Контакт

Спорт

Ихеаначо со „магија“ им донесе победа на Лестер, сега се на чекор до место во ЛШ

Објавено пред

Лестер направи фантастичен пресврт во второто полувреме за да стигне до 2:1 победа над Кристал палас, освојувајќи три поени кои ги носат на чекор од обезбедување на топ 4 пласман и место во Лигата на шампионите.

Најдобриот фудбалер на клубот од Лондон, Вилфрид Заха ги донесе гостите во водство во 12. минута од мечот, и тимот на Брендан Роџерс, по два порази во последните три кола, добро се испоти во второто полувреме за да стигне до трите поени. Тимоти Кастањ во 50. минута погоди по асистенција на Келечи Ихеаначо, пред Нигериецот да го реши победникот во 80. минута од мечот со прекрасен удар. Ова е 14. гол во 14 меча во Премиер лигата на Ихеаначо.

Лестер остануваат трети, но сега со 62 поени, четири помалку од второпласираниот Манчестер јунајтед, но и четири пред Челси на четвртото место, додека петтите Вест хем веќе се на далечина од седум поени. Палас се на 13. место со 38 поени.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ирвинг не може сам, Дончиќ и Хардавеј го урнаа Бруклин

Објавено пред

Далас Маверикс ја продлабочија кризата во Бруклин Нетс. Маверикс славеа против Бруклин со 113:109, ја забележаа осмата победа на последните десет натпревари, додека Бруклин немаат победа на последните четири натпревари.

Натпреварот го обележа Кајри Ирвинг, но ниту тој не можеше да го спречи поразот на Бруклин. Ирвинг постигна 45 поени, на кои придодаде пет скока и четири асистенции. Кевин Дурент натпреварот го заврши со 20 поени и девет скока.

На спротивната страна се истакнаа Лука Дончиќ и Тим Хардавеј јуниор. Словенецот забележа 24 поени, 10 скока и осум асистенции, Хардавеј постигна поен помалку, со шест скока и две асистенции.

Бруклин и покрај лошите резултати се уште се втори на Истокот. Нетс имаат скор од 43 победи и 24 порази, победа помалку има Милвоки на третото место. Далас се петти на Западот со 38 победи и 28 порази.Прикажи повеќе...

Спорт

Хаос во Мајами – Мејведер со тупаници го удираше Ју-тјуберот Џејк Пол

Објавено пред

Флојд Мејведер и Ју-тјуб ѕвездата Логан Пол го одбработија соочувањето пред нивниот меч во Мајами. Вистинска лудница настанала кога кога пред Мејветер се појавил помладиот од браќата пол, Џејк.

Мејведер, кој во кариерата победил во сите свои 50 борби, рекол дека во една вечер би ги претепал браќата. Потоа се појавил Џејк, кој исто така е популарен Ју-тјубер и му ја украл капата на легендарниот боксер.

Мејведер веднаш започнал да го удира Џејк пред новинарите.

„Ќе те убијам кога ќе те фатам“, викал Мејветер, а Џејк потоа се огласил на Твитер.

„Му ја украдов капата бидејќи тој со досегашните свои борби им ги краде парите на луѓето“.

Логан Пол во кариерата имал две борби, со Ју-тјуберот Кеј-Си има реми и пораз, додека Џејк забележал три победи.

Прикажи повеќе...

Спорт

Вилјареал спречи англиско финале во Лига Европа, Рома се прости со победа над Јунајтед

Објавено пред

Вилјареал на Унаи Емери успеа да одигра 0:0 на гостувањето на „Емирати“ за да се пласира во финалето на Лига Европа, откако во првиот меч го совлада дома Арсенал со 2:1, за да спречи вкупна англиска доминација во европските финалиња, и сега ќе игра со Манчестер јунајтед во финалето во Гдањск, откако „ѓаволите“ загубија со 3:2 на гостувањето кај Рома, откако дома ја декласираа со 6:2.

Со оглед дека во финалето на Лигата на шампионите ќе играат Челси и Манчестер сити, Арсенал требаше да дојде до минимална 1:0 победа за да осигура и англиско финале во Лига Европа, но цврстиот тим на Вилјареал изддржа на гостувањето за прво европско финале во 98-годишната историја на шпанскиот клуб.

Многу поактивно беше на „Олимпико“, каде што Рома со 3:2 триумф се прости од европските натпреварувања, откако беше тешко да се верува дека може да се вратат по 2:6 понижувањето на „Олд Трафорд“. Единсон Кавани постигна два гола за Јунајтед, но тоа не беше доволно за победа, откако Един Џеко, Брајан Кристанте и Никола Залевски донесоа победа за Пауло Фонсека во еден од неговите последни мечеви на клупата на „волчицата“.

