрешни работи треба...

Македонија23 часа

Вработените на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје од овој месец ќе добиваат повисоки плати

Владата ја разгледа и усвои и Информацијата за известување за склучен Колективен договор на Сојузот на синдикати на вработените на...

Македонија23 часа

Земјотрес во Албанија, почувствуван во Дебар и околината

Земјотрес синоќа во 23 часот и 37 минути ја погоди Албанија. Потресот бил со рихтерова магнитуда од 3,2 степени, на...

Македонија1 ден

Демири: Ќе разговарам со семејството на Леонид Индов за можните решенија за подмирување на досегашните трошоци за рехабилитација

Министерот за здравство д-р Илир Демири информира дека на денешната владина седница беше разгледан случајот на Леонид Индов и исто...

Македонија1 ден

Максим Димитриевски собра 10 000 потписи за кандидат за претседател

Градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски собра 10 000 потписи за кандидат за претседател. „Над 10.000+ потписи за кандидат за Претседател!...

Македонија1 ден

Таравари влегува во трка за претседател, собра 10.000 потписи

Кандидатот на опозициските партии на Албанците, Арбен Таравари, е вториот од вкупно единаесетте кандидати кој досега успеа да ги собере...

Македонија2 дена

Македонските граѓани, сепак, ќе може да патуваат со личните карти со старото име во БиХ, информира Бојмацалиев

Дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи, Митко Бојмацалиев, оствари телефонски разговор со министерот за безбедност на Босна и Херцеговина, Ненад Нешиќ,...

Македонија2 дена

ДНК собраа 690.000 денари за лекување на Лео со лицитацијата на статуетката од „Златна бубамара“

Музичарите Панчо и Андреј објавија дека успеале да соберат 690.000 денари за лекувањето на Леонид откога ја ставија на лицитација...

Македонија2 дена

ДИК потврди: Османи собра над 10 илјади потписи

Според последните податоци објавени на страната на Државната изборна комисија заклучно со вчерашниот ден, кандидатот на Демократската унија за интеграција,...

Македонија2 дена

(Видео) Јас можам да се туркам и на рацете: кочанчанец го продава својот инвалиден скутер, парите ќе ги намени за лекување на Лео

Кочаначанецот Благојчо Ѓоргиев реши да го проддаде својот скутер за хендикепирани и покрај здравствениот проблем, а парите, како што вели,...