Контакт

Спорт

Јувентус сака да го позајми Икарди од ПСЖ

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Јувентус го обновил интересот за Мауро Икарди. Аргентинецот нема место во тимот на Маврицио Покетино и реално е да го напушти Париз во зимскиот преоден рок.

Јувентус е заинтересиран бидејќи ќе остане без Алваро Мората. Според медиумите, Јувентус бара да го позајми Икарди. Клубот од Торино би платил 5.000.000 евра за заемот и би ја презел платата на фудбалерот, која изнесува 2.500.000 евра до крајот на сезоната.

За евентуалн откуп на договорот, Јувентус би разговарал по завршувањето на сезоната.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Јан Рајт во делириум кога неговиот внук го постигна својот прв гол

Објавено пред

Легендата на Арсенал, Јан Рајт не можеше да ја скрие радоста откако неговиот внук Д’Марџо Рајт-Филипс го постигна својот прв професионален гол по само една минута од мечот помеѓу Стоук и Фулам во Чемпионшип.

Младиот Рајт-Филипс, синот на поранешното крило на Манчестер сити и Челси, Шон, дебитираше за Стоук сити против Лејтон ориент во ФА купот, и иако неговите Стоук загубија со 3:2, постигна гол по само една минута игра.

Јан Рајт ја сподели својата реакција на Твитер, а откако му кажаа дека Фулам израмниле, одговори кратко: „Не ми е грижа“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Холанѓаните го сакаат Пеп за селектор, да ја продолжи традицијата на Кројф

Објавено пред

Пеп Гвардиола ќе добие понуда да стане селектор на Холандија кога ќе реши да си замине од Манчестер сити, за да може да ја продолжи традицијата на неговиот ментор, големиот Јохан Кројф, тврди „Сандеј мирор“.

51-годишниот Гвардиола има договор со клубот од „Етихад“ до 2023 година и неодамна изјави дека нема шанси да го „предаде“ Сити со потпис за некој друг премиерлигаш, а честопати најавуваше дека селекторската работа го привлекува. Со него, Сити освоија три премиерлигашки титули, четири Лига купа и еден ФА куп, а лани играа и во финалето на Лигата на шампионите.

Шансата да стане селектор на земјата на неговиот ментор Јохан Кројф може да биде неоддолива за Каталонецот, откако токму „тоталниот фудбал“ на Холандија од 1970-тите е главна инспирација на неговата работа. Кројф го внесе Гвардиола од младинскиот тим на Барселона за да стане дел од славниот тим кој ја освои првата титула од ЛШ во 192 година.

„Не знаев ништо за фудбалот пред да го запознаам Кројф“, изјави одамна Гвардиола.

Во моментов, холандски селектор е Луис ван Гал, кој се врати од пензија за да ги предводи Холанѓаните до место на Светското првенство во Катар оваа година.

Јохан Кројф и финалето од 1992 – моментот кој го смени модерниот фудбал (видео)

Гвардиола: Јохан Кројф ме научи како да победувам

Прикажи повеќе...

Спорт

Бразилско фудбалско лудило – навивач со нож влета на терен во дуел на јуниорски тимови

Објавено пред

Мечот од полуфиналето на Копиња, У-20 турнирот во Сао Пауло помеѓу Сао Пауло и Палмеирас успеа да заврши и покрај инвазијата на навивачите на теренот, лути од 0:1 победата на Палмеирас, во обид да се пресметаат со фудбалерите на Палмеирас.

Во снимките кои доаѓаат од Бразил, еден од навивачите вади нож, кој подоцна завршува во рацете на судијата, по што на теренот влегуваат и полицајците.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион50 минути

Вучиќ добил список со седум лица кои му спремале атентат

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, синoќа се обрати до јавноста по обелоденувањето на веста дека бил подготвуван атенатат врз него....

Свет1 час

Поради 9 нови случаи на ковид, Пекинг нареди тестирање на два милиони жители

Градската власт во кинескиот главен град денеска нареди тестирање на два милиони жители за коронавирус, бидејќи градот продолжи да пријавува...

Македонија2 часа

Пецаков да одговара што не се изолирал додека чекал резултати од тестот за ковид, порача владејачката партија

Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков додека чекал резултати од тестот за коронавирусот наместо да се изолира, свесно присуствувал на јавен...

