Контакт

Спорт

Јувентус испратиле понуда до Погба

Објавено пред

Јувентус сака да го врати Пола Погба во своите редови, со цел да го врати приматот во Италија и посериозно да се вклучи во борбата за трофејот во Лигата на шампионите.

dobivaj vesti na viber

Според информациите на италијанските медиуми, на Французинот, моментално член на Манчестер Јунајтед, Јувентус му понудиле неделна плата од 186.000 евра. Дополнително, би добил и големи бонуси, доколку клубот ги постигне зацртаните резултати.

Договорот на Погба со Јунајтед истекува во јуни оваа година и речиси е сигурно дека ќе ја промени средината. Јувентус ја зазеде пол-позицијата во борбата за играчот од средниот ред.

Во својот прв мандат во Торино од 2012 до 2016 година, Погба освои четири шампионски титули и два Купа на Италија. Пред да замине во Јунајтед одигра 178 натпревари.

Оваа сезона играше далеку од вистинската форма. На 27 натпревари постигна еден гол и имаше девет асистенции.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Шест жени ќе судат на СП во Катар

Објавено пред

ФИФА назначи 36 главни судии, 69 помошници и 24 ВАР-судии за Светското фудбалско првенство во Катар во 2022 година. За прв пат во историјата на Светските првенства ќе судат и жени. ФИФА назначи шест женски судии.

dobivaj vesti na viber

Избраните судии претставуваат највисоко ниво на испитувања од шесте конфедерации на ФИФА, врз основа на нивниот квалитет и перформанси на турнирите на ФИФА, како и на други меѓународни и домашни натпреварувања во последните години, објави ФИФА од седиштетот во Нион.

„Како и секогаш, критериумот што го користевме беше „квалитетот на прво место“, а избраните според она што го покажаа се на топ ниво во светот“, рече претседателот на Комитетот за судии на ФИФА, Пјерлуиџи Колина.

Проектот „Патот до Катар 2022“ започна во 2019 година, во кој беа вклучени повеќе од 50 судиски тројки кои поминаа низ интензивни подготовки.

„Пандемијата се одрази на нашите активности, особено во 2020 година и почетокот на 2021 година. За среќа, Светското првенство беше уште многу далеку, па имавме доволно време да обезбедиме добра подготовка за кандидатите. Изборот на судии го објавуваме однапред бидејќи сакаме да работиме уште понапорно. со сите номинирани за Светското првенство во ФИФА, следејќи ги во наредните месеци. Пораката е јасна: не мирувајте на ловорики, продолжете да работите и подгответе се многу сериозно за Светското првенство“, изјави Колина. .

Масимо Бусака, директорот за судење на ФИФА, гарантира дека судиите ќе ја добијат сета потребна поддршка, бидејќи нивната подготовка е најважна.

„Благодарение на иновативната програма за следење и поддршка, судиите на ФИФА можат да ги следат сите официјални натпревари уште повнимателно и поинтензивно отколку во претходните години. Ова е многу важен фактор бидејќи очекуваме значителни подобрувања и напредок на Светското првенство во фудбал во 2022 година. Покрај тоа, ќе се прилагодат индивидуалните програми, особено во однос на здравјето и кондицијата. Секој судија ќе биде внимателно следен во наредните месеци, а конечната проценка на техничките, физичките и медицинските аспекти ќе биде направена непосредно пред светот Куп да биде во најдобра кондиција кога топката ќе почне да се тркала во Катар“.

Избраните официјални лица од натпреварите ќе учествуваат на неколку семинари (Асунсион, Мадрид и Доха) на почетокот на летото, прегледувајќи и анализирајќи видеа од ситуации на натпревари во реалниот свет и ќе учествуваат во практични тренинзи со играчите за да добијат инстант повратни информации од инструкторите.

ВАР-системот првпат беше применет на Светското првенство во Русија во 2018 година, а четири години подоцна, тим од 24 ВАР арбитри ќе работи во Катар, подготвени да пружат технолошка поддршка на своите колеги на терен, кога ќе им биде потребно.

За прв пат во историјата на Светското првенство на ФИФА, Судискиот комитет на ФИФА така назначи три главни женски судии и три женски помошници.

Прикажи повеќе...

