Контакт

Спорт

Јапонската полиција го уапси олимпиецот од Уганда – му следува депортација

Објавено пред

Џулиус Секитолеко, кревач на тегови од Уганда отпатува во Јапонија со желба не да настапи на ОИ, туку да остане таму да работи и живее, да избега од сиромаштијата во неговата земја.

Пред неколку дена почна потрагата по него откако исчезна од хотелот во кој бил сместен заедно со олимпискиот тим на Уганда во кревање тегови. Во пораката што ја имаше оставено, побарал сите негови работи да и ги предадат на сопругата, а тој има намера да живее во „земјата на изгрејсонцето“.

Веднаш по неговото бегство од местото Узумисано во префектурата Осака полицијата следејќи ги снимките од камерите низ градот го лоцирала бегалецот. Во понеделникот тој бил виден на железничката станица во Нагоја, а ден подоцна на 40 километри подалеку, во градчето Јокаичи, префектура Аичи. Таму бил уапсен.

Подоцна е дознаено дека Секитолеко таму имал врска која требало да му помогне затоа што таму живеече над 150 државјани на Уганда. При апсењето тој со себе имал само мобилен телефон.

Сега му следува депортација во татковината.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

„Најдобар дефанзивец во Премиер лигата? Ридигер од Челси“

Објавено пред

Рио Фердиданд, поранешен фудбалер на Манчестер јунајтед, изненади со одговорот на прашањето кој е најдобриот дефанзивец во Премиер лигата?

„Откако Томас Тухел стана тренер на Челси, најдобра е Антонио Ридигер. Мислам дека помеѓу него и Рубен Дијас е голема битка, но Ридигер навистина остава одличен впечаток“, рекол Фердинанд и дополнил.

„Додека Френк Лампард беше во Челси јасно им беше на сите дека тие двајца не се согласуваат. Мислам дека тој никогаш не му се допаѓаше на Лампард. Се шпекулираше дека дека тој сака да го продаде. јасно е дека кога тренерот нема добро мислење за вас, кога чувствувате дека нема доверба во вас, дека тоа влијае врз самодовербата“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бајлс: Вие му овозможивте на доктор Насар да нè злоупотребува

Објавено пред

Славната американска гимнастичарка Симон Бајлс, заедно со неколку колешки од репрезентацијата, минатата недела сведочеше пред Сенатот за годините во кои сексуално биле злоупотребувани од некогашниот доктор на репрезентацијата, Лери Насар.

„Не сакам никогаш повеќе некоја гимнастичарка да помине низ ужасот низ кој поминавме ние“, рекла во текот на сведочењето 24-годишната Бајлс.

Поради бројните тужби, Гимнастичарскиот сојуз на САД се наоѓа пред банкрот. Организацијата минатиот месец се обврза жртвите на злоупотребата на докторот Насар да ги обесштети со 425 милиони долари.

Бајлс рекла дека не ѝ е жал што оваа организација практично повеќе нема да може да функционира.

„Сакам да бидам јасна, го обвинувам Насар, но го обвинувам и целиот систем кој му овозможи да го прави тоа. Лузните од тие ужаси и понатаму стојат“, ги пренесеува зборовите на Бајлс, „Јаху“.

Симон Бајлс е една од најтрофејните гимнастичарки во историјата. Во кариерата на светските првенства и олимписките игри освоила вкупно 32 медали.

Прикажи повеќе...

Спорт

Димитиревски и Рајо Валекано победија во Билбао, пораз на Леванте од Селта

Објавено пред

Рајо Ваљекано и Селта забележаа победи кај Атлетик Билбао, односно Леванте, во шестото коло, во Примера.

Атлетико во минатото коло успеа да освои бод кај Атлетико во Мадрид, но не успа да се спаси од пораз против Рајо Ваљекано. Гарсија по само пет минути игра го најави поразот на тимот од Баскија. Израмни Сис со автогол во 33. минута. За првиот пораз на Атлеитко во сезоната се погрижи ветеранот Радамел Фалкао. 35-годишниот Колумбиец го совлада Унаи Симон во 96. минута. Ова е втор гол во вториот меч што го одигра Фалкао за Рајо Ваљекано.

Македонскиот репрезентативец Столе Димитиревски делуваше сигурно на голот во текот на целиот меч. Не можеше да реагира кога го совлада соиграчот Сис.

Леванте, без повредениот Енис Барди, доживеа пораз од Селта. Екипата од Виго ја забележа првата победа во сезоната, Леванте сè уште не победиле во новата сезона.

