Контакт

Спорт

Извинете Ѓоковиќ и Федерер, но рекордите на Надал се поимпресивни

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ неодамна го израмни рекордот со тоа што шеста година го обезбеди првото место на АТП листата на крајот на календарската година, но сега и неговиот ривал Рафаел Надал ја круниса 2020 со уште еден рекорд кој ја покажува неговата долговечност – рекордни 790 недели во низа во топ 10 на светот.

Една недела откако ја оствари својата 1.000 АТП победа, како четврт тенисер во историјата (по Џими Конорс, Роџер Федерер и Иван Лендл), и неколку месеци откако ја освои 20-тата гренд слем титула израмнувајќи се со Роџер Федерер, Надал повторно е во топ 10 оваа недела, за да ја продолжи низата од април 2005 година. Уште позачудувачки 81 отсто од овој период тој го помина на првото или на второто место на АТП листата. Првиот влез во топ 5 беше на 25 април 2005, еден ден откако ја освои својата прва од 11-те титули од Барселона опен.

Претходниот рекорд го имаше Џими Конорс со 789 недели во топ 10 од 23 август 1973 до 25 септември 1988 година. Роџер Федерер е трет на листата со 734 недели од 14 октомври 2002 до 31 октомври 2016. Во низата од 790 недели на Надал не се бројат 22-те недели оваа година, кога сезоната беше стопирана поради КОВИД-19.

Во неговата блескава кариера, Надал неколку пати беше во аут со повреди, посебно на колената, но самиот вели дека нема посебен рецепт за долговечноста.

„Горд сум на многу работи во кариерата, бидејќи секогаш ја заддржав страста и љубовта кон тенисот. Горд сум на тој успех, на тоа продолжување да се бркаат целите и во исто време да се остане скромен, да се прифати дека некогаш не можеш да очекуваш многу. Секогаш сум имал помош на тие околу мене и без нив ова би било невозможно“, изјави минатата недела Надал.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

СМС ја среди короната, на располагање против „милионерите“

Објавено пред

Српскиот фудбалер од средниот ред, играчот на римски Лацио, Сергеј Милинковиќ-Савиќ, успешно оздраве од коронавирусот и му се стави на располагање на тренерот Симоне Инзаги за вечерашното гостување на „небесносините“ во Дортмунд кај Борусија во рамките на 5. коло од Лигата на шампионите.

Попупарниот СМС вирусот го „закачи“ додека ги извршуваше репрезентативните обврски поради што пропушти два меча во Серија А, како и дуелот со Зенит во елитното европско натпреварување.

Во групата на Лацио во ЛШ, пред одигрувањето на последното коло, Борусија е прва со 9 бода, Лацио втор со 8, па Клуб Бриж со 4 и Зенит последен со 1 бод.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кеирош повеќе не е селектор на Колумбија

Објавено пред

Карлош Кеирош повеќе не е селектор на фудбалската репрезентација на Колумбија. Одлуката на челниците на Фудбалскиот сојуз на Колумбија е очекувана, бидејќи во последните два натпревари, во квалификациите за пласман на СП во Катар, Колумбија доживеа два тешки порази, од Уругвај на домашен терен 3:0 и во Еквадор 6:1.

Португалецот Кеирош, Колумбија ја презеде на 7.февруари минатата година, кога потпиша три годишен договор.

Тренерската кариера, Кеирош, ја започна како помошник на Алекс Фергусон во Манчестер јунајтед. Потоа работел како тренер во реал, Спортинг Лисабон, а бил и селектор на Португалија Обединетите Арапски Емирати и Јужна Африка.

Се уште не е познато кој ќе биде новиот селектор на Колумбија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Шкендија ја декласира Македонија ЃП, Вардар падна во Кратово

Објавено пред

Попладнево се одигра 14.коло во фудбалскиот шампионат на Македонија. Домашните екипи забележаа пет победи, честа на гостите ја спаси Ренова со победата кај Академија Пандев.

Она што требаше да биде дерби на колото се претвори во дебакл на Македонија ЃП кај Шкендија. Лидерот на табелата победи со 5:0. Елези, 16-годишникот на Шкендија го постигна првиот гол во 10.минута. До крајот на полувремето погодија и Дориев односно Ибраими. Во финишот на натпреварот, во 86. и 90.минута, победата на Шкендија ја заварија Нафиу и Тотре.

Силекс ја запре серијата на Вардар. Домаќинот, второто полувреме го одигра со играч помалку, бидејќи Карчев доби два жолти каротни во првиот дел. Единствениот гол го постигна Ристов во 51.минута.

Ѓурѓевиќ со гол од пенал во 45.минута им ја донесе победата на Работнички во дуелот со Пелистер.

Еден гол го реши и победникот во Струмица, каде Ренова славеа над Академија Пандев.

