Контакт

Спорт

Иванишевиќ во Куќата на славните: Сакам да ме паметите како забавувач!

Објавено пред

Утре рано наутро по средноевропско време ќе започне церемонијата во американски Њупорт кога хрватскиот тенисер Горан Иванишевиќ ќе влезе во Куќата на славните.

Тој е првиот Хрват на кога ова му успеалео, а друштво ќе му прави легендарната тенисерка Кончита Мартинез.

Во оваа прилика, Иванишевиќ во опширно интервју за „АТП“ зборува за најтешките и најдобрите моменти во кариерата.

Тој вели дека во 2001 година, 6 месеци пред да го освои Вимблдон бил на работ да се откаже од тенисот.

„Си реков себе си `Што правиш, што ти е, престани!`. Пријателот ми рече да не се откажувам и дека ова не е начинот со кој треба да се простам од тенисот. Ми рече дека нема да сум среќен ако сега се откажам. Имав страшно многу успони и падови, моменти кога го допирав дното. Луѓето го гледаат само она убавото, победите и титулите, но тенисот е константна борба. Тоа го прави спортот прекрасен“ вели Иванишевиќ.

На тој фамозен Вимблдон Иванишевиќ на новинарите им рекол дека на турнирот донел тројца Горан – добриот, лошиот и оној за кризни ситуации.

„Не знам што се случи на тој турнир, тоа и понатаму ми е мистерија. Во првата недела сечувствував сјајно, посебно. Чувствував нешто. За да се ослободам од притисокот створив уште двајца Горан. Луѓето се смееја, а јас си реков `Зошто да не!`. Тоа ми помогна во текот на турнирот. И денес по 20 години луѓето ме прашуваат со кој Горан разговараат. Само со еден, тој е доволен. Ми требаа тие Горановци за да го освојам Вимблдон, еден не можеше сам“ вели Иванишевиќ.

На патот до епската титула тогаш како 125. играч во светот хрватскиот ас триумфираше против Карлос Моја, Енди Родик, Фредерик Џонсон и Грег Руседски. Со Тим Хенман во полуфиналето играше 3 дена, а во финалето со 9-7 губеше од Патрик Рафтер во петтиот сет.

„Мислам дека треба да ми дадат некоја диплома за психологија затоа што успеав да се смирам самиот на тој турнир. Тоа фасцинантно. Не е тенисот само форхенд и бекхенд. Мислам дека треба луѓето да се сеќаваат на мене како забавувач. Мислам дека луѓето ќе ме запаметат како тип кој знаеја дека секогаш ќе направи нешто интересно. Ќе го паметите Горан поради кој сте се смееле, плачеле и уживале“ вели тој.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Фалкао во голгетерска форма – трета победа во низа за Рајо на Димитриевски

Објавено пред

Радамел Фалкао трет меч во низа дава гол за Рајо Валјекано, кои третпат во низа победуваат, овојпат со 3:1 против Кадиз за да се искачат на петтото место на табелата во Ла лига.

Тимот на Столе Димитриевски дојде во водство веќе во деветтата минута преку Алваро Гарсија, но гостите успеаја да израмнат во 23. минута преку Ерменецот Вараздат Харојан.

Тогаш на сцена стапи Фалкао, кој летово го комплетираше неочекуваниот слободен трансфер во мадридското предградие од Галатасарај, постигнувајќи го водечкиот гол во 44. минута од мечот. Исак Палазон во 87. минута од мечот со прекрасен гол ја потврди победата на „громовите“.

ЛА ЛИГА, 7.КОЛО

Рајо Валјекано – Кадиз 3:1

Реал Сосиедад – Елче 1:0

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-36-37223”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Европа супериорно го освои тенискиот Лејвер куп

Објавено пред

Андреј Рубљев и Александер Зверев ги совладаа Рејли Опелка и Денис Шаповалов со 6:2/6:7(4)/10:3 за да ја обезбедат победата на Европа над Остатокот од светот на егзибицискиот тениски Лејвер куп во Бостон. Со оваа победа, Европа има недостижно 14:1 водство против остатокот од светот.

„Мислев дека јас сум еден од полошите играчи во двојки, бидејќи можам да удирам само со форхенд, но изгледа сум згрешил. Беше задоволство да се игра со овие момци, со Бјорн Борг зад нас“, изјави Рубљов.

Европа сега има четири победи во низа на тридневниот тениски настан, кој го организира Роџер Федерер. Тие загубија само во првиот меч во двојки во петокот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Лацио го доби огненото римско дерби – Педро славеше пред Мурињо!

Објавено пред

Лацио стигна до 3:2 победа во супер-интересното дерби на италијанската престолнина над Рома, во интересен дуел на Маурицио Сари и Жозе Мурињо, во кое првата рунда му припадна на италијанскиот стручњак.

Лацио имаше фантастично отварање на мечот – прво Сергеј Милинковиќ-Савиќ во 10. минута со глава го матираше Руи Патрисио, за во 19. минута, Педро, кој летово пристигна во Лацио токму од Рома, да зголеми на 2:0.

