Контакт

Спорт

„Издрогираниот“ Погба стана хит на Интернет (видео)

Објавено пред

Ѕвездата на Манчестер јунајтед, Пол Погба во серија видеа на Инстаграм се обиде на своите фанови да им ги даде последните вести по операцијата на скочниот зглоб, на кои беше очигледно под дејства на медикаменти и дури призна дека „би можел да ја пие сопствената урина“.

26-годишниот Погба беше на операција во вторникот, по што сигурно зажали што беше толку отворен во видеата кои беа навистина бизарни.

„Не знам дали сук океј, дали сум хај или сум трезен… Не изгледам трезен. Само да ви кажам дека бев на операција. Дали помина добро, навистина не знам. Го гледате мојот зглоб, не ги чувствувам прстите. Ќе ви кажам подоцна“, вели во едно од видеата.

Во друго видео тој е загрижен за својата фризура, велејќи дека му треба совет за бербер, по што доаѓа најбизарното признание дека може да ја пие сопствената урина.

„Ми дадоа некои работи, не знам што е, но чувството е добро. Можам да ја пијам мојата мочка, изгледа како сок од јаболка. Луѓето ми кажаа дека изгледам пијано, навистина? Не пиев алкохол ми дадоа нешто, не знам што“, додава Погба.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

„Поради Федерер тенисот загуби 20 години“

Објавено пред

Францускиот тенисер Жил Симон тврди дека тенисот загубил 20 години затоа што сите сакале да играат како легендарниот тениски ас – Роџер Федерер. Поради тоа, Симон навива неговите рекорди да паднат.

Жил Симон објави книга, многу е присутен во медиумите, а неговите изјави во медиумите често „креваат прашина“.

Дваесет грен слем титули, 103 трофеи во кариерата, рекорд по бројот на недели на кои Швајцарецот беше на прво место на АТП листата – тоа се само дел од причините поради кои Симон „го напаѓа“ Федерер.

„Со децении се веруваше дека треба да се тренира како Федерер. Тој со својот стил на игра и самодовербата која ја има го потврди тоа. Не натера да загубиме 20 години. Сите во Франција го сакаат, родители, тренери. Не разбираме дека Рафаел Надал освои исто толку грен слемови работејќи нешто друго. Би помогнало кога би паднале рекордите на Федерер, тогаш би можеле да ги видиме и останатите“ рече моментно 58-от светски тениски рекет.

Прикажи повеќе...

Спорт

Венгер: Суперлигата е алатка како да се уништи Премиерлигата

Објавено пред

Долгогодишниот тренер на Арсенал, Французинот Арсен Венгер за The Guardian даде свое размислување за основање на европската Суперлига – натпреварување во кое би настапувале само најбогатите европски клубови од рангот на Барселона, Реал Мадрид, Баерн Минхен, Јувентус, Ливерпул…

Венгер смета дека Суперлигата не е добра опција за англиските клубови.

„Премиерлигата е надмоќна. Останатите лиги сакаат да ја уништат таа моќ, а најдобар алат за тоа е креирање на европската Суперлига. Тоа значи уништување на Премиерлигата. Ако креаторите на новата лига добијат дозвола од големите англиски клубови, тоа и ќе се случи“, смета Венгер.

На прашање дали Суперлигата е исклучително финансиски проект, Венгер е дециден:

„Тоа е фудбалски проект, но се наоѓаме во ера во која сопствениците на клубовите се и инвеститори, а прва цел на инвеститорите е генерирање на уште повеќе пари. Од таа перспектива Суперлигата можеби е само начин да се заработат повеќе пари“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Најдобриот норвешки судија призна: Јас сум геј!

Објавено пред

Норвешкиот фудбалски судија Том Хералд Хаген (44) се смета за еден од најдобрите во оваа земја по долги години молк реши на јавноста да и ја соопшти својата сексуална ориентација.

„Го судев првенствениот меч Валеренга – Кристиансунд кога играчот Фламур Кастрати на тренерот од противничкиот табор гласно му викна `педе.у`. Си помислив каква иронија е јас како судија да го слушам тоа, а јас самиот сум хомосексуалец. Време е да ставиме крај на тоа и време е да признаам. Јас сум геј. Уверен сум дека од ова мое признание ќе излезат само позитивни работи. Тоа за мене отсекогаш било потполно природен дел од животот“ – рече судијата кој е со знакот на ФИФА од 2009 година.

По неговото признание, норвешките медиуми пишуваат дека добил многу пораки со поддршка.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

МОН го повлече учебникот по македонски јазик за петто одделение

Министерството за образование и наука го повлече учебникот по македонски јазик за петто одделение поради несоодветна и дискриминирачка содржина. „Во...

