Контакт

Спорт

Инзаги се заблагодари за добредојдето, призна дека Интер ја „загубиле главата“

Објавено пред

Симоне Инзаги признава дека Интер ја „загубиле главата“ на „Олимпико“ по контроверзите при 3:1 поразот од Лацио, велејќи дека не смееле да дозволат противниците да се вратат во игра, но се заблагодари на навивачите на Лацио кои го поздравија со транспарент нивиот поранешен тренер.

Интер беа лути што Фелипе Андерсон го постигна водечкиот гол за 2:1 во моменти додека Федерико Димарко лежеше повреден, што предизвика турканица меѓу фудбалерите, пред на крајот Сергеј Милинковиќ-Савиќ да го реши мечот.

„Тим кој води со 1:0 не треба да прави толку грешки во обид да постигне втор гол. Им дозволивме да се вратат во игра, да дадат чуден втор гол и ги загубивме главите. Такви работи не смеат да се случуваат, бидејќи судијата треба да го сопре мечот. На квалитетен тим како Лацио не им даваш шанса да се вратат во игра“, вели Инзаги.

Вечерта не почна со тензии, откако Инзаги доби топол поздрав пред стартот на мечот од ултрасите на Лацио, и тој ги поздрави на „Курва норд“ трибината, а тие вратија со транспарент во кој потсетија дека Инзаги 22 години како фудбалер и тренер ги носел боите на Лацио.

„Да, тоа беше емотивно. Бев среќен што ги видов моите фанови, им се заблагодарувам. Но, кога почнува мечот, станувам професионалец и давам максимум за мојот тим“, изјави Инзаги.

Лацио го расипаа враќањето на Инзаги за прв пораз на Интер оваа сезона

Спорт

Феран Торес побарал трансфер во Барселона

Објавено пред

Феран Торес побарал трансфер во Барселона, тврди „Мундо Депортиво“. Играчот на Манчестер сити се рехабилитира од повредата која ја доби на завршниот турнир во Лигата на нации.

Според овој извор, Торес, од менаџерот Пеп Гвардиола, побарал дозвола да се пресели на „Ноу Камп“. Крилниот напаѓач имал голема желба да го облече дресот на Барселона.

Гвардиола ќе го има последниот збор, но речиси е сигурно дека нема да му ја исполни желбата на Торес.

Торес сезонава настапи на седум натпревари, постигнал три гола.

Барселона покажува интерес и за Рахим Стерлинг, но реализицијата на овој трансфер е невозможна. Барса нема пари да го откупи неговиот договор, а доколку постигнат договор за позајмица тогаш пробле ќе биде годишната плата на Стерлинг.

Прикажи повеќе...

Спорт

Проблем за Мемфис – Се повреди Џа Морент

Објавено пред

Најдобриот играч на Мемфис Гризлис, Џа Морент, доживеа повреда во натпеварот против Атланта Хокс. Прогнозите се дека го очекува долга пауза.

Морент, еден од најдобрите играчи во лигата од почетокот на сезоната, се повреди во првата четвртина. Без него Мемфис претрпеа катастрофален прораз 100:132.

Морент се повреди без да има контакт со противнички играч.

„Се е во Божји раце. Можеме само да се помолиме“, напишал на социјалните мрежи Морент.

Од почетокот на сезоната, Морент има просек од 25,3 поени, 5,8 скока и 7 асистенцији.

Прикажи повеќе...

Спорт

Клучните луѓе на Јувентус под истрага на финансовата полиција

Објавено пред

Финансиската полиција, по налог на јавното обвинителство, за наводна проневера на 50.000.000 евра, извршила претрес во просторите на фудбалскиот клуб Јувентус. Покрај клубот, за финансиски малверзации, под истрага претседателот на клубот Андреа Ањели, потпретседателот Павел Недвед и поранешниот спортски директор Фабио Паратичи, како и уште тројца вработени во клубот.

Финансиската полиција ги проверувала финансиските извештаи. Истрагата се однесува на пријавената добивка од трансферите на играчите и исплатените менаџерски провизии за сезоните 2018/19, 2019/20 и 2020/21.

Под посебна проверка е размената, која клубот ја направи со Барселона, кога Миралем Пјаниќ замина во Шпанија, а Артур Мело се пресели во Торино.

Истрагата на Јавното обвинителство наречена „Призма“, започнале во мај 2021 година. Целта на истрагата е да открие дали одредени правни лица имале корист од извршени кривични дела.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија38 минути

Филипче предлага матичните лекари да бидат парично наградени ако 70 отсто од нивните пациенти се вакцинирани

Министерот за здравство Венко Филипче вели дека во последниве неколку дена се разгледуваат мерки за невакцинираните лица кои нема да...

