Контакт

Спорт

Јута Џез има нов сопственик

Објавено пред

Јута Џез, по 35 години, доби нов сопственик. Гејл Милер реши франшизата да му ја продаде на Рајан Смит. Сопственикот на компанијата „Квалтиркс“ за Јута Џез плати 1.660.000.000 долари.

Сопругот на Гејл, Лери Милер, во 1985 година за сума од 9.500.000 долари стана сопственик на 50 отсто од акциите на Јута Џез. Една година подоцна го откупи преостанатиот дел од акциите за 20.000.000 долари и стана сосптвеник на франшизата.

Милијардерот Лери Милер почина во 2009 година, а франшизата им ја остави во наследство на членовите на семејството.

Новиот сопственик Рајан Смит е роден во државата Јута, што е доволна гаранција дека франшизата ќе остане во Солт Лејк Сити.

Јута Џез никогаш не бил шампион во НБА-лигата. Најблиску до шампионската титула франшизата беше во 1997 и 1998 година, но тандемот Карл Мелоун и Џонс Стоктон не успеа да ги победи Мајкл Џордан и Чикаго Булс.

Спорт

За да го гледаат Тајсон, платиле повеќе луѓе отколку за Хабиб, Конор и Фјури!

Објавено пред

Мајк Тајсон сè уште е едно од најголемите спортски имиња на денешницата и покрај тоа што има над 50 години, може да се заклучи од бројките за пеј-пер-вју гледања на неговиот камбек во езгибицискиот меч против Рој Џонс Јуниор.

Мечот можеби заврши со реми, но предизвика доволно внимание за да привлече 1,2 милион пеј-пер-вју плаќања, двојно повеќе од мечот за титулата во тешка категорија помеѓу Тајсон Фјури и Дионтеј Вајлдер и повеќе од мечевите на УФЦ-мегаѕвездите Конор Мекгрегор и Хабиб Нурмагомедов.

Американската ТВ-мрежа „Трилер“ постави фантастично висока цена од 50 долари за мечот на Тајсон, што според многумина беше огромен ризик, но тоа се исплатеше. Единствен меч што добил повеќе пеј-пер-вју купувања во 2020 бил мечот во УФЦ помеѓу Камару Усман и Хорхе Масвидал за титулата во велтер-категорија (1,3 милион). Конор Мекгрегор против Доналд Серон продал 1 милион пеј-пер-вју гледања, а Хабиб против Џастин Гетџи стигнал до бројката од 675.000.

Уште позачудувачки, Тајсон ја донира целата својата заработувачка во добротворни цели и планира да има други егзибициски мечеви.

Прикажи повеќе...

Спорт

Пеле со емотивно проштално писмо до Марадона: Диего, те сакам!

Објавено пред

Легендата на бразилскиот и светскиот фудбал, Пеле, напиша емотивно писмо до Диего Армандо Марадона, седум дена по неговата смрт, со кратка и јасна порака: „Те сакам, Диего“.

Пеле, веднаш по смртта на Марадона, во куса изјава порача дека еден ден ќе играат заедно фудбал на небото, а сега отиде во поголеми детали.

„Денеска поминаа седум дена откако замина. Многумина сакаа да нè споредуваат цел живот. Ти беше гениј што го маѓепса светот. Магионичар со топката во нозете. Вистинска легенда. Но, пред тоа, за мене, секогаш беше голем пријател со уште поголемо срце. Денеска знам дека светот ќе биде многу подобар ако можеме помалку да се споредуваме, а повеќе да се почитуваме. Затоа, сакам да кажам дека ти си неспоредлив. Твојата патека беше одбележана со искреност. И на твој уникатен и посебен начин нè научи дека мораме да сакаме и почесто да кажуваме дека сакаме. Брзото заминување не ми дозволи да ти го кажам тоа, така што ќе го напишам: Те сакам, Диего. Мој голем пријателу, благодарам за целиот пат. Еден ден, на небото, ќе играме во ист тим и тогаш ќе биде првпат да ја кренам тупаницата во воздух на теренот без да славам гол. Тоа ќе биде бидејќи повторно ќе можам да те гушнам“, напиша Пеле.

Прикажи повеќе...

Спорт

Пандев за „Моцарт спорт“: Аутсајдери сме, нема што да загубиме на Евро 2021

Објавено пред

Легендата на македонскиот фудбал, Горан Пандев, ќе ја предводи Македонија на Евро 2021 година. Во интервју за „Моцарт спорт“ тој вели дека Македонија од позиција на аутсајдер нема што да загуби на собирот на најдобрите европски селекции.

Македонија на Евро 2021 година е во група со Холандија, Австрија и Украина.

„Најпрвин се надевам дека пандемијата ќе заврши. Дека ќе има публика на ЕП и дека ние ќе имаме поддршка од нашите навивачи. Реално, ние сме аутсајдери, но нема што да загубиме. Најважни ќе ни бидат првите две средби, со Австрија и Украина“.

