Контакт

Спорт

Италија против Аргентина на 1.јуни 2022 во Лондон

Објавено пред

Шампионите на Европа и Јужна Америка, ќе одиграат меч за трофеј во Лондон. На заеднички состанок, УЕФА и КОНМЕБОЛ, решија континенталните шампиони, Италија и Аргентина да се сретна на 1.јуни наредната година.

Не е прециизирано на кој стадион ќе се одигра натпреварот, дали домаќин ќе биде „Вембли“ или некој од другите стадиони во англиската престолнина.

Европејците и Јужноамериканците успеаја да вметнат во густиот распоред уште еден натпревар, со што само покажаа колку се длабоки разликите помеѓу двете федерации и ФИФА.

УЕФА и КОНМЕБОЛ најмногу се противат на идејата на ФИФА, Светските првенства да се организираат на секои две години.

Финансискиот дел од организацијата на натпреварот ќе го поделат двете федерации, ФИФА нема да добие ниту цент.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

АО: Медвдев закажа финале против Надал

Објавено пред

Данил Медведев, во отсуство на Новак Ѓоковиќ, најдобро рангираниот тенисер на Австралија опен, избори пласман во финалето. Тенисерот од Русија, во полу-финалето, за два часа и 33 минути, го победи Стефанос Циципас со 3:1 (7/6, 4/6, 6/4, 6/1).

Медведев за титулата ќе се бори против Рафаел Надал. Русинот се избори за своето четврто финале на гренд-слем турнирите, доколку победи во недела, ќе го преземе првото место на АТП листата од Новак Ѓоковиќ.

Притив Циципас, делуваше сигурно, ја надмина кризата која ја имаше кон крајот на вториот и почетокот на третиот сет, кога имаше и жестока расправија со главниот судија. Во четвртиот сет го декласира противникот и ја забележа седмата победа во меѓусебните дуели.

Циципас шансата ја испушти во првиот сет, во тај-брејкот водеше со 1:4, на крајот 13 игра ја доби Медведев со 7:5. Во вториот сет Гркот направи брејк во раната фаза, Медведев и успеа да се врати во шестиот гем, но Циципас го брати брејкот во осмиот гем и на крајот израмни на 1:1.

Во третиор сет клучен беше брејкот во 10.гем што го направи Медведев. Циципас во четвртиот сет ја смени тактиката, често излегуваше на мрежа, но и праваше многу грешки од основната линија. Медвдев експресно направи два брејка и го доби мечот.

Финалето на машкиот дел од турнирот ќе се одигра во недела од 9.30 часот, по средно-европско време.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Баерн продале најмногу дресови во 2021

Објавено пред

Баерн Минхен продале најмногу дресови во 2021 година. Ова го покажува истражувањето на агенцијата „Еуромерик спорт маркетинг“. Инаку, оваа агенција е официјален партнер на ФИФА.

Според истражувањето на агенцијата, во 2021 година, Баерн продале 3.250.000 дресови. Втор на листата со 200.000 помалку продаден дресови е Реал Мадрид.

Во Топ 10 има четири англиски клуба, уште еден германски, Борусија Дортмунд, додека Јувентус е единствениот претставник на Италија.

Топ 10:

1. Баерн Минхен (Германија) 3.250.000
2. Реал Мадрид (Шпанија), 3.050.000
3. Ливерпул (Англија) 2.450.000
4. Манчестер јунајтед (Англија) 1.950.000
5. Јувентус (Италија) 1.420.000
6. Барселона (Шпанија) 1.340.000
7. Челси (Англија) 1.310.000
8. Борусија Дортмунд (Германија) 1.222.000
9. ПСЖ (Франција) 1.180.000
10. Манчестер сити (Англија) 1.087.000

Прикажи повеќе...

Спорт

Хорнер: Би сакал неверојатниот Хамилтон да вози и оваа сезона

Објавено пред

Кристијан Хорнер, првиот човек на Ред Бул, рекол дека би сакал да го види Луис Хамилтон и во претсотјната сезона во болидот на Мерцедес.

Медиумите шпекулираат дека Хамилтон би можел да се повлече од Формула 1. Според нив, Британецот е незадоволен од се она што се случуваше на последната трка во Абу Даби, кого во последниот круг, поради дискутабилните одлуки на дирекцијата на трката, остана без шампионската титула.

„Се надевам дека Луис и понатаму ќе вози во Ф1. Тој и понатаму е неверојатен возач, вози на неверојатно ниво. Тој и Макс минатата сезона беа лига за себе, сите уживаа во нивната борба“, рекол Хорнер и дополнил.

