Контакт

Спорт

Интер на Инстаграм: Имаме нов тренер, стигна Конте! (фото)

Објавено пред

Милански Интер рано утринава го претстави новиот тренер на клубот, Антонио Конте.

„Пред да му понудиме договор, видовме дека имаме иста цел и поглед на фудбалот – победа. Глава, срце и нозе се три збора со кои може да се спореди кариерата на онте“ напишаа „Нероазурите“ на службената Инстаграм страница каде го претставија новиот тренер.

Антонио Конте (49) две години беше менаџер на Челси и со „сините“ ја освои Премиерлигата во сезоната 2016/2017 и ФА купот во 2017/2018. Потоа имаше едногодишна пауза од фудбалот.

Италијанскиот стратег претходно во кариерата беше кормилар на Сиена, Арецо, Аталанта, Бари, Јувентус, а беше и селектор на Италија. Со „Старата дама“ освои три Скудета во низа, во 2012, 2013 и 2014 година.

„Сигурен сум дека Конте ќе ни помогне во остварување на целта која секогаш е иста, Интер повторно да го направиме еден од најдобрите клубови во светот“ рече претседателот на клубот, Стивен Жанг.

„Ќе се обидам да ја оправдам довербата на претседателот и на директорот, го избрав Интер затоа што има амбициозен проект. Тоа е клуб со голема историја и сакам да го вратам на местото каде што припаѓа“ – истакна Конте.

Спорт

Милик постигнал договр со Јувентус

Објавено пред

Напаѓачот на Наполи Аркадиуш Милик бил блиску до трансфер во Јувентус. Полскиот репрезентативец се договорил со Јувентус, а како што објавија медиумите во Италија за да биде реализиран трансферот договор треба да постигнат и клубовите.

Наполи за напаѓачот чии договор истекува наредното лето бара 40 милиони евра, додека Јувентус понудиле 25 милиони евра и еден фудбалер (Лука Пелегрини), а ја одбиле можноста во трансферот да биде вклучен Федерико Бернардески.

Прикажи повеќе...

Спорт

Поддршка за Ѓоковиќ од центарот на Загреб (Фото)

Објавено пред

Голем транспарент со поддршка за Новак Ѓоковиќ се појави во центарот на хрватската престолнина Загреб.

„Имаме право да дишеме. Стоп за корона теророт. Поддршка за Новак од Хрватска“, пишува на транспарентот.

Поддршката од Загреб доаѓа во момент кога најдобриот светски тенисер се наоѓа под жестоки критики откако коронавирусот влезе на Адрија турнејата чии организатор е Ѓоковиќ.

Пред две недели турнејата беше прекината во Задар откако Григор Димитров објави дека е заразен со коронавирусот.

Подоцна позитивни тестови имаа Борна Чориќ, Виктор Троицки кој играше во Белград, а не беше во Задар, тренерите на Ѓоковиќ и Димитров. По враќањето во Белград позитивни на Ковид-19 беа Ѓоковиќ и неговата сопруга.

Во меѓувреме Ѓоковиќ објави дека неговиот последен тест бил негативен.

Прикажи повеќе...

Спорт

Гиедраитис ја засили Басконија

Објавено пред

Шпанскиот шампион Басконија го ангажираше првото засилување за новата сезона. Дресот на Басконија во наредните три години ќе го носи Литванецот Рокас Гиедраитис.

27 годишниот крилен-центар карирата ја започнал во 2011 година во Шиалуаи, потоа играл во Ритас и Алба Берлин.

Минатата сезона во Евролигата Гиедраитис имал просек од 13,8 поени и 4 скока по натпревар.

Инаку Басконија во средата потпиша нов договор и со тренерот Душко Ивановиќ.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Регион23 минути

Расте бројот на заразени туристи во Грција, на Скијатос слетала Србинка позитивна на коронавирус

По случајот со семејство од Белград кое било „депортирано“ од Грција, откако било утврдено дека мажот е позитивен на коронавирус,...

Македонија41 минута

Болницата „8 Септември“ тврди: Ова е ковид болница, нема листа на чекање за итни операции

Болницата „8 Септември“ во Скопје соопшти дека не постои листа на чекање за итни хируршки интервенции. „ЈЗУ ГОБ „8 Септември“...

