Контакт

Спорт

Кадиз се спаси, Гранада испадна од Ла Лига

Објавено пред

Кадиз стигна до клучен триумф (0:1) на гости кај Алавес и обезбеди опстанок во шпанската фудбалска елита. Покрај Леванте и Алавес, од најдоброто друштво испадна Гранада која ремизираше без голови против Еспањол на домашен натпревар. На крајот заврши на 18. позиција која води во Сегунда.

dobivaj vesti na viber

Антони Лозано во 76.минута го постигна победничкиот гол за Кадиз.Мајорка победи на гости кај Осасуна со 0:2, со головите на Ангел и на Грение.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Челси ќе врши истрага за „токсичната култура“ во клубот

Објавено пред

Челси ангажираше надворешни соработници за да извршат истрага по обвинувањата за „токсична“ работна култура во тимот, по написот кој го објави „Њујорк тајмс“.

dobivaj vesti na viber

Во написот објавен во среата, повеќе сегашни и поранешни вработени во маркетинг одделот на клубот се пожалија на условите за работа и за „токсичноста“ на шефовите, која предизвикала заминувае на најмалку 10 вработени. Ричард Бигнел, поранешниот шеф на „Челси ТВ“ во јануари се самоубил, а истрагата покажала дека бил во депресија откако бил отпуштен.

Новите газди на клубот, Тод Бели и „Клирлејк капитал“, кои го откупија клубот од Роман Абрамович, веднаш наредија истрага.

„Новиот борд на клубот верува во безебедно место за работење, во кое вработените ќе се чувствуваат вклучени, безбедни, вреднувани и доверливи. Направени се првите чекори во оваа насока. Нашето сочувство оди до целото семејство на Ричард. Неговата смрт влијаеше на сите негови колеги и на фудбалската заедница. Клубот именуваше надворешен ревизор кој ќе ги испита обвинувањата кои беа направени под претходното сопствеништво“, се вели во објавата на Челси.

Прикажи повеќе...

Спорт

Интер регистрираше четворица нови фудбалери

Објавено пред

Интер на почетокот од преодниот рок регистрираше четворица нови играчи. Станува збор за Андре Онана, Хенрих Мхитаријан, Кристијан Аслани и Ромелу Лукаку.

dobivaj vesti na viber

Онана и Мхитаријан дојдоа како слободни играчи од Ајакс, односно Рома, додека на Аслани му беше продолжена позајмицата од Емполи.

Што се однесува до Лукаку, тој се врати во Интер по разочарувачката сезона во Челзи. Тој оваа сезона ќе настапува како позајмен играч од Челси.

Италијанските медиуми пренесуваат дека Интер се уште не ја завршил работата околу засилувањата.

Се верува дека во наредните денови би можел да потпише и Раул Беланова од Каљари.

Прикажи повеќе...

Спорт

Пике предизвика нов расиситички скандал, мета повторно е Хамилтон

Објавено пред

Ново скандалозно видео во кое главен актер е трикратниот шампион во Формула 1, Нелсон Пике, се појави во јавноста. Пике пред неколку дена беше обвинет за расизам откако во едно интервју го нарече Хамилтон „негуињо“, што е погрден збор за луѓето со потемна кожа.

dobivaj vesti na viber

Пике се извини, но сепак му се заканува суспензија од Ф1 падокот, што може да биде најблага казна за негоиспадне најблага казна. Имено, објавено е ново видео, а Нелсон Пике повторно „блеска“ со изјавата.

Запрашан од еден новинар за неговата битка со Кеке Розберг, Нелсон се надоврза и на борбата на синт на Розберг, Нико со Хамилтон во во 2016 година.

„Кеке? Тој беше обично го..о. Немаше никаква вредност. Неговиот син (Нико) ја освои титулата. Мислам дека црнецот тогаш повеќе го даваше га..т, така што беше полош од него“, вели Пике.

На патеката Нелсон Пике беше феноменален возач, но надвор од патеката не беше најпопуларен меѓу своите колеги. Сега гледаме зошто.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Мицкоски: Предлогот што е на маса, а Владата го криеше, всушност е истиот што веќе еднаш беше одбиен

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, повика на протест пред Владата. По објавувањето на предлогот, Мицкоски рече: „Предлогот што е на...

Економија2 часа

Дизелот се намалува два и пол денар, бензините остануваат со иста цена

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за...