Шкупи со 3:1 славеше над последнопласираната Беласица и се искачи на второто место на табелата, додека Борец ја победи Струга со 2.1

Резултати, 14.коло:

Академија Пандев-Ренова 0:1
Работнички-Пелистер 1:0
Шкендија-Македонија ЃП 5:0
Силекс-Вардар 1:0
Шкупи-Беласица 3:1
Борец-Струга 2:1

Табела: 1. Шкендија 30,2. Шкупи 28, 3. Македонија ЃП 26, 4. Борец 22, 5. Силекс 20, 6. Струга 20, 7. Вардар 19, 8. Работнички 17, 9. Ренова 14, 10. Пелистер 12, 11. Академија Пандев 10, 12. Беласица 9.

Фото/.facebook.com/fcshkendija

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Сеизмолошка опсерваторија: Земјотресот во Скопје со јачина од 3,5 степени

Телеметриската сеизмолошка мрежа во Македонија објави дека денешниот земјотрес бил со јачина од 3,5 степени според Рихеровата скала. Епицентарот на...

Македонија4 часа

Пратениците да покажат бојадисано јајце за Велигден, бара опозицијата во еден од амандманите

Во еден од амандманите на опозицијата се вели дека за време на велигденските празници, пратениците кои ќе учествуваат во работата...

Македонија4 часа

ИЈЗ: Се намалува бројот на новозаболени, расте бројот на оздравени пациенти

Бројот на новозаболени со коронавирус во периодот од 23 до 29 ноември се намалува, додека расте бројот на оздравени пациенти,...

Македонија5 часа

Филипче: Го подготвуваме здравствениот систем за вакцинација за Ковид-19

Здравствениот систем го подготвуваме за вакцинација за Ковид-19. Ова ќе биде една од најголемите логистички операции која ќе треба да...

Македонија5 часа

Кузеска: ВМРО-ДПМНЕ не ги исплатила долговите за 270 уметнички слики со позлатени рамки

ВМРО-ДПМНЕ е партија во стечај со блокирани сметки и замрзнати недвижности, меѓу кои и мегаломанското квази барокно здание, седиште на...

Економија5 часа

Групацијата АРИКОМА ја купува компанијата „Сеавус“

Претставниците на Групацијата АРИКОМА (ARICOMA), која е дел од чешката Групација ККЦГ(KKCG) на Карел Комарек, најавуваат значаен чекор поврзан со...

Свет5 часа

Русија почна со вакцинација на војниците против коронавирус

Во Централниот воен округ на Русија почна вакцинација на војниците со вакцината против коронавирус „Спутник V“ и прво ќе се...

Регион6 часа

„Коха“: Тачи ќе го бранат пет адвокати во Хаг

Поранешниот претседател на Косово, Хашим Тачи, ќе го бранат пет адвокати пред Специјалниот суд во Хаг, пишува „Коха“. Специјализираниот совет...

Свет6 часа

Интерпол предупредува на опасноста од лажни вакцини

Интерпол предупредува дека меѓународната мрежа на организиран криминал може да се насочи кон новите вакцини против Ковид-19. Како што е...

Регион6 часа

Во Хрватска 3.539 новозаразени и 55 починати од Ковид-19

Според официјалните податоци, во Хрватска денес има 3.539 новозаразени лица со Ковид-19, а 55 пациенти починале. Хоспитализирани се 2.408 пациенти,...

Македонија7 часа

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се примени 30 нови пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се хоспитализирани 30 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно...

Македонија8 часа

ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира во 16 града

ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе протестира во 16 града. Од партијата најавија дека на протестите ќе биде испратена порака до премиерот Зоран...

Свет8 часа

Во САД повеќе од 2.500 починати од коронавирус за 24 часа

Соединетите Американски Држави во вторникот потврдија повеќе од 2.500 смртни случаи за 24 часа, што е најголем број смртни случаи...

Свет9 часа

Велика Британија ја одобри вакцината против коронавирус на „Фајзер“

Велика Британија е првата западна земја што одобри вакцина против коронавирус од производителот „Фајзер“. Британскиот регулатор, МХРА, вели дека вакцината,...

Свет9 часа

Американскиот секретар за правда: Нема докази за изборна измама

Американскиот секретар за правда, Вилијам Бар, рече дека Секретаријатот за правда не нашол докази за широко распространета изборна измама што...

Свет10 часа

Макрон: Вакцинацијата во Франција ќе почне во јануари

Францускиот претседател, Емануел Макрон, синоќа изјави дека програмата за вакцинација на коронавирус најверојатно ќе се активира на почетокот на јануари...

Македонија23 часа

Регистрирани 1.069 новозаразени, 1.242 оздравени и 29 починати лица од коронавирус

Во последните 24 часа се направени 3.012 тестирања, а регистрирани се 1.069 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје-489,...

Македонија23 часа

Со посебни протоколи ќе се отворат скијачките центри

Владата го прифати мислењето на Комисијата за заразни болести дека скијачките центри може да работат во согласност со соодветен протокол,...

Македонија23 часа

Владата предлага продолжување на кризната состојба до јуни

Владата ќе достави до Собранието предлог за продолжување на кризната состојба до јуни в година. Владата на денешната седница го...

Топ1 ден

Украден паричник од покојник во ковид-центар во Скопје

Украден е паричник од маж што починал во ковид-центарот на комплексот клиники „Мајка Тереза“. Случајот вчера во полицијата го пријавил...

Досие