Контакт

Спорт

И покрај двата поништени гола, Ливерпул му се одмазди на Јунајтед (видео)

Објавено пред

Ливерпул со 2:0 го совлада Манчестер јунајтед во големото дерби од англискиот фудбал, за да се одмазди на единствениот тим кој оваа сезона успеа да им „откине“ поени во Премиер лигата и да ја забележи 21. победа во 22 кола во англиската елита.

Ливерпул од стартот на мечот почна со притисок и не му требаше многу време да дојде во водство, откако во 14-тата минута по слободен удар, Виргил ван Дајк успеа да биде повисок од одбраната на „ѓаволите“ и да ја го совлада Де Хеа, по што Јунајтед имаа среќа што резултатот не беше поинаков.

Садио Мане имаше неколку шанси, додека головите на Роберто Фирмино и на Џиџи Вајналдум беа поништени. Во 26. минута, Ван Дајк успева да му ја одземе топката на Де Хеа, по што Фирмино со фантастичен удар постигнува гол, кој сепак, е поништен поради фаулот над шпанскиот голман. Во 35. минута, уште еден поништен гол, откако Фирмино го пронајде Вајналдум, кој со сигурен шут го совлада Де Хеа. Меѓутоа, линискиот судија и без ВАР системот одредува дека имало офсајд ситуација. Јунајтед најдобрата шанса ја имаа во 45. минута, кога Ван-Бисака одлично го пронајде Переира, меѓутоа Бразилецот утна празен гол.

На стартот на второто полувреме, „црвените“ на Јирген Клоп уфрлија во повисока брзина и направија голем број на шанси пред голот на Јунајтед – Салах имаше најдобра шанса со удар покрај голот, додека Хендерсон ја погоди пречката. Фред за малку ќе ги „казнеше“ во 57. минута со убав удар од 20-тина метри, а само две минути подоцна Марсијал имаше одлично проигрување со Переира, но ударот не заврши во рамката од голот.

Александер-Арнолд во 76. минута упатува убав удар, додек само две минути подоцна блиску до гол беше Мејсон Гринвуд по одличната асистенција на Марсијал. Гостите тргнаа во офанзива во финишот на мечот, и тоа го искористи Мохамед Салах, кој по нафрлањето од голманот Алисон во 94. минута стави точка на мечот.

Спорт

Стоичков: Кога Гризман е на теренот, Барса игра со човек помалку!

Објавено пред

„Сите зборуваат само за Куман, ама тој не е виновен“ порача легендата на бугарскиот фудбал, Христо Стоичков.

Стоичков, кој е поранешен соиграч на Роналд Куман смета дека играчите се најголемиот проблем на каталонскиот клуб.

„На терен излегуваат 11 фудбалери, тие играат, не Куман“ вели Стоичков кој посебно ја критикуваше играта на Французинот Антоан Гризман кој за 120 милиони долари од Атлетико се пресели на „Ноу Камп“.

„На натпреварите против Ливерпул, Јувентус, ПСЖ, Реал Мадрид и Атлетико (М) не покажа дека навистина вреди толку пари. Кога тој е на терен, Барселона игра со играч помалку. Треба да го продадат“ вели бугарскиот ас.

Гризман за Барселона одигра 98 меча и постигна 34 гола со 16 асистенции.

Многу подобра беше неговата статистика кај „Јорганџиите“, во 257 меча постигна 133 гола со 50 асистенции.

Прикажи повеќе...

Спорт

Пипен: Редно беше и Кукоч да влезе во Куќата на славните

Објавено пред

Хрватската кошаркарска легенда Тони Кукоч од осмиот обид беше примен во кошаркарската Куќа на славните во Спрингфилд.

Многумина сметаат дека играчот што со Југопластика ја покори Европа требаше таа чест да ја добие многу порано. Истото мислење го има и неговиот соиграч од Чикаго Булс, Скоти Пипен.

Тој на „Твитер“ напиша:

„Редно беше! Обожавав да играм со Тони Кукоч и беше многу битен во нашипт втор поход по трите прстени во низа. Апсолутно, припаѓа во Куќата на славните и одвај чекам наесен кога ќе ни се придружи“.

Кукоч и Пипен со Булси освоија шампионска титула во 1996/97 и во 1998 година кога во тимот од Чикаго беше и Мајкл Џордан.

Прикажи повеќе...

Спорт

Заврши сагата околу Алаба – Австриецот ќе го облече дресот на Реал

Објавено пред

Фудбалерот на Баерн Минхен, Давид Алаба, го ставил потписот на првиот дел од договорот со Реал Мадрид. Австриецот на „Сантијаго Бернабеу“, ќе пристигне како слободен играч по завршувањето на сезоната.

Трансферот на Алаба беше актуелен од почетокот на годината. Австриецот се поврзуваше со неколку клубови, меѓу кои покрај Реал беа ПСЖ, Барселона, Ливерпул.

Откако го потпишал првиот дел од договорот јасно е дека Алба наредната сезона ќе го носи дресот на Реал.

