Контакт

Спорт

Јокиќ испиша историја во НБА-лигата

Објавено пред

Денвер нагетс го победи Детроит пистонс со 110:105, во натпревар во кој Никола Јокиќ влезе во историјата на НБА-лигата.

dobivaj vesti na viber

Јокиќ го предводеше својот тим со 28 поени, 21 скок и девет асистенции. Актуелниот МВП во лигата стана првиот играч кој за помалку од 500 натпревари во НБА забележал најмалку 5.000 поени и 3.000 скокови.

За овој подвиг му беа потребни 494 натпревари.

Српскиот репрезентативец оваа сезона има просек од 26,1 поени, 13,8 скокови и 7,6 асистенции.

Спорт

Надал закажа „тест“ со канадскиот талент Оже-Алијасим

Објавено пред

Рафаел Надал, освојувачот на 13 титули од Ролан Гарос, продолжи со лесните победи на турнирот, победувајќи го со 6:3/6:2/6:4 Холанѓанецот Ботик ван де Цандшлуп, за да се доближи до мега-пресметката со актуелниот шампион и првносител, Новак Ѓоковиќ.

dobivaj vesti na viber

„Ова беше тежок меч против тежок противник и повторно имав среќа што поминав во три сет“, изјави Надал.

Петтиот носител Надал сега ќе игра против младиот Канаѓанец, Феликс Оже-Алијасим, кој со 7:6(3)/7:6(2)/7:5 ја доби тесната битка со Србинот Филип Крајиновиќ.

Доколку Надал го добие Оже-Алијасим, а Новак Ѓоковиќ биде подобар од Аргентинецот Диего Шварцман, двајцата најуспешни тенисери во последните децении ќе се судрат во мега-пресметка.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ферари убедливи на стартот во Монако – ќе ја скрши ли Леклер „клетвата“?

Објавено пред

Шарл Леклер беше најбрз на двата тренинзи пред својата домашна трка, славното Монако ГП, за да покаже дека Ферари уште ја имаат предноста пред Ред бул по трите победи во низа на ривалите од Ред бул, односно на Макс Ферстапен.

dobivaj vesti na viber

Леклер во втората сесија на улиците на Монте Карло беше само 0.044 секунди побрз од својот колега Карлос Саинс Јуниор, додека ривалите од Ред бул заостануваа над 3 десетинки – Серхио Перез беше трет со 0.379 послабо време, а Ферстапен на четвртото место беше поспор за 0.447 секунди.

Остатокот од ривалите заостануваа над половина секунда – Лендо Норис беше петти за Мекларен пред британскиот сонародник Џорџ Расел во Мерцедес, а во топ 10 беа и Пјер Гасли (Алфа Таури), Фернандо Алонсо (Алпине), Себастијан Фетел (Астон Мартин) и Јуки Цунода (Алфа Таури).

Леклер нема победа на својата домашна трка.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ѓоковиќ сигурен во Париз, продолжува одбраната на круната

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ повторно имаше релативно лесна победа во три сета, совладувајќи го Словенецот Аљаж Бедене со 6:3/6:3/6:2 за пласман во осминафиналето на Ролан Гарос, каде што е актуелен носител на титулата.

dobivaj vesti na viber

Со победата по час и 48 минути игра, светскиот рекет број 1 продолжи со импресивната игра на земја по неубедливите подготовки за Франција опен, откако во првите три меча на црвената земја, не загуби ниту еден сет.

Следен за Ѓоковиќ е Аргентинецот Диего Шварцман, кој му оддржа вистинска лекција за игра на земја на Григор Димитров, победувајќи го бугарскиот тенисер со 6:3/6:1/6:2.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет40 минути

Русија објави докази: Американската војска ослободи мајмунски сипаници од своите лаборатории

Мајмунската сипаница е увезена од Нигерија, каде што работат најмалку четири американски биолошки лаборатории, изјави Игор Кирилов, началник на силите...

Економија1 час

(Видео) Ковачевски: Инвестирани над една милијарда евра во изградба на патната инфраструктура

Премиерот Димитар Ковачевски, заедно со министрите за транспорт и врски и за локална самоуправа, Благој Бочварски и Горан Милевски, како...

