Контакт

Спорт

Интер го донесе „новиот Пирло“

Објавено пред

Најталентираниот италијански фудбалер во овој момент, Сандро Тонали, од наредната сезона ќе го носи дресот на Интер. „Новиот Пирло“ како што го нарекуваат италијанските медиуми најпрвин ќе игра како позајмен играч на „Џузепе Меаца“, а потоа Иннтер ќе мора да го откупи неговиот договор.

Првиот човек на Бреша Масимо Челино од Интер ќе ја добие бараната сума од 40 милиони евра за талентираниот фудбалер.

Интер најпрвин ќе платат пет милиони евра за да го позајмат Тонали, а по завршувањето на сезоната ќе платата уште 35 милиони евра за да го откупат договорот на фудбалерот.

Тонали е второто засилување за Интер во пресрет на новата сезона. Претходно договор со клубот потпиша десниот бек Ашраф Хакими. Неговиот трансфер од Реал Мадрид Интер го чинеше 40 милиони евра.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Фердинанд за Матиќ: Влијај на играта, не ги држи рацете на половина

Објавено пред

Манчестер Јунајтед синоќа доживеа неочекуван пораз на својот стадион со 2-1 од „фенерџијата“ во Премиерлигата – Шефилд Јунајтед. Легендата на „црвените ѓаволи“, Рио Фердинанд упати сериозни критики на адреса на српскиот фудбалер, Немања Матиќ кој синоќа беше во стартниот состав на Солкјер.

„Екипата не направи ништо. Марсијал потфрли, исто и Матиќ. Требаше да влезе во дуел и да ја земе топката, а не да ги држи рацете на половина што јас многу го мразам. Господине Матиќ, треба да влијаеш на играта! И не се работи само за него, би можел да издвојам уште неколкумина, како Де Хеа“ – рече Фердинанд.

Јунајтед со синоќешниот неусшех пропушти можност повторно да го прескокне градскиот ривал Сити на врвот на табелата во ПЛ. Шефилд, пак, стигна само до вториот триумф од 20 меча сезонава.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Анти-Јуве“ клаузула во договорот на Лаутаро Мартинез

Објавено пред

Лаутаро Мартинез ќе остане во Интер. Аргентинецот наскоро ќе го продолжи договорот со клубот од „Џузепе Меаца“.

„Марка“, пишува дека откупната клаузула во договорот ќе остане иста, односно секој што ќе сака да го донесе Лаутаро ќе мора да плати 111 милиони евра. Поточно оваа клаузула нема да важи само за Јувентус.

Интер подготвиле „анти-Јуве“ клаузула, за нив цената за Лаутаро ќе изнесува 150 милиони евра.

Лаутаро е играч на Интер од јуни 2018 година. Досега одиграл 111 натпревари, постигнал 40 голови.

Инаку, речиси цела година Лаутаро се поврзуваше со Барселона. Каталонците неколку пати понудија за него помалку од 100 милиони евра, поради што Интер ги одби. Сега кога Барселона е во голема финансиска криза, тој трансфер повеќе не е актуелен.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тебас: Големите клубови се себични ќе го уништат фудбалскиот екосистем

Објавено пред

Првиот човекна шпанската Ла Лига, Хавиер Тебас, во интервју за агенцијата Ројтерс, рекол дека формирањето на Суепрлигата ќе го уништи фудбалскиот екосистем.

Изминатите месеци често се слуша дека најголемите европски клубови ќе се одвојат од УЕФА и ќе формираат Суперлига. Ваквата идеја ја поттикнала финансиската криза што ја предизвика пандемијата на коронавирусот. Според некои проценки клубовите ќе останат без 6 до 8,5 милијарди евра, кога работите ќе се нормализираат.

Тебас смета дека долгорочно, Суперлигата нема да им помогне на клубовите.

„Со или без пандемијата, оваа Суперлига, не само што ќе го уништи фудбалот во целост, односно ќе ги уништи националните првенства, туку ќе ги уништи и клубовите кои ја поддржуваат оваа идеја. Во краток рок ќе постигнат одреден успех, но долгорочно тоа ќе биде катастрофа. Клубовите не е се свесни дека радикални промени, каква што е ова, можат да имаат негативно влијание на среден и долг период“, рекол Тебас.

Во таа Суперлига од шпанските тимови треба да играат Барселона, Реал и Атлетико Мадрид. Барселона и Реал јавно и го поддржаа овој проект.

„Најдобро за фудбалот е да биде задржан овој екосистем. Имаме одличен систем во националните првенства и Лигата на шампионите. Тоа се стабилни проекти. Мораме да продолжиме да работиме според овој модел. Не можеме да си дозволиме радикални промени во актуелниот систем. Мораме да им пружиме заштита и сигурност на сите“, рекол Тебас и порачал.

