Контакт

Спорт

Хуркач го зеде скалпот на Медведев и го спаси првото место на Ѓоковиќ на АТП-листата

Објавено пред

Полскиот тенисер Хуберт Хуркач го совлада Данил Медведев со 2:0 во сетови (7:6,6:3) во четврт-финалето на Мастерсот во Мајами и со тоа го спаси првото место на АТП листата на Новак Ѓоковиќ. Бранителот на титулата во Калифорнија вечерва беше подобар и заслужено славеше триумф над вториот тенисер во светот.

dobivaj vesti na viber

Медведев подобро го започна мечот, направи брејк во вториот гем и поведе со 2:0. Тој држеше се под контрола додека резултатот не беше 5:2, а потоа следеше пресврт. Хуркач прво го спаси својот, па направи брејк и набрзо стигна до 5:5. Победникот во првиот сет беше решен со тај-брејк во кој Медведев прв стигна до сет-топка, но, сепак, Полјакот на кракот се радуваше со 9:7 на поени.

Хуркач вршеше постојан притисок на сервисот на „разрмданиот“ Медведев во вториот сет, Русинот успеа да спаси неколку брејк топки при резултат 2:2 во гемови, но Полјакот сепак му го одзеде сервисот користејќи ја петтата брејк топка и поведе со 3:2.

Данил Медведев не се чувствуваше добро на теренот, побара медицински тајм-аут при резултат 4:3 за Хуркач. Кога натпреварот продолжи, Полјакот без проблем го доби гемот на свој сервис и се доближи до победа. На крајот, Хуберт Хуркач направи нов брејк и стигна до голема победа и полуфинале во Мајами.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ефес или Олимпијакос, Реал или Барселона?

Објавено пред

Завршниот турнир во кошаркарската Евролига ќе започне денес во Белград. На програмата се полу-финалните натпревари, Ефес-Олимпијакос (18 ч.) и Реал-Барселона (21 ч.). Финалниот меч ќе се одигра во сабота.

dobivaj vesti na viber

Првото полуфинале ќе го игра актуелниот шампион Ефес против Олимпијакос. Турскиот тим во лигата играше со премногу осцилации и падови и тоа е причината што сезоната ја заврши на седмото место. Грчкиот тим, регуларниот дел од сезоната го заврши на второто место, веднаш зад Барса и во неколку наврати покажа дека не е за потценување.

На двата претходни натпревари славеше домашната екипа. Прво Ефес во Истанбул во ноември (88:69), а потоа во Пиреја по продолженијата Олимпијакос дојде до триумф (87:85). Ова ќе биде 45. дуел помеѓу Ефес и Олимпијакос, засега е нерешено (22:22).

Гледајќи ја тимската статистика, Ефес е нешто подобар офанзивно (81,7 наспроти 80,4) поени по натпревар), додека Олимпијакос е значително подобар во дефанзивата (80,3 поени наспроти 85,1 поени).

Лидерите на двете страни се познати. На едната се најдобрите стрелци во Европа, Василије Мициќ и Шејн Ларкин, заедно со Крунослав Симон, на другата Костас Слукас и членот на идеалната петорка Саша Везенков со прекалениот Јоргос Принтезис.

Вака изгледа статистиката на лидерите – Мициќ (18,2, 4,6 асистенции, 2,6 скока), Ларкин (14,6, 5,3 асистенции и 3 скока), Симон (6,9, 2,8 скока, 2,6 асистенции), а од друга страна Слукас (11,9, 4,9 асистенции, 2,6 скока), Везенков (13,7, 5,8 скока, 1,5 аситенции), Принтезис (3,7, 1,3 скока).

На „Ел Класико“ не му треба посебна најава. Дуелите на Реал и Барса секогаш се жестоки без разлика дали се од натпреварувачки или пријателски карактер.

Во регуларниот дел од сезоната Барселона ги доби двата натпревари. Прво во декември дома (93:80), потоа во февруари во Мадрид (86:68). Тоа секако ќе биде мотив повеќе за „кралскиот клуб“ кој на крилата на Лука Дончиќ ја освои титулата во Белград во 2018 година. Словенецот потоа се пресели во Далас, но во овој тим на Реал има неколку играчи кои беа во тој тим. .