Јаго Аспас во 66. и Браис Мендес во 85. минута погодија за првата победа на Селта. Натпреварот можеше да има поинаков тек доколку Роџер Марти го реализираше пеналот за Леванте во 71. минута.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Попишани 1.212.339 луѓе, 378.033 домаќинства и 516.787 станови

Вкупно 1.212.339 лица, 378.033 домаќинства и 516.787 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера, објави денеска Државниот завод за...

Македонија2 часа

Вчера се вакцинирале 12.099 граѓани, од нив 2.969 примиле прва доза

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 776.659 граѓани. Прва доза вакцина вчера...

Свет2 часа

Талибанците бараат да се обратат на Генералното собрание на ОН

Талибанците побараа да им се обратат на светските лидери пред Обединетите нации, a за таа пригода го назначија својот портпарол...

Свет3 часа

(Видео) Еден од најсилните земјотреси досега ја погоди Австралија

Земјотрес со јачина од 6 степени, еден од најсилните што е забележан во Австралија, го погоди југоистокот од оваа земја....

Македонија16 часа

Регистрирани 554 нови случаи на Ковид-19, пријавени 17 починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.072 тестирања, а регистрирани се 554 нови случаи на...

Македонија16 часа

Радев: Изјавите и ветувањата во дијалогот со Северна Македонија повеќе не функционираат

Изјавите и ветувањата во дијалогот со Република Северна Македонија повеќе не функционираат и Бугарија очекува јасни правно обврзувачки решенија што...

Свет17 часа

Бајден: Не сакам воената моќ на Америка да се користи како одговор на секој проблем во светот

Американскиот претседател, Џозеф Бајден, изјави дека не сака воената моќ на САД да се користи како одговор на секој проблем...

Свет17 часа

(Видео) Лава од вулканот на Канарските Острови навлегува во куќите, луѓето се евакуираат

Вулкан на Ла Палма, на северозапад од архипелагот, еруптира во неделата исфрлајќи лава неколку стотини метри високо во воздухот и...

Регион17 часа

Лајчак вознемирен за ситуацијата во Косово, повика на смирување на тензиите

Специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград – Приштина, Мирослав Лајчак, рече дека е загрижен за ситуацијата во северно Косово...

Македонија19 часа

И без политичка влада во Софија, продолжуваат разговорите за деблокада на евроинтеграцијата

И покрај тоа што сè’ уште во Бугарија нема политичка влада, разговорите за надминување на разликите и деблокада на нашата...

Македонија19 часа

ДИК со жрепка го утврди редоследот на кандидати на гласачкото ливче на локалните избори

Државната изборна комисија со жрепка го утврди распоредот на кандидатите на гласачкото ливче за претстојните локални избори за градоначалници и...

Регион21 час

(Видео) Вучиќ: Го одбив предлогот на ЕУ за решение, тоа не е компромис туку понижување на Србија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, се обрати по седницата на Советот за национална безбедност. На седницата се разгледа актуелната ситуација...

Македонија22 часа

МОН ќе добие експертска поддршка од Естонија за развој на дигитализацијата во образованието

Министерката за образование и наука, Мила Царовска, денеска одржа состанок со делегација од Естонија, претставници од Секретаријатот за европски прашања...

Македонија1 ден

Досега се попишани 1.132.484 лица

Вкупно 1.132.484 лица, 353.256 домаќинства и 480.364 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера. Можноста за самопопишување на лица...

Македонија1 ден

Вархеи во Софија на разговори за бугарското вето за Македонија

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеј ќе престојува во посета на Бугарија, објави Европската комисија. Детали за разговорите не се соопштуваат,...

Свет1 ден

Претседателот на Бразил наместо во ресторан, вечераше пица на улица

Невакцинираните шефови на држави кои присуствуваат на Генералното собрание на Обединетите нации оваа недела, најверојатно, ќе мора да се задоволат...

Регион1 ден

Седница на Совет за безбедност на Србија за ситуацијата на Косово

На Косово ноќта помина тензично, но мирно по распоредувањето на специјалните единици „Росу“ низ северот на провинцијата. Српскиот претседател, Александар...

Свет1 ден

Идентификувани жртвите од пукањето во универзитетот во Русија

Идентификувани се сите шест жртви на пукањето на универзитетот во рускиот град Перм. Како што пренесе ТАСС, повикувајќи се на...

Македонија1 ден

Пендаровски: Одржувањето на перспективата за членство во ЕУ е клучниот двигател за реформите во земјите од Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски во Њујорк учествуваше на 20. состанок на високо ниво во организација на Меѓународниот центар „Низами Ганџави“, што...

Свет2 дена

Од ноември можен влез во САД за странци што се вакцинирани

САД повторно во ноември ќе дозволат влез на патници од Кина, Индија, Велика Британија и од многу европски земји, кои...

Досие