Контакт

Спорт

Калиниќ одбива да ја напушти Рома

Објавено пред

Никола Калиниќ не сака да ја напушти Рома. Хрватот кој е позајмен во Рим од Атлетико Мадрид сезонава има одиграно 200 минути од кои 94 се во Серија А.

Рома не можат никако да се откачат од Калиниќ. Му најдоа клуб во Премиер но тој одби да се пресели во Њукасл Јунајтед.

Најновите информации од Италија говорат дека понуда за Калиниќ стигнала од Бордо на чија клупа седи неговиот поранешен тренер од Фиорентина, Паоло Фонсека. Хрватот ја одбил и оваа понуда.

Како што пишува „Газета дело Спорт“, играчот за чија позајмица Рома платиле два милиони евра, решил да остане до крајот на сезоната во клубот, а потоа сам да решава околу својата иднина.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Кој ќе пропушти ЛШ, Јуве, Милан или Наполи?

Објавено пред

Јувентус, Наполи и Милан ќе бидат вклучени во супер-интересна битка за две места во Лигата на шампионите во последното коло од Серија А, откако „росонерите“ не успеаја да ја завршат работата против Каљари и одиграа 0:0.

Ремито значи дека „росонерите“ сега ќе мора да победат во последниот натпревар од сезоната на гости кај опасната Аталанта, ако сакаат да осигураат пласман без разлика на резултатите на противниците.

Милан се на 76 поени израмнети со Наполи и еден поен пред Јувентус. Наполи игра со Верона во недела дома, додека Јувентус гостува на „Ренато Дал’Ара“ кај Болоња  – и на двата клуба не им се потребни поени за опстанок. Јувентус, исто така во среда ги чека финале на Копа Италија против Аталанта.

Јувентус математички е во најнезавидна позиција – мораат да победат и да очекуваат еден од двата ривали да не го направи истото.

Ако Наполи и Милан загубат, а Јувентус одигра нерешено, трите клуба ќе завршат на 76 поени, по што ќе се формира „мини-лига“ во која ќе се гледаат нивните меѓусебни резултати. Во овој случај, Милан ќе биде сигурен бидејќи има подобар скор во дуелите со Јувентус и Наполи, додека тимот со подобра гол-разлика ќе го преземе последното место.

Прикажи повеќе...

Спорт

Манчини останува италијански селектор до 2026

Објавено пред

Роберто Манчини официјално потпиша нов договор со кој ќе остане селектор на Италија до 2026 година откако го предводеше „препородот“ на „аѕурите“ по срамниот неуспех за квалификување на Светското првенство во 2018 година.

Претседателот на Италијанската фудбалска федерација (ФИГЦ), Габриеле Гравина, потврди дека Манчини ќе ги предводи „аѕурите“ на следните две светски првенства и две европски првенства.

„Најважно беше да се постави континуитет на работата во репрезентацијата. Победите секогаш се важни, но проектот е најважен. Манчини заврши одлична работа последните две години, што беше цел за почитување на нашите навивачи“, вели Гравина.

Прикажи повеќе...

Спорт

Претседателот на Грманската федерација си замина по нацистичките коментари

Објавено пред

Фриц Келер се повлече од позицијата претседател на Германската фудбалска федерација (ДФБ) по контроверзните нацистички коментари.

64-годишниот Келер беше избран за претседател на ДФБ во септември 2019 кога немаше противкандидат, но беше под притисок на јавноста по навредливите коментари за потпретседателот на Федерацијата, Рајнер Кох, во април.

Келер го спореди Кох со славниот нацистички судија Роланд Фрajзлер, креаторот на нацистичките народни судови на состанок на бордот на Федерацијата, по што му беше изгласана недоверба.

„Како што најавив, ја оставам мојата позиција на претседател достапна за потребен нов почеток во Германската фудбалска федерација. Ја преземам одговорноста за коментарите на состанокот на 23 април, кои се случија во срамни околности за ДФБ, но мојата оставка нема да ги реши проблемите во германскиот фудбал“, објави Келер.

Кох и вториот потпретседател Петер Петерс ќе бидат преодни претседатели до 2022 кога ќе има избори за позицијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Пендаровски: Процесот на преговори со ЕУ не смее да се оптоварува со историски контроверзии

ти на состанокот на лидерите на земјите учеснички во Процесот „Брдо – Бриони“, што се одржува во Брдо кај Крањ....