Тимската статистика го кажува следново – Барса е подобра офанзивно (81,4 наспроти 79,3 поени), додека Реал е подобар во одбраната (73,6 наспроти 75,5). Мадриѓаните се подобри и во скокот, па се очекува интересна борба во рекетот.

Лидерите се познати. Во Барса тоа се МВП Никола Миротиќ и плејмејкерите Ник Калатес, односно Нико Лапровитола, од другата страна се Серхио Љуљ, Гершон Јабуселе и џинот во рекетот Валтер Таварес.

Вака изгледа статистиката на Лидерот – Миротиќ (16,6 поени, 5,1 скока, 1,2 асистенции), Калатес (7,4 поени, 6 асистенции, 3,9 скока ), Лапровитола (9,5 поени, 3,1 асистенции, 1,9 скока), а со останатите страни се Љуљ. (8,6 поени, 2,7 асистенции, 1,7 скока), Јабуселе (11,9 поени, 4,7 скока, 1,6 асистенции) и Таварес (10,9 поени, 7,6 скока, 1,7 блокади).

Прикажи повеќе...

Спорт

Олимпискиот првак победи на митингот во Савона

Објавено пред

Италијанскиот атлетичар Марсел Џејкобс, по речиси една година учествуваше на трка на отворено. Олимпискиот првак на 100 метри настапи и победи на митингот во Савона.

dobivaj vesti na viber

Џејкобс полуфиналето го истрча за 9,99 секунди, додека во финалето целта ја мина за 10,04 секунди.

„Малку се мачев, мислев дека ќе трчам подобро отколку во полуфиналето. Малку ми недостига таа искра. Мислев дека оваа недела без тренинг ќе помогне, но, ова е прва трка во годината, има уште време до Светско првенство“, рече тој. Џејкобс за РАИ.

Светското првенство во атлетика започнува на 15.јули во Јуџин, САД.

Џејкобс не се натпреваруваше на отворено откако минатиот август изненадувачки го освои златниот медал на ОИ во Токио, каде победи со нов европски рекорд – 9,80 секунди.

Во март освои златен медал на Светското првенство во сала во Белград.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кунде постигнал вербален договор со Челси

Објавено пред

Фудбалерот на Севиља, Жил Кунде ќе биде првото засилување на Челзи штом ќе биде потврдена продажба на клубот на Тод Боили и кога британската влада ќе ги укине санкциите кои му ги воведе на клубот.

dobivaj vesti na viber

Антонио Ридигер оди во Реал Мадрид, Андреас Кристенсен е најверојатно во Барселона, па на Челзи прво му треба квалитетен стопер.

Наводно, 23-годишниот фудбалер летово постигнал вербален договор да се пресели на „Стенфорд Бриџ“. Двете страни беа во преговори и минатото лето, но тогаш трансферот пропадна поради цената што требаше да и се плати на Севиља.

Севиља бара околу 59 милиони фунти за францускиот фудбалер, кој може да игра и како десен бек.

Томас Тухел минатата недела имаше ручек со новиот сопственик, но според информациите не зборувале за потенцијалните засилувања.

„Плати многу пари за Челзи, претпоставувам дека неговите амбиции нема да се намалат. Ќе разговараме подетално во наредните недели, сигурен сум дека сака тим кој ќе биде конкурентен на највисоко ниво“, изјави Тухел.

Се очекува Конор Галагер да се врати од позајмица во Кристал Палас и да се бори за место во тимот, а кога се во прашање стоперите, „сините“ се распрашуваат и за Персел Кимпембе (ПСЖ), Јошко Гвардиол (Лајпциг) и Хозе Марија Хименез (Атлетико Мадрид).

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија23 минути

(Во живо) Заедничка литургија на македонската и на српската црква во храмот Свети Сава

Литургијата на помирување што ја служат српскиот патријарх Порфириј и архепископот Охридски и Македонски, Стефан со архиепископите на двете цркви...

Македонија32 минути

Град Скопје со поддршка на 116 проекти oд 13,5 милиони денари за спортот и образованието

Градот Скопје донесе одлука за поддршка на програми, проекти, активности и манифестации во областа на спортот од интерес за Град...