Македонија5 часа

Пауновски: Нови вработувања ќе има в година, дотогаш ќе се снаоѓаме

Државниот пазарен инспекторат добил од Владата ветување дека в година ќе им бидат одобрени бараните 20 нови вработувања. Директорот на...

Македонија5 часа

Поради контакт со Спасовски, само едно лице е во изолација

Државниот санитарен и здравствен инспекторат издал само едно решение за изолација на лице што било во контакт со министерот за...

Македонија5 часа

Пожарникарите протестираа пред канцеларијата на Шилегов

Пожарникарите на мирниот протест пред канцеларијата на градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, порачаа дека не се откажуваат од своето барање...

Македонија6 часа

Поранешениот шеф на кабинетот на Мијалков, Тони Јакимовски, осуден на шест години затвор

Поранешениот шеф на кабинетот на ексдиректорот во УБК, Сашо Мијалков, Тони Јакимовски, е осуден на шестгодишна затворска казна во случајот...

Македонија6 часа

„Изброј до 15 пред да ја заколеш жена ти“ – совет во учебник по македонски за шесто одделение

„Изброј до 15 пред да ја заколеш жена ти“ – ова е совет во учебник по македонски за шесто одделение....

Македонија7 часа

Советот за безбедност ќе одржи седница за состојбата со коронавирусот

Во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски во „Вила Водно“, утре, 29 октомври, со почеток во 11 часот, ќе се одржи...

Свет7 часа

Куба ја регистрира својата втора вакцина против коронавирусот

Куба официјално регистрира втора вакцина против Ковид-19, а испитувањата се очекува да почнат набргу, објави „Агенсија Кубана де нотисијас“ (АКН)....

Македонија8 часа

Мицкоски: Бремените жени да се ослободат од работа поради загадувањето и пандемијата

Поради високата загаденост на воздухот, паралелно со пандемијата на Ковид-19, апелирам бремените жени да се ослободат од работа, и во...

Свет9 часа

(Видео) Меланија Трамп: Медиумите од мојот сопруг направија личност што не је препознавам

Првата дама на САД, Меланија Трамп, вчера одржа говор на предизборен митинг во Пенсилванија – тоа беше нејзино прво соло...

Македонија10 часа

Митко Јанчев повикува на протест за смена на Мицкоски

Митко Јанчев повикува на протест за смена на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.   Поранешниот потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ и актуелен...

Свет10 часа

Блумберг донира уште 15 милиони долари за кампања на Бајден

Американскиот милијардер Мајкл Блумберг донира дополнителни 15 милиони долари за претседателската кампања на демократскиот претседателски кандидат Џо Бајден во Охајо...

Свет10 часа

Од коронавирус во светот заразени повеќе од 44.155.000 лица

Повеќе од 44.155.000 лица се заразени од коронавирус во светот, според најновите статистички податоци што ги одржува специјализираната страница worldometers.info....

Свет10 часа

Русија ја поднесе својата вакцина во СЗО за забрзана регистрација

Русија поднесе барање до Светската здравствена организација (СЗО) за забрзана за регистрација и претквалификација на својата прва вакцина против новиот...

Европа11 час

Ватикан најави божикна прослава на папата на интернет

Божикната прослава на папата Франциско ќе се емитува преку интернет оваа година без лично присуство на јавноста поради пандемијата на...

Свет21 час

СЗО: Дневниот број на смртни случаи од Ковид-19 во Европа е 40% поголем од минатата недела

Дневниот број на смртни случаи од Ковид-19 во Европа е 40% поголем од минатата недела, соопшти Светската здравствена организација (СЗО)....

Македонија22 часа

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска, позитивна на Ковид-19

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска, објави дека е позитивна на Ковид-19. Таа вели дека нема симптоми и дека се чувствува...

Европа23 часа

Во Италија рекордни 21.994 новозаболени и 221 починат од коронавирус

Во изминатите 24 часа во Италија се регистрирани 21.994 нови случаи на коронавирус, соопшти денеска Министерството за здравство. Ова е...

Македонија1 ден

Во Македонија 628 нови случаи на коронавирус и 15 починати

Во последните 24 часа во Македонија потврдени се 628 нови случаи на коронавирус, починаа 15 пациенти, соопшти Министерството за здравство....

Македонија1 ден

Собранието ги верифицира мандатите на четворицата нови пратеници

Собранието на денешната седница ги верифицираше мандатите на новите чет ворицатапратеници Мирче Аџиоски од ВМРО-ДПМНЕ, Рина Ајдари од ДУИ, Мирослав...

Досие