Контакт

Спорт

И покрај црвените за Левандовски и Пике (во последниот меч), Барса победи кај Осасуна

Објавено пред

Барселона (барем привремено) се одвои на 5 поени пред Реал Мадрид на првото место на табелата во шпанската Ла лига, откако во контроверзен меч стигна до 1:2 победа кај Осасуна, и покрај тоа што Роберт Левандовски доби контроверзен црвен картон, како и Жерард Пике, за кого ова требаше да биде последен меч во кариерата.

dobivaj vesti na viber

Давид Гарсија го шокираше каталонскиот клуб уште во шестата минута за рано водство на Осасуна, меѓутоа клучниот (и најконтроверзниот) момент се случи во 32. минута, кога судијата Хил Манзано му покажа црвен картон на Роберт Левандовски откако одлучи дека ударот со лакт во еден воздушен дуел беше доволен за втор жолт картон и исклучување.

Полјакот предизвика уште контроверзи кога излегуваше од теренот, кога како да сакаше да покаѓе дека судијата е дрогиран, а драмата продолжи и на полувреме, кога Жерард Пике, кој беше на клупата и требаше да влезее во второто полувреме во својот последен меч, доби црвен картон поради расправијата со судијата Манзано.

И покрај ова, Педри во 48. минута со одличен гол им даде надеж на гостите дека е можен пресврт и со десет играчи, пред Рафиња, кој влезе во игра во 78. минута, во 85. минута даде убав гол со глава за 1:2 победа.

Барса сега, по 14 меча има 37 поени на врвот на Ла лига, пред Реал со 32 по 13 одиграни мечеви и Атлетик Билбао далеку на третото место со 24 поени.

(function (el) {
window.addEventListener(“message”, (event) => {
if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) {
if (el.id === event.data.id) {
el.style.height = event.data.height + “px”;
}
}
});
})(document.getElementById(“sofa-standings-embed-36-42409”));

Standings provided by Sofascore©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

(Видео) Халанд сам го победи Лутон во ФА купот

Објавено пред

Ерлинг Халанд го растури Лутон во осминафиналето во ФА купот. Бранителот на трофејот Манчестер сити победи во Лутон со 6:2, а Халанд ги постигна првите пет гола.

dobivaj vesti na viber

Ерлинг Халанд за помалку од еден час успеа да постигне пет гола. Асистент за првите четири гола беше Кевин Де Брујне, а за петтиот му асистираше Бернардо Силва.

Првиот гол беше постигнат во втората минута, а вториот во 18. минута.

До крајот на првото полувреме, поточно, во 38. минута, Халанд го комплетираше хет-трикот.

Тогаш Лутон се „закани“ со два гола за краток период, интересно, Џордан Кларк двата пати беше стрелец, а асистент Рос Баркли.

Сепак, експресен одговор имаше и од норвешкиот напаѓач, кој во рок од три минути постигна уште два гола.

Точка на натпреварот стави Матео Ковачиќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Го нокаутираше противникот, па со адвокат отишол во полиција

Објавено пред

Натпреварот меѓу градските ривали Аполон и АЕЛ Лимасол во Купот на Кипар заврши со физичка пресметка.

dobivaj vesti na viber

Фудбалерот на АЕЛ, Луи де Лукас, кој неодамна пристигна од шкотскиот Ливингстон, со тупаници ја реши расправијата со Елиел Перец.

Израелецот, според пишувањата на кипарските медиуми, постојано расно го навредувал Де Лукас. Кога судијата означил крај на натпреварот 29. годишникот од Доминиканска Република физички се пресметал со него.

Де Лукас со соопштение им се извини на навивачите, пријателите на АЕЛ и Фудбалскиот сојуз на Кипар.

„Се извинувам и жалам за инцидентот по натпреварот од купот. Моите постапки се неприфатливи и непрофесионални. Сакам да му се извинам на колегата што го удрив, но и на другите жртви на моето неразбирливо однесување. Професионално се однесував во секој клуб“.

Тој не сакаше да ги оправдува своите постапки, но …

„Ми се замати умот… а противничкиот фудбалер беше непрофесионален и се однесуваше неприфатливо од моментот кога влезе во игра. Постојано ме навредуваше на расна основа, а јас не сакам да ги повторам зборовите со кои ме навреди. Никогаш во кариерата не сум доживеал ваков расизам. Поради фрустрација и понижување не размислувам, па и мојата реакција беше недостојна. Нема оправдување за тоа. Расистичките навреди ги пријавив во полиција, а со адвокат одам понатаму во Фудбалскиот сојуз на Кипар, УЕФА и ФИФА“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Чистка во Баерн – Шестмина се отпишани, најверојатно и Нојер

Објавено пред

Челниците на Баерн Минхен по завршувањето на сезоната ќе направат целосна реконструкција на тимот. Познато е дека Томас Тухел наредната сезона нема да биде тренер на Баерн, а клубот веќе составил листа на играчи кои треба да го напуштат Минхен.

dobivaj vesti na viber

„Билд“ ја откри трансфер листата, која претставува изненадување за германската јавност. Покрај веќе отпишаните Буна Сар и Ерик Максим Шупо-Мотинг, на листата се и Мануел Нојер, Свен Улрајх, Алфонсо Дејвис, Џошуа Кимих и Лерој Сане.

Нивните договори истекуваат во јуни 2025 година, но клубот не планира да им понуди нови што значи дека ќе се обиде да ги продаде во летниот преоден рок.

Дејвис наводно вече има договор со Реал Мадрид, Кимих се поврзува со Барселона и Манчестер сити, а Сане имал понуди од Премиер лигата. Само за Улрајх засега нема интерес.

