Контакт

Спорт

Ибрахимовиќ го најави филмот за Златан

Објавено пред

Шведскиот фудбалски интернационалец кој е актуелен член на тимот на Милан – Златан Ибрахимовиќ на „Твитер“ ја објави најавата за филмот кој овој септември се очекува да се појави во кино-салите низ светот, а кој го открива неговиот фудбалски пат.

„I Am Zlatan: The Movie“ е насловот на филмот за кој се тврди дека е вистинска приказна за Швеѓанецот со босански корени кој остави свој белег во екипите на Малме (негов прв клуб во кариерата), па преку Ајакс, Јувентус, Интер, Барселона, Милан, ПСЖ, Манчестер Јунајтед и ЛА Галакси, пред повторно да го облече дресот на „Росонерите“ каде што се уште игра и на прагот на 40-та година.

Ова е најавата за филмот:

Спорт

Русија го освои златото во гимнастика, херојот е Нагорни

Објавено пред

Репрезентација на Русија го освои златниот медал во екипна конкуренција, во спортска гимнастика на Олимписките игри. Во драматична завршница, победникот не се знаеше до последниот натпреварувач, на крајот Русите ја победија Јапонија.

Русија златниот медал го освои со вкупно 262.500 поени. Златниот медал им го донесе еден од најдобрите светски гимнастичари, Никита Нагорни. Во последната вежба на партер тој доби оцена 14.666.

Русите во сосотав Нагорни, Аблиазин, Бељавски и Далалојан, имаа само 0,103 поени повеќе од Јапонците Хашимото, Китазоно, Каја и Танигава.

За драмата да биде целосна се погрижија Кинезите: Ли, Сан, Сијао и Жу, кои имаа само 0,500 поени помалку од Русија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Поп ѕвездата Пинк се понуди да им ја плати казната на Норвежанките

Објавено пред

Поп ѕвездата Пинк, се понуди да ја плати казната која Европската ракометна федерација (ЕХФ) им ја одреди на репрезентативките на Норвешка во одбојка на песок. Бидејќи не го носеа долниот дел од бикинито, туку излегоа со куси хеланки, секоја од нив ќе треба да плати по 1.500 евра.

„Со здадоволство ќе ја платам вашата казна“, напишала Пинк на Твитер.

„Се гордеам со Норвежанките, кои протестираа поради сексистичките правила, во врска со нивната облека. ЕХФ треба да бидат казнети поради сексизам. Дами браво за вас. Среќна сум што ќе ја платам вашата казна“.

Одлуката на ЕХФ, претходно остро ја осудија министерот за спорт на Норвешка, Абид Раја и Ракометниот сојуз.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јувентус му краде договорено засилување на Милан

Објавено пред

Јувенус се на добр пат да му го расипат на Милан договорениот трансфер, на талентираниот Бразилец, Каио Жорге.

Милан со Сантос веќе го договориле трансферот на талентираниот 19-годишен напаѓач, но тоа не значи дека тој на крајот ќе заврши на „Сан Сиро“ во Милано.

Според италијанските медиуми, во трката за потписот на младиот Бразилец се вклучиле и челниците на Јувентус и многу е веројатно тој да се пресели во Торино.

Цената која ја постави Сантос за напаѓачот изнесува 12 милиони евра.

Каио Жорге, досега за Сантос одиграл 26 натпревари, постигнал седум голови.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Двајца починати и 10 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 10 нови случаи на коронавирус, две лица починаа, а 16 пациенти оздравеа,...

Економија3 часа

Поевтинуваат горивата

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за 1,5 и за 1 денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика....

Македонија4 часа

(Видео) Јанакиески за притворот: Ова е малтретирање и изживување со човекови судбини

Ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, по објавувањето на пресудата за „27 април“ со која беше осуден на 6...

Македонија4 часа

Пресуда за Вељаноски, Ристовски, Јанакиески и Атанасовски – осудените плански го организирале упадот со цел да се зачува власта

Судот ги изрече пресудите за организаторите за упадот во Собранието на 27 април –  поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски е...

