Контакт

Спорт

Канаваро: Меси ја заслужи Златната топка, Донарума е најдобриот во Италија

Објавено пред

Поранешниот капитен на фудбалската ререзентација на Италија, Фабио Канаваро ги прокоментира случувањата во светскиот фудбал, а најмногу комплименти подели на новиот чувар на ПСЖ – Џанлуиџи Донарума.

Чуварот на мрежата на „Азурите“ на ЕУРО 2020 беше прогласен за МВП на турнирот.

„Донарума е вистински шампион во тимот на Италија. Бев изненаден затоа што некои пред ЕП мислеа дека тој е просечен голман. Нема ништо просечно во врска со него – неверојатното е што има само 22 години. Ќе биде најдобар чувар на мрежата во наредните 10-15 години. Многу ми е драго што Кјелини го подигна трофејот. Во 2006 година кога го освоивме Мундијалот тој беше на трибините и гледаше. Играв со него, многу го почитувам. Што се однесува за Федерико Киеза, мислам дека тој е посилен во дуели од татко му, што мислам дека беше еден од ретките недостатоци на Енрико“ изјави 47-годишниот Фабио Канаваро за италијански „Тутоспорт“.

Италијанецот го кажа и неговиот кандидат за Златната топка.

„Мислам дека Меси треба да ја добие Златната топка – беше фантастичен на Копа Америка“ изјави некогашниот стопер на Наполи, Парма, Интер, Јувентус, Реал Мадрид и Ал – Ахли.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Џон Џонс влезе во УФЦ Куќата на славните, па беше уапсен за домашно насилство

Објавено пред

УФЦ легендата Џон Џонс бил уапсен во петокот наутро, неколку часа откако беше примен во Куќата на славните на УФЦ во Лас Вегас.

Во 5.45 часот наутро по локално време, полицијата го уапсила Џонс со две обвинувања – домашно насилство и манипулирање на патничко возило. Деталите околу апсењето не се познати, но се верува дека тој уште утре ќе се појави пред суд.

34-годишниот Џонс е познат по неговите конфликти со законот. Во 2012 година тој избегна затворска казна за возење под дејство на алкохол, кога го судри своето Бентли во бандера. Во април 2015 година, повторно проблеми со возилата – Џонс удри автомобил со бремена жена и избега, по што ја загуби УФЦ титулата. Тој и тогаш избегна затворска казна, но отслужи 18 месеци условна казна. Во септември 2019 година, тој беше обвинет откако удрил келнерка во еден стриптиз бар.

Прикажи повеќе...

Спорт

Заврши голгетерската низа на Левандовски, Баерн повторно победи

Објавено пред

Низата од 21 конкурентен меч за Баерн Минхен во кој постигнал гол, конечно, заврши за Роберт Левандовски, но неговиот тим стигна до рутинска 3:1 победа кај Гројтер Фирт за петта победа во низа во Бундеслигата.

Левандовски не успеа да го најде патот до голот, за првпат од 11 февруари да не постигне гол за Баварците, но за среќа тука беа неговите соиграчи.

Томас Милер уште во 10. минута ги донесе гостите во водство, пред Џошуа Кимих во 31. минута да зголеми на 0:2. Проблеми за тимот на Јулијан Нагелсман предизвика црвениот картон на Бенжамин Павар во 48. минута, но во 68. минута тие поведоа со 0:3 по автоголот на Гризбек. Седрик Итен во 88. минута го постави конечниот резултат 1:3.

Прикажи повеќе...

Спорт

Корне: Поради Ѓоковиќ, многу тенисери почнаа да медитираат

Објавено пред

Француската тенисерка Ализе Корне неодамна ја објави својата автобиографија, во која имаше интересен осврт на светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ, и како тој ѝ помогнал во кариерата на необичен начин.

34-годишниот српски тенисер, слично како неговите вечни ривали Роџер Федерер и Рафаел Надал, посветува огромно внимание на своето физичко здравје и форма, но за разлика од нив, тој практикува и поинакви методи. Корне објаснува една од овие методи.

„Кога слушнав дека Новак Ѓоковиќ неколкупати ја споменува медитацијата, си кажав можеби е време и јас да пробам. Секогаш сум ја имала таа страна на карактерот, пишував дневник од мојата осма година и пишував поезија. Медитацијата ти помага да се опуштиш, да ги надминеш тешките моменти што ги има во животот на секој спортист. И не сум единствената што се обиде со медитацијата по коментарите на Новак“, пишува Корне.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија16 часа

Нови 525 случаи на коронавирус, починаа 12 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 525 нови случаи на коронавирус, 449 оздравеа, а 12 лица починаа, информира...

