Контакт

Спорт

Иниеста им се јави на децата што беа направени поради неговиот гол (видео)

Објавено пред

Легендарниот фудбалер на Барселона, Андрес Иниеста, ја прослави 11-годишнината од својот славен гол во полуфиналето од ЛШ против Челси со телефонски повик до две деца што беа зачнати по овој израмнувачки гол.

Барселона беше на две минути од испаѓање од ЛШ на „Стемфорд бриџ“ на 6 мај 2009 година кога Иниеста доби топка од Лионел Меси и со прецизен удар го погоди голот. Со ова се обезбеди 1:1 реми, со што Барса патуваше на финалето во Рим поради гол постигнат на гости. Девет месеци подоцна беше јасен резултатот на овој гол кога болниците во Барселона потврдија дека има зголемен број на новороденчиња.

Во средата, Иниеста, кој сега игра за Висел Кобе, објави видео на „Твитер“ зборувајќи со две деца што се родени во јануари 2010.

„Дали мајка ти ти го покажа голот?“, беше прашањето на Иниестса до Игнасио, кој беше роден на 18 јануари. „Да, и тоа каков гол“, одговара Игнасио.

Мајката на Игнасио, Андреа Бари, му кажа на Иниеста дека дознала оти е бремена пред да патува на финалето во Рим, каде што Барса со 2:0 го победи Манчестер јунајтед.

„Не ѝ кажав веднаш на мајка ми бидејќи немаше да ме пушти да одам на натпреварот, туку додека бевме во авион“, објасни Бари.

Жосеп Енрик, кој е роден на 29 јануари, му кажа на Иниеста дека тој му е омилениот фудбалер покрај Жерард Пике.

„Ми го покажаа голот што го постигна пред да се родам. Сите го славевме“, вели 10-годишниот Жосеп.

Таткото на Енрик, Жосеп Салват, вели дека брат му го поврзал голот со роденденот на син му.

„Мојот постар брат е огромен навивач на Барса и клубот е религија за него. Тој го разгледа календарот и ги направи пресметките“, вели Салват.

Спорт

Нема крај на кризата на Шалке, незгоден пораз кај Диселдорф (видео)

Објавено пред

Позицијата на Давид Вагнер на клупата на Шалке станува неоддржлива откако неговиот клуб и во 10-тиот меч во низа во Бундеслигата не успеа да победи, губејќи со 2:1 од Фортуна Диселдорф, за трет пораз по рестартот, по 4:0 „катастрофата“ од Борусија Дортмунд и понижувачкиот 0:3 пораз од Аугзбург.

На „Меркур-шпил арената“, Шалке дојде во водство преку Американецот Вестон Меккени со одличен гол со глава во 53. минута. Радоста траеше само десет минути, откако Хенингс израмни по хаотичната реакција на одбраната на Шалке. Целосниот пресврт го комплетираше Караман само пет минути подоцна.

Со поразот, Шалке паднаа на деветтото место со 37 поени, додека Фортуна останува во зоната за испаѓање на 16. место со 27 поени, еден помалку од Мајнц, кои одиграа само 1:1 со Унион Берлин.

Хофенхајм пак, ја оствари првата победа по рестартот на лигата, триумфирајќи со 3:1 над Келн предводени од двата гола на Криштоф Баумгартнер.

БУНДЕСЛИГА, 28.КОЛО

Аугзбург – Падерборн 0:0

Фортуна Диселдорф – Шалке 2:1

Хофенхајм – Келн 3:1

Унион Берлин – Мајнц 1:1

ФОРТУНА – ШАЛКЕ

ХОФЕНХАЈМ – КЕЛН

УНИОН БЕРЛИН – МАЈНЦ

АУГЗБУРГ – ПАДЕРБОРН

Прикажи повеќе...

Спорт

АБА официјално ја прекина сезоната, Македонија со два тима во АБА2

Објавено пред

Собранието на АБА лигата ја потврди одлуката за прекинување на сезоната во регионалното кошаркарско натпреварување и тоа во АБА лигата, АБА втората лига и У-19 шампионатот поради корона вирусот.

Сезоната завршува без шампиони во сите натпреварувања, и сега фокусот се префрла на сезоната 2020/21, во која Македонија ќе добие два претставници, но во втората лига.

Главата АБА лига ќе се прошири на 14 клуба, откако на досегашните 12 (Будуќност, Цедевита Олимпија, Цибона, Црвена звезда, ФМП, Игокеа, Копер, Крка, Мега, Морнар, Партизан и Задар) ќе им се приклучат два тима со вајлд-карта, Борац и Сплит.

Втората лига на АБА ќе биде составена од 12 клуба според резултатите на националните шампионати – сите шест земји-учеснички ќе добијат по два натпреварувачи.

Прикажи повеќе...

Спорт

Формула 1 воведува ограничување на буџетот на 145 милиони долари

Објавено пред

Светскиот моторспорт совет (ВМСЦ) на ФИА преку електронско гласање ги усвои промените на спортските, техничките и финансиските правила во Формула 1 шампионатот, и можеби најзначајно го ограничи буџетот на Формула 1 тимовите.

Формула 1 од следната сезона првпат во историјата ќе воведе ограничување на буџетот на тимовите на 145 милиони долари, а ќе развие ие „хендикеп-систем“ за развојот на болидите на поуспешните тимови. Буџетот ќе биде ограничен на 145 милиони долари во 2021, 140 милиони долари во 2022 и 135 милиони долари за 2023-25 со максимум од 21 трки по сезона.