Македонија2 часа

Владата го објави предлогот на француското претседателство

Со цел транспарентно информирање на јавноста, Владата денеска на официјалната веб-страница интегрално го објави предлогот на француското претседателство, соопштија владините...

Македонија3 часа

(Видео) Ковачевски: Модифицираниот предлог е добра основа за разговори

Премиерот Димитар Ковачевски, по средбата со партнерите од владината коалиција, рече дека модифицираниот предлог е добра основа за разговори. „Во...

Економија6 часа

(Интервју) Дарко Димовски: Да кажеме стоп на партиските вработувања, има анархија во јавниот сектор

Сојузот на синдикатите на Македонија денеска пред Собранието ќе постави столчиња во знак на поддршка на Комисијата за финансирање и...

Регион7 часа

Криптокралица од Балканот меѓу најбараните бегалци во САД: украла повеќе од 4 милијарди долари

Бугарката Руја Игнатова, позната и како криптокралица, се најде на листата на ФБИ со десет најбарани бегалци. Американските истражители ја...

Свет8 часа

Погодена станбена зграда во близина на Одеса: најмалку 17 загинати и 30 повредени

Украинските сили соопштија дека руски проектил погодил деветкатна станбена зграда и одморалиште во близина на украинското црноморско пристаниште Одеса, при...

Европа8 часа

Чешка денеска го презема претседавањето со ЕУ: Украина, климатската криза и мигрантите во фокусот на агендата

Чешка денеска го почнува шестмесечното претседавање со Советот на ЕУ, а според најавите од Прага, главниот фокус на европската агенда...

Македонија8 часа

Ковачевски најави лидерска средба по што на веб-страницата ќе биде објавен францускиот предлог

Предлогот од француското претседателство во интегрална форма ќе биде објавено денеска на официјалната владина веб-страница по средбата со владината коалиција,...

Економија9 часа

Од денес повисока цена на струјата

Од денеска поскапува струјата. Почнува пресметката на блок-тарифите, кои се поделени во четири групи, и според најавите од Регулаторната комисија...

Македонија9 часа

Од денеска почнува привремениот режим на сообраќај за тешките товарни возила

Почна со примена привремениот режим на сообраќај во летниот период од 1 јули до 31 август на државните патишта во...

Македонија20 часа

Мицкоски: Владата да го објави предлогот, да не го крие

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски побара новиот француски предлог веднаш да биде објавен на страната на Владата. „Барам веднаш без...

Македонија20 часа

Ковачевски: Историските прашања не се дел од францускиот предлог

„Францускиот предлог е стигнат после нашата интервенција во Брисел и нашата реакција на драфт-документите. Официјалните ставови ќе ги поминат филтрите...

Македонија23 часа

Османи: Објавените документи не се финалниот предлог што француското претседателство го сподели со Владата

„Со оглед на чувствителноста на моментот, сакам да посочам дека објавените документи во некои од медиумите не се финалниот предлог...

Македонија23 часа

Рама: Францускиот предлог е конечен, порака за моите браќа Македонци и Албанци, прифатете!

Премиерот Еди Рама се огласи на Твитер порачувајќи дека последниот француски предлог кој е испратен до владата на Северна Македонија...

Македонија24 часа

Петковски до Ковачевски – Тесно ви е мнозинството

Експретседателот на НСДП, Тито Петковски и се обрати на Владата и ѝ порача дека е со тенко мнозинство. Ваквата реакција...

Македонија1 ден

Бербок: Северна Македонија не смее да ја пропушти можноста што ја нуди францускиот предлог

Според шефицата на германската дипломатија Аналена Бербок „Северна Македонија не смее да ја пропушти можноста“ која ја нуди францускиот предлог....

Македонија1 ден

Мишел за францускиот предлог: Сега е време да кажеме „да“

Претседателот на Еворпскиот совет, Шарл Мишел, го поздрави изнаоѓањето решение за спорот меѓу Македонија и Бугарија. Тој напиша на „Твитер“...

Македонија1 ден

Макрон: Најдовме компромисно решение за спорот меѓу Македонија и Бугарија

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека чувствува оти е најдено компромисно решение за преговарачката рамка за членство на Македонија во...

Економија1 ден

Ковачевски: Ако ЕСМ ја продаваше електричната енергија за граѓаните по пазарна ценa, поскапувањето ќе беше 150 отсто

Ако АД ЕСМ ја продаваше електричната енергија за граѓаните по пазарна цена, поскапувањето ќе беше 150 %, изјави денеска генералниот...