Македонија16 часа

Министерството за здравство: 80 oтсто од хоспитализираните со Ковид-19 се невакцинирани

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани од позитивни случаи на Ковид-19 во периодот од 6 август заклучно со...

Македонија18 часа

Еврејската заедница во Македонија смета дека со бришењето на терминот „бугарски“ се искривува историската вистина

Eврејската верска заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија велат дека не се согласуваат со намерата за бришење...

Европа18 часа

Норвешка од утре ги укинува сите ковид-мерки

Норвешка ќе ги укине сите рестриктивни мерки воведени поради пандемијата на коронавирус, објави владата. „Поминаа 561 ден откако ги воведовме...

Европа18 часа

„Епл“ реагира на одлуката дека во ЕУ ќе мора да има универзален полнач за сите мобилни телефони

Европската Унија денеска објави дека ќе нареди воведување на универзални полначи за мобилните телефони. Овој потег го налути „Епл“, кој...

Топ21 час

Работник од Скопје почина при пад од зграда во изградба

Градежен работник паднал и починал додека работел на зграда во изградба во Гази Баба. Според информациите, се работи за М.Ц....

Македонија21 час

Јавни обвинители ќе следат дали има нерегуларности на локалните избори, формирана е привремена комисија

Јавниот обвинител донесе одлука за формирање привремена Комисија за следење на евентуални нерегуларности поврзани со локалните избори закажани за 17...

Македонија21 час

Притвор за кумановската докторка која барала поткуп од 200 евра од пациенти за да ги оперира

Кумановското обвинителство поведе постапка против кумановска докторка на возраст од 51 година, вработена во „Општа болница Куманово“- очно одделение, поради злоупотреба...

Свет24 часа

Поранешниот каталонски лидер уапсен на Сардинија

Водачот на каталонските сепаратисти Карлес Пучдемон беше уапсен од италијанската полиција на Сардинија, пренесува „Ројтерс“. Шпанија го обвини Пучдемон за...

Македонија24 часа

Гутереш и Пендаровски разговараа за преспанскиот договор и бугарското вето

Средба на претседателот Пендаровски со генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на...

Свет24 часа

Напад во САД, еден загинат и 14 повредени во маркет

Едно лице загина, а 14 се повредени во напад што се случи во градот Колиервил, недалеку од Мемфис во американската...

Македонија2 дена

Регистрирани 526 нови случаи на коронавирус, починаа 28 лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 3.632 тестирања, а регистрирани се...

Свет2 дена

Гутереш предупреди на потенцијална нова студена војна помеѓу Кина и САД: „Мора да ја избегнеме“

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, предупреди на потенцијална нова студена војна помеѓу Кина и Соединетите Американски Држави и...

Топ2 дена

Ограбена аптека во Чаир, на сопственикот му се слошило и починал

Сопственик на аптека на улицата Џон Кенеди починал набргу откако објектот бил ограбен, јави МВР. Тој не бил во аптеката...

Македонија2 дена

Ќе се воведуваат брзи тестови во училиштата

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе се воведат брзи антигенски тестови во училиштата. Според него, најголем дел од...

Македонија2 дена

Трета доза вакцина за граѓаните над 60 години, здравствените работници и тие со имунокомпромитирани состојби

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека во земјава ќе се воведува трета доза вакцина. Станува збро за вакцината „Фајзер“,...

Свет2 дена

СЗО: Загадувањето на воздухот е поопасно отколку што мислевме

Светската здравствена организација предупредува дека загадувањето на воздухот е уште поопасно отколку што се мислеше – бидејќи концентрацијата на опасни...

Европа2 дена

Директорот на „Модерна“ очекува крај на пандемијата за една година

Извршниот директор на компанијата „Модерна“, Стефан Бансел верува дека пандемијата на коронавирус ќе заврши за една година, бидејќи зголеменото производство...

Спорт2 дена

(Видео) Хулиганите дивеат на стадионите во Франција

Нови навивачки инциденти го обележаа колото во Лига 1. Навивачи на Монпелје и Бордо се тепале пред натпреварот на двата...

Свет2 дена

Шестчасовни разговори меѓу руските и американските воени челници

Највисоките американски и руски воени претставници вчера одржаа шестчасовни разговори во Хелсинки, што беше нивна прва директна средба од 2019...

Досие