Контакт

Спорт

Јувентус лесно мина низ Болоња

Објавено пред

Фудбалерите на Јувентус успешно го минаа гостувањето на „Ренато Делара“ во Болоња. „Старата дама“, во 18.коло, забележа победа од 2:0.

Јувентус во раната фаза на натпреварот го постигна првиот гол. Во шестата минута, асистенцијата на Бернардески во гол ја претвори Алваро Мората.

Болоња не успеа да одговори и покрај шансите кои ги имаа Сванберг и Домингез.

Кога Болоња не успеа да ја материјализира добрата игра во вториот гол, казната ги стигна преку Хуан Квадрадо.

Јувентус со деветтата победа во сезоната, се израмни на петтото место со Рома. Болоња по третиот пораз во низа ќе остане на десеттото место.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Французите преку Црна Гора се вратија во игра за полуфинале

Објавено пред

Црна Гора имаше сила да се држи рамноправно со Франција само во првите 20-тина минути од мечот, за потоа „триколорите“ да ја покажат својата сила и да дојдат до 36:27 (16:12) победа која ги враќа во игра за финале по неочекуваниот пораз од Исланд на Европското првенство во Унгарија и Словачка.

Иако мечот започна со израмнета игра и со црвен картон за голманот Винсен Жерар, неговата замена Весли Пардан на голот беше клучен со одбраните за во финишот на првото полувреме да стигнат до четири гола предност. Во второто полувреме, тие само го зголемуваа водството, кое достигна до 10 гола. Дика Мем имаше 8 гола за Франција, а по четири уфрлија Никола Карабатиќ, Беноа Кунку и Никола Турна, додека кај Црна Гора, Милош Вујовиќ имаше 7, а Бранко Вујовиќ 5 гола.

За тимот на Ерик Мате ова е важна победа по поразот од Исланд и сега тие се на второто место на табелата во групата 1 со 6 поени зад Данска со 8 и Исланд со 4. Во последното коло Французите играат со Данска, додека Исланд игра со Црна Гора.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-4105-36556”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Со лев бек од 170 сантиметри како голман и со 10 играчи, Комори немаа шанси против Камерун

Објавено пред

Домаќинот Камерун е четвртиот четврт-финалист на Африканскиот куп на нации, откако во невообичаен меч со 2:1 ги совладаа аутсајдерите Комори, кои навистина немаа среќа во својот историски настап на континенталното натпреварување.

Комори поради пандемијата меѓу своите фудбалери останаа без голман пред стартот на мечот  – нивниот прв голман Салим Бен Боина се повреди на мечот со Мароко, а Мојад Усеини и Али Ахамада имаа позитивни тестови. Ахмада врати негативен тест пред вечерашниот натпревар, но Конфедерацијата на африкански фудбал (ЦАФ) ги смени правилата и не му дозволи да игра поради протоколите.

Поради ова, Коморите мораа да играат против петкратниот шампион на натпреварувањето без вкупно 12 позитивни фудбалери и со левиот бек Чакер Аладур на позицијата на голман. Аладур инаку е висок само 170 сантиметри.

За ситуацијата да стане полоша за малата островска држава од Индискиот Океан, по само седум минути игра Наџим Абду доби црвен картон, оставајќи ги со 10 играчи. Камерун дојде во водство преку Карл Токо Екамби во 29. минута, пред Винсен Абубакар да го постигне својот четврти гол на турнирот во 70. минута. Сепак, аутсајдерите не се предадоа, и во 81. минута намалија на 2:1 преку Јусуф М’Чангама, иако за сензација немаа сили до крајот.

ОСМИНАФИНАЛЕ, АФЦОН 2022

Камерун – Комори 2:1

ЧЕТВРТ-ФИНАЛЕ, АФЦОН 2022

Буркина Фасо – Тунис

Гамбија – Камерун

Сенегал/Кабо Верде – Мали/Екваторска Гвинеја

Брег на Слонова Коска/Египет – Мароко/Малави

Прикажи повеќе...

Спорт

Балотели се враќа кај „аѕурите“, ќе игра ли против Македонија?

Објавено пред

Италијанскиот селектор Роберто Манчини и официјално го врати Марио Балотели во репрезентацијата откако беше повикан меѓу 35-те фудбалери за интернационалната пауза.

31-годишниот Балотели, кој оваа сезона игра во турскиот Адана Демирспор, се враќа во репрезентацијата првпат од септември 2018 година кога одигра 62 минути при 1:1 ремито со Полска во Лигата на нациите.

