Контакт

Спорт

Исполнета роденденска желба – млад фан на Борусија го доби дресот на Халанд

Објавено пред

Фудбалерите на Борусија Дортмунд синоќа доживеаја пораз од 3-1 од Баерн Минхен во рамки на германскиот Суперкуп, но ѕвездата на „милионерите“ направи убав гест по завршувањето на мечот.

Иако Норвежанецот по поразот немаше многу причини за задоволство, забележа на трибините момче со транспарент на кој пишуваше:

„Здраво Ерлинг, може ли да го добијам твојот дрес? Утре е мојот роденден. Многу ти благодарам!“.

Халанд се качи на трибините и на малиот фан на „милионерите“ лично му го врачи подарокот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Роналдо ја смени куќата во Манчестер, секое утро го буделе овци

Објавено пред

Португалската супер ѕвезда – Кристијано Роналдо по само 23 дена од вселувањето во новата куќа (вредна 6 милиони евра) во Манчестер, се преселил во двојно поефтина.

Британски „Сан“ пренесува информација дека иако Португалецот имал голем имот, во близина имало државно земјиште на кое секое утро имало стадо овци.

За него и неговото семејство блеењето на овците било проблем, па Роналдо со Георгина и децата се преселиле во куќата која е поранешна сопственост на екс-фудбалерот на Јунајтед, Енди Кол.

„Иако имотот е преубав и се наоѓа меѓу полиња и шума, во близината е стадо овци кои се многу бучни рано наутро. Тука има и јавна пешачка патека, како и пат од кој се овозможува поглед на неговата влезна врата. Роналдо е вистински професионалец на кого му е потребен квалитетен одмор, па заклучи дека најдобро е да се преселат“ информира доброупатен извор.

Во новиот дом на португалскиот ас има базен, кино сала и гаража во која може да собере 4 автомобили. Има безбедносни камери на целиот имот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Иско си оди од Реал, следна дестинација Милан

Објавено пред

Франсиско Роман Аларкон, во фудбалскиот свет познат како Иско, по завршувањето на сезоната ќе го напушти Реал Мадрид. Иско, кој беше во втор план кај Зинедин Зидан, истиот третман го има и кај Карло Анчелоти на почетокот на сезоната.

Иско нема иднина во Реал, подготвен е како слободен играч, наредното лето да замине од Мадрид.

Според шпанските медиуми, тој во јануарскиот преоден рок ќе ги слушне понудите од заинтересираните клубови.

Наводно, кариерата ќе ја продолжи во Милан. Извори блиски до фудбалерот откриле дека Милан ќе му понуди плата од 10 милиони евра и што е за Иско најважно ќе има гарантирани место во тимот.

Иско, во 2013 година од Малага се пресели во реал за 30 милиони евра. За „кралскиот клуб“, има одиграни 339 натпревари, постигнал 51 гол.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Апсурд е дека Новак се исплаши од победата“

Објавено пред

Во светот на тенисот главна тема се уште е поразот на Новак Ѓоковиќ во финалето на Ју-ес опен. Србинот пропушти шанса да го комплетира календарскиот гренд слем. Последен кој успеал да го оствари овој подвиг е Род Лејвер во далечната 1969 година.

Ѓоковиќ, во финалто загуби со 3:0 од Данил Медведев, кој прв пат во кариерата освои гренд слем трофеј.

Си исплаши ли Новак од победата или едноставно го одигра најлошиот меч во кариерата?

„Апсурд е да се тврди дека Ѓоковиќ се исплаши од победата. Тоа е смешно. Се шегувате? Она што тој го направи е епско достигнување. Дали играше најдобро што може во финалето? Не. Меѓутоа, стравот не е причината. Имаше три натпревари: Беретини, Зверев, Медведев. Ја имаше најтешката ждрепка. Не можете да го критикувате човекот кој победил на 27 од последните 28 мечеви на гренд слем турнирите“, рекол поранешниот австралиски тенисер, специјалист за дубл, Тод Вудбриџ.

Вудбриџ во кариерата освоил две титули во сингл, најдобро пласиран на АТП листата бил на 19.место. Во дубл беше еден од најдобрите во светот, освоил 16 гренд слем титули, девет од нов на Вимблдон.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Косовскиот премиер не одговори дали ќе ги екстрадираат осудените во случајот „Монструм“

Министрите за правда на Македонија и Косово се во директен редовен контакт и тие соработуваат во однос на прашањето за...

