Контакт

Спорт

Историја – Јокиќ урна рекорд на Вилт Чембрлен

Објавено пред

Никола Јокиќ влезе во историјата на НБА-лигата. Српскиот репрезентативец во победата на Денвер над Орландо, 119:109, постигна 17 поени, на кои придодаде девет скока и 16 асистенции.

Ниту еден центар од 1980 година немал повеќе од 15 асистенции. Мечот со Орландо е 81. во кариерата на Јокиќ, со 10 или повеќе асистенции. Според овој статистички податок, тој е најдобар во историјата на лигата.

На второто место, со 80 такви натпревари, е легендарниот Вилт Чембрлен.



©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Солскјер стравува од Џеко

Објавено пред

Манчестер јунајтед против Рома ќе се бори за пласман во финалето, во Лига Европа. „Црвените ѓаволи“, во четврт-финалето ја елиминираа Гранада, а Рома беа подобри од Ајкас.

„Не сум ја гледал Рома оваа сезона. Знам дека против Ајакс одиграа два добри натпревари. Добри се во одбраната. Сите го знаеме Един Џеко, шт значи дека секоја топка во шеснаесетникот е опасна“, рекол менаџерот на Манчестер јунајтед, Оле Гунар Солскјер.

„Се радуваме на мечевите со Рома. Тоа е клуб со голема историја, но ние во минатото сме имале добри резултати против италијанските тимови“.

Манчестер јунајтед ќе ја пречека Рома на 29.април, а потоа на 6.мај ќе гостува во Рим. Во второто полу-финале ќе играат Виљареал и Арсенал.

Прикажи повеќе...

Спорт

Блесок на Богдановиќ во поразот на Атланта, Кари го растури Кавалирс

Објавено пред

Атланта Хокс ја прекинаа серијата од три победи, со поразот од Милвоки Бакс 120:109. Голден стејт Вориорс славеа против Кливленд Кавалирс 119:101.

Дуелот на екипите кои се наоѓаат на третото и четвртото место, во Источната конференција, го обележа Богдан Богдановиќ од Атланта Хокс. Српскиот репрезентативец, по паузата од два месеци, полека ја фаќа вистинската форма и на последните пет натпревари е најдобриот играч на Атланта.

Против Милвоки, Богдановиќ, постигна 28 поени, на кои придодаде шест скока и седум асистенции. Тој погоди шест тројки од 12 обиди, од поле шутираше 10/20. Дабл-дабл, со 16 поени и исто толку скокови, за Атланта одигра Клинт Капела.

Милвоки го предводеше Џру Холидеј со 23 поени и седум асистенции, Брук Лопез забележа 19 поени и 12 скокови, а најдобриот играч на Бакс, Јанис Адетокумбо постигна 15 поени.

Стеф Кари ги предводеше Голден стејт Вориорс во победата над Кливленд 119:101. Кари постигна 33 поени и го донесе својот тим на скор од 28 победи и исто толку порази. Кари на последните девет натпревари постигнува најмалку 30 поени.

Голема помош доби од Ендрју Вигинс кој уфрли 23 поени. Колин Секстон кај Кливленд, мечот го заврши со 30 поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

НБА класиката им припадна на Бостон Селтикс – Лејкерси немоќни без Леброн и Дејвис

Објавено пред

Кошаркарската класика, дуелот помеѓу најтрофејните франшизи во НБА лигата, Бостон Селтикс и Лос Анџелес Лејкерс им припадна на Селтикс. Играчите од Бостон, во Лос Анџелес, забележаа победа од 121:113, со што ја продолжија својата победничка низа на турнејата по Западната конференција.

Актуелните шампиони, Лејкерси, без најдобрите играчи, Леброн Џејмс и Ентони Дејвис, не можеа да им се спротивстават на Селтикс. „Езерџиите“, во ниту еден момент не успеаја да им ја оспорат победата на опонентите. Селтикс во еден период од натпреварот имаа предност од 27 поени.

Мечот го обележа извонредната партија на Џејлен Браун. Крилниот играч на Бостон постигна 40 поени, на кои придодаде девет скока и три асистенции. Останатите играчи на Бостон беа далеку од Браун. Маркус Смарт постигна 15 поени, а Џејсон Тејтум и Тристан Томпсон по 14 поени.

Кај Лејкерси се истакна Хортон-Т акер со 19 поени, седум скока и шест скока, Меклемор уфрли поен помалку, а двоцифрени беа и Кузма (13), Херел (12) и Мекини (10).



