Контакт

Спорт

Интер е оштетен во дербито со Јувентус

Објавено пред

Ден по дербито на Италија кое го реши Филип Костиќ не стивнуваат страстите во фудбалска Италија. Спорна е акцијата која му претходеше на голот.

dobivaj vesti na viber

Кога топката беше во воздух, Рабио со раката ја „смири“ топката и ја прими, а според познатиот италијански новинар Танкред Палмери истото потоа го направил и Влаховиќ.

„Не можам да поверувам! Влаховиќ со рака ја прими топката. Овој момент не треба да се меша со претходниот, кога Рабио играше со рака. Како судијата Мацолени го гледаше ВАР? Каков скандал“, напиша тој.

Логично лут беше и тренерот на Интер, Симоне Инзаги. Тој тврди дека на сликите јасно се гледа дека Рабио играл со рака и дека тоа е многу сериозен прекршок.

„Она што се случи со рацете на Рабио е премногу сериозно. Овој пат ВАР ни покажа недостаток на почит, особено што велат дека нема слики. Видов најмалку девет различни слики каде што се е јасно“, рече Инзаги.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Баерн на трансфер-листата стави три големи ѕвезди

Објавено пред

Баерн Минхен e подготвен за големи промени во текот на летото. Се започна со отказните решенија за извршниот и спортскиот директор, Оливер Кан и Хасан Салихамиџиќ. Тренерот Томас Тухел ќе остане и покрај тоа што медиумите шпекулираа дека и тој ќе се поднесе оставка. Баерн подготвува големи промени и во ростерот.

dobivaj vesti na viber

Прва цел во преодниот рок ќе биде напаѓач од екстра класа. Баерн испрати понуда до Хари Кејн, која англискиот репрезентативец ја одбил со образложение дека не сака да ја напушта Премиер лигата или пак чека повик од Реал Мадрид.

Пред два дена Бенжамин Павар го известил клубот дека нема да го продолжи договорот и побарал трансфер.

Во четвртокот, медиумите објавија дека Баерн на трансфер листата ставил три големи ѕвезди: Садио Мане, Лерој Сане и Серж Гнабри.

Сенегалецот Мане, не ги исполни очекувањата по трансферот од Ливерпул. За играч од негов калибар скромен е учинокот од шест асистенции и 12 гола.

Мане беше вклучен во скандалот со Сане, по поразот од Манчестер сити во Лигата на шампионите. Тогаш Мане го удри соиграчот. Сезонава, Сане, има учинок од 14 гола и 10 асистенции.

Гнабри е ставен на трансфер листата и покрај тоа што лани го продолжи договорот. Тој има најдобра статистика од играчите кои се ставени на трансфер листата. Сезоната ја заврши со 17 гола и 12 асистенции.

Прикажи повеќе...

Спорт

Познати се 26 учесници на ЛШ – Останатите шест ќе пристигнат преку квалификации

Објавено пред

Со освојувањето на Лигата на Европа, Севиља во средата стана 26. клуб кој следната сезона ќе игра во елитното натпреварување. Останатите шест ќе бидат познати по летните квалификации.

dobivaj vesti na viber

Во некои лиги сезоната заврши, во други брзо ќе заврши, па познати се екипите кои следната сезона ќе играат во европските купови.

Претквалификациите за пласман во Лигата на шампионите ќе започнат на 27 јуни, последното, плеј-оф коло е на 23 и 24 август, односно 29 и 30 август.

Групната фаза започнува на 19 септември.

Квалификувани тимови

Шпанија: Барселона, Реал Мадрид, Атлетико Мадрид, Реал Сосиедад, Севиља

Италија: Наполи, Лацио, Интер, Милан

Англија: Манчестер Сити, Арсенал, Манчестер Јунајтед, Њукасл

Германија: Баерн Минхен, Борусија Дортмунд, Лајпциг, Унион Берлин

Франција: ПСЖ, Ланс

Португалија: Бенфика, Порто

Холандија: Феенорд

Шкотска: Селтик

Србија: Црвена звезда

Австрија: Салцбург

Украина: Шахтјор Донецк.

Прикажи повеќе...

Спорт

Марсеј го потврди заминувањето на Игор Тудор

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Олимпик Марсеј потврди дека тренерот Игор Тудор (45) ќе го напушти клубот. Тудор минатото лето од Верона пристигна на „Велодром“.

dobivaj vesti na viber

Сезоната ја заврши на третото место во Лига 1, не успеа да ја мине фазата по групи во Лигата на шампионите, а во Купот на Франција беше елиминиран од второлигашот Анеси, откако претходно сензационално го победи ПСЖ.

Тудор разговарал со челнците на Марсеј, а потоа ги известил играчите дека си заминува.

На официјалниот сајт на Марсеј беше пренесена изјавата на претседателот на клубот Пабло Лонгорија: „Ја прифативме одлуката на Игор. Благодарни сме за добрата работа што ја направи и за покажаната почит. Среќни сме за сезоната што ја минавме заедно”.

