Контакт

Спорт

(Видео) Хулиганите дивеат на стадионите во Франција

Објавено пред

Нови навивачки инциденти го обележаа колото во Лига 1. Навивачи на Монпелје и Бордо се тепале пред натпреварот на двата тима, додека хулиганите на Анже и Марсеј се пресметале по завршувањето на натпреварот.

Автобусот, во кој биле навивачите на Бордо, бил нападнат на автопатот кон Монпелје од домашните хулигани. Тепачката, според француските медиуми, била жестока, повредени се 16 хулигани. Натпреварот Монпелје-Бордо заврши 3:3.

Во Анже, навивачи провокации имало во текот на целиот натпревар. Домашните навивачи фрлале со петарди кон гостинските фанови, а тие им возвратиле со иста мерка. Потоа пресметката завршила на теренот.

На стадионот во Анже немало доволно обезбедување за да биде спречен хаосот на теренот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Игуаин ја завршува кариерата?

Објавено пред

Аргентинскиот напаѓач Гонзало Игуаин би можело на крајот на сезоната да ја заврши професионалната кариера иако има само 33 години.

Англиските и американските медиуми пренесуваат дека доколку Интер Мајами го отпушти аргентинскиот ас, тој ќе ја заврши кариерата.

Аргентинецот има уште две години од договорот со клубот од МЛС лигата, но најавите оттаму се дека сакаат да се ослободат од неговите обврски поради високата плата што ја има.

Интер Мајами е во финансиски проблеми, од клубот сакаат да и намалат платите на играчите, а Игуаин заработува 5,7 милиони долари годишно.

Досега, на 35 меча колку што настапи постигна 11 гола.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мбапе: Тој е Лионел Меси, мора да му го препуштам пеналот!

Објавено пред

Синоќа ПСЖ со 3-2 славеше против Лајпциг во 3. коло од групната фаза во Лигата на шампионите. Килијан Мбапе беше еден од јунаците на „Светците“, го даде првиот гол на мечот. Во продолжение најпрво му асистираше на Лео Меси при вториот гол за својот тим, а изнуди и пенал кој Аргентинецот го претвори во водство од 3-2.

Во изјава за француските медиуми младиот голгетер рече дека му го препуштил пеналот на Меси од почит кон повозрасниот колега, иако било планирано тој да изведува најстрога казна.

„Тоа е нормално и се работи за почитување. Па тој е Лео Меси, најдобриот фудбалер во светот, секако дека ќе му го препуштам пеналот! Тоа што дојде во нашиот клуб е привилегијаи ова го велам веќе стопати. Ако е пенал, тогаш шутира тој, и точка. Тука нема дискусија“ рече Мбапе.

Во самата завршница од синоќешниот меч на „Паркот на принцовите“ беше досуден уште еден пенал за домашните, го изведе токму Мбапе, ама беше непрецизен.

„Меси ми рече да шутирам јас. Тоа го сторив затоа што веќе се беше решено. Меѓутоа, првиот, одлучувачкиот мораше тој да го шутира“ потенцираше Французинот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хакинен ќе вози во Трката на шампионите

Објавено пред

Мика Хакинен го потврди учеството во Трката на шампионите. Домаќин на трката, на 5. и 6. февруари наредната година ќе биде Пит Хавсбад, Шведска. Трката се вози по снег и мраз.

Двократниот светски првак во Формула 1, Хакинен, заедно со возачот на Мерцедес, Валтери Ботас, ќе возат за Финска. Ќе се бодива тимскиот и индивидуалниот пласман во трката.

„Сакам да се натпреварувам. Ова ќе биде едно поинакво искуство од она кое го имав во Ф1. Ќе се подготвувам во Финска. Драго ми е што ќе бидам во тимот со Валтери. Очекувам победа. Се надевам дека многу наши навивачи ќе дојдат да не поддржат“, рекол Хакинен.

Покрај Финците, Хакинен и Ботас, учеството во трката веќе го потврдија Петер и Оливер Солберг, потоа трикратниот шампион во рело крос, Јохан Кристоферсон, Том Крустенсен, кој девет пати победил во Ле Ман, легендарниот рели возач, Себастијан Лоеб и Американецот Тревис Пастарана.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 минути

Мицкоски: Заев ништо не разбрал, народот е веќе обединет, но против него

Зоран Заев ништо не разбрал. Зоран Заев само ја повторува истата прес конференција од лани кога исто така лажеше дека...