Македонија2 часа

Трет викенд по ред недела е неработен ден

Трет викенд по ред недела е неработен ден за 92 отсто од работниците. Законското решение предвидува оние што се ангажирани...

Свет14 часа

Захарова: Очекуваме воена провокација во пресрет на Олимпијадата во Кина

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, изјави дека постои опасност од провокации од страна на САД и...

Македонија15 часа

Аки Рахимовски се јавил кај пријател во Македонија, се договориле да го пречека на скопскиот аеродром

Аки Рахимовски утрово планирал патување во Македонија и посета на мајка си. Тој телефонски разговарал со пријателот Здравко Ситновски во...

Македонија15 часа

Нови 1.913 случаи на коронавирус во Македонија, починаа 21 лице

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 7.219 тестови, а регистрирани се 1.913...

Македонија19 часа

Млад пациент доби срце, а кај двајца се трансплантираат бубрези од починат донор

Млад пациент доби срце, а кај двајца пациенти на дијализа се трансплантираат бубрезите од лице кое почина од мозочна смрт....

Регион21 час

Почина Аки Рахимовски од „Парни Ваљак“

Пејачот на групата Парни Ваљак, Аки Рахимовски почина на 66-годишна возраст. Веста за смртта беше објавена и на официјалната страна...

Македонија22 часа

Стоилковски извади списоци: „Паркинг не плаќале стотици функционери од Демократскиот сојуз, СДСМ и ДУИ“

Стотици автомобили на функционери од власта и членови на Демократскиот сојуз, на СДСМ, на ДУИ биле ослободени од плаќање паркинг...

Македонија23 часа

Пецаков вели дека не се изолирал и на Водици излегол оти побарал тест заради патување

Градоначалникот на Охрид Кирил Пецаков вели дека не се изолирал по тестирањето за Ковид-19 и на Водици излегол да ја...

Македонија1 ден

Родители бараат укинување на задолжителното носење маски во училиштата

Иницијативата „Стоп за носењето маски во училиштата“ која обединува 12.000 родители, преку допис до медиумите тврди дека имаат поддршка од...

Свет1 ден

Првата пратка на американско оружје пристигна во Украина

Првата пратка оружје од американскиот пакет безбедносна поддршка за Украина во вредност од 200 милиони долари пристигна во Киев, соопшти...

Македонија1 ден

Спасовски и МВР му дадоа македонски пасош на Звицер кој сакал да изврши атентат врз Вучиќ, oбвини ВМРО-ДПМНЕ

Скандал го тресе МВР по информациите на Европол дека е откриен заговор за атентат врз претседателот на Србија, Александар Вучиќ, од...

Свет1 ден

СЗО: Повеќе од 340 милиони луѓе во светот се заразиле со коронавирус

Бројот на регистрирани случаи на зараза со коронавирус во светот надмина 340 милиони луѓе, соопшти Светската здравствена организација. Според информациите,...

Македонија1 ден

Во притвор е спроведен возачот кој ја усмрти 24-годишната радовишанка на „Партизанска“

Судот доцна синоќа му одреди 30-дневен притвор на 22-годишниот Јордан Ѓ. кој со автомобил „цитроен Ц4“ ја усмрти 24-годишната радовишанка...

Македонија2 дена

Регистрирани 2.071 нов случај на Ковид-19 и 11 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 6.010 тестови, а регистрирани се 2.071 нов случај на...

Македонија2 дена

Комисијата за заразни болести со препорака периодот за изолација да се намали на 7 дена

Намалување на периодот на изолција од 10 на 7 дена за ковид-позитивните пациенти е ставот што произлезе од денешната вонредна...

Македонија2 дена

Фон дер Лајен до Ковачевски: Лично сум подготвена да помогнам во процесот со Бугарија

Премиерот Димитар Ковачевски попладневно остварил телефонски разговор со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, која му го честитала...

Македонија2 дена

Опасност од одрон на карпа тешка 20 тони врз кањонот Матка – од ЦУК велат нема простор за паника

Центарот за управување со кризи доби известување од ЕВН за опасност од одрон на голема карпа над кањонот Матка. Директорот...

Досие