Медиумите шпекулираат дека фудбалерот во Реал ќе има годишна плата од 12 милиони евра.

Алаба оваа сезона со Баерн ја одбрани титулата во Германија. Во Бундес лигата одигра 31 натпревар.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

(Видео) Највисокиот облакодер во Кина почна да се ниша, луѓето во паника бегаа, причината непозната

Еден од највисоките облакодери во Кина беше евакуиран кога почна да се ниша, а луѓето во паника бегаа на сигурно...

Македонија2 часа

Регистрирани 83 нови случаи на Ковид-19, починати се 2 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.704 тестирања, а регистрирани се 83 нови случаи на...

Македонија4 часа

Дипломат од руската амбасада во Македонија прогласен за непожелна личност

Министерството за надворешни работи одлучи да прогласи еден дипломат од руската амбасада за непожелна личност и тој треба да ја...

Македонија5 часа

Џамбаски го критикува хрватскиот претседател поради Македонија: „Тој зазема страна во спорот, ова е антибугарска кампања“

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски остро го критикуваше хрватскиот претседател Зоран Милановиќ, кој, како што рече, ја обвини Софија за мешање...

Топ6 часа

Тешка сообраќајна несреќа синоќа во Скопје, неколку лица завршија во болница

Синоќа во 23:50 часот, десетина минути пред почетокот на полицискиот час, во Скопје се случила тешка сообраќајна несреќа на  крстосницата кај...

Македонија8 часа

Пристигна нова пратка од 9.360 дози вакцини на „Фајзер“

Министерството за здравство соопшти дека вчера во нашата земја стигнаа 9.360 дози вакцини од производителот „Фајзер“. „Од нив 4.680 се...

Свет8 часа

(Видео) Израел го гранатираше Либан, поради одмазда истрела 22 гранати

Израелската армија ја гранатираше територијата на Либан како одмазда за истрелувањето на неколку ракети од нејзината територија кон Израел. Шест...

Македонија8 часа

Пендаровски и бугарскиот претседател заедно ќе заминат во Рим на чествувањето на Кирил и Методиј

Претседателот Стево Пендаровски и бугарскиот претседател Румен Радев заеднички ќе оддадат почит на делото на светите браќа Кирил и Методиј...

Свет9 часа

Денеска во Брисел вонреден состанок на ЕУ за конфликтот во Газа

Министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ денеска во Брисел ќе одржат вонреден состанок на кој ќе биде...

Свет9 часа

Во налет на циклонот во Индија загинаа најмалку 21 човек, исчезнати се 96 луѓе

Најмалку 21 човек загинаа, а 96 се водат за исчезнати во голем удар на циклон во западна Индија, носејќи им...

Свет9 часа

Израел ја уништи единствената лабораторија за испитување коронавирус во Газа

Со денови се интензивираат судирите меѓу Израел и Палестина, а во еден од нападите на Појасот Газа израелските сили ја...

Свет9 часа

Испалени над 90 ракети од Појасот Газа кон Израел

Во текот на ноќта од Појасот Газа беа истрелани околу 90 ракети кон Израел, објави израелската армија. Се наведува дека...

Регион23 часа

Лидерите на Западен Балкан со заедничка декларација: Итен почеток на преговорите со Скопје и Тирана

Декларацијата усвоена од лидерите на Процесот „Брдо – Бриони“ на самитот укажува на важноста од брзото проширување на ЕУ за...

Македонија23 часа

Хрватскиот претседател: Членка на ЕУ навлегува во интимниот простор на Северна Македонија

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, најави дека ќе се спротивстави на условите што ги поставува Бугарија за почеток на преговорите...

Македонија23 часа

Заев: Следните парламентарни избори ќе се одржат во 2024 година, нема да има предвремени

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека предвремени парламентарни избори нема да има и дека следните ќе се...

Европа23 часа

ЕМА: Вакцината на „Фајзер“ може да се чува во обичен ладилник до еден месец

Европската агенција за лекови (ЕМА) препорача да се продолжи времето на чување на вакцините на „Фајзер/Бионтек“ на стандардни температури во...

Македонија1 ден

Денеска се регистрирани 27 нови случаи на Ковид-19, починати се 19 лица

Министерството за здравство информира дек во последните 24 часа се направени 1.314 тестирања, а регистрирани се 27 нови случаи на...

Економија1 ден

Oд полноќ се намалува цената на еуросупер БС-95 и на мазутот

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Свет1 ден

Индија почна со дистрибуција на свој лек против коронавирус

Индија почна со дистрибуција на нов, домашен лек за лекување на симптомите од Ковид-19. Властите го одобрија лекот 2-ДГ, кој...

Македонија1 ден

Захариева: Властите во Македонија ќе направат сѐ што можат Бугарите таму да се сѐ помалку

И Европа и ние ќе го следиме пописот во РСМ и очекуваме да се спроведе според сите европски стандарди и...

Досие