Македонија6 часа

Нови правила за Македонците – влез во Швајцарија само со сертификат, во Белгија карантин за невакцинираните

Швајцарија, Белгија и Австрија донесуваат нови ковид-правила за патниците што влегуваат во нивните земји.  За Швајцарија, повеќе не е во...

Свет6 часа

(Видео) Бајден го заборави името на австралискиот премиер, нов гаф на американскиот претседател

Американскиот претседател Џо Бајден го заборави името на австралискиот премиер Скот Морисон, па го нарече „тој човек одоздола“ за време...

Македонија6 часа

МВР: На Рашковски му е дозволено да излегува од куќен притвор за да оди на лекар

Поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, смее да се оддалечува од домот каде што издржува куќен притвор, тврдат од...

Свет7 часа

Француската војска уби лидер на ИСИС

Францускиот претседател, Емануел Макрон, објави дека припадниците на француската војска го убиле водачот на Исламската држава во Сахара, Аднан Абу...

Македонија8 часа

Во соработка на македонската и германската полиција запленета марихуана вредна над 100.000 евра

Во Германија е запленета марихуана вредна над 100.000 евра во заедничка акција на полициите на Македонија и Германија, соопшти МВР....

Регион20 часа

(Видео) Протести против ковид – мерките во Љубљана: полицијата употреби солзавец и водени топови

Полицијата употреби водени топови и солзавец за да ги растера противниците на мерките во борбата против коронавирусот кои вечерва се...

Македонија22 часа

(Видео) Уште 44 бегалци од Авганистан пристигнаа во Македонија

На Меѓународниот аеродром во Скопје попладнево пристигнаа уште 44 бегалци од Авганистан. Од Владата соопштија дека станува збор за активисти...

Топ1 ден

Кривична пријава за жена од Дебар, го тепала нејзиниот осумгодишен син и го терала да питачи

Полицијата поднесе кривична пријава против 28-годишна жена од Дебар која физички го малтретирала нејзиниот син и го терала да питачи....

Европа1 ден

Шведскиот модел сепак успешен – без строги мерки до нула починати

Рекорден број заразени и починати од Ковид-19 во Европа, а во Шведска нула починти. Оваа европска земја беше ставена на...

Топ1 ден

(Видео) Откриени две илегални лаборатории за производство на марихуана во Скопје

Вчера, полициски службеници од одделот за крим-полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи и полициски службеници...

Македонија1 ден

Заев: Демократијата е двонасочен дијалог меѓу граѓаните во општеството, ние ја градиме на еднаквоста на сите

Демократијата доаѓа од народот за да му служи на народот, напиша, меѓу другото, премиерот Зоран Заев на својот фејсбук-профил по...

Европа1 ден

Меркел од Албанија: Кој и да биде нов германски канцелар, ќе го задржи интересот за овој регион

Германската канцеларка, Ангела Меркел, на средбите во Тирана го потврди интересот на Германија за земјите од Западен Балкан. „Без оглед...

Свет1 ден

Тепачки и расправии – внатрешни конфликти за новата влада го разнишаа талибанското раководство во Авганистан

На врвот на талибанското движење дошло до голем внатрешен конфликт за составот на новата влада. Конфликтот помеѓу коосновачот на талибанското...

Европа1 ден

Борел: Русија сака да нѐ подели, не им е грижа за Европската Унија

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, тврди дека Русија сака да ја подели Европската Унија преговарајќи само со одредени членки,...

Свет1 ден

Северна Кореја лансира две балистички ракети

Северна Кореја лансирала две балистички ракети во морето, тврди Генералштабот на Јужна Кореја. Јапонската крајбрежна стража исто така соопшти дека...

Регион1 ден

Два земјотреса утрово во Албанија, почувствувани и во Црна Гора

Два земјотреса, од кои едниот над 4 степени според Рихтеровата скала, ја погодија граничната област меѓу Црна Гора и Албанија...

Македонија1 ден

Во Солун конференција за Западен Балкан и европската иднина

Во Солун, Грција, денеска ќе се одржи конференција на тема „Западен Балкан учествува во дијалогот за иднината на Европа“. По покана...

Македонија2 дена

Средношколците во Тетово и Гостивар продолжуваат со онлајн настава

Владата донесе одлука наставата во средните училишта во Тетово и Гостивар да продолжи да се изведува онлајн до 20 септември...

Македонија2 дена

30 починати и 572 новозаболени со Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 4.511 тестирања, а регистрирани се 572 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 287, Куманово...

Досие