Македонија40 минути

(Видео) Заев: Свесни сме дека повеќе нема толеранција за повторување на истите грешки

Претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, смета дека не може да влечат назад, а Владата да води напред. Затоа...

Топ2 часа

Со ремен ја тепал сопругата, замавнал со нож кон ќерката, гостиварец вршел семејно насилство

43-годишен гостиварец е обвинет за семејно насилство, информираа надлежните. Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Обвинителен предлог против 43-годишен гостиварец за...

Македонија3 часа

Починати 15 лица, регистрирани нови 487 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени 3.491 тестирањe,...

Македонија4 часа

Борел и Блинкен бараат без одлагање почеток на преговори за Македонија

Во заедничката изјава за Западен Балкан, европскиот министер за надворешни работи, Жозеп Борел, и американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, повикаа...

Македонија4 часа

Гир: Европската комисија очекува прва Меѓувладина конференција до крајот на годинава

Извештајот доаѓа во контекст на неодамнешниот Самит на Европската Унија за Западен Балкан, каде се даде недвосмислена поддршка за европерспективата...

Свет5 часа

Во Израел откриена мутација на делта-сојот од коронавирус, момче сместено во карантин

Израел го потврди првиот случај со мутација на делта-сојот на коронавирус, кој претходно беше откриен во некои европски земји, објави...

Македонија6 часа

Со една доза вакцинирани се 49,4% од населението над 18-годишна возраст

Заклучно со 17 октомври со една доза на вакцина против Ковид-19 вакцинирани се 49,4% од населението над 18-годишна возраст. Кај...

Македонија6 часа

Пендаровски: Извештајот на ЕК претставува објективна слика за состојбите во државата

Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба шефот на делегацијата на Европската Унија, амбасадорот Дејвид Гир, кој му го предаде извештајот...

Македонија7 часа

До ДИК поднесени 13 приговори за изборните резултати

До Државната изборна комисија се поднесени 13 приговори за постапката за гласање и за постапката за сумирање и утврдување на...

Спорт9 часа

Потврдено: Ако не се вакцинира, Ѓоковиќ нема да игра на Австралија опен

Најдобриот тенисер во светот, Новак Ѓоковиќ, нема да може да ја брани титулата на Австралија опен, доколку не се вакцинира....

Македонија23 часа

Вархељи повика на итно решавање на спорот со Бугарија до крајот на годината

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархељи, очекува зелено светло за преговорите со Северна Македонија и Албанија и повика на итно решавање...

Македонија23 часа

Северна Македонија продолжува да ги исполнува условите за преговори за членство во ЕУ, се наведува во новиот извештај

Северна Македонија продолжува да ги исполнува условите за отворање на преговорите за членство и властите ја демонстрираа јавно својата цврста...

Македонија1 ден

Димитриевски: Лица од МВР три недели нè следат мене и мојот тим, тоа е вршење притисок поради изборите

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, кого утрово полицијата го сопре и го прaти со возилото на технички преглед, на прес-конференција...

Македонија1 ден

Се укинува ограничувањето на бројот на гости на една маса во угостителските објекти

Владата на денешната редовна 113. седница, меѓу другото, во согласност со моментната епидемиолошка состојба во државата усвои измени и дополнувања...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски ја повика цела опозиција зa уривање на Владата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, упати повик до Левица и сите опозициски партии, но и до владините кои се во...

Македонија1 ден

За една недела од коронавирус починале 26 вакцинирани лица, од кои најголем дел примиле „синофарм“

Во периодот од 8 до 14 октомври од коронавирус починале 105 пациенти, а 75 % од нив не биле вакцинирани....

Македонија1 ден

МВР не ја наведува причината за запирањето на Максим Димитриевски и најави истрага за случајот

Од Министерството за внатрешни работи по сопирањето на градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, велат дека за случајот е вклучен Одделот...

Македонија1 ден

Уште 27 Авганистанци заминаа од земјава

Група од 27 граѓани на Авганистан кои привремено престојуваа во земјава изутрината од Меѓународниот аеродром Скопје, со членови на нивните...

Македонија1 ден

35 проценти од популацијата во државата примиле две дози вакцина

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 3.475 дози вакцини, од кои 917 се аплицирани како прва доза, 2.509...

Досие