Контакт

Спорт

„Иниеста во 2010 мораше да ја добие Златната топка“

Објавено пред

Џек Колинс, Сем Тај и Дин Џонс новинари на „Бличер рипорт“ согласни се дека голема неправда е што во 2010 година Андрес Иниеста не ја добил Златната топка.

Таа година покрај трофеите што ги освои со Барселона стана и Светски првак со Шпанија. Во финалето против Холандја Иниеста го постигна голот за победа. Сепак Златната топка таа година заврши кај Лионел Меси.

„Во 2010 година мораѓе да ја освои нагрдата. Освои се што освои и Меси и плус даде гол во финалето кој на Шпанија и ја донесе титулата“, согласни се новинарите на „Бличер рипорт“.

„Тој не беше најдобар фудбалер само една година, веројатно беше најдобар техничар меѓу фудбалерите пет или шест години. Уживање беше да се гледа на теренот. Креативен фудбалер. Многу работи можете да кажете и за Чави меѓутоа тој немаше големи моменти. Од друга страна Иниеста го постигна голот во финалето на СП, го постигна и оној гол против Челси во полу-финалето во Лигата на шампионите. Во финалето потоа го победија Манчестер Јунајтед, а Руни рече дека Иниеста е најдобар во светот. Мораше да ја освои наградата“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Меси со супер-асистенција за Барса да го освои трофејот „Жоан Гампер“

Објавено пред

Лионел Меси можеби поголемиот дел од летото го помина карајќи се со управата на Барселона, но кога се работи за активностите на теренот, тој е целосно посветен на каталонскиот гигант, откако имаше фантастична аситенција за 1:0 победа над Елче на традиционалниот меч за отварање на новата сезона, трофејот „Жоан Гампер“.

Голот го постигна Антоан Гризман, а аситенцијата ја запиша Жорди Алба, но сепак, клучен човек во играта беше токму Меси, кој во стил на плејмејкер даде една навистина спектакуларна долга топка во шестнаесетникот.

33-годишниот Меси претходно имаше одлична асистенција до Филипе Кутињо и два фантастични гола за 3:1 победата над Џирона во средата во подготвителен меч. Каталонците ја почнуваат сезоната следната недела против Вилјареал.

Прикажи повеќе...

Спорт

Халанд ја реши битката на Борусиите на стартот на Бундеслигата

Објавено пред

Борусија Дортмунд имаше одличен старт на новата сезона во Бундеслигата, откако со 3:0 ги совладаа Борусија Менхенгладбах, благодарение на двата гола на нивната норвешка ѕвезда, Ерлинг Халанд.

Џовани Рејна ги донесе БВБ во водство во 35. минута по асистенција на младиот Англичанец, Џуд Белингем, пред во 54. минута Халанд да го постигне својот прв гол од пенал.

Во 77. минута по асистенција на друг млад Англичанец, Џејдон Санчо, Халанд лесно ја смести топката во голот на „ждребињата“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кристален кошмар за Јунајтед на „Олд Трафорд“

Објавено пред

Кристал палас успеа да стигне до славна 3:1 победа на „Олд Трафорд“ за катастрофален старт на сезоната на Манчестер јунајтед, иако нивната нова ѕвезда Дони ван де Бек го постигна својот деби гол во дресот на „ѓаволите“.

Дека работите нема да одат најдобро за Оле Гунар Солскјер стана јасно многу рано, кога уште во седмата минута по слабата реакција на Виктор Линделоф ги донесе гостите во водство. Иако од овој момент, топката беше речиси постојано во посед на „ѓаволите“, резултатот на крај не беше позитивен.

Во 72. минута, по играње на рака на Линделоф во шестнаесетникот, беше досуден пенал за Палас, а ударот на Џордан Ају лесно го фати Давид де Хеа. Сепак, судијата Мартин Еткинсон сметаше дека Де Хеа тргнал прерано, и во вториот обид, поранешниот фудбалер на Јунајтед, Вилфрид Заха не згреши.

Засилувањето од Ајакс, Ван де Бек доби шанса да влезе во игра, и со малку среќа по лошата интервенција на одбраната на Палас, го постигна првенецот во дресот на Јунајтед во 80-тата минута, но само пет минути подоцна Заха стави печат на мечот со убав гол.

Резултатот само ќе ги налути навивачите на Јунајтед, кои подолго време го критикуваат тимот за слаба активност на пазарот на играчи.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Пакет со отров испратен до Доналд Трамп

Пакетот, кој содржи отровен рицин, е испратен до претседателот Доналд Трамп, пренесува „Си-ен-ен“.Двајца полицајци го пријавиле случајот. Извршени се два...