Сепак, Рома не се предаде и до крајот на полувремето намали на 2:1 преку Ибањез во 41. минута од мечот. Фелипе Андерсен во 63. минута ја врати предноста од два гола на Лацио, пред Жордан Верету од пенал само шест минути подоцна да дојдат на 3:2. По ова следуваа повеќе шанси на гол на двете страни, но на крајот,  Лацио ја впиша својата прва победа по три меча во Серија А.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-33-37475”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Најново

Свет6 минути

Проекции: Социјалдемократите со мало водство пред конзервативците на изборите во Германија

Според проекциите на две германски телевизии, Социјалдемократската партија на Германија (СПД) на денешните парламентарни избори освои околу еден процент повеќе...

Топ5 часа

Пронајден починат лекар во Психијатриската болница „Скопје“

Дежурен лекар во Психијатриската болница „Скопје“ бил пронајден починат синоќа по полноќ на работното место. Како што соопшти МВР, здравствениот...

Регион5 часа

Борел: Ја следиме ситуацијата на северот на Косово, провокациите се неприфатливи

Високиот претставник на ЕУ, Жозеп Борел рече дека внимателно се следи ситуацијата на северот на Косово и им кажа на...

Македонија6 часа

Регистрирани 336 нови случаи на коронавирус, починаа 17 лица

Во последните 24 часа направени се 3.425 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 169, Велес...

Македонија9 часа

ВМРО-ДПМНЕ тврди дека Шилегов исплаќал милионски суми на наместени тендери

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ, на прес-конференција обвини дека градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов исплаќал милионски суми на наместени тендери, а случајот го...

Македонија10 часа

(Видео) Заев се попиша: „Конечно ќе добиеме релевантни податоци за креирање на реални политики“

Претседателот на Владата, Зоран Заев, заедно со своето семејство во својот дом во Струмица, ја исполни граѓанската должност и законска...

Европа12 часа

Германија бира наследник на Меркел

Околу 60,4 милиони Германци денеска на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот, и индиректно за...

Македонија13 часа

Од утре изборна кампања

Од утре стартува изборната кампања за Локалните избори што се закажани на 17 октомври. Кампањата ќе заврши на 15 октомври...

Македонија1 ден

Регистрирани 392 нови случаи на коронавирус, починаа 20 лица

Во последните 24 часа направени се 4.633 тестирања, а регистрирани се 392 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 180, Куманово...

Македонија1 ден

Заев за виенски „Стандард“: ЕУ треба да го забрза процесот на донесување одлуки

„Понекогаш членките на ЕУ ја забораваат причината зошто работиме заедно, а тоа е затоа што сме заемно корисни. ЕУ е...

Европа1 ден

(Видео) Ерупцијата на вулканот на шпанскиот остров влезе во најинтензивната фаза

Реки лава течеа низ вулканот на шпанскиот остров Ла Палма ноќта помеѓу петокот и саботата, поради што локалниот аеродром беше...

Регион1 ден

Татко си ги задавил трите деца во Загреб, oставил писмо на „Фејсбук“

Три малолетни деца биле задавени од страна на нивниот татко во стан во Загреб, во населбата Млинови. Полицијата на местото...

Европа1 ден

Кој ќе ја наследи Меркел: Изборите се неизвесни, постизборните сојузи се уште понеизвесни

Околу 60,4 милиони Германци в недела, 26 септември на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот,...

Македонија2 дена

Заклучен избирачкиот список, кампањата почнува в понеделник

Државната изборна комисија го заклучи избирачкиот список, со што од понеделник почнува кампањата за локалните избори закажани на 17 октомври....

Македонија2 дена

Досега се попишани околу 1,4 милион граѓани, пописот ќе заврши во четврток

Заклучно до вчера до 12 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435.000 домаќинства и над 600.000 станови, а се...

Македонија2 дена

Нови 525 случаи на коронавирус, починаа 12 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 525 нови случаи на коронавирус, 449 оздравеа, а 12 лица починаа, информира...

Македонија2 дена

Осумдесет oтсто од хоспитализираните со Ковид-19 се невакцинирани

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани од позитивни случаи на Ковид-19 во периодот од 6 август заклучно со...

Македонија2 дена

Еврејската заедница во Македонија смета дека со бришењето на терминот „бугарски“ се искривува историската вистина

Eврејската верска заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија велат дека не се согласуваат со намерата за бришење...

Европа2 дена

Норвешка од утре ги укинува сите ковид-мерки

Норвешка ќе ги укине сите рестриктивни мерки воведени поради пандемијата на коронавирус, објави владата. „Поминаа 561 ден откако ги воведовме...

Европа2 дена

„Епл“ реагира на одлуката дека во ЕУ ќе мора да има универзален полнач за сите мобилни телефони

Европската Унија денеска објави дека ќе нареди воведување на универзални полначи за мобилните телефони. Овој потег го налути „Епл“, кој...

Досие