Македонија5 часа

Трајко Вељаноски осуден на 6,5 години затвор, Спиро Ристовски и Миле Јанакиески на 6 и 3 месеци, а Владимир Атанасовски на 6 години затвор

На судењето за организаторите за упадот во Собранието на 27 април, поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски е осуден на...

Европа6 часа

(Видео) Големо невреме во Лондон: Поради поплави затворени осум метростаници и две болници

Силен дожд и грмотевици го погодија Лондон што предизвика поплави во некои делови на главниот град на Британија, поради што...

Македонија6 часа

Заев: Скопје никогаш нема да заборави на жртвите од земјотресот и солидарноста по него

Катастрофалниот земјотрес пред 58 години за само 20 секунди го запре животот на Скопје и им го одзеде животот на...

Свет8 часа

Фаучи: Најверојатно ќе биде потребна трета доза од вакцината

Водечкиот американски експерт за инфективни болести, Ентони Фаучи, процени дека на вакцинираните Американци чиј имунолошки систем е загрозен, може да...

Македонија8 часа

Сеќавање за жртвите – Скопје одбележува 58 години од катастрофалниот земјотрес

Скопје денеска со повеќе активности и манифестации ќе одбележи 58 години од катастрофалниот земјотрес во 1963 година во кој 1.070...

Македонија9 часа

Почнува вакцинирањето во домашни услови

Од денеска граѓаните кои поради здравствени причини не се во можност да дојдат на вакцинален пункт за да примаат вакцина...

Македонија1 ден

Охридското Езеро засега го задржува статусот на УНЕСКО

Комитетот за светско наследство на УНЕСКО на својата 44 сесија, која се одржува во Фуџу, Кина, донесе одлука Природното и...

Регион1 ден

Возачот на косовскиот автобус признал дека задремал зад воланот, загина и неговиот колега

Хрватската полиција го уапси возачот на косовскиот автобус кој денеска излета од автопатот кај Славонски Брод, Хрватска. Најмалку 10 лица...

Македонија1 ден

МНР купи електрични тротинети за вработените, набавката била дел од проектот „Зелена дипломатија – новото нормално“

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ги промовираше електричните тротинети, набавени за користење од страна на вработените во министерството, образложувајќи...

Свет1 ден

(Видео) Невреме повторно ја погоди Белгија, поплавата носеше возила

Силно невреме повторно ја погоди Белгија и предизвика штета, десет дена по поплавите во кои загинаа 36 лица. Возилата во...

Македонија1 ден

Скопје добива легални ѕидови за слободно користење на уличните уметници

Како дел од активностите на кандидатурата на Град Скопје за „Европска престолнина на културата за 2028 година“, назначени се две...

Македонија1 ден

Мал процент на граѓани се заразиле со Ковид по две дози вакцина, од утре вакцинација и дома

Само 0,02 отсто од македонските граѓани се заразиле со коронавирус по вакцинацијата. Конкретно, од вкупно 330.320 граѓани со примени две...

Македонија1 ден

Гужви на Богородица и Табановце, за влез и излез во државата се чека и до 45 минути

Големо раздвижување на граничните премини има утрово. Автомотосојузот на Македонија соопшти дека на граничните премини Богородица и Табановце задржувањето за...

Македонија2 дена

Силно сме спротивставени на корупцијата, велат од Владата по извештајот на Стејт Департментот

Силно сме спротивставени на корупцијата – за разлика од претходната, оваа Влада сериозно ги зема предвид и постапува по меѓународните...

Македонија2 дена

Заев: Во првиот круг секој ќе настапи со свој кандидат, а во вториот ќе коалицираме со ДУИ, БЕСА и ДПА

Бидејќи сме коалициони партнери со ДУИ, БЕСА и со ДПА, заедно ќе настапиме за локалните избори, изјави премиерот и претседател...

Македонија2 дена

Регистрирани 37 нови случаи на коронавирус, најмногу во Тетово и Скопје

Во последните 24 часа се направени 4.264 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на Ковид-19: Тетово – 13, Скопје...

Досие