Контакт

Спорт

Интер и Ериксен ја раскинаа соработката

Објавено пред

Кристијан Ериксен и Интер ја раскинаа соработката. Епилогот беше неизбежен бидејќи Серија А не е дозволено фудбалер да игра со дефибрилатор.

Ериксен доживеа срцев удар, на натпреварот со Финска на ЕУРО 2020. Лекарите со својата брза интервенција му го спасија животот. Потоа би е вграден дефибрилатор, доби дозвола да игра фудбал, но тоа не може да го прави во Италија.

Ериксен изминатите недели започна да тренира со фудбалерите на Оденсе.

Медиумите пишуваат дека постојат три држави (Данска, Холандија, Англија) каде тој би можел да ја продолжи кариерата.

Според шпекулациите најреално е тој да се врати во Ајакс, чии дрес го носеше од 2010 до 2013 година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Спектакл во Мелбурн – Кирјос поразен од Медведев

Објавено пред

Данил Медведев преку Ник Кирјос избори пласман во третото коло на Австралија. Минатогодишниот финалист победи во четири сета (7/6, 6/4, 4/6, 2/6) по три часа и четири минути голема борба.

По депортацијата на Новак Ѓоковиќ, првиот фаворит за титулата во Мелбурн, успеа во второто коло да го мине домашниот фаворит Кирјос.

Ник Кирјос, за навивачите им приреди спектакл. Исфрли на теренот се од својот арсенал, атрактивни потези, сервиси под рака, расправии со судиите.

Пружи одличен отпор во првите два сета, но во клучните моменти Медведев беше тој кој подобро ги користеше укажаните шанси. Успеа, Кирјос да го добие третиот сет, но потона во четвртиот, кога при резултат 2:2, Медведев успеа да направи брејк.

На крајот, покрај поголемата стабилност што ја имаше Медведев во играта, пресудија ас сервисите. Рускиот тенисер имаше 31 ас, Кирјос 17.

Интересно ова е прва победа за Медведев во дуелите со Кирјос. Во 2019 година, Австралиецот забележа две победи.

Медведев во третото коло ќе игра против Холанѓанецот Ботик ван де Зандшулп.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Ковиниќ ја елиминира шампионката од Ју-ес опен

Објавено пред

Црногорската тенисерка Данка Ковиниќ, преку шампионката на Ју-ес опен, Ема Радукану, избори пласман во третото коло на Австралија опен. 27-годишната Ковиниќ, прв пат во кариерата се проби во третото коло на еден од гренд-слем турнирите.

Ковиниќ, 98. на ВТА листата, ја победи 18.носителка во три сета со 6/4, 4/6, 6/3. Мечот во Мелбурн траеше два часа и 36 минути.

Ковиниќ забележа 40 винери, 13 повеќе од противничката, спаси девет од 15.брејк топки, седум пати успеа да и го одземе сервисот на противничката и направи четири грешки помалку (35/39).

Црногорката во наредното коло ќе игра против Симона Халеп од Романија или Бразилката Маја Хадад.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мареј испадна од АО

Објавено пред

Енди Мареј го заврши својот настап на Австралија опен. Британецот кој по три години пауза се појави на Австралија опен, во второто коло, потклекна пред Јапонецот Таро Даниел.

Тенисерот од Јапонија со идентични 6/4, го доби дуелот во три сета. Во текот на три часовната борба, Даниел имаше 12 ас сервиси и 45 директни поени. На крајот победникот го решија брејк топките, Мареј искорсити само две од 11.можности да му го одземе сервисот на противникот.

Даниел, 120. на АТП листата, во третото коло ќе игра против 11.носител Јаник Синер или Стиви Џонсон.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет11 минута

Си-ен-ен: Папата Бенедикт XVI знаел за злоупотребата на деца во Црквата

Папата Бенедикт Шеснаесетти знаел за свештеници кои злоупотребиле деца додека тој бил надбискуп во Минхен од 1977 до 1981 година,...

Македонија1 час

Бектеши: Нема да се намалува топлината на парното

Министерот за економија, Крешник Бектеши, тврди дека нема да се скратат часовите во кои скопјани ќе добиваат топлинска енергија. Од...

