Контакт

Спорт

Јувентус се договори со Паредес, но ПСЖ бара преголема отштета

Објавено пред

Аргентинскиот репрезентативец Леандро Паредес се согласи за трансфер во Јувентус, оставајќи само реализација на конечниот договор меѓу италијанскиот гигант и неговиот сегашен клуб Пари Сен Жермен. 28-годишниот Паредес долго време беше цел на Јувентус и тренерот Масимилијано Алегри.

dobivaj vesti na viber

Аргентинецот ги договорил личните услови со Италијанците, но управата на клубот од Торино треба да ги финализира преговорите со францускиот шампион.

Пари Сен Жермен за него бара отштета од 25 милиони евра, плус бонуси, но тоа засега сериозно отстапува од намерата на Јувентус да плати околу 15 милиони евра, плус бонуси.
Италијанскиот тим се обидува да го продаде Бразилецот Артур Мело на Валенсија и потоа успешно да склучи договор за ангажман на Паредес.

Спорт

Елмас се сели во Премиер лигата? Манчестер јунајтед и Евертон заинтересирани за македонскиот ас

Објавено пред

Македонскиот репрезентативец Елиф Елмас би можел во завршницата на летниот преоден рок да се пресели во Премиер лигата, откако за него се заинтересираа Манчестер јунајтед и Евертон, објави „Калчомеркато“.

dobivaj vesti na viber

Менаџерот на Евертон, Франк Лампард, силно го посакува Елмас како освежување за средниот ред на неговиот тим, а во игра е и Манчестер јунајтед.

Ерик тен Хаг бара уште еден квалитетен играч во средниот ред откако пропадна трансферот на Адриен Рабио од Јувентус.

Манчестер јунајтед покажува голем интерес и за Ирвинг Лозано, крилниот напаѓач на Наполи.

Прикажи повеќе...

Спорт

Касемиро прави трансфер во Манчестер јунајтед, но ќе стигне ли да игра против Ливерпул?

Објавено пред

Бразилскиот интернационалец Касемиро е пред трансфер во Манчестер јунајтед, откако европскиот првак Реал Мадрид го одобри неговото заминување на „Олд Трафорд“ за сума од 60 милиони евра, плус дополнителни 10 милиони во бонуси. И покрај инсистирањето на Карло Анчелоти искусниот играч од средниот ред да остане меѓу „кралевите“, сепак, јасно е дека клубот веќе доведе замена во Орелиен Чуамени, а со овој трансфер ќе ги покрие неговите трошоци.

dobivaj vesti na viber

Касемиро ќе добие четиригодишен договор и фантастични 18 милиони евра по сезона, речиси двојно поголема плата од сегашната во Реал Мадрид.

Вистинската трка Бразилецот и Манчестер јунајтед ќе ја имаат со времето. Раководството и менаџерот Ерик тен Хаг сакаат тој да игра на дербито против Ливерпул в понеделник, со оглед дека е во натпреварувачки ритам. Но, за тоа ќе треба трансферот да се реализира експресно, а Касемиро сè уште ги нема минато ниту медицинските прегледи.

Прикажи повеќе...

Спорт

(фотогалерија) Шкупи направи чекор назад, но преку Приштина може во групите од Конференциската лига

Објавено пред

Македонскиот првак Шкупи загуби од косовскиот тим Балкани со 1:2 на арената „Тодор Проески“ во првиот дуел од плејофот за пласман во групите од Конференциската лига на УЕФА. Тимот на Гоце Седлоски направи чекор назад на патот кон најголемиот клупски успех. Сепак, ќе има уште една шанса за поправен испит, на реваншот во Приштина следниот четврток.

dobivaj vesti na viber

Шкупи беше подобар ривал, создаде повеќе шанси, но Балкани знаеше како да ги искористи слабостите на ривалот. Тоа е лекција која Шкупи ќе мора веднаш да ја совлада и да ја примени на реваншот, доколку сака да остане во Европа уште долго оваа сезона.

Фото: Игор Паневски

Прикажи повеќе...

Најново

Европа10 минути

(Видео) Торнадо ја зафати Италија, две лица загинаа, четворица се повредени

Две лица загинаа вчера од паѓање дрвја во централната Италија во Тоскана, бидејќи лошото време го погоди северот и центарот...

Свет1 час

Шефот на британската разузнавачка служба: Путин ја губи информациската војна во Украина

Русија не успеа да добие предност пред Украина во киберпросторот речиси шест месеци по инвазијата на таа земја, изјави во...