ЛИГА ЕВРОПА, 1/2 ФИНАЛЕ, 2.МЕЧ

Арсенал – Вилјареал 0:0, прв меч 1:2, вкупно 1:2

Рома – Манчестер јунајтед 3:2, прв меч 2:6, вкупно 5:8

Прикажи повеќе...

Најново

Регион16 минути

(Видео) Хаос во косовското Собрание: Пратеници се туркаа, опозицијата побара оставка од министерката

Во Собранието на Косово имаше тензии меѓу пратениците на Демократската партија на Косово и Самоопределување, при што дојде до турканици...

Македонија32 минути

Вархеји: Албанија би можела да ги започне разговорите за членство во ЕУ без Северна Македонија

Доколку продолжи бугарската блокада на Македонија, Брисел би можел да ги раздвои разговорите со Скопје и Тирана за членство во...

Регион33 минути

Хрватска ќе им донира вакцини од „Астразенека“ на земјите од регионот

Хрватска ќе донира 50.000 дози вакцини за земјите во регионот, и тоа 30.000 за Босна и Херцеговина и по десет...

Свет44 минути

Повторно пукање во училиште во САД: Ученичка пукаше во наставничката и соучениците

Повторно пукање во училиште во САД. Ученичка од шесто одделение извадила пиштол од ранецот и пукала во соучениците и наставничката....

Македонија17 часа

Во Македонија 324 нови случаи на коронавирус, починаа 26 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 324 нови случаи на коронавирус, а пријавени се 1.178 оздравени и 26...

Македонија20 часа

Антикорупциска утврдила дека парите платени на приватна фирма за кинески вакцини се вратени

Документот кој го објави ВМРО-ДПМНЕ за исплата на пари од Министерството за здравство, со цел набавка на кинески вакцини, го...

Македонија20 часа

Заев: Само со нови докази повторно отворање на случајот за крвавиот упад во Собранието

Отворање на случајот одново само доколку има нови докази и моменти. Ова е ставот на премиерот Зоран Заев за барањето...

Европа21 час

Фон дер Лајен: Сите земји да дозволат извоз на вакцини

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска изјави дека ЕУ е подготвена да го разгледа секој предлог што...

Македонија21 час

(Видео) Премиерот Заев се вакцинираше со кинеската вакцина на „Синофарм“

Премиерот Зоран Заев се вакцинираше против коронавирус денеска на пунктот во спортската сала „Борис Трајковски“. Тој се вакцинираше со првата...

Македонија22 часа

Вчера се вакцинирале 9.123 граѓани

Министерството за здравство соопшти дека вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата и дека интересот за вакцинација секојдневно...

Регион23 часа

(Видео) Редици во трговски центар во Србија, покрај вакцинирање даваат пари и ваучери

Денеска во 9 часот наутро е отворен пункт за вакцинација во Трговскиот центар Ушче во Белград. Секој што сака да...

Свет24 часа

Болсонаро: Коронавирусот е направен за да се води биолошка војна

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека новиот коронавирус е можеби направен во лабораторија со цел да се води биолошка војна....

Свет1 ден

Најново истражување: „Фајзер“ штити повеќе од 95 проценти од коронавирус

Најголемата студија за ефикасноста на „Фајзер/Бионтек“ против коронавирусот кај општата популација покажа дека вакцината обезбедува повеќе од 95 проценти заштита...

Свет1 ден

Трета доза од вакцината на „Модерна“ штити од бразилскиот и јужноафриканскиот вид

Податоците од студија на 40 лица покажуваат дека дополнителната доза го зајакнува имунитетот против бразилскиoт и јужноафриканскиот вид на коронавирус....

Свет1 ден

ОН: Во светот недостигаат 900.000 акушерки

Светот во моментов се соочува со недостиг од 900.000 бабици и тоа е третина од потребните акушерки, се наведува во...

Македонија2 дена

Владата ги поддржува активностите на Општина Охрид за отстранување на бесправните градби

Владата ги поддржува активностите за отстранување на бесправните градби на охридското крајбрежје, кои ги изведува Општина Охрид, со што ги...

Македонија2 дена

Затворски казни за издавање лажни пасоши на странци со криминално досие

Четири затворски казни и една условна за лицата што признаа дека изработувале лажни пасоши на странци со криминално досие. Судечкиот...

Македонија2 дена

323 нови случаи на Ковид-19, починати се 24 лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени...

Македонија2 дена

Филипче: Одлуката за полицискиот час не ја донесов сам, туку по телефонска консултација со членовите на Комисијата

Одлуката за скратување на полицискиот час и за продолжување на работното време не е политичка, изјави министерот за здравство, Венко...

Македонија2 дена

Министерство за здравство: Граѓаните кои добиле порака да се вакцинираат во друг град, сами ја згрешиле локацијата

Граѓаните при закажување на веб-страницата vakcinacija.mk сами направиле погрешен избор на локација каде сакаат да се вакцинираат и поради тоа...

Досие