Контакт

Спорт

Капитенот подготвен да замине од Милан

Објавено пред

Капитенот на Милан Алесио Ромањоли би можел да го напушти клубот во летниот преоден рок и да се пресели во клубот за кого навива од детството, Лацио. Ромањоли има договор со Милан до 2022 година, а во моментов неговата цена изнесува помеѓу 45 и 50 милиони евра.

Во Милано се очекувата големи промени ова лето покрај Ромањоли од клубот веројатно ќе замине и голманот Џиџи Донарума, додека не е јасна иднината на Златан Ибрахимовиќ.

Ромањоли е во Милан од 2017 година кога тогашниот тренер Синиша Михајловиќ инсистираше на неговиот трансфер. Ромањоли тогаш играч на Рома го забрза трансферот сликајќи се во дрес на Лацио.

Лацио наредната сезона сигурно ќе игра во Лигата шампионите, поради тоа претседателот Клаудио Лотито има намера дополнително да го засили тимот.

Неогивот план е Ромањоли да игра во тандем со Франческо Ачерби.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Поради расистичките коментари на сопругата Катаи ќе добие отказ во ЛА Галакси

Објавено пред

Александар Катаи, играч на Лос Анџелес Галакси, може да добие отказ во клубот поради расиситичките коментари на неговата сопруга Теа.

Во САД девет дена траат протестите поради убиството на Џорџ Флојд. Флојд е убиен во Минеаполис од страна на полицаец.

Поради тоа луѓето протестираат во голем број на градови во САД. Протестите често се насилни, демонстрантите вршат грабежи по продавниците и влегуваат со судири полицијата.

На „Инстаграм“ Теа Катаи напишала: „Убиј ги го….а“ и „Важни се Најки патиките“ (алудирајќи дека луѓето ограбуваат продавници).

Поради нејзините коментари се огласија нејзиниот сопруг и фудбалскиот клуб Лос Анџелес Галакси.

„Објавите на социјалните мрежи се неприфатливи. Не делам таткви погеди кон светот, тоа не се толерира во моето семејство. Го осудувам расизмот, насилството против луѓето со поинаква боја на кожата. Ова е грешка на моето семејство и ја преземам одговорноста. Ќе се погрижам јас и моето семејство да преземемем важни чекори за да научиме да ја разбереме и слушнеме црномурната заедница. Јасно ми е дека ќе треба да помине некое време за повторно да ја заслужам довербата на луѓето од Лос Анџелес. Подготвен сум да научам од овие грешки, подготвен сум напорно да работам и да станам подобар сојузник и застапник во борбата за еднаквост. Жалам поради болката која му е нанесена на Лос Анџелес и на сите кои се борат против расизмот“, рекол Катаи.

Во соопштението на Лос Анџелес Галакси се наведува.

„Дознавме за серијата на расистички испадни и навреди што ги имаше Теа Катаи на социјалните мрежи. ЛА Глакси ги осудува ваквите објави, побаравме тие да бидат тргнати. ЛА Галакси е против расизмот, во четврток имаме состанок со Александар Катаи ќе видиме како ќе продолжиме понатаму“.

Според медиумите ова соопштение на клубот може да значи дека Катаи ќе добие отказ во ЛА Галакси.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Верувам дека Денвер може да ја освои титулата“

Објавено пред

Претседателот на НБА-франшизата Денвер нагетс, Том Конели, верува дека неговиот тим може да го освои шампионскиот прстен оваа сезона. НБА-лигата ќе продолжи по пандемијата на коронавирусот, а се шпекулира со 31 јули како како можен датум кога играчите ќе се вратат на терените.

Франшизата на Колорадо има големи амбиции во случај сезоната да продолжи.

„Нашите момци се подготвени да направат големи работи во плеј-офот. Навистина мислиме дека можеме оваа година да ја освоиме титулата“, рекол Конели.

Во моментот кога беше прекината сезоната, Денвер беше трет на Западот со 43 победи и 22 порази.

Минатата сезона Денвер нагетс испадна во конференциското полуфинале од Портланд трејлблејзерс.

Прикажи повеќе...

Спорт

Гвардиола на шопинг во Милано

Објавено пред

Тренерот на Манчестер сити е заинтересиран за фудбалерот на Милан, Исмаел Бенасер. Според медиумите, тој бил подготвен да ја плати откупната клаузула, која изнесува 50 милиони евра.

Бенасер минатото лето од Емполи пристигна во Милан. Клубот од „Сан Сиро“ за него плати 16 милиони евра. Овој фудбалел кариерата ја започнал во Арл, од 2015 до 2017 година бил во Арсенал, каде што не добил шанса.

Гвардиола сметал дека 22-годишниот Бенасер би бил идеално решение за средниот ред на неговиот тим.

