Контакт

Спорт

Игало со два гола, Јунајтед лесно против Дерби каунти (видео)

Објавено пред

Манчестер јунајтед се пласираше во четврт-финалето на ФА купот, откако на гостувањето кај Дерби Каунти стигнаа до рутинска 0:3 победа предводени од нигерискиот напаѓач Одион Игало, кој постигна два гола за дуел со Норич во следната фаза.

Мечот на полниот „Прајд парк“ беше значителен поради тоа што третпат во кариерата рекордниот стрелец на „ѓаволите“, Вејн Руни играше против нив, но на крајот второлигашот не успеа да направи подвиг.

Лук Шо го отвори резултатот во 33. минута со убав лоб-гол, по што на сцена стапи Игало, фудбалерот кој Јунајтед го донесоа во последниот ден од преодниот рок како итна замена за повредениот Маркус Рашфорд, со гол во 41. минута. Игало стрелаше и во 70. минута за да се комплетира задоволителната победа за тимот на Оле Гунар Солскјер.

Спорт

Морбидели прв пат ќе стартува од пол-позицијата

Објавено пред

Возачот на Петронас Јамаха Франко Морбидели прв пат во кариерата една трка во Мото Гп ќе започне од стратна позиција. Возачот на Петронас Јамаха беше најбрз во квалификациите за трката на Големата награда на Каталуња.

Италијанецот до најдоброто место на стартот дојде со време 1:38.798 минути. Успехот на Петронас го надополни Фабио Квартараро кој ќе стартува од второто место.

Јамаха доминираше во квалификациите што го потврди ветеранот Валентино Роси од фабричкиот тим кој трката ќе ја започне од третото место.

Трката од вториот ред ќе ја започнат Џек Милер (Прамак Дукати), Маверик Вињалес (Јамаха) и Жоан Зарко (Авинтија). Прв во третиот ред е возачот на КТМ Пол Еспаргаро, а најдобрите десет ги комплетираа Жоан Мир (Сузуки), Данило Петручи (Дукати) и Бред Биндер (КТМ).

Трката за Големата награда на Русоја, во Сочи, утре ќе започне во 15 часот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Соиграч на Пандев има коронавирус

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Џенова објави дека голманот Матија Перин е позитивен на коронавирусот.

„Играчот е во самоизолација и ќе го пропушти натпреварот со Наполи. Мати има покачена телесна температура, денес тој немаше контакт со соиграчите“, објави клубот.

Џенова во чии редови игра Горан Пандев утре од 18 часот ќе гостува во Неапол. Против Наполи на голот на Џенова ќе застане Федерико Маркети. Натпреварот ќе се одигра бидејќи сите останати играчи имале негативни тестови.

Прикажи повеќе...

Спорт

Луис Суарез: Време е за уживање и нови успеси

Објавено пред

Луис Суарез од вчера е играч на Атлетико Мадрид. Уругваецот за новиот клуб ќе дебитира утре на натпреварот против Гранада. Суарез и во Атлетико ќе ја носи деветката на грбот. Со „јорганџиите“ тој потпиша две годишне договор.

„Драги навивачи на Атлетико, еве ме во новиот дрес. Со нетрпение го чекам првиот натпревар, во благодарам за пораките. Добив многу пораки. Сега е време за уживање и за нови успеси“, рекол Суарез во видеото кое клубот го објави на Инстаграм.

Луис Суарез во Атлетико пристигна како слободен играч откако Барселона реши дека повеќе не и е потребен.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија26 минути

(Видео) Протест против полициската бруталност во Битола: „Сакаме правда, и Ромите се граѓани“

Со извикување на паролите „И Ромите се граѓани“, „Нема правда, нема мир“, „Правда за Ромите“, „Роми полицајци“ денеска во Битола...

Свет1 час

Астронаутка ќе гласа од вселената на изборите во САД

Астронаутката на НАСА, Кејт Рубинс, рече дека ќе гласа од вселената, на повеќе од 300 километри над Земјата, на претстојните...

Македонија2 часа

(Видео) Пендаровски и Пахор во Кампот за обука на вода во Охрид

Претседателот и врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски и претседателот на Република Словенија, Борут Пахор денеска во Охрид го...

