Контакт

Спорт

Јапонец пред петмина Норвежани победи во Клигентал

Објавено пред

Скокалницата во германски Клигентал влезе во аналите на ско-скоковите. Прв пат во 100-годишната историја се случи меѓу првите шест, петмина да бидат од една држава.

dobivaj vesti na viber

Подвигот го направија Норвежаните. Интересно е што не победи ниту еден од нив.

Победата во Клигентал, со скоковите од 129,5 и 139 метри му припадна на Јапонецот Рју Кобајаши. На победничкиот пиедестал до него се најдоа Даниел Андре Танде и Маријус Линдвик.

Од четвртото до шестото место се пласираа Роберт Јохансон, Халвор Егнер Гранеруд и Јохан Андре Форганг.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

(Видео) Роналдо казнет за недоличното однесување

Објавено пред

Фудбалскиот сојуз на Саудиска Арабија му изрече казна на Кристијано Роналдо за недоличното однесување во текот и по натпреварот со Ал-Шабаб.

dobivaj vesti na viber

Португалецот падна на провокациите од трибините. Навивачите на Ал-Шабаб во текот на мечот извикуваа „Меси, Меси“.

Според „Дејли Мејл“, Роналдо доби суспензија од два натпревари. Повикувајќи се на пишувањата на медиумите во Саудиска Арабија, „Дејли Мејл“, пишува дека покрај суспензијата, Роналдо ќе добие и парична казна.

Роналдо ќе ги пропушти натпреварите со Ал-Хазма во четврток, како и со Ал-Аин во четвртфиналето на азиската Лига на шампиони.

Роналдо, инаку, е најдобар стрелец во лигата со 20 гола на 22 натпревари.

Прикажи повеќе...

Спорт

Шведска за прв пат во својата историја има селектор странец

Објавено пред

Легендата на данскиот фудбал, Јон Дал Томасон (47) е избран за нов селектор на шведската фудбалска репрезентација. Томасот е првио селектор странец во историјата на Шведска.

dobivaj vesti na viber

На клупата на репрезентацијата на „трите круни“, Томасон го Јане Андерсон, кој доби отказ во ноември 2023 година, откако не успеа со Шведска да се пласра на Европското првенство во 2024 година.

Томасон, кој неодамна поднесе оставка како менаџер на англискиот второлигаш Блекбурн Роверс, потпиша договор до крајот на квалификациите за Светското првенство во 2026 година, кој автоматски ќе биде продолжен доколку избори пласман на Мундијалот во САД, Мексико и Канада.

Томасон за Данска одиграл 112 натпревари, на кои 52. пати бил стрелец.

Во текот на својата кариера настапуваше за Коге, Херенвен, Њукасл, Феенорд, Милан, Штутгарт и Виљареал.

Тренерската кариера ја започна како помошник тренер на Екселзиор, а истата улога ја имаше и во Витесе и во данската репрезентација. Тој раководеше со Малме од 2020 до 2021 година, а со Блекбурн во последните две сезони.

Прикажи повеќе...

Спорт

Емирот од Катар и францускиот претседател во нова мисија да го убедат Мбапе да остане во ПСЖ

Објавено пред

Францускиот претседател Емануел Макрон беше еден од главните „виновници“ што пред две години Килијан Мбапе го прекрши усниот договор со Реал Мадрид и остана во ПСЖ.

dobivaj vesti na viber

Другите двајца актери од таа приказна беа првиот човек на клубот Насер ал-Хелаифи и емирот на Катар Тамим бин Хамад Ал-Тани.

Според пишувањата на француските медиуми, оваа тројка би можела да се сретне со францускиот напаѓач утре на приемот што го приредува претседателот на Републиката за емирот на арапската земја, кој е во прва официјална посета на француската престолнина откако дојде на тронот во 2013 година.

Според француски „Ле Паризиен“, на настанот ќе присуствува и Мбапе, кој е еден од поканетите гости.

Главната причина за посетата на емирот, како што пренесува шпанскиот весник „Марка“, се преговорите што се организираат во француската престолнина за нов прекин на огнот во Газа, бидејќи Катар е земјата која посредува меѓу Палестина и Израел.

Во Елисејската палата, на приемот, покрај Мбапе ќе има и други истакнати спортисти.

Сепак, мислите на Мбапе веќе се свртени кон Реал Мадрид, па прашање е дали гореспоменатите актери кои веќе одиграа важна улога во кариерата на францускиот репрезентативец можат да го натераат повторно да ја смени својата одлука.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија26 минути

ДНК собраа 690.000 денари за лекување на Лео со лицитацијата на статуетката од „Златна Бубамара“

Музичарите Панчо и Андреј објавија дека успеале да соберат 690.000 денари за лекувањето на Леонид, откога ја ставија на лицитација...

