Контакт

Спорт

Интер ја победи Парма, навивачите со пароли против претседателот Жанг

Објавено пред

Интер, соочен со бунт на навивачите по најавените продажби на Ромелу Лукаку и Лаутаро Мартинез, стигна до 2:0 победа во пријателскиот меч со новиот второлигаш Парма, постигнувајќи два гола во второто полувреме.

Во составот на „нераѕурите“ го немаше Лукаку, кој е пред трансфер во Челси, но Лаутаро беше во составот до 80. минута од мечот на „Енио Тардини“. Навивачите на Интер, популарните „Курва норд“ поставија банер со поддршка за директорите на клубот, но против сопственикот Стивен Жанг, кој сметаат дека е најодговорен за распродажбата на тимот веднаш откако го освоија скудетото.

Стрелци за Интер беа Марцело Брозовиќ во 59. минута и Матијас Весино десет минути подоцна.

Спорт

Редик замина во пензија

Објавено пред

Џеј Џеј Редик (38) замина во пензија. Редик 15 сезони играше во НБА лигата, кариерата ја заврши како играч на Далас Маверикс.

„На денешен ден пред 30 години моите родители се преселија во Вирџинија. Мојот татко веднаш направи кош во дворот, за да можеме да играме јас и мојата сестра. На тој терен започнаа моите кошаркарски сништа. Сонувавда играм на универзитетот Дјук, а потоа во НБА. Последните 30 години кошарката ми ги исполни сништата. Не замисливав дека толку долго ќе играм кошарка. Се повлекувам од играта која толку многу ја сакам“, напишал Редик на социјалните мрежи.

Во кариерата играл за Орландо, Милвоки, ЛА Клиперс, Филалделфија и Њу Орлеанс. Со

Прикажи повеќе...

Спорт

„Челси е најсериозниот кандидат за титулата во Премиер лигата“

Објавено пред

Челси е фаворитот на Алан Ширер оваа сезона во Премиер лигата. „Сините“, по првите пет рунди се на чело на табелата, заедно со Ливерпул и Манчестер јунајтед.

„Трката за титулата само што започна, но Челси веќе делуваат како незапирлив тим. Екипата на Тухел изгледа импресивно. Дури и кога не играат добро, кога ќе им се случи нешто непланирано, како што беше исклучувањето на Џејмс против Ливерпул, тие можат да бидат рамноправни со својот противник. Со блескавата победа над Тотенхем, само потврдија дека имаат силен тим и одличен тренер“, рекол Ширер.

Челси, во сабота, во дербито на колото ќе го пречека актуелниот шампион Манчестер сити.

„Сигурно не се плашат од Сити. Челси и Тухел минатата сезона три пати го победија Сити, вклучувајќи го и триумфот во финалето во Лигата на шампионите. Повторно ќе бидат подготвени за Пеп Гвардиола, сигурен сум во тоа“, заклучил Тухел.

Прикажи повеќе...

Спорт

Меси го повредил коленото – Го пропушта дуелот со Мец

Објавено пред

ПСЖ објави дека Лионел Меси нема да биде дел од тимот кој утре ќе гостува во Мец. Аргентинецот имал повреда на левото колено.

По дуелот со Лион, Меси, бил на магнетна резонанца, каде било откриено минимално оштетување на коленото. Клубот, објави дека за 48 часа, Меси повторно ќе оди на магнетна резонанца, по што ќе точно ќе се знае колку повредата е сериозна и дали тој ќе мора да оди на принудна пауза.

Ова објава на ПСЖ, покажа дека тренерот Маурицио Покетино бил во право кога го замени Аргентинецот против Лион. Реакцијата на Меси, кога одби да се поздрави со тренерот предизвика многу рекации во фудбалската јавност.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија33 минути

И без политичка влада во Софија, продолжуваат разговорите за деблокада на евроинтеграцијата

И покрај тоа што сè’ уште во Бугарија нема политичка влада, разговорите за надминување на разликите и деблокада на нашата...

Македонија44 минути

ДИК со жрепка го утврди редоследот на кандидати на гласачкото ливче на локалните избори

Државната изборна комисија со жрепка го утврди распоредот на кандидатите на гласачкото ливче за претстојните локални избори за градоначалници и...

Регион3 часа

(Видео) Вучиќ: Го одбив предлогот на ЕУ за решение, тоа не е компромис туку понижување на Србија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, се обрати по седницата на Советот за национална безбедност. На седницата се разгледа актуелната ситуација...

