Контакт

Спорт

Интер одговорија со тешка победа на Сардинија

Објавено пред

По испаѓањето од европските натпреварувања во текот на неделата, Интер се концентрираше на борбата за скудетото со камбек 3:1 победа на гостувањето кај Каљари на Сардинија

Домаќините дојдоа во водство преку Рикардо Сотил во 42. минута од мечот, откако Интер пропушти неколку шанси, пред во второто полувреме тие да направат целосен камбек.

Николо Барела израмни во 77. минута, пред Данило Д’Амброзио само што влезе во игра во 84. минута да донесе драгоцена победа за тимот на Антонио Конте. Ромелу Лукаку во 94. минута стави печат на победата на „нераѕурите“.

Со трите поени, Интер се искачи на второто место во Серија А со 24 поени, два помалку од лидерот Милан (кој вечерва ја пречекува Парма), додека тимот на Еузебио ди Франческо е само 12-ти со 12 поени.

Спорт

Ракометарот од ДР Конго кој стана атракција на СП

Објавено пред

Демократска Република Конго (поранешен Заир), дебитираше на Светските првенства во ракомет во Египет, откако загубија со 28:22 од Аргентина, иако имаа предност од 14:13 по првото полувреме, но најголемо внимание предизвика еден нивни ракометар – пивотот Готие Мвумби Тјери, кој беше посебно импресивен.

Ракометарот на францускиот второлигаш Дреу, Мвумби има 192 сантиметри, и според клубот 110 килограми, иако фотографиите можеби покажуваат нешто повеќе. Мвумби постигна четири гола за ДР Конго.

Прикажи повеќе...

Спорт

Утре ќе се оддржи „најтешкиот“ боксерски меч во историјата – „Планината“ Тор против Стивен Ворд

Објавено пред

Човекот кој крена 501 килограм откако стана славен како „Планината“ во „Игра на тронови“, исландскиот „силен човек“ Хафтор Бјорнсон ќе го има своето боксерско деби во сабота, и тоа против искусниот професионалец Стивен Ворд, кој ќе тежи 60 килограми помалку од него.

Со фантастични 156 килограми, Исланѓанецот ќе влезе во рингот во „Конрад“ во Дубаи против поранешниот шампион во средно-тешка категорија, кој е 58 килограми полесен од него (98 кг). Ова треба да биде прва подготовка за Бјорнсон во боксерскиот ринг пред најавениот мега-меч со стариот ривал Еди Хол во септември следната година.

„Беше фантастично да се фокусираш на боксот. Да му дадам на телото пауза од тежината. Бев блиску до 200 килограми речиси цела деценија и тоа не е здраво за твоето тело на долги патеки, затоа решив да влезам во нов предизвик“, вели Бјорнсон.

Досега, најтежок боксер кој имал професионален меч е рускиот „ѕвер“ Николај Валуев, кој во 2009 година пред последниот меч тежеше 149 килограми.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тренерот на ПСЖ, Почетино, позитивен на Ковид-19

Објавено пред

Тренерот на Пари-Сен Жермен, Маврицио Почетино, има позитивен тест на Ковид-19, потврдија од францускиот шампион додавајќи дека веќе е во изолација и нема да биде на клупата за мечот со Анжер в сабота кога ќе го заменуваат неговите помошници Хесус Перез и Мигуел Дагостино.

Ковид-19 ги отстрани од теренот и фудбалерите Колин Дагба, Тило Керер и Рафиња, а Хуан Бернат има повреда на коленото.

„Мораме да бидеме подготвени в сабота, со или без мене. Сакаме да победуваме и да бидеме на врвот на Лига 1. Најважно е да ја заддржиме постојаноста, а бидејќи работиме 24 часа дневно, немаме многу време за одмор“, вели Почетино.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет49 минути

Велика Британија од понеделник ги затвора сите коридори за патување

Велика Британија ги зајакнува граничните контроли за да спречи нови видови на коронавирус да влезат на нејзината територија, суспендирајќи ги...

Свет3 часа

„Сигнал“ има технички проблеми откога за една недела стекна 40 милиони корисници

Шифрираната услуга за пораки „Сигнал“ соопшти дека има технички проблеми, но вети дека бргу ќе ги надмине. Оваа апликација, промовирана...

