Контакт

Спорт

Извлечени групите за завршниот мастерс

Објавено пред

Извлечени се групите за завршниот мастерс во сезоната. Најдобрите осум тенисери во сезоната се поделени во две групи – зелена и црвена.

Зелената група ја предводи Новак Ѓоковиќ, а црвената – Данил Медведев.

Противници на Ѓоковиќ во оваа фаза ќе му бидат Стефанос Циципас, Андреј Рубљов и Каспер Руд. В понедлник од 14 часот Ѓоковиќ ќе игра против Руд, а во вечерниот термин ќе се сретнат Циципас и Рубљов.

Покрај Медведев, во црвената група се Алексабдар Зверев, Матео Беретини и Хуберт Хуркач.

Мечевите од оваа група ќе го отворат турнирот. В недела од 14 часот ќе играат бранителот на титулата, Медведев, против Хуркач, од 21 часот Зверев ќе игра против Беретини.

Завршниот мастерс на програмата е од 14 до 21 ноември.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Клатенбург: Голот на Смит-Роу е регуларен

Објавено пред

Манчестер јунајтед, синоќа, го совлада Арсенал со 3:2. Англиската јавност, ден по натпреварот, најмногу го анализира моментот од 13.минута, кога Смит-Роу погоди за предност на Арсенал.

Голот е контроверзен, бидејќи Смит-Роу погоди додека голманот Манчестер јунајтед, Девид Де Хеа лежеше повреден на гол-линијата.

Де Хеа повредата ја доби од соиграчот Фред, акцијата продолжи, судијата Мартин Еткинсин не се огласи, а Смит-Роу постигна гол.

Марк Клатенбург, еден од најдобрите англиски судииво изминатата деценија, ја поддржа одлуката на колегата.

„Голот на Смит-Роу е совршено легален. Еткинсон не можеше ништо друго да направи, мораше да го признае голот. Убаво се гледа дека Фред го фаулираше својот голман, значи фаулот не го направи играч на Арсенал. Етикнсон немаше обврска да ја застане играта. Судијата не свирна, значи мораше да го потврди голот“, рекол Клатенбург.Прикажи повеќе...

Спорт

На германските стадиони не смее да има повеќе од 15.000 гледачи

Објавено пред

Германските здравствени власти поради зголемниот број на заразени со коронавирусот решија да го ограничат бројот на гледачи на стадионите во Бундес лигата.

Според најновите мерки, за спортските настани на отворено, дозволено е користење на 30 до 50 отсто од капацитетот, но максималниот број на гледачи не може да биде поголем од 15.000.

За спортските настани кои се одржуваа во затворен простор, максимално е дозволено присуство на 5.000 гледачи.

За влез во спортските арени потребна е потврда за вакцинација или за прележан ковид. На борилиштата задолжително е носење на заштитна маска.

Здравствените власти не ја исклучуваат и можноста спортските натпревари да се одржуваат без присуство на публика, тоа ќе зависи од бројот на заразени во германските покраини.

Прикажи повеќе...

Спорт

Евра: Кој е Рангник, дали е тренер? Освоил ли нешто во животот?

Објавено пред

Патрис Евра не смета дека Ралф Рангник е добро решение за тренерската позиција во Манчестер јунајтед.

Евра, бил еден од гостите во студиото на „Амазон прајм“, заедно со Тиери Анри и Алан Ширер го коментирал дербито Манчестер јунајтед-Арсенал (3:2).

„Кој е Рангник? Дали тој воопшто некогаш бил тренер? Дали тој освоил нешто во животот? Мислам дека тој би требало да биде директор, да работи во академијата, да учи деца“, рекол Евра и дополнил.

„И Ковар да стане тренер на Јунајтед јас ќе го поддржам, што значи дека ќе го поддржам и Рангник, но исто така мислам дека треба да се почитува историјата на овој клуб“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија51 минута

342 нови случаи на Ковид-19 и седум починати за 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.349 тестирања, а регистрирани се 342 нови случаи на...

Македонија1 час

Димитров: Токму европската интеграција е процес во кој гледам шанса за обединување

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров како член на Националниот совет за европски интеграции при Собранието,...