Свет1 час

Борис Џонсон: Доаѓа вториот бран на епидемијата

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека вториот бран на епидемија на коронавирус пристигнува во Велика Британија. Говорејќи во центарот за...

Култура3 часа

„Браќа Манаки“ во Битола – годинава без црвен тепих, но традицијата продолжува

Претседателот Стево Пендаровски вечерва, во Пациото на НУ Завод и музеј Битола, присуствуваше и се обрати на 41. Издание на...

Свет3 часа

Хаос во Лондон поради рестриктивните мерки: судири меѓу полицијата и демонстрантите

Полицијата во Лондон се судри со демонстрантите против рестриктивните мерки насочени кон спречување на ширењето на коронавирусот. Повеќе од 1.000...

Топ3 часа

Едно лице загина во возило кое излета на патот Неготино – Кавадарци, повредени уште тројца од семејството

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци во координација со ОВР Неготино, изврши увид на лице место, каде денеска во...

Регион5 часа

Стотици луѓе на Парадата на гордоста во Загреб, бараат промена на Уставот

Стотици луѓе се собраа на плоштадот Свети Марко во Загреб, каде се одржува 19. Парада на гордоста. Учесниците на Парадата...

Македонија6 часа

Шестмина починати и 140 нови случаи на Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1397 тестирања, а регистрирани се 140 нови случаи на...

Регион6 часа

(Видео) Ураганот донесе поплави и однесе два животи во Грција

Медитеранскиот ураган Јанос, кој ја погоди централна Грција денеска, однесе два животи, предизвикувајќи поплави и материјална штета. Two dead, one...

Спорт6 часа

Ѓоковиќ кршеше рекети, судијата го нарекуваше Федерер, но влезе во полуфинале

Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ со судни маки успеа да се пласира во полуфиналето на Мастерсот во Рим, откако...

Македонија7 часа

(Видео) Како ќе изгледа враќањето на училиште: на секое дете ќе му се мери температура, маските ќе се вадат само за време на оброкот

Министерството за образование и наука во соработка и со поддршка на УНИЦЕФ И УСАИД, изработи видео во кое на јасен...

Топ7 часа

Приведен светиниколец за мачење на животни

СВР Штип – ОВР Свети Николе ќе поднесе кривична пријава против М.Е. од селото Ерџелија, Свети Николе, поради мачење животни,...

Македонија8 часа

Османи: Предизвиците со Бугарија иако делуваат жестоко, тие се надминливи

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска ги претстави приоритетите во неговиот мандат. Како прв и најважен приоритет Османи ги...

Свет9 часа

Се огласи Навални: Патот кон закрепнувањето е јасен, но долг

Рускиот опозиционер, Алексеј Навални, објави фотографија на „Инстаграм“ на која се гледа како се симнува по скали и напиша дека...

Гордана Јанкулоска, судење, Титаник Гордана Јанкулоска, судење, Титаник
Македонија12 часа

Јанкулоска: Ако некој ме бара, јас сум дома

Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, објави статус на „Фејсбук“ со кој ги негира информациите дека таа избегала откако...

Македонија12 часа

МОН: Децата кои немаат уреди за онлајн настава ќе може да ја следат од училница

Децата коишто немаат уреди за следење на онлајн настава во време на Ковид-19 ќе добијат можност за учење како и...

Свет12 часа

Трамп: До април ќе има вакцина за секој Американец

Претседателот на САД, Доналд Трамп, објави дека очекува до април САД да имаат доволно вакцини против коронавирус за секој Американец....

Македонија13 часа

За еден ден казнети 384 возачи во Скопје

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територија...

Свет13 часа

Европската агенција за лекови одобри употреба на дексаметазон за лекување на Ковид-19

Европската агенција за лекови (ЕМА) одобри употреба на лекот дексаметазон за лекување на пациенти со Ковид-19 кои имаат проблеми со...

Топ14 часа

Млад скопјанец осомничен дека криел оружје и дрога во бункери во Бутел

Дваесет и четиригодишен скопјанец е осомничен дека ги сокрил оружјето, муницијата и дрогата во бункери во Бутел кои беа откриени...

Спорт14 часа

Либански фудбалер почина откако беше погоден од залутан куршум

Либанскиот фудбалер Мохамед Атви почина во болница откако беше погоден со залутан куршум во главата. 32-годишниот Атви бил погоден во...

Досие