Во интервјуто издвоил кој натпревар е најзначаен во неговата кариера.

„Се работи за два натпревара. Последниот натпревар на Македонија против Грузија на 12 ноември кога постигнавме голем успех и финалето во Лигата на шампионите против Баерн кога со Интер победивме 2:0“, рекол Пандев.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

1.342 новозаразени од Ковид-19, починаа 22 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.399 тестирања, а регистрирани се 1.342 нови случаја на...

Македонија2 часа

МАНУ, УКИМ и МПЦ-ОА бараат во преговорите со Бугарија да не се погази достоинството на македонскиот народ

Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), Македонската православна црква (МПЦ-ОА) и Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ (УКИМ) истапија со...

Македонија5 часа

Се спушта возрасната граница за лична асистенција од 18 на шест години за деца со попреченост

На барање на семејствата на децата со попреченост ја намалуваме возраста кога личната асистенција станува законско право – од сегашните...

Домашен5 часа

Град Скопје го награди младиот боксер Ардијан Аземи со 100.000 денари

Град Скопје го награди со 100.000 денари младиот Ардијан Аземи, освојувач на бронзен медал на Европското првенство во бокс за...

Топ5 часа

Сандаци со куршуми од Втората светска војна пронајдени кај Машката плажа во Струга

Четири лимени сандаци со куршуми биле пронајдени при ископ во близина на Машката плажа во Струга. СВР Охрид соопшти дека...

Свет6 часа

Обама, Буш и Клинтон пред камера ќе се вакцинираат против коронавирус

Поранешните претседатели на САД, Барак Обама, Џорџ В. Буш и Бил Клинтон, ќе примат вакцина против коронавирус пред камера за...

Свет7 часа

Чешка го укина полицискиот час, се отвораат сите продавници и ресторани

По повеќе од еден месец строги мерки поради пандемијата на коронавирус, Чешка го укина полицискиот час. Од денеска се отворени...

Македонија7 часа

„Политико“: Вархеји и ЕПП не се доволно остри кон Борисов и Софија за блокадата за Македонија

Еврокомесарот за добрососедство и проширување Оливер Вархеји беше премногу мек кон Софија, а Европската народна партија (ЕПП) не беше доволно...

Свет8 часа

Генералниот директор на „Бајонтек“: Веруваме дека ова е почеток на крајот на пандемијата

Угур Сахин, генералниот директор на компанијата „Бајонтек“, која заедно со „Фајзер“ ја разви единствената вакцина што е пуштена на пазарот,...

Регион8 часа

Руската вакцина „Спутник 5“ на проверка во Србија

Русија денеска ќе достави 20 дози од својата вакцина против коронавирус „Спутник 5“ до Српската агенција за лекови и медицински...

Топ8 часа

Притвор за скопјанец кој крадел oд викендички во Гази Баба

Триесет и седумгодишен скопјанец со иницијали А.Ф., за кого е распишана потерница од Одделението за криминалистички работи Гази Баба, е...

Европа9 часа

Германски експерти: Вакцинацијата може да потрае некое време

Експертите од германскиот државен епидемиолошки институт „Роберт Кох“ предупредија на прекумерна еуфорија поради вакцината за коронавирус, наведувајќи дека поради различни...

Свет10 часа

Пандемијата ќе има негативно влијание на фертилитетот во Европа, предупредуваат експертите

„Време е да станете мајка“, гласи пораката што стотици Португалки ја добија на своите мобилни телефони минатиот месец. Пораката испратена...

Свет10 часа

Франција ќе проверува џамии поради екстремизам

Француската влада во борбата против верскиот екстремизам ќе преземе низа акции, масовни и без преседан, меѓу кои и проверка на...

Регион10 часа

Силен земјотрес ја погоди Турција

Силен земјотрес со јачина од 5 степени по Рихтер утрово го погоди југоистокот на Турција. Управата за катастрофи и вонредни...

Европа21 час

Белгија планира да почне со вакцинација од 5 јануари

Белгија планира да почне со вакцинација на 5 јануари доколку се одобри вакцина развиена против коронавирусот. Премиерот Александер де Кро...

Свет22 часа

Убиецот на словачкиот новинар осуден на 25 години затвор

Словачкиот Врховен суд го осуди убиецот на истражувачкиот новинар Јан Куцијак на 25 години затвор. Оваа пресуда на апелацискиот суд...

Спорт22 часа

Синот на Марадона бара Меси да се откаже од „десетката“ во чест на татко му

Диего Синагра, попознат како Диего Јуниор, синот на Диего Марадона, вели дека бил потресен од гестот на Лионел Меси со...

Македонија23 часа

946 нови случаи на Ковид-19 во земјата, починаа 33 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.564 тестирања, а регистрирани се 946 нови случаи на...

Македонија1 ден

Лингвистите апелираат: Не прифаќајте разговори за јазик, нација и историја

„Прифаќањето договори за добрососедство, анекси и слично, во кои македонскиот јазик ќе биде заменет со синтагми од типот – официјален...

Досие