Контакт

Спорт

„Играв со Џордан, освојував титули, што ќе ми е Куќата на славните“

Објавено пред

Поранешниот репрезентативец на Југославија и Хрватска, член на славните генерации на Југопластика и Чикаго Булс, Тони Кукоч, рекол дека не знае дали некогаш ќе влезе во Куќата на славните и дополнил дека на оваа тема повеќе не сака да зборува.

Кукоч беше номиниран во класата 2020, но трет пат по ред, а вкупно осми во кариерата не успеа да влезе во Куќата на славните во Српингфилд. Од класата 2020 беа избрани Кевин Гарнет, Коби Брајант, Тим Данкан…

„Искрено многу повеќе ми значи што играв со Мајкл Џордан и што освојував титули во НБА. Не можам да влијаам дали ќе влезам во Куќата на славните. Тоа треба да ги прашате луѓето кои одлучуваат за тоа. Би сакал да знам кои с тие луѓе. Наводно не се знае кои се тие бидејќи не биле јавно претставени. Дали некогаш ќе ме примат во Куќата на славните, не знам. Дали би сакал? Секако. Ете мина уште една година и повотрно ништо не се случи“, рекол Кукоч за „Тпортал“.

Кукоч во кариерата во кариерата има шест титули со Чикаго Булс, три во Лигата на шампионите со Југопластика, светско злато со Југославија, со државата која повеќе не постои два пати бил европски првак. Покрај тоа има сребрени медали од ОИ во 1988 со Југославија и ОИ во 1992 со Хрватска.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Брутални напади кон Ајзак, кој одби да клечи, па го повреди коленото

Објавено пред

Голем број на навивачи на Интернет влегоа во остар напад на НБА ѕвездата на Орландо меџиг, Џонатан Ајзак, откако одби да носи маичка со „Black Lives Matter“ и да клечи за време на американската химна, а потоа да заврши во количка со страшно повреде на коленото.

Ајзак, кој покрај кошарката е и христијански свештеник, беше првиот НБА кошаркар кој не клечеше на химната како дел од движњето BLM, носејќи го само дресот на тимот поради својата вера, но во неделата доби страшна повред на левото колено во својот втор меч по враќањето од повредата.

„Верувам дека црните животи вредат. Мислам дека тоа беше одлука која самиот требаше да ја направам и не мислев дека треба да облечам таква маичка и да клечам. Клечењето и облекувањето на маичка за мене не е одговорот“, изјави пред мечот Ајзак.

Суровите коментатори на Интернет го осудија 22-годишниот Ајзак: „Одби да клечи на 2020, па му го земаа коленото“, „Не покажа емпатија, затоа нема да добие“ и „Зошто би се грижеле за неговата повреда, доколку тој не се грижи за животите“.

Од друга страна американскиот спортски новинар Дејвид Хукстед смета дека Ајзак бил многу похрабар  од Леброн Џејмс

„Вака изгледа храброста. Кога сите клечат, Ајзак стоеше со гордост за Америка. Понекогаш, треба да стоиш сам. Леброн ја брани кинеската диктатура, има договор од милијарда долари со ’Најк’ и мисли дека е храбро да се клечи за химната. Ајзак има 22 години со дебитантски договор и стои сам поради христијанската вера. Тоа е храброст“, напиша Хукстед.

И покрај тоа, Ајзак доби многу навивачи, откако се тврди дека продажбата на неговите дресови по гестот и повредата стигнала на второто место веднаш зад тие на Џејмс.

Тешка повреда на кошаркарот на Орландо

Прикажи повеќе...

Спорт

Деветмина на трансфер-листата во Арсенал

Објавено пред

Микел Артета во саботата го освои првиот трофеј како самостоен тренер. Арсенал во финалето на ФА купот го победи Челси со 2:1. Два дена по триумфот Артета ја составил трансфер-листата на која се наоѓаат двет играчи. Тие од наредната сезона нема да бидат играчи на Арсенал.

Артета мора да продава за да собере пари за квалитетни засилувања. Јасно му е дека со ваков тим не може да им парира на најдобрите англиски екипи.

„Дејли Мејл“ ја објави листата на која се наоѓа и Александар Лаказет. Францускиот репрезентативец ќе биде продаден во случај капитенот Обамејанг да реши да го напушти клубот.

Според оваа листат Артета ја продава комплетната дефанзивна линија: Холдинг, Мустафи, Сократис, Колашинац и Белерин. На списокот се и Тореира, Гендузи, односно Мхитаријан чии договор ќе го откупи Рома.

Најголем проблем за Артета е статусот на Месут Езил. Поранешниот германски репрезентативец не се наоѓа во неговите планови, но тоја нема намера да замине поради богатиот договор што го потпиша уште во времето на Арсен Венгер. Езил има годишна плата од 20 милиони евра, тој со месеци не игра за првиот тим, а во саботата додека неговите соиграчи се бореа за пехарот во ФА купот тој беше на одмор во Турција.

Прикажи повеќе...

Спорт

Вилијан одбил нова понуда од Челси

Објавено пред

Бразилскиот фудбалер Вилијан одбил уште една понуда од Челси. Одлуката дали ќе остане на „Стенфорд Бриџ“ или ќе замине Вилијан ќе ја соопштел по дуелот со Баерн Минхен во Лигата на шампионите.