Македонија3 часа

Денеска се регистрирани 27 нови случаи на Ковид-19, починати се 19 лица

Министерството за здравство информира дек во последните 24 часа се направени 1.314 тестирања, а регистрирани се 27 нови случаи на...

Регион4 часа

(Видео) Вучиќ: Не успеавме да се договориме, иницијативата на Србија не беше прифатена

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, по самитот Брдо-Бриони рече дека целиот регион е на европскиот пат и дека треба заедно...

Економија6 часа

Oд полноќ се намалува цената на еуросупер БС-95 и на мазутот

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Свет7 часа

Индија почна со дистрибуција на свој лек против коронавирус

Индија почна со дистрибуција на нов, домашен лек за лекување на симптомите од Ковид-19. Властите го одобрија лекот 2-ДГ, кој...

Македонија7 часа

Захариева: Властите во Македонија ќе направат сѐ што можат Бугарите таму да се сѐ помалку

И Европа и ние ќе го следиме пописот во РСМ и очекуваме да се спроведе според сите европски стандарди и...

Свет7 часа

(Видео) Тврдат дека Израел фрлил забранета бомба врз Газа, од која се топи човечко месо

На социјалните мрежи се шири видео со ракетирање на Појасот Газа, за кое се тврди дека е доказ дека Израел...

Свет9 часа

СЗО: Животниот век на работниците загрозен по пандемијата на коронавирусот

Премногу долгото работно време е смртоносно за стотици илјади луѓе во светот и ова е тренд што може да се...

Европа9 часа

Германски виролог предупредува: И следната година ќе мора да се вакцинираме

Шефот на германскиот независен советодавен панел за вакцинација, вирусологот Томас Мертенс, изјави дека е многу веројатно декаи следната година  сите...

Свет10 часа

На повидок нова вакцина – „Санофи“ и „ГСК“ велат дека произведува силен имунолошки одговор

Француската фармацевтска компанија „Санофи“ денеска соопшти дека експерименталната вакцина против Ковид-19, која ја развива заедно со „Глаксо Смит Клајн“ ќе...

Свет10 часа

Израел утрово изврши серија воздушни напади на Газа, висококатници срамнети со земја

Израелските воздушни сили рано утрово извршија серија масовни воздушни напади на повеќе локации во градот Газа. Најновата беше извршена само...

Свет10 часа

Товарен воз со токсични материи излета од шините во САД

Во близина на градот Сибли во американската држава Ајова воз на компанијата „Унион Пацифик“, кој превезувал тенкови и вагони со...

Македонија20 часа

(Видео) Заев: СДСМ останува локомотива за напредокот на македонската држава

Со задоволство сакам да соопштам дека денеска СДСМ одржа успешен 26. Конгрес, а веднаш потоа и прва седница на новоизбраниот...

Македонија1 ден

Лукаревска избрана за заменик-претседателка на СДСМ

Сања Лукаревска е новата заменик-претседателка на СДСМ, беше одлучено на денешниот 26. Конгрес на партијата. Таа беше изгласана со 682...

Свет1 ден

Нетанјаху со благодарност до земјите кои го поддржале Израел, меѓу нив и Македонија

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху на социјалните мрежи им се заблагодари на владите на голем број земји во светот за, како...

Македонија1 ден

Регистрирани се 62 нови случаи на Ковид-19, починати се 14 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.557 тестирања, а регистрирани се 62 нови случаи на...

Свет1 ден

(Видео)10 годишно девојче во урнатините на Газа, низ солзи вели: Не можам да го трпам ова, јас сум само дете

Жестоките напади меѓу Израел и Хамас се најтешки за луѓето во Газа, каде што луѓето умираат секој ден – претежно...

Свет1 ден

Курц: Целта на истрагата е да ме отстранат од функцијата

Австрискиот канцелар Себастијан Курц оцени дека целта на поднесената пријава против него, поради наводни лажни изјави пред истражниот одбор во...

Свет1 ден

Гутереш запрепастен од страдањата на цивилите во Газа

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш е „шокиран“ од страдањето на цивилите во Газа, рече неговиот портпарол. „Генералниот секретар е...

Свет1 ден

(Видео) Немирна ноќ во Газа, истрелани околу 120 ракети, бројот на загинати и повредени расте

Израелската армија објави дека 120 проектили биле истрелани од Појасот Газа во текот на ноќта. Продолжена е вонредната состојба во...

Досие