Контакт

Спорт

Истражителите побарале Манчестер сити да биде исфрлен од Лигата на шампионите

Објавено пред

Манчестер сити би можел да биде исфрлен од Лигата на шампионите, иако избори пласман во елитното натпреварување, тврди „Њујорк тајмс“. Весникот тврди дека ова од надлежните во УЕФА го побарале истражителите.

Истрагата покажала дека Манчестер сити на погрешна трага ги наведувал истражителите додека свесно ги кршел правилата пропишани со финансискиот фер-плеј (ФФП). Наводно „граѓаните“ не ги почитувале правилата во делот кој се однесува на работењето со спонзорите кои се поврзани со сопствениците на клубот.

„Фудбал Ликс“, пред неколку месеци објави документи кои укажуваат дека Манчестер сити свесно се обидувал да ги заобиколи правилата на УЕФА.

Клубот добивал финансиски инјекции од инвеститорска компанија позади која стои државата Обединети Арапски Емирати. Парите влегувале низ спонзорски договори со компании каква што е „Итихад“. Оваа компанија е главен спонзор на клубот.

Останува да се види дали УЕФА ќе ја почитува препораката на истражителите и ќе му забрани на Манчестер сити наредната сезона да игра во Лигата на шампионите.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

ЛШ: Барела во 92. минута спаси реми за Интер со Славија Прага (видео)

Објавено пред

По совршениот старт на Серија А со три победи во три меча, очекувањата на навивачите на Интер беше да се стартува и Лигата на шампионите на најдобар начин, меѓутоа тоа не го дозволи Славија Прага, која беше на чекор до сензационална победа, пред да прими гол во 92. минута и да се задоволи со 1:1 на отварањето на најквалитетното европско клупско натпреварување.

Чешкиот тим успеа да го сопре нападот на „нераѕурите“ во првото полувреме, дозволувајќи им само две полу-шанси, по што следуваше големото изненадување, кога во 68. минута, Питер Олајинка прво направи одличен влез во шестнаесетникот, а потоа одбиената топка на Хандановиќ ја смести во мрежата.

Во судиското продолжение (во кое судијата покажа 8 минути), Интер имаше совршена шанса од слободен удар од 20-тина метри да израмни, но ударот на Стефано Сенси заврши во пречката, по што на топката налета Николо Барела и спречи понижувачки пораз.

И во вториот „ран“ меч од првото коло на ЛШ домаќините се мачеа, откако Лион одигра само 1:1 со рускиот Зенит. Сардар Азмун ги донесе гостите во водство во 41. минута, а францускиот клуб успеа да израмни со гол од пенал на Мемфис Депај во 50. минута и до крајот на мечот не ги искористи своите шанси за победа.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 1.КОЛО

ГРУПА Ф

Интер – Славија Прага 1:1

ГРУПА Г

Лион – Зенит Санкт Петерсбург 1:1

ИНТЕР – СЛАВИЈА ПРАГА

ЛИОН – ЗЕНИТ

Прикажи повеќе...

Спорт

Ѓорѓиев: Виде ли брат како ги тепавме сред Словенија!

Објавено пред

Капитенот и лидерот на македонската одбојкарска репрезентација, Никола Ѓорѓиев беше директен во интервјуто со „МТВ“ по крајот на мечот во кој Македонија успеа со 3:1 да го совлада домаќинот Словенија.

„Ау, колку ми е кеиф! Финале од нив изгубивме Светска лига, а двапати ги водевме 2:1 и загубивме 3:2. Сега се се врати. Имаме срце. Види го Љавтов како сервира. Види го Владо Милев последни два поени. Знаев дека ќе играме подобро и подобро. Ние можеме, ние знаеме, во одлична атмосфера никогаш не губиме и моравме да покажеме дека заслужуваме да бидеме меѓу најдобри 16. Сакав да заплачам, немам солзи од уморот. Ова е најдобриот натпревар и ментално најсилниот за нашиот тим“, изјави Ѓорѓиев.

Драма во Љубљана! Македонија ја „собори“ и Словенија, остана во игра за осминафинале!

Прикажи повеќе...

Спорт

Матијашевиќ: Сега да се јават „стручњаците“ да ја објаснат оваа победа!

Објавено пред

Селекторот на македонската одбојкарска репрезентација, Никола Матијашевиќ е презадоволен од втората победа над силната Словенија честитајќи на момците кои го дадоа максимумот во Љубљана.

„Ова е најголем резултат за сите нас. Честитки до моите момци, го направија договореното, целиот тим е заслужен за овој триумф. Македонија играше постојано добро, но овие последни два меча ги добивме. Сега ќе има и одбојкарски стручњаци кои ќе ги објаснат овие добри игри. Се надевам дека нема да сопреме тука ие надеваме дека ќе одиме во Франција и ќе се бориме до крај“, изјави Матијашевиќ по мечот.

Фото: ЦЕВ

Драма во Љубљана! Македонија ја „собори“ и Словенија, остана во игра за осминафинале!