Македонија52 минути

Преживеаните патници кои ќе пристигнат денеска ќе бидат хоспитализирани, уште тројца ќе допатуваат в понеделник

Во текот на денешниот ден се очекува од Бугарија да пристигнат двајца, од седумте преживеани пациенти од тешката автобуска несреќа...

Македонија58 минути

Бугарското обвинителството ги презеде материјалите од Македонија за истрагата за автобуската несреќа

Македонското државното јавно обвинителство денеска ги предаде на бугарското обвинителство материјалите поврзани со истрагата и со идентификацијата на жртвите во...

Македонија2 часа

Османи: Со Бугарија сме најблиски соседи, блиски пријатели и можеме да си помагаме и во добро и во лошо

„Бугарските институции постапија професионално и им обезбедија мир на семејствата на жртвите, бидејќи имаше премногу шпекулации, што дополнително ги оптоваруваше...

Свет2 часа

Можеме да ги приспособиме вакцините кон новата варијанта за околу 100 дена, велат од „Фајзер“

Производителите на вакцини изразија уверување дека ќе можат брзо да ги приспособат своите вакцини доколку се прошири варијантата Омикрон. Новиот...

Македонија3 часа

Двајца од повредените во несреќата се отпуштени од болницата „Пирогов“

Двајца повредени во сообраќајката на автопатот „Струма“ се отпуштени од болницата во „Пирогов“. Отпуштените се во добра и стабилна состојба,...

Македонија3 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Кој дал наредба автобусите на „Беса-транс“ да поминуваат граница над 100 пати без дозвола?

„Оставки и Спасовски и Бочварски, Беса транс возеле без дозволи, минувале граници и контроли, системот работел за мафијата. Скоро 140...

Македонија12 часа

Прифатена оставката на Заев, на 12 декември ќе се бира нов претседател на партијата

На 12 декември, недела, ќе се одржат внатрепартиски избори во СДСМ, откако Централниот одбор на партијата вечерва ја констатирал оставката...

Регион15 часа

(Видео) Пукање во автобус со калашников во Косово, убиени возачот и двајца ученици

Во автобус вечерва е пукано од калашников кај селото Глоѓане кај Дечани, во Косово, а според последните информации загинале четири...

Македонија15 часа

Алтернатива ќе преговара за влез во Владата

Алтернатива одлучи претседателот Африм Гаши да преговара со премиерот Зоран Заев или идниот мандатар за влез во Влада. Според нив,...

Топ19 часа

Скопјанец повикан во полициска станица поради говор на омраза за автобуската несреќа

Скопјанец бил повикан во полициска станица на информативен разговор поради говор на омраза за автобуската несреќа во која загинаа 45...

Популарно19 часа

Македонија ќе игра против Италија во полуфиналето на плејофот за Светското првенство во Катар

Фудбалската репрезентација на Македонија ги доби ривалите за баражот за пласман на Светското првенство во Катар. Денешната ждрепка во Цирих...

Македонија19 часа

Возачите на автобусот што изгоре не биле вработени во „Беса транс“

Ниту еден од возачите кои го управувале автобусот на „Беса транс“ кој изгоре не бил вработен во компанијата. Еден од...

Македонија20 часа

Автобусот бил технички исправен, годинава 113 пати ја поминал државната граница

Автобусот на „Беса транс“ минатата година во 22 случаја остварил влез – излез од државата, додека, пак, во 2021 година...

Македонија20 часа

(Видео) Утре ќе бидат префрлени во Скопје првите двајца преживеани во автобуската несреќа

Утре ќе бидат донесени првите двајца од седумте преживеани во автобуската несреќа во Бугарија. Тие прво ќе бидат сместени на...

Македонија21 час

19 починати и 434 новозаболени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.026 тестирања,...

Македонија22 часа

Изгорениот автобус бил произведен 2007 година

Автобусот на компанијата „Беса транс“, кој изгоре во Бугарија и однесе 45 животи, бил стар 14 години. Од македонското МВР...

Македонија24 часа

Пронајдено уште едно тело, дете е 45. жртва во изгорениот автобус во Бугарија

При дополнителен преглед на изгорениот македонски автобус што се запали на автопатот „Струма“ пронајдено е уште едно тело, пренесе Бугарската...

Македонија1 ден

Невакцинирани се 69 проценти од новите случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани од позитивни случаи на коронавирус во период од 6 август заклучно со...

Македонија1 ден

Заев денеска ќе ја поднесе оставката во партијата, Алтернативата одлучува дали ќе стане дел од владината коалиција

Претседателот на Владата и лидер на СДСМ, Зоран Заев, денеска ќе поднесе оставка од лидерската функција во партијата. Несреќата на...

Досие