Свет2 часа

Украинскиот претседател бара објективна истрага за падот на авионот

Украинскиот претседател Володомир Зеленски изјави дека ќе се испитаат брзо и непристрасно причините за падот на воениот авион во кој...

Топ3 часа

Приведени 10 лица поради нападот на полицајци во Прилеп

ОВР Прилеп до Основното јавно обвинителство Прилеп поднесе кривична пријава против 10 лица, и тоа: Е.Е.(28), Е.И.(30), Ф.Ќ.(37), С.А.(40), Ф.Ќ.(43),...

Топ4 часа

Приведени двајца скопјани – удриле во полицаец додека мерел со радар

Двајца скопјани се приведени откако удриле во сообраќаен полицаец во Скопје. Како што информира МВР, приведени се А.Д.(19) и К.М.(21)...

Македонија5 часа

МОН: Националната платформа достапна за учениците и родителите

Веб-страницата на Единствената национална платформа за онлајн учење од полноќ е веќе достапна за корисниците преку адресата www.schools.mk. Со цел...

Свет5 часа

По терористичкиот напад во Париз – уапсен главниот осомничен, приведени уште 6 лица

Седум лица се приведени за нападот пред поранешните канцеларии на сатиричниот неделник „Шарли Ебдо“, соопштија официјалните лица. Маж вооружен со...

Свет7 часа

(Видео) Се урна воен авион во Украина – загинаа 25 лица

Воен авион АН-26 се урна во близина на градот Чугуев во регионот Харков, јавува агенцијата Депо Харков, повикувајќи се на...

Македонија7 часа

Протест против полициската бруталност во Битола

Повеќе граѓански организации за денеска во Битола најавија протест против полициската бруталност, за кој повод е завчерашниот инцидент во кој...

Европа8 часа

Франција бара Брисел да ја принуди секоја членка на ЕУ да прими мигранти

Франција побара секоја земја членка на ЕУ да биде принудена да преземе дел од илегалните мигранти што пристигнуваат на европска...

Свет9 часа

Институт „Гамалеја“: Некои вакцинирани лица развиваат заштитни антитела по првата доза

Александар Гинтсбург, директор на рускиот институт „Гамалеја“, кој ја разви првата регистрирана вакцина против Ковид-19, изјави за „Спутник“ дека вакцинираните...

Топ17 часа

Тројца осомничени за производство и продажба на марихуана, едниот фатен додека ги кастрел стеблата во Визбегово

Скопското Обвинителство донесе наредба за спроведување истражна постапка против тројца 38-годишници за неовластено производство и продажба на марихуана. За таа...

Економија18 часа

Четвртиот пакет мерки е во вредност од 350 милиони евра

Вкупната вредност на четвртиот пакет изнесува околу 350 милиони евра од кои 264 милиони се од Буџетот на државата и...

Европа19 часа

СЗО: Во Европа се зголемува заразата со коронавирусот

Брзината на пренесување на Ковид-19 и хоспитализацијата растат во Европа, предупреди директорот на Светската здравствена организација за вонредни ситуации, Мајкл...

Македонија20 часа

Пахор со поддршка за членството во ЕУ: „Не смее да има одложување на меѓувладината конференција“

Словенија ќе продолжи да ја поддржува Северна Македонија на патот кон полноправно членство во Европската Унија, истакна претседателот на Словенија,...

Македонија24 часа

Починаа 9 лица, регистрирани 143 новозаразени

Во последните 24 часа се направени 1.504 тестирања, а регистрирани се 143 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија1 ден

(Видео) Кривична пријава и суспензија за полицаецот кој претепа Ром во Битола

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички стандарди и професионални истраги во МВР поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство за гонење...

Европа1 ден

Напаѓачот уапсен, полицијата пронајде мачета и сатар на местото на нападот во Париз

„Бев во мојата канцеларија. Слушнав врисоци на патот. Погледнав низ прозорецот и видов жена која лежеше на подот и имаше...

Македонија1 ден

Пендаровски до Пахор: Споделуваме сегашност во НАТО, уверен сум дека ќе имаме и заедничка иднина во ЕУ

Денеска во претседателскиот кабинет во „Вила Водно“ претседателот Стево Пендаровски на церемонија со највисоки државни и воени почести го пречека...

Досие