Контакт

Спорт

Јувентус му краде договорено засилување на Милан

Објавено пред

Јувенус се на добр пат да му го расипат на Милан договорениот трансфер, на талентираниот Бразилец, Каио Жорге.

Милан со Сантос веќе го договориле трансферот на талентираниот 19-годишен напаѓач, но тоа не значи дека тој на крајот ќе заврши на „Сан Сиро“ во Милано.

Според италијанските медиуми, во трката за потписот на младиот Бразилец се вклучиле и челниците на Јувентус и многу е веројатно тој да се пресели во Торино.

Цената која ја постави Сантос за напаѓачот изнесува 12 милиони евра.

Каио Жорге, досега за Сантос одиграл 26 натпревари, постигнал седум голови.

Спорт

Синот на Мајкл Џордан уапсен за физички напад во клиника

Објавено пред

Џефри Џордан, најстариот син на НБА легендата Мајкл Џордан, е уапсен поради напад во една болница во Скотсдејл, Аризона, откако се повредил при пад во една кафеана.

32-годишниот Џефри, кој е поранешен колеџ-кошаркар, а сега работи како шеф за дигитални иновации за брендот „Џордан“, наводно паднал од маса во мексикански ресторан во Скотсдејл, по што бил однесен во локалната болница за повреда на главата, каде што бил уапсен за напад на медицинско лице. Тој подоцна

32-годишниот Џордан Јуниор доби спортска стипендија на Универзитетот на Илиноис во 2007 година, пред да замине во Универзитетот во Централна Флорида и да си замине од кошарката кога дипломираше психологија во 2012 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Самир Насри замина во фудбалска пензија

Објавено пред

Поранешната ѕвезда на Манчестер сити, Самир Насри објави дека става крај на својата кариера, откако беше без клуб по заминувањето од Андерлехт на крајот на минатата сезона.

Фудбалерот од средниот ред, кој играше и за Вест хем, претходно доби шестмесечна суспензија во 2018 поради допинг, откако доби трансфузија на крв во клиника во Лос Анџелес, а имаше и 41 настап за француската репрезентација, постигнувајќи 5 гола, последен пат во 2013 година.

34-годишниот Насри, кој работи како коментатор за „Канал плус“, вели дека нема предизвик кој го возбудува по краткото обединување со Винсен Компани во Андерлехт, а опција за враќање во клубот од детството, Олимпик Марсеј, засега нема.

„Сега имам некоја емоционална реакција, но има идеја да се биде и играч и тренер. Си кажав дека ќе одам со Винсен во Андерлехт, но работите не испаднаа како што треба. Нема друг предизвик. Ако се вратев во Франција, тоа не беше во Олимпик Марсеј“, вели Насри.

Прикажи повеќе...

Спорт

Италијанците симнаа капа на „династијата“ Малдини

Објавено пред

Милан вчера успеа да стигне до својата петта победа оваа сезона, триумфирајќи над Специја со 2:1, во меч во кој сите очи беа вперени кон Даниел Малдини, кој покрај тоа што првпат во кариерата беше стартер во лигашки меч, постигна и убав гол со глава.

Трите поени беа слатки, но фокусот на бројот 27 и семејството Малдини беше главна тема на италијанските спортски весници. Младиот Малдини со голот го наследи својот татко Паоло (сега спортски директор на клубот кој се радуваше на трибините) и својот дедо, легендарниот Чезаре.

„Малдини засекогаш. Даниел постигна гол, по Чезаре и Паоло, третиот од династијата кој има гол за росонерите. Таткото прославува на трибините“, стоеше на насловната страница на „Ла газета дело спорт“.

И „Тутоспорт“, спортскиот весник од Торино беше импресиониран: „Династија на Милан. Прв гол во Серија А за Даниел Малдини, кој ги следи таткото Паоло и дедото Чезаре“. На „Кориере дело спорт“ кратко пишуваше: „Внукот на ѓаволот. Од Чезаре до Даниел, преку Паоло – ова е династијата на Милан“.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија27 минути

Од утре почнува вакцинацијата со трета доза во Македонија

Од утре, граѓаните кои имаат над 60 години, здравствените работници и лицата со имунолошки болести, со потврда ќе можат да...

