Контакт

Спорт

Икарди: Во ПСЖ сум бидејќи беше време да бидам во победнички тим!

Објавено пред

Мауро Икарди очигледно решил да „плукне во стариот бунар“, откако во интервју со францускиот „Канал плус“ изјави дека го направил трансферот од Интер во Пари Сен-Жермен бидејќи било крајно време да „дојде во победнички тим, тим кој може да освојува титули“.

Икарди го комплетираше трансферот во францускиот шампион во последниот ден од преодниот рок, со едногодишна позајмица со опција за купување за 65 милиони евра.

„Дојдов тука да играм. Ако пристигнете во тим со опција за купување, знаете дека морате да се покажете за клубот да реши да ве купи. Ќе видиме што ќе се случи следното лето. Бев седум години во Интер и сонот беше да играм во Лигата на шампионите и го направивме тоа лани, но никогаш не освојувавме ништо. Сметав дека дојде време да дојдам во победнички клуб, кој може да се бори за титули. Време да почнам да победувам. ПСЖ е клуб полн со шампиони и тоа го посакував“, вели Икарди.

Тој ги отфрла тврдењата во италијанскиот печат дека неговата сопруга и агент, Ванда Нара била виновна за тензиите со Интер.

„Со Ванда сум веќе седум години, таа е славна личност исто како мене и знаеме што значи тоа. Но, тоа не го менува начинот на кој размислувам или играм, во спротивност немаше да имам 150 гола со Интер. Тоа што ја имам Ванда како агент е најдобрата одлука за моето семејство и мојата кариера. Не размислував многу, јас сум човек кој ги третира мажите и жените еднакво“, додава Аргентинецот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Приморска остана без лиценца во Словенија – МЗТ се враќа во АБА лигата

Објавено пред

Кошаркарскиот сојуз на Словенија не му додели лиценца на кошаркарскиот клуб Приморска. Оваа одлука на Словенците значи дека МЗТ ќе го заземе место на Приморска во АБА лигата.

Приморска не доби лиценца бидејќи клубот не ги исполнил финансиските критериуми. Клубот од Копер има право на жалба во спротивно ќе се преселат во четвртата лига на Словенија.

Оваа одлука на Кошаркарскиот сојуз на Словенија е спротивна од најавите на спортскиот директор на Приморска Горан Јагодник дека клубот наредната сезона ќе настапува во најсилниот ранг во Словенија и во АБА лигата.

Се чека и АБА лигата да му ја одземе лиценцата на овој клуб што значи дека ќе се ствроат сите услови МЗТ по две години пауза повторно да се врати во друштвото на најквалитетните тимови од регионот.

Преселбата на МЗТ во АБА лигата ќе предизвика и одредени промени во АБА 2. Лигата ќе треба да додели четири покани за натпреварување во АБА 2. Два тима ќе бидат од Србија (Нови Пазар и Младост од Земун), а два од Црна Гора (Подгорица и Студентски центар).

Прикажи повеќе...

Спорт

За најдобриот асистент во Европа нема место во националниот тим

Објавено пред

Селекторот на Германија Јоаким Лев нема намера да го врати во националниот тим фудбалерот на Баерн Минхен Томас Милер. Лев започна со процесот на подмладување на репрезентацијата поради што им откажа од услугите на тројца искусни фудбалери: Томас Милер, Џером Боатенг и Матс Хумелс.

Лев нема намера да го враќа Милер во репрезентацијата иако тој е најдобриот асистент оваа сезона во Европа.

Милер сезонава забележал 20 асистенции.

„Среќен сум што Томас игра одлично, но Лев веќе ја донесе одлуката. Играчите кои се повикувани на последните неколку натпревари ја имаат неговата доверба. Реши да им даде шанса на младите играчи“, рекол директорот на репрезентацијата Оливер Бирхоф.

Милер за Германија дебитирал пред десет години, одиграл 100 натпревари на кои постигнал 38 голови.

Напаѓачот на Баерн е најдобриот стрелец на Германија во историјата на светските првенства. Пред шест години со Германија стана светски првак.

Прикажи повеќе...

Спорт

НБА ќе забрани тренерите постари од 60 години да ги водат тимовите

Објавено пред

Комесарот на НБА лигата Адам Силвер не ја исклучил можноста лигата да не им дозволи на тренерите кои се постари од 60 години да го водат своите тимови кога ќе продолжи сезоната.

НБА ќе продолжи на 31 јули во Орландо, а ќе се натпреваруваат 22 екипи (13 од Западната и 9 од Источната конференција).

Според Силвер тренерите не некои од овие екипи, од безбедносни причини, нема да можат да можат да присуствуваат на натпреварите.

„Досега научивме дека младите луѓе се најотпорни на вирусот, додека најзагрозени се повозрасните. Поради тоа ќе мораме да работиме на спроведување на протоколот, можеби ќе им забраниме на постарите тренери да ги водат натпреварите на своите тимови“, рекол Силвер.

„Можеби ќе биде неопходно тие да ја почитуваат социјалната дистанца. На пример ќе можат да бидат со тимот во соблекувалната, но кога ќе започне натпреварот не сакаме да бидат во близина на играчите“.

Своето незадоволство од оваа најава на Силвер јавно го искажал 65 годишниот тренер на Њу Орлеанс Пеликанс Алвин Џентри.