Македонија38 минути

ДИК потврди: Османи собра над 10 илјади потписи

Според последните податоци објавени на страната на Државната изборна комисија заклучно со вчерашниот ден, кандидатот на Демократската унија за интеграција,...

Македонија45 минути

(Видео) Јас можам да се туркам и на рацете: кочанчанец го продава својот инвалиден скутер, парите ќе ги намени за лекување на Лео

Кочаначанецот Благојчо Ѓоргиев реши да го проддаде неговиот скутер за хендикепирани и покрај здравствениот проблем, а парите како што вели,...

Македонија1 час

Убиството во Блаце можно е да е поврзано со пожарот во Чаир

Скопското обвинителство изврши увид на лице место во близина на Блаце, каде вчера беше пронајдено безживотно тело на маж со...

Македонија1 час

Вчерашното убиство е продолжение на крвавата нарко пресметка, силата на криминалните кланови е од Спасовски, велат од ВМРО-ДПМНЕ

„Дали СДС си ги чита срамните соопштенија пред да ги пушти, или ја оставиле партијата на деца кои глумат партија....

Свет2 часа

Гутереш: Нуклеарна сенка над човештвото

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш денеска изјави дека нуклеарната сенка повторно се надвила над човештвото, додавајќи дека ризикот...

Македонија2 часа

СДСМ: Убиство и запалено кафуле во еден ден, Тошковски и кадрите на Мицкоски покажуваат голема некадарност во водењето на МВР

Убиство и запалено кафуле во Скопје само за неколку часа, велат од СДСМ. „Министерот и началникот на СВР Скопје, кадри...

Свет3 часа

Бајден: Израел се согласи на прекин на огнот за рамазан, ризикува да ја загуби поддршката од светот

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека Израел се согласил да ги прекине воените активности во Појасот Газа за време на...

Топ15 часа

Уште едно убиство во Македонија: 56-годишен маж застрелан во близина на патот кон Горно Блаце

Убиство се случи попладнево на локалниот пат од Долно кон Горно Блаце. Според првичните информации од полицијата, убиениот бил најден...

Македонија15 часа

(Видео) Османи прв собра 10.000 потписи за претседател: „Веста ме најде во домашен амбиент“

Кандидатот за претседател од редовите на ДУИ и актуелен шеф на МНР, Бујар Османи,  преку видео порака објави дека собрал...

Македонија17 часа

Според грчкиот министер „преспанскиот“ за пасошите мора да се почитува, а меморандумите во Грција ќе бидат ратификувани кога ќе им дојде времето

Грчкиот министер за надворешни работи, Јоргос Герапетритис, се осврна на Преспанскиот договор, одговарајќи на прашање на СИРИЗА за ратификување на трите...

Свет18 часа

Унгарија најпосле и’ дозволи на Шведска да влезе во НАТО

По речиси две години, Унгарија најпосле ја ратификуваше одлуката за влез на Шведска во НАТО. Одлуката денеска ја донесе унгарскиот...

Регион19 часа

Извештај на ЕБОР: На Западен Балкан ќе му бидат потребни помеѓу 40 и 70 години за да го достигне животниот стандард на ЕУ

Стандардот на живеење во Западен Балкан сè уште е значително понизок од оној во Европската унија и би можеле да...

Топ19 часа

Ја малтретирале малолетната ќерка: кривична за двајцата родители од Скопје

На 24.2.2024 во Полициската станица Бит-пазар бил извршен службен разговор со Е. М. (42) и Ф. М. (37), двајцата од...

Македонија19 часа

(Видео) Петковиќ: За извршителите и судиите што не ги бришат застарените долгови чаре се кривични пријави

Кривична пријава за злоупотреба на службената положба и овластувањето против извршителите и судиите што не носат одлуки за бришење на...

Македонија19 часа

Нема вина кај лекарите за случајот на Веапоска според вештачењето побарано од одбраната на обвинетите

Во Основниот суд во Струга продолжи расправата во судскиот процес против тројцата струшки лекари, гинекологот Мухамед Асани, неговиот син, доктор...

Македонија21 час

„Пред неколку години четвртина бурек со јогурт беше 50, сега е 120 денари“, Мицкоски со одговор до СДСМ за просечната плата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска беше на теренска посета на увид на градежни активности во општина Гази Баба, каде...

Економија22 часа

Се намалуваат цените на бензинот и дизелот

Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад на Република Северна Македонија (РКЕ) донесе одлука...

Свет23 часа

(Видео) Хаос во Брисел: земјоделците палат гуми, пробиена полициската блокада

Земјоделците запалија купишта стари гуми во Брисел во знак на протест барајќи акција од ЕУ за прашањата од евтините цени...

Македонија1 ден

Спречен шверц на апарати за игри на среќа на царинската филијала во Гевгелија

Девет апарати за игри на среќа, како и 405 делови за одржување, се запленети кога увозник се обидел да ги...