Прикажи повеќе...

Најново

Свет37 минути

Поради лекарски грешки годишно умираат 2,6 милиони луѓе

Околу 2,6 милиони луѓе годишно умираат од ненамерни грешки во амбулантите и болниците низ светот, се вели во анализата на...

Спорт2 часа

Драма во Љубљана! Македонија ја „собори“ и Словенија, остана во игра за осминафинале!

Откако вчера македонските одбојкари ја забележија историската прва победа на едно Европско првенство, денеска повторно на „крилата“ на Никола Ѓорѓиев,...

Регион3 часа

Кучиња намирисаа 11 килограми хероин во возило кај Драч

Албанец од Косово, Агим Сиљејмани (50), кој веќе неколку години живеел во Швајцарија, е уапсен во албанскиот пристаништен град Драч...

Македонија4 часа

Нов пожар во околината на Прилеп, гори шумата над манастирот во село Селце

Нов голем пожар денеска се појави кај село Селце, во непосредна близина на манастирот „Св.Димитрија“. Со пожарот е зафатена густа...

Македонија6 часа

Иванов: Антикорупциска манипулира, закупот е 1.950, а не 4.500 евра

Експретседателот Ѓорге Иванов реагира откако антикорупциската комисија даде препорака до Владата да се раскине договорот за закуп на неговите деловни...

Македонија7 часа

ВМРО-ДПМНЕ предлага анкетна комисија за работењето на СЈО

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денеска до Собранието поднесе предлог-одлука за основање анкетна комисија за утврдување на евентуалното нестручно, несовесно и...

Македонија7 часа

Апелациониот суд ги потврди доживотните затворски казни за „Диво Насеље“

Апелациониот суд Скопје ги одби жалбите на обвинетите во предметот „Диво Насеље“ и во целост ја потврди првостепената пресуда за...

Македонија8 часа

Антикорупциската комисија ќе побара Иванов да ја пресели канцеларијата од „Џеваир“

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) ќе побара од Службата за општи и заеднички работи при Владата (СОЗР) да...

Македонија8 часа

(Видео) Туск: Северна Македонија направи сè што се очекуваше за влез во ЕУ

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, по денешната средба со премиерот, Зоран Заев, изјави дека Северна Македонија направила сè што...

Македонија9 часа

(Видео) Заев: „Рекет“ е силен тест за судството

„Рекет“ е силен тест за судството и успехот во правосудните реформи. Со решавање на овој случај и законот за Јавното...

Македонија11 час

„02 Иницијативата“: Ништо не е реализирано од програмата за намалување на загадувањето за 2019 година

Од програмата за намалување на аерозагадувањето за 2019 со два милиона евра нема ништо реализирано, а објавена e само една...

Свет12 часа

Путин, Ердоган и Рохани: Да се формира одбор за изработка на нов Устав во Сирија

Лидерите на Турција, Русија и на Иран, Реџеп Таип Ердоган, Владимир Путин и Хасан Рохани, се согласија на состанокот во...

Свет12 часа

Трамп: Иран стои зад нападот на Саудиска Арабија, но ќе почекаме да се докаже

Треба да се почека додека со сигурност не се дознае извршителот на нападот на Саудиска Арабија, изјави американскиот претседател Доналд...

Свет12 часа

Хамнеи: Никогаш нема да преговараме со САД

Иран никогаш нема да преговара со САД, политиката на Вашингтон заснована на максимален притисок ќе пропадне, изјави врховниот ирански верски...

Македонија13 часа

Пратеници формираа иницијатива за една изборна единица

Во Собранието на Северна Македонија се формира иницијатива за една изборна единица, во која се вклучија 12 пратеници од 10...

Македонија13 часа

Почнува внатрешното уредување на собите во студентскиот дом „Гоце Делчев“

Државниот студентски центар преку Министерството за образование и наука почнува со внатрешното  уредување на собите во В и Г-блоковите во...

Свет1 ден

Путин ѝ понуди оружје на Саудиска Арабија

Рускиот претседател Владимир Путин во Анкара ѝ понуди на Саудиска Арабија да ѝ продаде свое оружје, по нападите на нафтените...

Свет1 ден

(Видео) Еруптира најактивниот вулкан во Јапонија, исфрли пепел до 4.000 метри висина

Еруптира еден од најактивните вулкани во Јапонија, Сакуријам, и над кратерот исфрла облак од пепел на најмалку 1.000 метри висина,...

Македонија1 ден

(Видео) Активисти за заштита на животните упаднаа на собир на Шилегов и Марин

Активисти за заштита на животните упаднаа на собир во скопската населба Аеродром каде што средба со граѓаните имаа градоначалниците на...

Македонија1 ден

Укинат притворот на Стевчо Јакимовски

Судот му го укина куќниот притвор на поранешниот градоначалник на општина Карпош, Стевчо Јакимовски, и му определи мерки на претпазливот....

Досие