Македонија37 минути

Кампањата за локалните избори ДУИ ќе ја почне и ќе ја заврши во Гостивар

Демократската Унија за Интеграција (ДУИ), кампањата за претстојните локални избори ќе ја почне од Гостивар, истакна на денешната прес конференција,...

Топ2 часа

Возило излета од патот кај Куманово – возачот е тешко повреден, сопатничката загина

Осумдесетгодишна жена од Скопје загина како последица на сообраќајна несреќа што се случи вчера на пладне кај Старо Нагоричане, Кумановско. Загинатата...

Македонија2 часа

ВМРО-ДПМНЕ тврди дека Шилегов исплаќал милионски суми на наместени тендери

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ, на прес-конференција обвини дека градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов исплаќал милионски суми на наместени тендери, а случајот го...

Македонија3 часа

(Видео) Заев се попиша: „Конечно ќе добиеме релевантни податоци за креирање на реални политики“

Претседателот на Владата, Зоран Заев, заедно со своето семејство во својот дом во Струмица, ја исполни граѓанската должност и законска...

Европа5 часа

Германија бира наследник на Меркел

Околу 60,4 милиони Германци денеска на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот, и индиректно за...

Македонија6 часа

Од утре изборна кампања

Од утре стартува изборната кампања за Локалните избори што се закажани на 17 октомври. Кампањата ќе заврши на 15 октомври...

Македонија22 часа

Регистрирани 392 нови случаи на коронавирус, починаа 20 лица

Во последните 24 часа направени се 4.633 тестирања, а регистрирани се 392 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 180, Куманово...

Македонија23 часа

Заев за виенски „Стандард“: ЕУ треба да го забрза процесот на донесување одлуки

„Понекогаш членките на ЕУ ја забораваат причината зошто работиме заедно, а тоа е затоа што сме заемно корисни. ЕУ е...

Европа24 часа

(Видео) Ерупцијата на вулканот на шпанскиот остров влезе во најинтензивната фаза

Реки лава течеа низ вулканот на шпанскиот остров Ла Палма ноќта помеѓу петокот и саботата, поради што локалниот аеродром беше...

Регион1 ден

Татко си ги задавил трите деца во Загреб, oставил писмо на „Фејсбук“

Три малолетни деца биле задавени од страна на нивниот татко во стан во Загреб, во населбата Млинови. Полицијата на местото...

Европа1 ден

Кој ќе ја наследи Меркел: Изборите се неизвесни, постизборните сојузи се уште понеизвесни

Околу 60,4 милиони Германци в недела, 26 септември на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот,...

Македонија1 ден

Заклучен избирачкиот список, кампањата почнува в понеделник

Државната изборна комисија го заклучи избирачкиот список, со што од понеделник почнува кампањата за локалните избори закажани на 17 октомври....

Македонија1 ден

Досега се попишани околу 1,4 милион граѓани, пописот ќе заврши во четврток

Заклучно до вчера до 12 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435.000 домаќинства и над 600.000 станови, а се...

Македонија2 дена

Нови 525 случаи на коронавирус, починаа 12 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 525 нови случаи на коронавирус, 449 оздравеа, а 12 лица починаа, информира...

Македонија2 дена

Осумдесет oтсто од хоспитализираните со Ковид-19 се невакцинирани

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани од позитивни случаи на Ковид-19 во периодот од 6 август заклучно со...

Македонија2 дена

Еврејската заедница во Македонија смета дека со бришењето на терминот „бугарски“ се искривува историската вистина

Eврејската верска заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија велат дека не се согласуваат со намерата за бришење...

Европа2 дена

Норвешка од утре ги укинува сите ковид-мерки

Норвешка ќе ги укине сите рестриктивни мерки воведени поради пандемијата на коронавирус, објави владата. „Поминаа 561 ден откако ги воведовме...

Европа2 дена

„Епл“ реагира на одлуката дека во ЕУ ќе мора да има универзален полнач за сите мобилни телефони

Европската Унија денеска објави дека ќе нареди воведување на универзални полначи за мобилните телефони. Овој потег го налути „Епл“, кој...

Топ2 дена

Работник од Скопје почина при пад од зграда во изградба

Градежен работник паднал и починал додека работел на зграда во изградба во Гази Баба. Според информациите, се работи за М.Ц....

Досие