Македонија1 час

Јован Деспотовски поднесе кандидатура за претседател на СДСМ

Денеска во седиштето на СДСМ, кандидатура за внатрепартиските непосредни избори поднесе Јован Деспотовски, информираат од владејачкиот СДСМ. „До Централната изборна...

Македонија3 часа

(Видео) Со највисоки државни почести преземени телата на загинатите – семејствата во тага и неверување

Со највисоки државни почести беа преземени телата на 45 македонски државјани кои трагично го загубија својот живот во автобуската несреќа...

Македонија4 часа

(Видео) Пристигнаа останките од трагично загинатите во автобуската несреќа

На Меѓународниот аеродром во Скопје пристигнаа двата авиона со останките од трагично загинатите патници во автобуската несреќа во Бугарија. Полетувањето...

Забава5 часа

Алек Болдвин навестува крај на кариерата по фаталното пукање

Алек Болдвин откри дека неговата актерска кариера најверојатно е завршена по фаталниот инцидент во кој загина снимателката Халина Хачинс на...

Свет6 часа

По Шаленберг, оставка најави и министерот за финансии на Австрија

Австрискиот министер за финансии, Гернот Блимел, најави оставка. Неговата оставка следи откако лидерот на Народната партија на Австрија (ОВП), Себастијан...

Свет6 часа

Стапија на сила санкциите на САД, ЕУ, Британија и Канада кон Белорусија

САД, Европската Унија, Велика Британија и Канада воведоа нови санкции за белоруски физички и правни лица. САД воведоа ограничувања за...

Свет17 часа

Омикрон има способност да избегне имунитет од претходна инфекција со коронавирус, предупредуваат научници

Омикрон има значителна способност да избегне имунитет од претходна инфекција со ковид, покажува првата вистинска студија во светот за ефектот...

Европа19 часа

Британија со речиси 54 илјади нови случаи во еден ден, највисока бројка по Европското фудбалско првенство

Велика Британија забележа 53.945 нови случаи на коронавирус – највисока дневна бројка од средината на јули по Европското фудбалско првенство....

Регион20 часа

Бугарските истражители: Познати причините за пожарот во автобусот во кој загинаа 45 луѓе

Познати се причините за пожарот во автобусот што се запали на автопатот „Струма“ во Бугарија. Ова го соопштија обвинителот Бисер...

Свет21 час

Maж облечен како нинџа со меч нападна две полицајки во Франција

Маж облечен како нинџа нападнал со меч и повредил две полицајки во францускиот град Шербур, а досегашните податоци не укажуваат...

Македонија24 часа

333 нови случаи на Ковид-19 и 16 починати за 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.440 тестирања, а регистрирани се 333 нови случаи на...

Европа1 ден

Курц се повлекува од политиката: Не сум ниту светец, ниту злосторник

Поранешниот австриски канцелар Себастијан Курц се повлекува од политичкиот живот, објавија австриските медиуми. Курц денеска излезе пред новинарите и најави...

Економија1 ден

Цената на кесите да се зголемува постепено, примената на законот да се одложи, бараат стопанските комори

Заштитата на животната средина и одржливо располагање со ресурсите е важен општествен приоритет, но за оваа цел да биде реализирана...

Македонија1 ден

Јовески: Oбвинителите и судиите да работат непристрасно и професионално

Предизвикот на обвинителите и судиите во битката за обезбедување на владеењето на правото и еднаков пристап до правдата е секојдневен....

Европа1 ден

Зголемени тензиите на Западен Балкан, предупредува Столтенберг

Тензиите на Западен Балкан се зголемени , вклучително и во БиХ и Косово, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг....

Македонија1 ден

Сарафов: Идентификувани се сите 45 жртви од автобуската несреќа на автопатот Струма

Заменик-главниот обвинител и директор на Националната истражна служба Борислав Сарафов за БТА изјави дека веќе се идентификувани сите 45 жртви...

Свет1 ден

Гутереш: Затворањето на африканските граници поради омикрон е неправедно

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш, рече дека затворањето на границите поради новиот сој на коронавирус омикрон е многу неправедно,...

Македонија2 дена

(Видео) Во СДСМ и во Алтернативата неделава партиски консултации за преговорите помеѓу Заев и Гаши

Се очекува до крајот на оваа недела да се обезбеди усогласување за влез на Алтернативата во Владата. Партиските тела на...

Досие