Македонија49 минути

СДСМ: Обезбедивме историски најголемо покачување на платите во образованието

Во време на светска економска и енергетска криза постигнавме договор за зголемување на платите во образованието во висина од 15...

Македонија1 час

ЕУ ги повика Бугарија и Македонија да најдат решение

Европските претставници од сите групи на ЕУ ги повикаа Бугарија и Северна Македонија да најдат решение за билатералните разлики, објави...

Свет2 часа

ОН: Светот би можел да се соочи со глад што ќе трае со години

Руската инвазија на Украина може да предизвика глобален недостиг на храна во наредните месеци, предупредија Обединетите нации. Генералниот секретар Антонио...

Свет2 часа

(Видео) Буш: Инвазијата на Ирак беше неоправдана… грешка, мислев на инвазијата на Украина

Поранешниот американски претседател Џорџ Буш ја нарече инвазијата на Ирак брутална и неоправдана, а потоа се поправи велејќи дека всушност...

Македонија4 часа

МПЦ и СПЦ на заедничка литургија во Белград

Поглаварот на Српската православна црква Порфириј доцна синоќа го пречека македонскиот – господин господин Стефан и тројца највозрасни митрополити. Тие...

Свет13 часа

Позната листата со барања на Турција, ниедно не е поврзано со Русија

Заканата на Турција да го блокира пристапот на Финска и Шведска во НАТО нема никаква врска со Русија, пренесува „Раша...

Регион14 часа

Генчовска: Нашиот став нема да се промени, не сме на фудбалски натпревар

Ставот на Бугарија за почеток на преговорите меѓу Македонија и ЕУ е јасен и не може да се менува на...

Свет16 часа

Русите објавија дека имаат ново моќно ласерско оружје и дека тоа е веќе во Украина

Русија денеска откри дека користи нова генерација моќно ласерско оружје за палење дронови во Украина. Исто така, објави дека распоредува...

Македонија16 часа

Ковачевски – Макрон: Нема време за губење

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, имаше телефонски разговор со францускиот претседател Емануел Макрон, кому му ја честита победата на претседателските...

Македонија17 часа

Владата го овласти амбасадорот Талески да изрази согласност за приемот на Шведска и Финска во НАТО

Владата донесе одлука да го овласти постојаниот претставник на нашата земја во НАТО, амбасадорот Дане Талески, да даде согласност за...

Регион20 часа

„Блиц“: Објавена фотографија од маицата пронајдена на телото во Дунав, иста таква имал и Матеј Периш

Тело на засега непознат млад маж е пронајдено утрово во Дунав кај Ада Хуја во Белград, јави српската агенција „Танјуг“,...

Економија21 час

Бензините поскапуваат за два и пол денари, цената на дизелот останува иста

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните...

Македонија22 часа

ЕУ е во заложништво, Македонија има шанса која нема да постои во наредните години, Османи со критики до Бугарија

„Во заложништво е најуспешната политика на Европската Унија, а тоа е политиката на проширување“. Ова е ставот на министерот за...

Економија23 часа

Ковачевски-Брнабиќ: Силната регионалната соработка е основа за забрзан економски развој

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со премиерката на Република Србија, Ана Брнабиќ. Премиерот...

Европа24 часа

Русија: Во „Азовстал“ се предадоа околу 1.000 украински борци, меѓу нив и припадници на „Азов“

Речиси 1.000 украински борци скриени во фабриката за челик „Азовстал“ во Мариупол се предале, соопшти руското Министерство за одбрана. Руското...

Европа1 ден

Експерти: Северна Кореја без вакцина против коронавирус е на работ на катастрофа

Бројот на луѓе кои страдаат од Ковид-19 во Северна Кореја се искачи на речиси 1,5 милиони, а експертите велат дека...

Економија1 ден

Путин: Отфрлањето на руската нафта – економско самоубиство за ЕУ

Со отфрлањето на руските енергетски извори, Европската Унија претставува економско самоуништување за ЕУ, изјави денеска претседателот на Руската Федерација, Владимир...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Пациентите болни од одредени видови рак оставени без терапија, власта не набавила медикаменти

Пациентите болни од одредени видови рак оставени без терапија, власта не набавила медикаменти. 90 пациенти со колоректален, оваријален и цервикален...