Спорт

Влаховиќ ќе остане во Торино, нема да игра против Фиорентина

Објавено пред

Фудбалерите на Јувентус, сезоната во Серија А, ќе за завршат во Фиренца. Во неделата, Јувентус ќе и гостува на Фиорентина на „Артемио Франки“. Овој натпревар не им значи ништо на фудбалерите на Јувентус, кои обезбедија место во Лигата на шампионите. Поради тоа, како што пишуваат италијанските медиуми, тренерот Масимилијано Алегри, нема да го има во тимот напаѓачот Душан Влаховиќ.

dobivaj vesti na viber

Српскиот напаѓач минатата зима, за 82.000.000 евра премина од Фиорентина во Јувентус. Пред два месеци, играше против својот поранешен тим во Фиренца, во полуфиналето, во Купот на Италија.

Тогаш жестко беше навредуван од тифозите на Фиорентина.

Исто така Алегри размислува да го остави во Торино, бидејќи на Влаховиќ му се заканува суспензија. Доколку добие жолт картон ќе го пропушти првиот натпревар во новата сезона.

Прикажи повеќе...

Спорт

Силекс и Македонија ЃП ќе се борат за трофејот во Купот

Објавено пред

Фудбалерите на Македонија ЃП и Силекс, утре на нашиот најголем стадион, ќе се борат за трофејот во 29.финале во Купот на Македонија. Силекс го брани трофејот освоен минатата година. Екипата од Кратово ќе се бори за четвртиот, Македонија ЃП за вториот трофеј во Купот.

dobivaj vesti na viber

„Сите знаете дека Силекс минатата сезона испадна, меѓутоа го освои Купот и ние сме бранители. Ние сме првиот второлигаш во едно финале. Како екипа се собравме минатата сезона, работите во Втората лига си ги завршивме навреме и тоа ни беше приоритет. Верувам дека кој и да игра утре ќе го даде максимумот. Го респектирам противникот, до последното коло беше во игра за Европа преку лигата. Ни се отвори шанса да играме за титула, тука сме и верувам дека пред се ќе победи фудбалот, а кој ќе биде подобар, ќе видиме. Фаворитската улога не би требало некому да му се дава, затоа што ова е финале и се е отворено. Меѓутоа, блага предност има противникот, затоа што тие, сепак, доаѓаат од повисок ранг. За мене ова е трето финале, едно освоив, едно загубив со Тетекс, па зошто да не биде трета среќа?“, изјави тренерот на Силекс, Горазд Михајлов

„Македонија ЃП сосема заслужено е во финалето од Купот на Македонија, но знаеме што не очекува во пресметката со Силекс. Ги елиминиравме Академија Пандев, Шкупи и Струга, и сосема заслужено сме во мечот за титула. Мислам дека имаме квалитет и можеме да го освоиме трофејот. Имаме голема почит кон Силекс, тим кој е актуелен освојувач на Купот, без разлика на тоа што оваа година влегоа како второлигаш во финалето. Направивме добра анализа, гледавме повеќе нивни натпревари. Се работи за одличен тим, воден од тренер со којшто знаат што сакаат на теренот. Силекс условно се прошета во Втората лига, така што очекувам доста интересен натпревар, но јас верувам во мојот тим. Имаме квалитет, за мене ова е прво финале како тренер, двапати го имам освоено пехарот како играч, се надевам сега ќе успеам и како тренер. Вакви натпревари не се играат секој ден, треба да излеземе на терен и да уживаме“, вели предводникот на екипата од Ѓорче Петров, Муарем Бајрами.

Силекс и Македонија ЃП финалето ќе го започнат во 18 часот.

Фото/FFM.mk

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 минути

МНР го поздрави повикот на ЕП за надминување на билатералните прашања надвор од пристапниот процес

Министерството за надворешни работи го поздравува усвојувањето на Резолуцијата на Европскиот парламент за Република Северна Македонија на денешната пленарна седница...

Македонија34 минути

Ковачевски: Сопругата е родена во Крива Паланка, во однос на предците јас не можам да коментирам такви детали

Додека бугарскиот весник „Труд“ тврди дека Елена Ковачевска, сопруга на Димитар Ковачевски и нејзините дедо и татко се Бугари, премиерот...