„Ова е без врска. Како тие испланирале јас да го водам мојот тим? И дали се сигурни дека сите под 60 години се здрави? “, рекол Џентри.

Доколку НБА ја спроведе оваа одлука покрај Џентри своите тимови нема да можат да го водат Грег Поповиќ (Сан Антонио, 71), Мајк Дантони (Хјустон, 69), Тери Стотс (Портланд, 62) и Рик Карлајл (Далас, 60).

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Коронавирусот се врати во Дебар, заразена e жена која била во контакт и со медицински персонал

Градоначалникот на Дебар, Хекуран Дука, вели дека во градот се појавил еден нов случај на жител заразен со коорнавирус. Тој...

Свет2 часа

Босанец осомничен за напад на полицајци при немирите во Њујорк, се поврзува со тероризам

Џенан Камовиќ, Босанец кој живее во Америка, е осомничен дека повредил тројца полицајци во Њујорк. ФБИ сега истражува дали станува...

Топ3 часа

Паркиран камион се придвижил и удрил во две лица во Виница, жена почина на самото место

Во попладневните часови на 4 јуни кај стариот градски „Зелен пазар“ во Виница, претходно паркирано товарно возило „застава“ без регистарски...

Европа4 часа

Регионална шпанска влада осудена за негрижа кон здравствените работници

Судот во провинцијата Арагон, на истокот на Шпанија, ја осуди регионалната власт затоа што не им обезбеди на лекарите заштитен...

Свет5 часа

(Видео) Илјадници луѓе на комеморацијата за убиениот Џорџ Флојд

Илјадници луѓе присуствуваа на комеморацијата за Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој беше убиен за време на полициско апсење во Минеаполис. Меѓу...

Регион16 часа

Семејна трагедија во Дубровник: ја застрелал мајка си во главата, а болниот татко во градите

Десетици полицајци го блокираа хрватскиот град Дубровник при обид да го лоцираат 37-годишниот маж, кој ја застрелал мајка си во...

Регион18 часа

Нови 48 случаи на коронавирус во Србија, заразени 28 лица во старски дом во Нови Сад

Уште едно лице почина од коронавирус во Србија во последните 24 часа, а потврдени се и 48 нови случаи на...

Македонија19 часа

Велешкото Обвинителство отвори предмет по повикот на Агатангел за масовно одење во верските храмови

Основното јавно обвинителство Велес отвори предмет по допрен глас по објавите во медиумите и јавното соопштение на митрополитот Агатангел и...

Топ20 часа

Пријава за охриѓанец кој со лажна полициска палка запирал возила на патот Охрид – Кичево

СВР Охрид поднесе кривична пријава против А. И. (44) од Охрид поради лажно претставување. На 15.3.2020, на социјалната мрежа „Фејсбук“,...

Македонија21 час

Судот во Стразбур донесе пресуда во корист на Љубе Бошкоски за случајот „Кампања“

Судот во Стразбур донесе пресуда во корист на претседателот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски, за случајот „Кампања“. Како што...

Македонија22 часа

Филипче: Епископот да го повлече повикот да се посетуваат верските храмови

Министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче, одговорајќи на новинарско прашање за повикот на епископот верниците да ги посетуваат храмовите...

Македонија23 часа

Заев: Ако Мицкоски се грижеше за здравјето на граѓаните, немаше да ги крши мерките

Ако Мицкоски се грижеше за здравјето на граѓаните, немаше да ги крши здравствените мерки, вели лидерот на СДСМ, Зоран Заев,...

Регион24 часа

Во Словенија има само девет активни случаи на коронавирус

Во Словенија во последните 24 часа се тестирани 828 лица и не се потврдени нови случаи на коронавирус, објави словенечката...

Македонија1 ден

Отфрлена кривичната пријава против кумановскиот градоначалник за непочитување на мерките за заштита

Кумановското основно јавно обвинителство донесе решение за отфрлање на кривичната пријава против градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, и раководителот на...

Македонија1 ден

Двајца починати и 120 нови случаи на коронавирус во Македонија

Две лица починаа од коронавирус во последните 24 часа во Македонија, а регистрирани се 120 нови случаи, што е една...

Топ1 ден

Пукање на улицата Џон Кенеди во Чаир, полицијата го истражува случајот

Истрели од огнено оружје се слушале утрово во скопски Чаир, што ги вознемирило жителите, кои подоцна настанот го пријавиле во...

Македонија1 ден

Поради полицискиот час се поместуваат термините за аплицирање за лични документи

Граѓаните кои имаат закажано термини за аплицирање за лични документи во деновите кога во дел од општините на сила ќе...

Регион1 ден

(Видео) Нереди на протест во Атина за смртта на Џорџ Флојд – употребени молотови коктели и солзавец

Грчката полиција употребила солзавец за да ги растера демонстрантите кои фрлале молотови коктели за време на протестот што се одржа...

Свет1 ден

СЗО продолжува со тестирање на лекот против маларија кај пациенти со Ковид-19

Светската здравствена организација ќе продолжи со тестирање на хидроксихлорокинот како потенцијален лек против коронавирусот, изјави директорот на СЗО, Тедрос Аданом...

Свет1 ден

(Видео) Чувар прободел 37 деца и тројца возрасни во градинка во Кина

Најмалку 40 лица се повредени во напад со нож на југот на Кина, јавуваат кинеските државни медиуми. АП наведува дека...

Досие