Свет1 час

(Видео) Најмалку 2 лица загинаа по судир на авиони при слетување на аеродром во Калифорнија

Два мали авиона се судрија во Северна Калифорнија додека се обидуваа да слетаат на локалниот аеродром, при што загинаа најмалку...

Македонија2 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Пари за луксуз власта има, а за Охридски маратон нема, ВМРО-ДПМНЕ и Пецаков ќе го организираат маратонот

Сè што фати СДСМ сè уништи. Секоја традиција поврзана со државата и историјата на државата, па макар било и спортска...

Свет2 часа

САД подготвуваат нова воена помош за Киев од 800 милиони долари

Американската администрација на претседателот Џозеф Бајден подготвува околу 800 милиони долари дополнителна воена помош за Украина и би можела да...

Европа2 часа

Авион принудно слетал во Загреб поради патник кој викал и сакал да ја отвори вратата

Вистинска драма поминаа патниците на британската ТУИ на летот од Пафос за Манчестер, кои требаше да летаат за Манчестер в...

Европа2 часа

(Видео) Големото невреме кое ја зафати Европа однесе најмалку 13 животи

Најмалку тринаесет лица загинаа во четвртокот во силните бури во Европа, а единствената позитивна работа е што помогнаа во гаснењето...

Регион13 часа

Вучиќ: Зад нас е тежок ден, се надевам дека по некое чудо ќе дојдеме до компромисно решение

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва од Брисел, каде што учествуваше на разговорите меѓу Белград и Приштина, изјави дека ова...

Свет17 часа

Стотици писатели ќе ги читаат книгите на Ружди на улица во Њујорк

Стотици писатели ќе се соберат во Њујорк за да ги читаат делата на Салман Ружди, по примерот на настанот првпат...

Европа17 часа

Зеленски: ОН мора да обезбедат заштита на нуклеарната централа Запорожје

Украинскиот претседател Володимир Зеленски по средбата со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш изјави дека ОН мора да обезбедат заштита...

Македонија19 часа

Македонскиот тим од историската комисија: Најголема лага е дека текстовите за заедничко чествување ќе се применат во образованието

Македонскиот тим во Заедничката мултидисциплинарна комисија за историски и образовни прашања упати реакција во врска со објавените решенија на комисијата,...

Македонија20 часа

Агенцијата за млади и спорт со владина поддршка ја презема организацијата на Охридскиот маратон

Агенцијата за млади и спорт соопшти дека со владина поддршка ја презема организацијата на Охридскиот маратон. „Како традиција, која Охрид и...

Економија21 час

Дизелот поскапува за 2 денара, цените на бензините остануваат исти

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните...

Македонија21 час

Пецаков: Пливачите се револтирани бидејќи три години со ред не им е исплаќан награден фонд

Пливачите се револтирани бидејќи три години со ред не им е исплаќан награден фонд, обзнани градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков....

Македонија22 часа

Бугарското МНР ја охрабрува Комисијата за историски прашања да продолжи со работата

Министерството за надворешни работи во Бугарија ја поздравува досегашната активност на Мешовитата комисија за образовни и историски прашања меѓу Софија...

Македонија24 часа

СДСМ: Деструктивниот Мицкоски сонува власт, избори ќе има во 2024 година и на тие ВМРО-ДПМНЕ ќе изгуби

Откако им пропаднаа сите обиди за блокада и дестабилизација на државата, Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ продолжуваат со деструктивното однесување на...

Македонија1 ден

За еден ден поднесени се над 50 барања за проценка на штети од невремето во Неготино

За еден ден поднесени се над 50 барања од граѓани кои претрпеле штети од невремето кое пред два дена го...

Свет1 ден

Конашенков предупредува: Украинците планираат артилериски напади на територијата на нуклеарната централа Запорожје од Никопол

Украина планира утре да изврши артилериски напади на територијата на нуклеарната централа Запорожје од Никопол, тврди денеска портпаролот на руското...

Македонија1 ден

Портокалова фаза во цела држава, се препорачува ослободување од работа на најранливите категории население

Министерството за труд и социјална политика ги повикува работодавачите, негувателите и воспитувачите во градинките, вработените во Центрите за социјална работа,...

Свет1 ден

Гори природен парк во Португалија, над 1.000 пожарникари го гаснат пожарот

Повеќе од 1.200 пожарникари учествуваат во гаснењето на големиот шумски пожар во португалскиот природен парк „Сера да Естрела“, кој се...