Контакт

Спорт

Јуве лесно со Џенова, Наполи со победа кај Сампдорија

Објавено пред

Јувентус се доближи на еден поен од второто место на Милан, откако дома со лесни 3:1 славеше против Јувентус, додека Наполи, стигна до 0:2 победа кај вториот клуб од Џенова, Сампдорија.

Дејан Кулушевски по само пет минути водсто ги донесе домаќините во водство, за во 22. минута, Алваро Мората да зголеми на 2:0. Џанлука Скамака ја врати надежта на гостите за камбек во 49. минута, но Вестон Меккени во 70. минута ја врати предноста од два гола за домаќините. Горан Пандев беше во игра до 63. минута од мечот.

На „Луиџи Ферарис“ пак, Наполи стигна до 0:2 победа кај Сампдорија со головите на Фабијан Руиз (35.) и Виктор Осимен (87.), за да се искачи на четвртото место на табелата. Елиф Елмас влезе во игра за Наполи во 90. минута од мечот.

СЕРИЈА А, 30.КОЛО

Јувентус – Џенова 3:1

Сампдорија – Наполи 0:2

Верона – Лацио 0:1

Спорт

Далиќ го објави тимот за ЕУРО 2020

Објавено пред

Златко Далиќ, селекторот на фудбалската репрезентација на Хрватска, го обајви списокот со кој светските вице-шампиони ќе настапат на ЕУРО 2020. Петмина од одбраните 26 се ирачи на Динамо Загреб (Иванушец, Петковиќ, Оршиќ, Гвардиол и Ливаковиќ).

Хрватска на ЕУРО 2020 ќе биде предводена од својот најдобар играч Лука Модриќ. Покрај фудбалерот на Реал, главна сила на Хрватите ќе бида Иван Перишиќ и Марсело Брозовиќ, шампиони со Интер во Серија А, односно Матео Ковачиќ.

На резервниот список на селекторот се: Уремовиќ, Ливаја, Башиќ, Понграчиќ, Ловриќ, Ивушиќ, Мајер и Моро.

Хрвстак на ЕУРО 2020 година ќе игра во Д-групата против Англија, Чешка и Шкотска.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мартинез го објави спискот на Белгија за ЕУРО 2020

Објавено пред

Селекторот на Белгија, Роберто Мартинез, го обајави списокот на фудбалери за ЕУРО 2020. Белгија со Ромелу Лукаку, Кевин Де бријне, Тибо Куртоа и Еден Азар е во најтесниот круг на фаворити за освојување на титулата.

Мартинез, се реши веднаш да го објави конечниот список. УЕФА им дозволи на селекторите на ЕУРО 2020 да пријават 26 фудбалери, со тоа што тројца ќе патуваат со тимот, но ќе бидат резерви и нема да бидат меѓу оние кои ќе бидат на теренот или меѓу резервите.

За секој случај, Мартинез има и неколку резерви, во случај некој од 26 мината да се повреди на подготвките. На тој список се Јанузај, Саламекерс, Локонга, Камински, Џордан Лукаку, Мекеле, Де Кателар, Вершарен, Хајнен и Ванхаусен.

Одбраната може да биде најголем проблем на Белгија, бидејќи во овој дел од тимот вистинска ѕвезда е само голманот Тибо Куртоа.

Белгија на ЕУРО 2020 е сместена во Б-групата заедно со Данска, Русија и Финска.

Прикажи повеќе...

Спорт

Итудис во ЦСКА до 2023 година

Објавено пред

Димитрис Итудис, странецот со најмногу победи во историката на кошаркарскиот клуб ЦСКА, го продолжи договорот великанот од Москва. Гркот ќе остане на клупата на ЦСКА до јуни 2023 година.

Итудис е тренер на ЦСКА од 2014 година. Со клубот освои пет титули во ВТБ лигата и две во Евролигата. Во тековната сезона ќе се обиде трет пат во кариерата да стане европски првак со ЦСКА.

Рускиот тим, во полу-финалето на завршниот турнир ќе игра против Анадолу Ефес на 28.мај во Келн.

Кариерата, Итудис, ја започна во младинските категории на КК Загреб, долги години работеше како прв асистент на Жељко Обрадовиќ во Панатинаикос, а птооа се преслеи во Москва.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија18 минути

Денеска се регистрирани 27 нови случаи на Ковид-19, починати се 19 лица

Министерството за здравство информира дек во последните 24 часа се направени 1.314 тестирања, а регистрирани се 27 нови случаи на...