Вилијан поради повреда не играше во саботата против Арсенал во финалето на ФА купот. Арсенал победи со 2.1 и го освои 14 трофеј во ова натпреварување.

„Нема донесено одлука. Добивме неколку добри понуди, една беше од МЛС лигата, но за таа понуда требаше да се изјасниме до 1 јули. Вилијан сакаше да ја заврши сезоната во Челси и дури тогаш да донесе одлука. Има две конкретни понуди од Премиер лигата, една од МЛС лигата и уште две од Европа“, рекол менаџерот на фудбалерот Киа Јорабчијан.

Челси на Бразилецот кој пред седум години пристигна од Шахтјор му понудиле две годишен договор. Англичаните тврдат дека клубот од МЛС лигата е Интер Мајами, а дека од Премиер лигата фаворит за неговиот потпис е Арсенал.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија14 минути

Сè уште трае потрагата по момчето кое исчезна во Преспанското езеро

Повеќе од 20 часа се трага по момчето кое вчера исчезна во Преспанското езеро. Како што информираа од полицијата, станува...

Топ27 минути

Лекар од Итната помош физички нападнат од татко на починато лице

Taтко на момче кое починало во сообраќајна несреќа, нападнал лекар од Итната медицинска помош. Лекарот бил на интервенција по претходно...

Македонија46 минути

Досега 500 лица починаа од коронавирус во Македонија

Бројот на починати од коронавирус во земјава достигна 500 лица, откако денеска беа потврдени 3 нови смртни случаи. Тројцата починати...

Македонија1 час

Гостивар со најмногу новозаразени во изминатото деноноќие

Гостивар е на врвот на листата со најмногу новозаразени од коронавирус во земјава во изминатите 24 часа. Според податоците на...

Свет2 часа

СЗО: Mајките да ги дојат своите деца и кога имаат ковид-19

Светската здравствена организација денеска предупреди дека наспроти големите надежи за пронаоѓање на вакцина, можеби никогаш нема да има чудотворено решение...

Македонија4 часа

Нови 74 заболени и тројца починати од ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 689 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи на...

Свет4 часа

Германските ученици се вратија во училишните клупи во екот на пандемијата

Десетици илјади училишни деца денеска се вратија во училиштата во северна Германија. Мекленбург-Западна Померанија е првата од 16 германски држави...

Македонија5 часа

Џафери: Добро се чувствувам, јас ќе ја водам седницата

Претседателот на Собранието, Тала Џафери изјави дека утре тој ќе ја води конститутивната седница. Џафери денеска ја напушта Клиниката за...

Свет6 часа

Руски доктор: Пандемијата личи на проба за биолошка војна

Ситуацијата со пандемијата на коронавирус личи на проба за биолошка војна, изјави рускиот детски хирург, Леонид Рошаљ, пренесе „Спутник“. „...

Свет7 часа

Мелбурн ги затвора речиси сите продавници и фабрики за да го спречи вирусот

Вториот по големина австралиски град Мелбурн, во кој веќе на сила е ноќен полициски час, најави нови ограничувања за индустријата,...

Свет7 часа

Латинска Америка најтешко погоден регион во светот, има речиси пет милиони заразени

Аргентина вчера надмина 200.000 случаи на ковида-19, Колумбија поставува дневен рекорд, а во Латинска Америка се рушат црните рекорди со...

Свет7 часа

Трамп: Ретко кој заслужил смртна казна повеќе од бомбашот од Бостон

Американската сојузна влада би можела уште еднаш да побара смртна казна за Чеченецот Џохар Царнаев, изјави американскиот претседател Доналд Трамп....

Свет8 часа

Германците сакаат да продолжат да работат од дома и по пандемијата

Поголем дел од Германците сакаат да ја задржат можноста за работа од дома и по завршувањето на пандемијата на коронавирус,...

Свет8 часа

Американски и британски фармери добиваат мистериозни пакети со семиња од Кина

Фармери во Велика Британија и САД веќе некое време примаат чудни пакувања со семиња од Кина во пошта што не...

Топ18 часа

Малолетник од Ресен исчезна во Преспанското езеро

Во водите на Преспанското езеро вчера исчезнало 16-годишно момче од Ресен. Во Полициската станица Ресен од Итната медицинска помош било...

Регион21 час

Преглед на состојбата во регионот: Албанија со нов рекорд на новозаразени, во Косово уште 13 починати

Преглед на состојбата со коронавирус во регионот во последното деноноќие. Нов рекорд на новозаболени во Албанија Откако Албанија вчера регистрираше...

Македонија22 часа

Maлиот Ајан кој го победи карциномот заѕвони на ѕвонче пред да ја напушти Детската клиника

По долга битка со леукозата, малиот херој Ајан денеска ја напушти Детската клиника во Скопје. Придружен со аплауз од медицинскиот...

Македонија1 ден

Филипче: Лежалката на плажа лесно се заменува со болнички кревет

Лежалката на плажа лесно се заменува со болнички кревет, предупредува министерот за здравство, Венко Филипче. Tој апелира на почитување на...

Македонија1 ден

Регистрирани 166 новозаразени со коронавирус во Македонија, починаа 4 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1419 тестирања, а регистрирани се 166 нови случаи на...

Македонија1 ден

(Видео) Пендаровски: Помирување ни е потребно повеќе од било кога

Во ерата на националните романтизми и национализми, Илинден остана симбол на неспорно изрзената волја за својата држава, заснована врз демократските...

Досие