Македонија1 час

Радев: Има позитивни сигнали од посетата на Кирил Петков во Скопје, но да не ги заборавиме главните прашања

Секој чекор што ја продлабочува нашата врска мора да биде поддржан, изјави бугарскиот претседател Румен Радев, прашан за посетата на...

Македонија1 час

Предлог за македонски амбасадор во Бугарија се очекува во следните денови

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, најави дека за неколку дена ќе има предлог за амбасадор во Бугарија. „Навистина беше...

Свет3 часа

Москва одговори на заканите на Бајден: Санкциите повеќе ќе ја погодат Америка отколку Русија

Забраната на руските банки да користат долари повеќе ќе ѝ нанесе удар на Америка отколку на Русија бидејќи големите светски сили,...

Свет3 часа

(Видео) Еколошка катастрофа во Перу – по ерупцијата во Тонга, дошло до силно излевање нафта

Властите во Перу соопштија дека излевањето нафта кај брегот на земјата предизвикало еколошка катастрофа. Имено, од рафинеријата „Ла Пампила“ протекоа...

Европа4 часа

Британскиот министер за здравство: 20.000 луѓе годишно умираат и од грип, па не ја затвораме земјата

Британија мора да научи да живее со Ковид-19 бидејќи болеста може да остане меѓу нас засекогаш, рече британскиот министер за...

Македонија21 час

Регистрирани 2.051 нов случај на коронавирус, починаа 14 лица

Во последните 24 часа направени се 6.353 тестови, а регистриран е 2.051 нов случај на Ковид-19: Скопје – 1.027, Битола...

Македонија21 час

„Спијте мирно, нема да ни го земат Банско“, рече Борисов по посетата на Петков

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов рече дека по вчерашната посета на бугарскиот премиер Кирил Петков на Скопје спиел мирно, бидејќи...

Македонија24 часа

Петков по посетата во Скопје: Постигнавме огромен успех

Вчерашната посета на Скопје беше огромен успех, изјави бугарскиот премиер Кирил Петков пред новинарите во Народното собрание. „Од една страна...

Македонија1 ден

Горан Николовски го фати светиот крст во Скопје

Светиот крст кој беше положен во водите на реката Вардар во Скопје, годинава заврши во рацете на Горан Николовски. Точно...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: СДСМ да не ја продолжува агонијата и да одиме на избори

“Позади нас е една прилично тешка и предизвикувачка година. Година во која што имавме голем предизвик пред се со КОВИД...

Свет1 ден

Генералниот секретар на СЗО предупредува: Пандемијата не е ни блиску до крајот

Генералниот директор на Светската здравствена организација ги предупреди светските лидери дека пандемијата на коронарниот вирус „не е ни блиску до...

Македонија1 ден

Германија, Финска и Хонг Конг со нови Ковид протоколи за македонските државјани

Заради ситуацијата со Ковид 19- пандемијата, Сојузна Република Германија ја врати Република Северна Македонија на листата на ризични земји. Со...

Македонија2 дена

Рекордни 2.269 нови случаи на коронавирус во Македонија

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 7.038 тестови, а регистрирани се 2.269...

Македонија2 дена

Учебната година ќе заврши на 10 јуни и покрај одложеното второ полугодие

Владата најави измена на наставните програми со цел учебната година да заврши стандардно на 10 јуни, и покрај тоа што...

Македонија2 дена

(Видео) Потребно е враќање на довербата меѓу двете влади, порача Пендаровски на средбата со бугарскиот премиер

Потребно е враќање на довербата меѓу двете влади, со цел засилување на добрососедските односи и политичкиот дијалог за почувствителните прашања....

Македонија2 дена

Рот: Бугарија да го признае македонското малцинство, како што Македонија го признава бугарското

Германски пратеник во Бундестагот и поранешен министер на Германија за Европа, Михаел Рот, ја поздрави денешната посета на Македонија на...

Македонија2 дена

Гаврил Бубевски избран за нов претседател на скопското Јавно обвинителство

Некогашниот специјален јавен обвинител, Гаврил Бубевски, стана шеф на скопското Јавно обвинителство, а неговиот колега од СЈО, Стевчо Донев, е...

Македонија2 дена

Бугарија го прифати краткото име Северна Македонија, кое претходно го оспоруваше

Бугарија прифатила да го користи краткото име Северна Македонија, кое претходно го оспоруваше. Премиерот Димитар Ковачевски вели дека ова е...

Досие