Европа2 часа

Путин: Притисокот од непријателските земји е практично агресија

Притисокот од непријателските држави е „практично агресија“, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин. – Предноста на интеграцискиот курс сега е...

Македонија4 часа

Од денес повторно отворена македонската амбасада во Киев

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамките на посетата на Украина ја отвори Амбасадата на Република Северна Македонија во...

Македонија5 часа

Османи: Слободата на Северна Македонија и секоја друга европска земја денеска се брани во Украина

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамките на посетата на Украина оствари средба со својот домаќин Дмитро Кулеба. Ова...

Свет5 часа

Лавров: Западот ѝ објави тотална војна на Русија

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, ги обвини западните земји дека водат тотална војна против Русија и рускиот народ...

Македонија6 часа

(Видео) Црвенковски: Договорот со Бугарија со формулацијата „заедничка историја“ беше голема грешка

Договорот со Бугарија не само што не затвори ниту едно прашање туку, напротив, ја отвори Пандорината кутија и создаде основа...

Македонија7 часа

Во Софија вонреден коалициски совет за Северна Македонија

На вонреден состанок на коалицискиот совет вечерва ќе се соберат владините партнери. Средбата е по барање на премиерот Кирил Петков....

Регион7 часа

Русија протера петмина хрватски дипломати

Русија прогласи за непожелни пет хрватски дипломати во хрватската амбасада во Москва, а на хрватскиот амбасадор му беше врачена нота....

Свет8 часа

Најбогатиот човек во Украина и сопственик на „Азовстал“ ќе ја тужи Русија

Најбогатиот човек во Украина и сопственик на фабриката за челик „Азовстал“, Ринат Ахметов, вели во Мариупол дека планира да ја...

Македонија8 часа

Османи во Украина: Она што го видов ме убеди колку е оправдан нашиот став за агресијата

Во рамките на својата работна посета на Украина, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, придружуван од претставници на украинската Влада,...

Македонија9 часа

Земјотрес утрово регистриран во Тетовско

Земјотрес од 3,6 степени утрово го стресе Тетовскиот Регион, а беше почувствуван и во Скопје. Според податоците, земјотресот се случил...

Свет10 часа

Медведев: Условите на Зеленски се категорични до идиотизам

Дмитриј Медведев денеска изјави дека условите што му ги постави претседателот на Украина, Володимир Зеленски, за примирје не се остварливи....

Свет10 часа

САД подготвуваат досега најмоќно оружје против Русија

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден се подготвува да го зголеми оружјето на Украина. Администрацијата има намера да го направи...

Свет22 часа

Лавров: Испораката на оружје способно да погоди руска територија е чекор кон неприфатлива ескалација

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров предупреди дека „испораката на оружје за Украина способно да ја погоди руската територија...

Економија1 ден

Ковачевски: Во ребалансот на буџетот направиме намалување на непродуктивните трошоци, нè oчекува тешка зима

„Ребалансот на буџетот е насочен главно кон справување со економската криза, ревидирање на фискалните проекции, реконструирање на буџетските расходи, зачувување...

Спорт1 ден

РК Вардар го прегази Тиквеш и го потврди 15. шампионски пехар (ФОТО)

Македонскиот ракометен првак Вардар ја освои двојната круна оваа сезона, откако денеска со триумфот против Тиквеш (37:25) го потврди и...

Економија1 ден

Путин: Санкциите против Русија му се вратија на Западот како бумеранг

Рускиот претседател Владимир Путин денеска оцени дека антируските санкции се вратиле како бумеранг за оние што ги применувале бидејќи, како...

Македонија1 ден

Кривични пријави за двајца управители во ЕВН и за петмина други за продажбата на парцели во Делчево

Управата за финансиска полиција поднесе кривична пријава против седум лица за продажбата на парцели на ЕВН во Делчево за изградба...

Македонија1 ден

Собранието: Деловникот дозволува можност за затворање на вратите на салата на барање на претседателот

Проѕирна е намерата на опозицијата, која сите овие години ја опструира работата на законодавниот дом и оневозможува донесување битни закони...