Во 2021 година исто така ќе има и „аеродинамички хендикеп“, односно тимовите ќе можат да ја развиваат својата аеродинамика на болидот во однос на тоа каде ќе завршат во сезоната. Со „токен“ системот за 2021 тимовите ќе можат да прават само минимални подобрувања на болидот од 2020 за следната сезона.

Тие кои бараа намалување на трошоците се пресреќни.

„Формула 1 денеска победи! Ова е клучен момент во историјата на нашиот спорт. Формула 1 подолго време не е финансиски оддржлива и без акција ќе се загрозеше самото постоење на спортот“, вели шефот на Мекларен, Зек Браун.

Формула 1 претходно се согласи за ограничен буџет од 175 милиони долари за следната сезона, но поради кризата со корона вирусот тимовите кои имаат седиште во Велика Британија се најдоа во тешка финансиска ситуација, приморувајќи подрастично намалување на трошоците.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 часа

Кафеаните ќе работат до 22 часот, на маса ќе можат да седат четворица само ако се од исто семејство

Со одлука на Владата од утре може да отпочнат со работа кафетериите и угостителските објекти со посетители во отворените делови...

Македонија13 часа

Продолжува да важи платеното породилно отсуство до завршувањето на времените мерки

Владата донесе Уредба за примена на Законот за работните односи за време на вонредна состојба, во која е предвидено отсуството...

Европа14 часа

Меркел: Уште сме на почетокот со пандемијата

Германската канцеларка Ангела Меркел ги оцени како позитивни досегашните постигнувања во борбата против коронавирусот, но како што рече, општеството е сè...

Европа17 часа

Европската комисија предлага 1.850 милијарди евра за заздравување на економиите

Европската комисија предложи инструмент за заздравување на економиите од корона-кризата, вреден 750 милијарди евра, и повеќегодишна финансиска рамка (ВФО) од...

Регион17 часа

Во Хрватска трет ден нема нови случаи, се укинува забраната за свадби

Трет ден по ред во Хрватска не е потврден ниту еден нов случај на коронавирус. Со ова вкупниот број на...

Македонија18 часа

Разрешен поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи

Ријасетот на Исламската верска заедница на денешната седница донел одлука да се разреши Сулејман ефенди Реџепи од позицијата реис-ул-улема, претседател...

Македонија19 часа

Тројца починати и 25 новозаболени од коронавирус

Тројца починати и 25 новозаболени се регистрирани денеска во државата. Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје...

Македонија19 часа

Бектеши: Угостителите ќе работат до 20 часот, на една маса само по четири лица

На една маса во угостителски објект може да седат до четири лица, а угостителите ќе работат до 20 часот, соопшти...

Македонија19 часа

Чулев: Владата да ја усвои уредбата со која е предвидена награда за полицајците

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев, ја повика Владата да ја усвои уредбата со која е предвидена награда за полицајците....

Македонија19 часа

Чулев: Пријавите за семејно насилство за април-мај зголемени 44,6 отсто за разлика од лани

Министерството за внатрешни работи регистрира зголемен број поплаки од граѓани за извршено семејно насилство. Техничкиот министер, Наќе Чулев, рече дека...

Македонија21 час

Активистката Моника Ристеска објави дека татко ѝ сакал да ја убие, полицијата го уапси

Активистката Моника Ристеска, која минатата година беше уапсена бидејќи јавно пушеше марихуана, објави на социјалните мрежи дека вчера била натепана...

Свет22 часа

ЕК ќе го објави планот за заздравување на економиите од пандемијата

Претседателката на Европската комисија, Урсула вон дер Лаен, денеска попладне ќе го објави долгоочекуваниот план за заздравување на економијата од...

Свет22 часа

Јужна, Централна и Северна Америка се светско жариште на пандемијата на коронавирусот

Јужна, Централна и Северна Америка станаа жариште на пандемијата на коронавирусот, изјави директорката на Панамериканската здравствена организација (ПАХО), Кариса Етиен....

Македонија23 часа

Маските, дезинфекцијата и растојанието од два метра остануваат задолжителни

Граѓаните мора во целост да ги почитуваат мерките и препораките на Министерството за здравство за заштита од коронавирусот покрај олабавувањето...

Економија24 часа

Србија забрани слетување на „Монтенегро ерлајнс“ на аеродромот во Белград

На авионите на црногорската авиокомпанија „Монтенегро ерлајнс“ ќе им биде одземена дозволата за слетување на белградскиот аеродром „Никола Тесла“, потврдиле...

Македонија24 часа

Од денеска нема полициски час, од утре со работа почнуваат кафулињата

По 66 дена, од денеска се укинува полицискиот час во земјата воведен поради коронавирусот. Владата вчера на седница донесе и...

Забава1 ден

Андреа Бочели: Мојата сопруга, децата и јас оздравевме од коронавирусот и дониравме плазма

Италијанскиот пејач, текстописец и продуцент Андреа Бочели (61) беше заразен со коронавирус, но оздраве, пишуваат локалните медиуми. Музичарот вели дека...

Македонија1 ден

Караџовски: Изминатите 14 дена беше намален бројот на новозаболени затоа препорачавме олеснување

Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје, член на Комисијата за заразни болести ги објасни причините зошто Комисијата се одлучила...

Македонија2 дена

Филипче: Да бидеме одговорни, за да не се вратиме пак на рестриктивните мерки

Министерот за здравство, Венко Филипче по седницата на Владата за олабавување на мерките, рече дека граѓаните мора да ги почитуваат...

Македонија2 дена

Османи: И покрај пропустите, државата добро се справи со коронавирусот

Вицепремиерот Бујар Османи рече дека и покрај тоа што имало одредени пропусти, прекршувања на мерките и одредени критики, државата добро...

Досие