„Време е да им кажеме: „Доста е!“, на клубовите кои само сакаат повеќе пари за себе и кои се подготвени да ги уништат националните првенства, Лигата на шампионите и историјата на европскиот фудбал. Мораме да ѝ кажеме „Не“ на себичноста“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија45 минути

Во Македонија 336 нови случаи на коронавирус, 10 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 336 нови случаи на коронавирус, 10 лица починаа, а 385 се оздравени,...

Македонија1 час

Приведени уште две лица за случајот „Јавна соба“

Уште две лица се приведени за случајот „Јавна соба“, соопшти министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски. Со двете нови лица...

Европа2 часа

ЕУ испрати инспекција во фабриката на „Астразенека“ поради доцнењето на испораката на вакцини

Белгиските регулатори почнаа истрага во фабриката за производство на вакцини на компанијата „Астразенека“ близу Брисел. Истрагата ја побара Европската комисија...

Македонија4 часа

Заев: Ако „Телеграм“ не ја затвори групата „Јавна соба“ ќе го блокираме да не се користи во земјава

Испративме категорични барања до социјалната мрежа „Телеграм“ да ја избрише групата „Јавна соба“ и нема да престанеме да инсистираме на...

Македонија5 часа

Се очекува британскиот вид на вирусот да стане доминантен во Македонија

Откако беше откриен првиот случај на британскиот вид на коронавирусот, доктор Горан Кунгуловски вели дека тој во наредниве месеци најверојатно...

Македонија6 часа

Транспаренси: Македонија најлошо рангирана досега во борбата против корупцијата

Индексот за перцепција на корупцијата (ИПК) за 2020 година објавен денес од Транспаренси интернешнл открива дека корупцијата придонесува за уназадување...

Свет6 часа

Гејтс откри колку пари вложил во вакцините

Бил и Мелинда Гејтс објавија годишно писмо на својата веб-страница во кое зборуваа за можните последици од оваа и идните...

Свет6 часа

Француската армија заплени рекордни 4,2 тони кокаин спакувани во 177 пакети

Официјални претставници на француската армија на карипските острови Мартиник и Гвадалупе објавија дека запленија рекордни 4,2 тони кокаин во блиските...

Свет7 часа

Трамп ужива во Флорида, Пенс стана „бездомник“

Додека Доналд Трамп се пресели од Белата куќа во прекрасниот имот Мар-а-Лаго во Флорида, неговиот поранешен заменик заврши на улица....

Топ7 часа

Поднесено обвинение за дивоградбата кај „Мавровка“

По спроведената истражна постапка, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице за бесправно градење...

Свет8 часа

По 14 дена во карантин, СЗО конечно влезе во Вухан

Тимот на СЗО излезе од карантинот во Вухан за да започне со работа на терен за откривање на фактите за...

Свет8 часа

Белата куќа бара меѓународна истрага за потеклото на коронавирусот

Меѓународната истрага за потеклото на коронавирусот во Кина мора да биде „јасна и темелна“, изјави портпаролката на Белата куќа, Џен...

Свет9 часа

„Астразенека“ и ЕУ пред договор?

Продолжува драмата околу средбата меѓу претставниците на „Астразенека“ и членките на ЕУ. Средбата заврши доцна синоќа, а еден твит сугерира...

Свет9 часа

Норвешка целосно ги затвора границите поради новите мутации на коронавирусот

Од четврток на полноќ Норвешка ќе ги воведе најстриктните правила на својата територија од 12 март. Како што најави премиерката...

Регион9 часа

Нов земјотрес кај Петриња

Земјотрес со јачина од 3 степени според Рихтеровата скала беше почувствуван во Хрватска синоќа во 00:28 часот во областа Петриња....

Македонија19 часа

Владата ја започна постапката за набавка на 200.000 дози инактивирана вакцина

Владата на вечерашната седница, ја усвои Информацијата за набавка на САРС-КоВ-2 инактивирана вакцина против Ковид-19. „ Со заклучок на Владата,...

Свет22 часа

„Мртвите“ вакцини како кинеските се поефикасни против новите видови коронавирус

Постои загриженост дека вакцините што се користат во целиот свет може да бидат помалку ефикасни против новите видови коронавирус, што...

Свет23 часа

„Оксфорд“ очекува набргу податоци за ефикасност на вакцината против британскиот сој

Универзитетот „Оксфорд“ очекува дека податоците за ефикасноста на вакцината што ја разви против британскиот сој на коронавирус ќе бидат готови...

Македонија24 часа

Над 20 лекари и медицински лица на Клиниката за нефрологија позитивни на коронавирус

Над дваесет здравствени работници од Клиниката за нефрологија се позитивни на коронавирусот, објави Министерството за здравство. Како што се наведува,...

Македонија1 ден

Британскиот сој на вирусот детектиран во приватна лабараторија во Скопје

Министерството за здравство информира дека денеска при анализа на податоци од позитивни ковид-пациенти во јануари, во приватната лабораторија за генетика...

Досие