Кога станува збор за Нојер, Баерн ќе му дозволи да си замине доколку ангажира нов голман. Доколку легендарниот голман инсистира да замине тогаш тој ќе мора да прифати да биде резерва.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 часа

Демири: Ќе разговарам со семејството на Леонид Индов за можните решенија за подмирување на досегашните трошоци за рехабилитација

Министерот за здравство д-р Илир Демири информира дека на денешната владина седница беше разгледан случајот на Леонид Индов и исто...

Македонија12 часа

Максим Димитриевски собра 10 000 потписи за кандидат за претседател

Градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски собра 10 000 потписи за кандидат за претседател. „Над 10.000+ потписи за кандидат за Претседател!...

Македонија12 часа

Таравари влегува во трка за претседател, собра 10.000 потписи

Кандидатот на опозициските партии на Албанците, Арбен Таравари, е вториот од вкупно единаесетте кандидати кој досега успеа да ги собере...

Македонија21 час

Македонските граѓани, сепак, ќе може да патуваат со личните карти со старото име во БиХ, информира Бојмацалиев

Дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи, Митко Бојмацалиев, оствари телефонски разговор со министерот за безбедност на Босна и Херцеговина, Ненад Нешиќ,...

Македонија21 час

ДНК собраа 690.000 денари за лекување на Лео со лицитацијата на статуетката од „Златна бубамара“

Музичарите Панчо и Андреј објавија дека успеале да соберат 690.000 денари за лекувањето на Леонид откога ја ставија на лицитација...

Македонија22 часа

ДИК потврди: Османи собра над 10 илјади потписи

Според последните податоци објавени на страната на Државната изборна комисија заклучно со вчерашниот ден, кандидатот на Демократската унија за интеграција,...

Македонија22 часа

(Видео) Јас можам да се туркам и на рацете: кочанчанец го продава својот инвалиден скутер, парите ќе ги намени за лекување на Лео

Кочаначанецот Благојчо Ѓоргиев реши да го проддаде својот скутер за хендикепирани и покрај здравствениот проблем, а парите, како што вели,...

Македонија22 часа

Убиството во Блаце можно е да е поврзано со пожарот во Чаир

Скопското обвинителство изврши увид на самото место во близина на Блаце, каде што вчера беше пронајдено безживотно тело на маж...

Македонија22 часа

Вчерашното убиство е продолжение на крвавата наркопресметка, силата на криминалните кланови е од Спасовски, велат од ВМРО-ДПМНЕ

„Дали СДС си ги чита срамните соопштенија пред да ги пушти, или ја оставиле партијата на деца кои глумат партија....

Свет23 часа

Гутереш: Нуклеарна сенка над човештвото

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, денеска, изјави дека нуклеарната сенка повторно се надвила над човештвото, додавајќи дека ризикот...

Македонија23 часа

СДСМ: Убиство и запалено кафуле во еден ден, Тошковски и кадрите на Мицкоски покажуваат голема некадарност во водењето на МВР

Убиство и запалено кафуле во Скопје само за неколку часа, велат од СДСМ. „Министерот и началникот на СВР Скопје, кадри...

Свет24 часа

Бајден: Израел се согласи на прекин на огнот за рамазан, ризикува да ја загуби поддршката од светот

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека Израел се согласил да ги прекине воените активности во Појасот Газа за време на...

Топ1 ден

Уште едно убиство во Македонија: 56-годишен маж застрелан во близина на патот кон Горно Блаце

Убиство се случи попладнево на локалниот пат од Долно кон Горно Блаце. Според првичните информации од полицијата, убиениот бил најден...

Македонија2 дена

(Видео) Османи прв собра 10.000 потписи за претседател: „Веста ме најде во домашен амбиент“

Кандидатот за претседател од редовите на ДУИ и актуелен шеф на МНР, Бујар Османи,  преку видео порака објави дека собрал...

Македонија2 дена

Според грчкиот министер „преспанскиот“ за пасошите мора да се почитува, а меморандумите во Грција ќе бидат ратификувани кога ќе им дојде времето

Грчкиот министер за надворешни работи, Јоргос Герапетритис, се осврна на Преспанскиот договор, одговарајќи на прашање на СИРИЗА за ратификување на трите...

Свет2 дена

Унгарија најпосле и’ дозволи на Шведска да влезе во НАТО

По речиси две години, Унгарија најпосле ја ратификуваше одлуката за влез на Шведска во НАТО. Одлуката денеска ја донесе унгарскиот...

Регион2 дена

Извештај на ЕБОР: На Западен Балкан ќе му бидат потребни помеѓу 40 и 70 години за да го достигне животниот стандард на ЕУ

Стандардот на живеење во Западен Балкан сè уште е значително понизок од оној во Европската унија и би можеле да...

Топ2 дена

Ја малтретирале малолетната ќерка: кривична за двајцата родители од Скопје

На 24.2.2024 во Полициската станица Бит-пазар бил извршен службен разговор со Е. М. (42) и Ф. М. (37), двајцата од...

Македонија2 дена

(Видео) Петковиќ: За извршителите и судиите што не ги бришат застарените долгови чаре се кривични пријави

Кривична пријава за злоупотреба на службената положба и овластувањето против извршителите и судиите што не носат одлуки за бришење на...

Македонија2 дена

Нема вина кај лекарите за случајот на Веапоска според вештачењето побарано од одбраната на обвинетите

Во Основниот суд во Струга продолжи расправата во судскиот процес против тројцата струшки лекари, гинекологот Мухамед Асани, неговиот син, доктор...