„Тој решава. Луис најдобро знае што е најдобро за неговата кариера. Тоа е негова работа“.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ25 минути

„Ауди“ со деветмина мигранти излетало од патот Валандово – Струмица, возачот побегнал

Во полициската станица Валандово утрово било пријавено дека на регионалниот пат Р 1401 Валандово – Струмица возило „ауди“, со скопски...

Свет1 час

(Видео) Сателитски снимки покажуваат распоредувања на руски воени трупи на границите со Украина

Тензиите меѓу Украина и Русија растат со месеци откако Кремљ почна да собира војници во близина на границите на Украина....

Македонија2 часа

На Клиниката за ортопедија направена првата трансплантација на лигамент од починат донор

На Клиниката за ортопедски болести при ТОАРИЛУЦ Скопје вчера за првпат беше изведена трансплантација на лигамент од починат донор. Млад...

Свет4 часа

Лавров: Преговорите со САД и НАТО не се завршени – нема да дозволиме рушење на нашите интереси

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави за новинарите дека Москва не сака војна, но дека нема да дозволи...

Свет5 часа

Тропска бура однесе 77 животи во Jужна Африка

Бројот на загинати во тропската бура Ана, која погоди три јужноафрикански земји – Мадагаскар, Мозамбик и Малави, се искачи на...

Свет6 часа

Бајден: Одлучно ќе одговориме ако Русија ја нападне Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден во телефонски разговор со украинскиот лидер Володимир Зеленски ја потврдил подготвеноста на Вашингтон да одговори одлучно...

Македонија19 часа

Регистрирани нови 1.861 случај на Ковид-19 и 27 починати

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Свет22 часа

НАТО со нови барања до Москва

Откако американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека САД ѝ испратиле на Москва одговори на безбедносните барања на Русија, истото...

Македонија23 часа

СОНК: Второто полугодие да почне онлајн, училиштата можат да бидат опасен кластер

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура бара Владата да ја повлече одлуката за почеток на второто полугодие со физичко...

Топ1 ден

Осомничениот за сообраќајката кај Лисиче возел под дејство на алкохол и поминал на црвено

Јавното обвинителство од Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против 21-годишниот скопјанец за кого постои сомнение за тешки дела...

Европа1 ден

Лавров: САД не одговараат на најважното прашање – ширењето на НАТО кон исток

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, денеска изјави дека содржината на американскиот одговор на рускиот предлог за безбедносни гаранции...

Македонија1 ден

Писмо со закани по живот од терористичка организација добил јавниот обвинител Јовески

Државниот јавен обвинител извести дека во текот на вчерашниот ден, преку препорачана пратка експедирана од Пошта Битола на 17.1.2022 година...

Европа1 ден

Данска ги укинува сите ограничувања, короната е исклучена од категоријата на критични болести

Данските власти донесоа одлука за исклучување на Ковид-19 од категоријата на критични болести, а од 1 февруари ќе бидат укинати...

Европа1 ден

Војник застрелал петмина стражари во фабрика за оружје во Украина

Војник на украинската национална гарда од засега непознати причини пукал во припадници на обезбедувањето во воена фабрика во Днепар, при...

Македонија2 дена

Наставата продолжува со физичко присуство на 1 февруари

Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование на учениците да продолжи со физичко присуство на 1 февруари. Оваа...

Македонија2 дена

Се намалува периодот на карантин на седум дена

Владата на денешната седница донесе одлука за намалување на периодот на изолација за лицата кај кои лабораториски е утврдено присуство...

Македонија2 дена

Нови 2.019 случаи на коронавирус, починаа 19 лица

Во последните 24 часа направени се 6.119 теста, а регистрирани се 2.019 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 968, Битола...

Македонија2 дена

ЦУК апелира до граѓаните да не се движат под опасната карпа на Матка, се преземаат активности за превенција

Центарот за управување со кризи апелира до граѓаните да не се движат на местото под опасната карпа на Матка, поточно...

Топ2 дена

(Видео) Разбиена криминална група, запленетa марихуана вредна 50.000 евра

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал денеска донело наредба за истрага против три лица за кои постои сомнение дека...

Македонија2 дена

Преку снимки од надзорните камери околу мостот Гоце Делчев ќе се расветлуваат причините за несреќата

Обвинител од скопското основно јавно обвинителство извршил увид и презема дејствија за утврдување на фактите за настаната тешка сообраќајна несреќа...

Досие