Европа54 минути

Истрага против поранешниот француски премиер и министри поради Ковид-19

Францускиот специјален суд нареди да започне истрага против поранешниот премиер Едуард Филип и двајца министри за здравство во врска со...

Спорт2 часа

Поддршка за Ѓоковиќ од центарот на Загреб (Фото)

Голем транспарент со поддршка за Новак Ѓоковиќ се појави во центарот на хрватската престолнина Загреб. „Имаме право да дишеме. Стоп...

Регион2 часа

На Косово 114 новозаболени од коронавирус – жариште има на подножјето на Шар Планина

Националниот институт за јавно здравје во Приштина објави дека во Косово се регистрирани 114 нови случаи на Ковид 19, пишува...

Свет4 часа

Русија ќе подготви 70 милиони дози вакцини за Ковид-19, привичните тестови се успешни

Две недели откако започнаа клиничките тестирања врз група волонтери на руската вакцина против Ковид-19, нема никакви негативни ефекти, со што...

Свет5 часа

За коронавирус тестирани 10 милиони луѓе во Кина

Градските власти во Пекинг објавија дека 10,4 милиони луѓе, или околу половина од жителите на кинеската престолнина,се тестирани за присуство...

Свет6 часа

Четири лица загинаа, а 97 се повредени во експлозијата во Турција

Четири лица загинаа, а 97 од 186 вработени се повредени при експлозијата во фабрика за пиротехника во Турција. Фабриката е...

Свет6 часа

Првите резултати од лекот против Ковид-19 се очекуваат за две недели

Светската здравствена организација ги очекува во следните две недели првичните резултати од клиничкото тестирање на лекови кои би можеле да...

Регион16 часа

Се запали авион со 164 патници и членови на екипаж, принудно слета во Грција

Авион на ирската компанија „Рајанер“ со 164 патници и членови на екипаж принудно слета на аеродромот во Солун, бидејќи во...

Свет17 часа

Тенгел: Наместо да се смеетe на шведскиот модел, научете нешто од нас

Наместо да се смеете на нашиот модел на борба против Ковид-19, подобро би било да научите нешто од нашето искуство,...

Свет18 часа

СЗО: Засега Ковид-19 нема мутација што го прави посилен

Вирусот Ковид-19 досега нема мутации што ќе го направат посилен или ќе доведат до потешка болест, вели главниот епидемиолог на...

Топ22 часа

Во Охридското Езеро се удави 49-годишен маж

Во водите на Охридското Езеро денеска околу 14.30 часот е пронајдено безживотно тело на плажа на кејот Македонија. На местото...

Македонија23 часа

Регистрирани 165 новозаразени – починаа 7, а оздравеа 128 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1454 тестирања, а регистрирани се 165 нови случаи на...

Европа24 часа

Во ЕУ дозволен прв лек против Ковид-19

Европската комисија издаде условна дозвола за ставање во промет на лекот ремдесивир, кој стана првиот медикамент за лекување на Ковид-19...

Македонија1 ден

Јовановски поднесува кривични пријави за триесеттина лица, бара вклучување на меѓународните институции

Осудениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски  продолжи со поднесување кривични пријави во скопското обвинителство поврзани со предметите „Рекет“ и „Меѓународен...

Топ1 ден

Вработен во МВР станал и советник во Општина Арачиново – внатрешна контрола го разгледува случајот

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди поднесе иницијатива за поведување постапка за утврдување дициплинска одговорност против Ф.Х....

Свет1 ден

(Видео) Најмалку 41 повреден во експлозија во фабрика за огномети во Турција

Најмалку 41 лице е повредено по експлозијата во фабрика за огномети во северозападната турска провинција Сакарија, пренесува „Хуриет дејли њуз“....

Македонија1 ден

Засега нема затворање на границите со Србија и Косово

Границите со Србија и Косово остануваат отворени, откако Комисијата за заразни болести не даде препорака тие да бидат затворени поради...

Свет1 ден

Научниците докажаа: Нова верзија на коронавирус се шири низ целиот свет, до 6 пати позаразна

Мутирана верзија на новиот коронавирус што предизвикува Kовид-19, која е распространета денес во светот, во лабораторија се покажа дека е...

Досие