Прикажи повеќе...

Најново

Регион36 минути

„Фајзер“, „спутник В“ или „Синофарм“ – истражување во Србија покажа која вакцина штити најбрзо

Граѓаните на Србија развија имунитет најбрзо со ковид-вакцината на „Фајзер“ и тоа две недели по првата вакцина, што е за...

Македонија42 минути

Во болниците низ земјава се лекуваат 1.708 ковид-пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 1.708 пациенти...

Регион1 час

Србија ги отвора училиштата

Кризниот штаб на Србија донесе одлука децата да се вратат на училиште. Според членот на Кризниот штаб, Предраг Кон, состојбата...

Македонија2 часа

Приведен Драги Рашковски, Обвинителството бара притвор

Полицијата го приведе поранешниот секретар во кабинетот на премиерот и поранешен генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, во рамките на истрагата...

Македонија13 часа

Мицевски го обвини Џафери дека од Собранието прави театар

На уште непочната седница, координаторот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски и собранискиот спикер, Талат Џафери се скараа поради доцнењето на седницата,...

Европа15 часа

Четири лица починаа по примањето на вакцината на „Астразенека“ во Италија

Четири лица во Италија починаа од ретки тромби, откако беа вакцинирани со вакцината на „Астразенека“, се вели во извештајот на...

Македонија18 часа

Во Македонија 890 нови случаи на коронавирус, 35 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 890 нови случаи на коронавирус, 35 лица починаа, а оздравени се 1.024...

Македонија19 часа

Мицкоски: Илјадници луѓе се заведени во Избирачкиот список со два матични броја

Лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски, на денешниот брифинг со новинарите обелодени нов скандал со назив „Мафија 2“, кој се однесува...

Европа21 час

Фон дер Лаен обвинета за кршење на дипломатскиот протокол

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, е обвинета за кршење на дипломатскиот протокол како одговор на поканата на...

Македонија23 часа

Кинеските вакцини ќе пристигнат на 28 април

Министерот за здравство најави дека на 28 април во земјата ќе стигнат 200 илјади кинески вакцини додавајќи дека потврдата ја...

Регион1 ден

Објавен нон-пејперот што го потресе регионот: предлози за нови граници на Балканот

Словенечкиот портал „Нецензурирано“ го објави нон-пејперот, односно неофицијалниот дипломатски документ за новите поделби на територијата на поранешна Југославија. Документот, кој...

Регион1 ден

Борисов ја достави оставката пред Националното собрание

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов, утрово ја достави оставката пред новоизбраното 45-то Национално собрание на раководениот од него Совет на министрите,...

Европа1 ден

Две години од пожарот во „Нотр Дам“ – се очекува катедралата повторно да биде отворена во 2024

Катедралата „Нотр Дам“ во Париз, уништена во пожар пред две години, повторно ќе биде отворена во 2024 година, вети во...

Свет1 ден

Тела на четири деца пронајдени по пожар во куќа во Русија

Телата на четири деца се пронајдени по избувнувањето пожар во приватна куќа во село во регионот Свердловск во Русија. Во...

Македонија1 ден

Денеска се вакцинираат лицата на 73 и 74 години

Денеска, почнува вакцинацијата на сите граѓани од 73 и 74 години, кои се пријавени преку vakcinacija.mk или преку матичните лекари....

Македонија2 дена

СЗО: Состојбата во земјите од Западен Балкан е сериозна

Претставничката на Европската канцеларија на СЗО, Кетрин Смолвуд, предупреди на состојбата со коронавирусот во земјите од Западен Балкан е сериозна....

Регион2 дена

Србија почна со производство на руската вакцина

Во институтот „Торлак“ во Србија почна производството на руската вакцина „спутник В“. Оваа вакцина во иднина ќе може да се...

Македонија2 дена

Работата на Собранието да се деблокира на секое ниво, порача Џафери на вонредна координативна средба

Вонредна координативна средба поради блокадите во Собранието се одржа попладнево на иницијатива на претседателот на законодавниот дом, Талат Џафери, а...

Македонија2 дена

Регистрирани 949 нови случаи на Ковид-19, починаа 33 лица

Во последните 24 часа се направени 3.610 тестирања, а регистрирани се 949 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 357,...

Македонија2 дена

Европратеници: Македонија и Бугарија треба да се оддалечат од дебатите за историја

Претседателот на Делегацијата на Европскиот парламент за односи со Северна Македонија, Андреас Шидер, вели дека Северна Македонија и Бугарија треба...

Досие