Македонија3 часа

МОН ќе добие експертска поддршка од Естонија за развој на дигитализацијата во образованието

Министерката за образование и наука, Мила Царовска, денеска одржа состанок со делегација од Естонија, претставници од Секретаријатот за европски прашања...

Македонија6 часа

Досега се попишани 1.132.484 лица

Вкупно 1.132.484 лица, 353.256 домаќинства и 480.364 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера. Можноста за самопопишување на лица...

Македонија6 часа

Вархеи во Софија на разговори за бугарското вето за Македонија

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеј ќе престојува во посета на Бугарија, објави Европската комисија. Детали за разговорите не се соопштуваат,...

Свет7 часа

Претседателот на Бразил наместо во ресторан, вечераше пица на улица

Невакцинираните шефови на држави кои присуствуваат на Генералното собрание на Обединетите нации оваа недела, најверојатно, ќе мора да се задоволат...

Регион7 часа

Седница на Совет за безбедност на Србија за ситуацијата на Косово

На Косово ноќта помина тензично, но мирно по распоредувањето на специјалните единици „Росу“ низ северот на провинцијата. Српскиот претседател, Александар...

Свет8 часа

Идентификувани жртвите од пукањето во универзитетот во Русија

Идентификувани се сите шест жртви на пукањето на универзитетот во рускиот град Перм. Како што пренесе ТАСС, повикувајќи се на...

Македонија8 часа

Пендаровски: Одржувањето на перспективата за членство во ЕУ е клучниот двигател за реформите во земјите од Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски во Њујорк учествуваше на 20. состанок на високо ниво во организација на Меѓународниот центар „Низами Ганџави“, што...

Свет19 часа

Од ноември можен влез во САД за странци што се вакцинирани

САД повторно во ноември ќе дозволат влез на патници од Кина, Индија, Велика Британија и од многу европски земји, кои...

Свет20 часа

(Видео) Напаѓачот од Русија објавил детали за нападот во универзитетот, во кој уби најмалку шест луѓе и рани 28

Приведениот напаѓач на универзитетот во Русија, Тимур Бекмансуров, објавил долго детаљно објаснување за својата подготовка за нападот, во кое тврди...

Регион21 час

(Видео) Вучиќ за ситуацијата на Косово: Се надевам дека нема да треба да прeземеме контрамерки

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, вечерва ѝ се обрати на јавноста и нагласи дека ова е еден од најтешките денови за...

Македонија1 ден

Нови 154 заболени од Ковид-19, починале 12 луѓе

Во последните 24 часа се направени 1.967 тестирања, а регистрирани се 154 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 118, Куманово...

Македонија1 ден

Заев: Прашањето за морална одговорност и моја оставка стана банално

Премиерот Зоран Заев изјави дека прашањето за морална одговорност и за негова оставка станува банално. „СДСМ има квалитетни кадри коишто...

Македонија1 ден

Позитивни на коронавирус се 13 воспитувачи и 9 деца во градинките, Шахпаска вели дека состојбата е стабилна

Тринаесет воспитувачи и 9 деца се позитивни на коронавирус низ градинките, информираше денеска министерката за труд и социјална политика, Jагода...

Македонија1 ден

Стевчо Јакимовски ќе настапи самостојно во Карпош, во другите општини ГРОМ ќе коалицира со ВМРО-ДПМНЕ

Граѓанската oпција за Македонија-ГРОМ на овие локални избори одлучи да настапува самостојно во oпштина Карпош со претседателот на партијатија Стевчо...

Свет1 ден

(Видео) Проработе вулкан во Шпанија, лавата проголта 20 куќи

Шпанските власти евакуираа околу 5.000 луѓе од неколку села на канарскиот остров Ла Палма поради ерупција на вулкан, соопштија локалните...

Македонија2 дена

Маричиќ: Над милион попишани граѓани, влегуваме во последната фаза

Откако Државниот завод за статистика извести дека денеска се попишани над милион граѓани, министерот за правда Бојан Маричиќ, преку социјалните...

Свет2 дена

Три европски земји ги укинуваат сите ковид-мерки, за таквиот чекор клучни се две нешта

Данска, Шведска и Холандија ги укинуваат практично сите мерки во борбата против пандемијата на коронавирус. Стапките на вакцинација се релативно...

Досие