Регион1 час

(Видео) Вучиќ: Не успеавме да се договориме, иницијативата на Србија не беше прифатена

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, по самитот Брдо-Бриони рече дека целиот регион е на европскиот пат и дека треба заедно...

Економија3 часа

Oд полноќ се намалува цената на еуросупер БС-95 и на мазутот

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Свет4 часа

Индија почна со дистрибуција на свој лек против коронавирус

Индија почна со дистрибуција на нов, домашен лек за лекување на симптомите од Ковид-19. Властите го одобрија лекот 2-ДГ, кој...

Македонија4 часа

Захариева: Властите во Македонија ќе направат сѐ што можат Бугарите таму да се сѐ помалку

И Европа и ние ќе го следиме пописот во РСМ и очекуваме да се спроведе според сите европски стандарди и...

Свет4 часа

(Видео) Тврдат дека Израел фрлил забранета бомба врз Газа, од која се топи човечко месо

На социјалните мрежи се шири видео со ракетирање на Појасот Газа, за кое се тврди дека е доказ дека Израел...

Свет6 часа

СЗО: Животниот век на работниците загрозен по пандемијата на коронавирусот

Премногу долгото работно време е смртоносно за стотици илјади луѓе во светот и ова е тренд што може да се...

Европа7 часа

Германски виролог предупредува: И следната година ќе мора да се вакцинираме

Шефот на германскиот независен советодавен панел за вакцинација, вирусологот Томас Мертенс, изјави дека е многу веројатно декаи следната година  сите...

Свет7 часа

На повидок нова вакцина – „Санофи“ и „ГСК“ велат дека произведува силен имунолошки одговор

Француската фармацевтска компанија „Санофи“ денеска соопшти дека експерименталната вакцина против Ковид-19, која ја развива заедно со „Глаксо Смит Клајн“ ќе...

Свет8 часа

Израел утрово изврши серија воздушни напади на Газа, висококатници срамнети со земја

Израелските воздушни сили рано утрово извршија серија масовни воздушни напади на повеќе локации во градот Газа. Најновата беше извршена само...

Свет8 часа

Товарен воз со токсични материи излета од шините во САД

Во близина на градот Сибли во американската држава Ајова воз на компанијата „Унион Пацифик“, кој превезувал тенкови и вагони со...

Македонија18 часа

(Видео) Заев: СДСМ останува локомотива за напредокот на македонската држава

Со задоволство сакам да соопштам дека денеска СДСМ одржа успешен 26. Конгрес, а веднаш потоа и прва седница на новоизбраниот...

Македонија23 часа

Лукаревска избрана за заменик-претседателка на СДСМ

Сања Лукаревска е новата заменик-претседателка на СДСМ, беше одлучено на денешниот 26. Конгрес на партијата. Таа беше изгласана со 682...

Свет1 ден

Нетанјаху со благодарност до земјите кои го поддржале Израел, меѓу нив и Македонија

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху на социјалните мрежи им се заблагодари на владите на голем број земји во светот за, како...

Македонија1 ден

Регистрирани се 62 нови случаи на Ковид-19, починати се 14 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.557 тестирања, а регистрирани се 62 нови случаи на...

Свет1 ден

(Видео)10 годишно девојче во урнатините на Газа, низ солзи вели: Не можам да го трпам ова, јас сум само дете

Жестоките напади меѓу Израел и Хамас се најтешки за луѓето во Газа, каде што луѓето умираат секој ден – претежно...

Свет1 ден

Курц: Целта на истрагата е да ме отстранат од функцијата

Австрискиот канцелар Себастијан Курц оцени дека целта на поднесената пријава против него, поради наводни лажни изјави пред истражниот одбор во...

Свет1 ден

Гутереш запрепастен од страдањата на цивилите во Газа

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш е „шокиран“ од страдањето на цивилите во Газа, рече неговиот портпарол. „Генералниот секретар е...

Свет1 ден

(Видео) Немирна ноќ во Газа, истрелани околу 120 ракети, бројот на загинати и повредени расте

Израелската армија објави дека 120 проектили биле истрелани од Појасот Газа во текот на ноќта. Продолжена е вонредната состојба во...

Свет2 дена

Нетанјаху до Бајден: Израел не сака да повредува лица кои не се вклучени во борбата со Хамас

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска му соопшти на американскиот претседател Џо Бајден дека Израел „прави се за да избегне повреда...

Досие