Манчини со Балотели ќе се обиде да ја реши кризата во нападот за европските шампиони откако Чиро Имобиле и Андреа Белоти беа во слаба форма во последните квалификациски мечеви за Светското првенство. Македонија ќе гостува на Италија во првиот бараж-натпревар за пласман на мундијалот во Катар во март по што победникот ќе игра со подобриот од мечот Португалија – Турција.

Манчини и Балотели се познаваат многу добро откако работеа заедно во Интер и во Манчестер сити и иако има и големо пријателство, екцентричното однесување на Балотели честопати му пречеше на стратегот.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет4 часа

Контингент од 8.500 војници во САД е во состојба на готовност поради ситуацијата во Украина

Американската војска денеска соопшти дека контингент од 8.500 војници е во целосна готвоност и е подготвен да биде распореден во...

Свет5 часа

СЗО: Условите се идеални за појава на нови варијанти на вирусот

Генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Гебрејсус, денеска изјави дека би било опасно да се мисли дека екстремно заразниот...

Македонија9 часа

Вкупно 22 починати и 718 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.044 теста, а регистрирани се 718 нови случаи на...

Македонија9 часа

(Видео) Премиерот Ковачевски во Софија пречекан со највисоки почести

Со највисоки државнички почести и церемонија што се одржа попладнево на плоштадот Александар Невски во Софија, бугарскиот премиер Кирил Петков...

Европа10 часа

Кличко: Политиката на Германија кон Украина е предавство на пријател во тешка ситуација

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, поранешен светски шампион во бокс, ја обвини германската влада за предавство на пријател затоа што...

Македонија13 часа

Османи за БТВ: Резултати се очекуваат и од Македонија и од Бугарија

Резултати се очекуваат и од Северна Македонија и од Бугарија, рече министерот за надворешни работи Бујар Османи во ексклузивно интервју...

Економија13 часа

Повторно поскапување – од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените...

Македонија14 часа

Мицевски: Поднесовме предлог за укинување на техничката Влада

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“ до Собранието денес поднесе предлог на Законот за изменување и...

Македонија14 часа

Работна група од македонски и бугарски експерти ќе работи на железничкото поврзување

Владата го прифати усогласениот текст на Меморандумот за разбирање за развој на железничко поврзување меѓу Република Северна Македонија и Република...

Свет15 часа

Бродови и авиони во базите на НАТО – алијансата испраќа дополнителни сили во Источна Европа

Сојузниците на НАТО денеска ја ставија својата армија на подготвеност и ќе испратат дополнителни бродови и борбени авиони во нивните...

Македонија15 часа

Зимското одржување на патиштата оваа сезона ќе чини осум милиони евра

Државните институции склучиле договори за јавни набавки со приватни фирми за механизација, работници, сол и ризла за одржување на улиците...

Свет15 часа

Тедрос: Светот е во клучна пресвртница, земјите мора да работат заедно

Во екот на уривањето на рекордите на новозаразени луѓе во светот, СЗО ги повика сите земји да работат заедно за...

Македонија16 часа

(Видео) Јанакиески спроведен на судење со полициско возило

На патерици, легнат во полициско возило, Миле Јанакиески е земен од дома со судска наредба и спроведен на судење. Денеска...

Свет16 часа

По САД и Британија повлекува дел од персоналот во амбасадата во Киев

Велика Британија почна да го повлекува персоналот од амбасадата во Украина поради предупредувањата за руската инвазија. Според извештајот, официјалните лица...

Свет17 часа

Kазнети 3.600 долари зашто на една минута го напуштиле карантинот

Тајванските здравствени власти казнија индонезиски рибари со 3.610 долари затоа што ги напуштиле хотелските соби за време на карантин за...

Свет17 часа

СЗО најавува крај на пандемијата во Европа

Сојот омикрон на коронавирус, кој би можел да зарази 60 отсто од Европејците до март, започна нова фаза на пандемијата...

Македонија1 ден

Локализиран пожарот во „Жито Битола“

Локализиран е пожарот што избувна околу 17 часот во „Жито Битола“. Пожарникарите остануваат на терен, до целосно гасење на огнот....

Македонија1 ден

Нови 1.424 случаи на коронавирус, починаа 20 лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 5.604 тестови, а регистрирани се 1.424...

Свет1 ден

НАТО испраќа се’ повеќе оружје во Украина

Во последните денови, членките на НАТО испраќаат оружје и воен персонал во Украина, како и во блиските европски земји, во...

Македонија1 ден

„Преговорите ги диктира Софија, ова е пазар дипломатија“ – опозицијата со критики за начинот на кој Владата преговара со Бугарија

Остри критики за начинот на којшто се водат преговорите со Бугарија упатија говорниците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ на трибината насловена „Заштита...

Досие