Свет4 часа

Трамп го напушта Вашингтон на денот на инаугурацијата

Американскиот претседател, Доналд Трамп, планира да го напушти Вашингтон утрото на денот на инаугурацијата на својот наследник Џо Бајден, на...

Свет5 часа

Продолжени строгите мерки во Италија

Италијанскиот премиер, Џузепе Конте, издаде указ со кој се продолжуваат рестрикциите за контрола на ширењето на коронавирусот кога Министерството за...

Македонија5 часа

Нови 403 заболени и 10 починати од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.118 тестирања, а регистрирани се 403 нови случаи на...

Македонија8 часа

Обвинителството отвори предмет за палењето на бугарското знаме во Вевчани

Основното јавно обвинителство Струга отвори предмет по допрен глас во врска со написите во одредени медиуми дека за време на...

Македонија8 часа

Опцијата граѓаните да може да докупат стаж за пензија може да се одолговлечи до 2024 година

Закон за докуп на стаж е процес којшто ќе трае, а ние ќе го исполниме предизборното ветување до нашите граѓани,...

Свет9 часа

Меѓународна анкета: Британците и Данците се најсклони на вакцинација, Французите и Полјаците многу поскептични

Денеска се објавени резултатите од големо меѓународно истражување за вакцинацијата против Ковид-19, пренесе агенцијата „Ројтерс“. Резултатите покажуваат дека подготвеноста за...

Македонија9 часа

Општина Вевчани го осуди палењето на знамето на Бугарија

Општина Вевчани најостро го осудува чинот на палење на знамето на Република Бугарија за време на карневалот во Вевчани, соопшти...

Македонија10 часа

Во последните 24 часа нема нови ковид – пациенти на интерните клиники во Скопје

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се хоспитализирани 14 нови пациенти поради компликации од коронавирусот, а...

Европа12 часа

Унгарија отстапува од регулативите на Брисел, Орбан бара одобрување на кинеската вакцина

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изрази надеж дека во рок од неколку дена, националниот регулатор на лекови јасно ќе одговори...

Македонија12 часа

Новите членови на ДИК дадоа свечена изјава во Собранието

Новите членови на Државната изборна комисија дадоа свечена изјава пред претседателот на Собранието, Талат Џафери. Нови членови на највисокото изборно...

Македонија12 часа

Пендаровски: Палењето на знамето на Бугарија е за осуда

Палењето на знамето на Република Бугарија за време на карневалот во Вевчани е недопустливо и за осуда. Меѓу соседите е...

Свет13 часа

Поради недостиг од кислород починале сите пациенти во болничко крило во Бразил

Гувернерот на најголемата бразилска сојузна држава Амазон, Вилсон Лима, прогласи полициски час поради извештаите за голем пораст на бројот на...

Свет14 часа

СЗО: 95 отсто од произведените вакцини се распоредени во само 10 земји

Шефот на европскиот огранок на Светската здравствена организација (СЗО), Ханс Клуге, изјави во Копенхаген дека 95 проценти од вакцините против...

Свет15 часа

(Видео) Пјонгјанг ги покажа новите ракети – „Ова е слика на нашата апсолутна моќ“

Северна Кореја организира воена парада во центарот на Пјонгјанг со цел да го одбележи крајот на осумдневниот конгрес на Работничката...

Македонија15 часа

Захариева: Остар вербален демарш за Скопје поради палењето на бугарското знаме во Вевчани

Софија упати вербален демарш за Скопје поради запаленото знаме на Бугарија на карневалот во Вевчани, објави бугарската министерка за надворешни...

Македонија1 ден

Заев најави 50 отсто поевтина регистрација за возилата со странски таблички

Возилата со странски регистарски таблички ќе може да се регистрираат со 50 проценти намалени давачки од утврдената вредност на сите...

Европа1 ден

Во Австрија задолжителен негативен тест за влез во театар и за хотелско сместување

Австрискиот парламент денеска одобри владата да воведе задолжителен негативен тест за одење во театар и за хотелско смесутвање и покрај...

Македонија1 ден

15 починати и 396 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.192 тестирања, а регистрирани се 396 нови случаи на...

Досие