Исмаел Бенасер е репрезентативец на Алжир. Со својата репрезентација лани го освои Купот на Африка. Бенасер беше прогласен за МВП на турнирот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 минути

Најголем дел од заболените во Скопје се од Чаир

Најголем број од активните случаи на коронавирус во Скопје се од Чаир, по што следат Сарај, Аеродром, Бутел и Гази...

Регион20 минути

(Видео) Нереди на протест во Атина за смртта на Џорџ Флојд – употребени молотови коктели и солзавец

Грчката полиција употребила солзавец за да ги растера демонстрантите кои фрлале молотови коктели за време на протестот што се одржа...

Свет53 минути

СЗО продолжува со тестирање на лекот против маларија кај пациенти со Ковид-19

Светската здравствена организација ќе продолжи со тестирање на хидроксихлорокинот како потенцијален лек против коронавирусот, изјави директорот на СЗО, Тедрос Аданом...

Свет1 час

(Видео) Чувар прободел 37 деца и тројца возрасни во градинка во Кина

Најмалку 40 лица се повредени во напад со нож на југот на Кина, јавуваат кинеските државни медиуми. АП наведува дека...

Свет2 часа

Џорџ Флојд имал коронавирус

Обдукцијата покажала дека убиениот Афроамериканец Џорџ Флојд бил позитивен на коронавирус, објави Си-ен-ен. Главниот медицински инспектор Ендру Бејкер изјавил дека...

Македонија3 часа

Мицкоски призна дека бил во кафеaна, не знаел дека е забрането да се седи внатре

Откако Државниот пазарен инспекторат вчера објави дека инспекторите биле спречени да извршат надзор во кафеана во Дебар маало, а после...

Македонија13 часа

(Видео) Инспектори биле спречени да направат надзор во кафеана, внатре бил лидер на политичка партија

Вработени во угостителски објект на Боемската улица во Дебар Маало не им дозволиле на инспекторите од Пазарниот инспекторат да извршат...

Македонија13 часа

Филипче: Се надевам дека, конечно, и на последните скептици ќе им стане јасно дека вирусот не е шега

Се надевам дека, конечно, и на последните скептици ќе им стане јасно дека вирусот не е шега. Вирусот нема да...

Македонија14 часа

Владата донесе одлука за повторно воведување полициски час

Владата ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести за повторно воведување полициски час за време на претстојниот продолжен викенд...

Топ18 часа

Приведени седум полицајци во Куклица, правеле забава без да ги почитуваат мерките

Седум полициски службеници, кои не биле на должност, биле приведени затоа што правеле забава, без да ги почитуваат мерките против...

Македонија18 часа

И со негативен тест задолжителен е 14-дневен карантин по влез во земјата

Министерството за внатрешни работи соопшти дека при влез на наши граѓани во земјата, како и на странци, но само со...

Економија20 часа

Граѓаните на интернет ќе треба да проверат дали се меѓу корисниците на домашната платежна картичка

Граѓаните кои ќе бидат корисници на домашната платежна картичка нема потреба да аплицираат или да се пријават за да ја...

Македонија21 час

Османи во Штип: Во компаниите ќе има ковид-координатори кои ќе го следат спроведувањето на мерките

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во улога на главен координатор на кризните штабови за одбрана од Ковид-19, оствари...

Македонија22 часа

Четворица починати и 101 случај на новозаразени од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 974 тестирања, а регистрирани се 101 нови случаи на Ковид-19, информираат од Минитерството за...

Свет1 ден

Тајна снимка на СЗО откри како Кина го прикрила коронавирусот

Снимки од интерни состаноци во Светската здравствена организација покажале дека СЗО едвај ги добила најпотребните информации од Кина на почетокот...

Европа1 ден

Главниот шведски епидемиолог призна дека од денешен аспект би имал друг пристап кон пандемијата

Главниот шведски епидемиолог, кој стои зад стратегијата земјата да не применува строги мерки поради пандемијата на коронавирусот, призна дека требало...

Свет1 ден

(Видео) Бајден: Полицијата треба да пука во нозе

Полицајците кои пукаат во луѓето кои претставуваат закана треба да им пукаат во нозете, а не во срцето, соопшти поранешниот...

Свет1 ден

Војска распоредена околу Вашингтон, трупите се во состојба на засилена готовност

Околу 1.600 американски војници се распоредени во пошироката област на Вашингтон и се во состојба на засилена подготвеност, објави Пентагон...

Европа1 ден

По тримесечната блокада, Италијанците од денеска може да патуваат низ земјата

Италија денеска ги отвори регионалните граници по тримесечна блокада поради пандемијата, со што е овозможена поголема слобода на движење за...

Регион2 дена

Црна Гора прогласи крај на епидемијата

Националното координативно тело за заразни болести, по предлог на Институтот за јавно здравје, прогласи крај на епидемијата на Ковид-19 во...

Досие