Да потсетиме, Тудор неодамна се поврзуваше со Јувентус, каде би можел да го наследи Макс Алегри по тешката сезона за торинскиот клуб, на кој му беа одземени бодовите поради финансиска измама.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Нема да паднат на Уставен измените за „Бехтел и Енка“, не ја содржат спорната бројка од 60 работни часа, тврди Груби

Ниту евентуално оспорување на Уставен суд на изгласаните во Собрание законски измени и потпишани од претседателот на државата, Стево Пендаровски,...

Македонија3 часа

Два дена притвор за скопјанецот за убиството во Чаршијата

Судот му определи мерка краткотраен притвор во траење од 48 часа на скопјанецот што беше уапсен за двојното убиство во скопската...

Македонија4 часа

Шукова: Не се гради пристаниште на Охридското Езеро од албанска страна, се расчистува теренот

Бетонирањето на Охридското Езеро од албанска страна за министерката за животна средина, Каја Шукова, не е поради изградба на пристаниште,...

Македонија5 часа

Струјата, најверојатно, нема да поскапи 13 отсто, претпоставува Бектеши и остави Регулаторната да одлучи

Цената на струјата, најверојатно, нема да се покачи 13 отсто како што бараат некои од компаниите. Ова го посочува министерот...

Македонија5 часа

Одмрзнати цените, нема гаранција дека производите нема да поскапат

Одмрзнати се цените на зеленчукот и овошјето, а министерот за економија, Крешник Бектеши, нема гаранција дека тие нема да поскапат....

Регион5 часа

Бугарското Обвинителство побара одземање на имунитетот на Борисов

Софиското Градско обвинителство побара одземање на имунитетот на лидерот на партијата ГЕРБ и поранешен премиер, Бојко Борисов, за да биде...

Свет6 часа

Зеленски му постави ултиматум на НАТО

Украинскиот претседател Володимир Зеленски нема да се појави на самитот на НАТО во Литванија во јули, освен ако алијансата не...

Македонија7 часа

(Видео) Со полиција се затрупува градилиштето зад Универзалната сала, кое проголта дел од улицата 9 Мај

Со полициска асистенција градоначалникот Горан Герасимовски и службите на Општина Центар отидоа да интервенираат на градилиштето зад Универзалната сала, кое...

Македонија7 часа

Стапуваат во сила три договори од берлинскиот процес

Во Македонија, Албанија и во Косово стапуваат во сила трите договори потпишани на 3 ноември 2022 година во рамките на...

Македонија7 часа

Родителите од градинката „Детска радост“: Директорката трошела државни пари за луксузен мебел, најавуваме отпор

Родителите на децата во градинката „Детска радост“ најавуваат отпор против директорката Анета Петровска која беше разрешена од градоначаникот на Гази Баба,...

Вести9 часа

Бодликава жица, зовриена атмосфера, блокирани општини – Србите четврти ден протестираат на северот од Косово

Четврти ден КФОР ги контролира зградите на четири општини на северот од Косово. Вработените во локалните самоуправи не може да...

Вести9 часа

Серија експлозии во Киев, две деца загинаа: Путин го нападна главниот град на Украина четирипати оваа недела, но никогаш толку брутално како ноќеска

Во воздушен напад врз главниот град на Украина рано наутро загинаа три лица, меѓу кои две деца, објавија градоначалникот Виталиј...

Топ19 часа

(Видео) Пет лица повредени, двајца потешко – епилог од несреќата на автопатот Тетово-Скопје

Пет лица се повредени во несреќата кај тетовски Групчин, велат од МВР за „Макфакс“. Според информациите од терен, две лица...

Топ21 час

(Видео) Еден загинат, повеќе повредени во тешката сообраќајна несреќа на патот Охрид-Кичево

Еден загинат и повеќе повредени лица е билансот од тешката сообраќајна несреќа што се случи кај Ботун, на патот Охрид-Кичево....

Топ22 часа

Ја удирал вонбрачната партнерка со тупаници и клоци по главата и телото, скопјанец осомничен за семејно насилство

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило продолжено...

Топ24 часа

Уапсен старец од Скопје кој допирал малолетничката во автобус

Старец од Скопје, допирал малолетничка во автобус, информира МВР. Имено, вчера во 12.45 часот на подрачје на Кисела Вода, полициски...

Македонија1 ден

Фон дер Лaјен: Уставните измени се во корист на Северна Македонија и регионот, ЕУ дава поддршка

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лaјен, во Братислава, каде што учествуваат на...

Македонија1 ден

(Видео) Адвокатот зборуваше за повредите на Пендиков, болниот се смееше зад грб на прашањата

Додека адвокатот Стефан Карамишевски зборуваше за повредите на Христијан Пендиков, болниот зад грб се смееше на новинарските прашања. Карамишевски не...

Македонија1 ден

Министерот за здравство без магичен стап: Тоа нема да се случи преку ноќ, но се стремиме да ги изградиме болниците

Министерот за здравство, Фатмир Меџити, во ново јавно појавување одново се жалеше од состојбите во секторот со кој раководи. Пред...

Македонија1 ден

Почина Драги Христов, познат како Драги Шпага

Драги Христов, кого сите го познаваа по прекарот Драги Шпага, почина на 52 години по кусо и тешко боледување. На...