Европа2 часа

Полска: Ќе им помогнеме на Шведска и Финска доколку некој ги нападне

Полска ќе им помогне на Шведска и Финска доколку бидат нападнати уште пред да станат членки на НАТО, изјави денеска...

Македонија4 часа

Архиескопот Стефан во Белград: Денешниот чин е лек со кој се залечува раната на телото на црквата

Ѝ благодариме на СПЦ што ја поздрави одлуката на Вселенската патријаршија, рече архиепископот охридски и македонски г. г. Стефан во...

Регион4 часа

Младиот човек чие тело беше пронајдено во Дунав е Матеј Периш, позната е и причината за смртта

Младиот човек чие тело е пронајдено во Дунав е Матеј Периш. Според српски „Телеграф“, ДНК анализата докажала дека се работи...

Македонија6 часа

Град Скопје со поддршка на 116 проекти oд 13,5 милиони денари за спортот и образованието

Градот Скопје донесе одлука за поддршка на програми, проекти, активности и манифестации во областа на спортот од интерес за Град...

Македонија6 часа

СДСМ: Обезбедивме историски најголемо покачување на платите во образованието

Во време на светска економска и енергетска криза постигнавме договор за зголемување на платите во образованието во висина од 15...

Македонија7 часа

ЕУ ги повика Бугарија и Македонија да најдат решение

Европските претставници од сите групи на ЕУ ги повикаа Бугарија и Северна Македонија да најдат решение за билатералните разлики, објави...

Свет7 часа

ОН: Светот би можел да се соочи со глад што ќе трае со години

Руската инвазија на Украина може да предизвика глобален недостиг на храна во наредните месеци, предупредија Обединетите нации. Генералниот секретар Антонио...

Свет7 часа

(Видео) Буш: Инвазијата на Ирак беше неоправдана… грешка, мислев на инвазијата на Украина

Поранешниот американски претседател Џорџ Буш ја нарече инвазијата на Ирак брутална и неоправдана, а потоа се поправи велејќи дека всушност...

Македонија9 часа

МПЦ и СПЦ на заедничка литургија во Белград

Поглаварот на Српската православна црква Порфириј доцна синоќа го пречека македонскиот – господин господин Стефан и тројца највозрасни митрополити. Тие...

Свет18 часа

Позната листата со барања на Турција, ниедно не е поврзано со Русија

Заканата на Турција да го блокира пристапот на Финска и Шведска во НАТО нема никаква врска со Русија, пренесува „Раша...

Регион19 часа

Генчовска: Нашиот став нема да се промени, не сме на фудбалски натпревар

Ставот на Бугарија за почеток на преговорите меѓу Македонија и ЕУ е јасен и не може да се менува на...

Свет21 час

Русите објавија дека имаат ново моќно ласерско оружје и дека тоа е веќе во Украина

Русија денеска откри дека користи нова генерација моќно ласерско оружје за палење дронови во Украина. Исто така, објави дека распоредува...

Македонија21 час

Ковачевски – Макрон: Нема време за губење

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, имаше телефонски разговор со францускиот претседател Емануел Макрон, кому му ја честита победата на претседателските...

Македонија22 часа

Владата го овласти амбасадорот Талески да изрази согласност за приемот на Шведска и Финска во НАТО

Владата донесе одлука да го овласти постојаниот претставник на нашата земја во НАТО, амбасадорот Дане Талески, да даде согласност за...

Регион1 ден

„Блиц“: Објавена фотографија од маицата пронајдена на телото во Дунав, иста таква имал и Матеј Периш

Тело на засега непознат млад маж е пронајдено утрово во Дунав кај Ада Хуја во Белград, јави српската агенција „Танјуг“,...

Економија1 ден

Бензините поскапуваат за два и пол денари, цената на дизелот останува иста

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните...

Македонија1 ден

ЕУ е во заложништво, Македонија има шанса која нема да постои во наредните години, Османи со критики до Бугарија

„Во заложништво е најуспешната политика на Европската Унија, а тоа е политиката на проширување“. Ова е ставот на министерот за...

Економија1 ден

Ковачевски-Брнабиќ: Силната регионалната соработка е основа за забрзан економски развој

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со премиерката на Република Србија, Ана Брнабиќ. Премиерот...