Контакт

Спорт

Кардиологот на Агуеро: Ваква аритмија не може да се развие кај обични луѓе

Објавено пред

Серхио Агуеро ја заврши фудбалската кариера. Еден од најдобрите напаѓачи во последната деценија мораше предвреме да го напушти мечот Барселона – Алавес во октомври поради проблемите со срцето.

Аргентинецот како 15-годишник имал операција на срцето, а во 2017 година на пријателскиот меч Нигерија – Аргентина заврши во болница кога на полувремето колабира во соблекувалната. Иако уште претходно лекарите му сугерирале да ја заврши кариерата, тој продолжил.

Мигуел Вегас – еден од главните кардиолози што ја следи состојбата на Агуеро уште од 2004 година – ја објасни причината поради која кариерата на фудбалерот мораше да биде прекината.

Објасни за каков облик на срцева аритмија се работи и дека овој тип на срцеви проблеми е карактеристичен за спортисти чии тела се изложени на големи напори.

„Таква аритмија не може да се развие кај обични луѓе. Тој има мала лузна на срцето, покуса од еден милиметар, таа ја прави аритмијата. Ние тоа може да го решиме со вградување апаратче. Агуеро потполно нормално ќе живее, ќе може да се занимава со спорт, ама рекреативно. Ова е одлука што мораше да ја донесе за да не биде полошо“, вели Мигуел Вегас.

Агуеро во Манчестер сити помина 10 години, таму на 390 меча постигна 260 гола и имаше 73 асистенции.

За Барса одигра само 5 натпревари и погоди еднаш, на ел класико.

За мадридски Атлетико играше на 230 натпревари, постигна 100 гола и имаше 45 асистенции.

За Аргентина имаше 101 настап и 41 гол.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Баерн Минхен со најмногу продадени дресови во 2021, пред Реал и англиските гиганти

Објавено пред

„Еуромерика спорт маркетинг“, овластената компанија за аналитика на ФИФА, објави дека Баерн Минхен се клубот кој успеал да продаде најмногу дресови во 2021 година, носејќи добар приход на клубот во ера на КОВИД-ограничувања и полупразни стадиони.

Баварците се на врвот во Европа со продадени 3.2 милиони дресови, победувајќи ги Реал Мадрид со 3 милиони дресови и англиските гиганти Ливерпул со 2.4 милиони дресови и Манчестер јунајтед со 1.95 милиони дресови. Во топ 5 е и Јувентус со 1.42 милиони дресови.

По нив во топ 10 следуваат Барселона со 1.34 милиони дресови, шампионите од ЛШ, Челси со 1.31 милиони дресови и Борусија Дортмунд со 1.18 милиони. Пари Сен-Жермен можеби добија „бонус“ со доаѓањето на Лео Меси, но продадоа „само“ 1.18 милиони дресови, додека Манчестер сити со 1.087 милиони дресови ги комплетира топ 10.

Прикажи повеќе...

Спорт

Челси, Премиерлигата и УЕФА контра Тери за неговиот НФТ проект

Објавено пред

Челси, Премиерлигата и УЕФА го ставија под истрага поранешниот капитен на Челси, Џон Тери откако тој промовираше продажба на дигитални уметнички дела преку таканаречени НФТ токени (non-fungible tokens).

Челси неодамна го вратија Тери во клубот како консултант, но демантираат дека се вклучени во продажбата на клипартот на кој е претставен мајмун во дресот на Челси со капитенска лента, и најавија дека се консултираат со Премиерлигата и со УЕФА околу можното нарушување на правата на клубот, лигата и федерацијата.

Тери е последен од фудбалерите кои дадоа поддршка на проектот преку „Ape Kids“ во кој се цртаат мајмуни со ликот на фудбалерите, откако претходно беа вклучени Ешли Кол, Вилијан, Рис Џејмс, Марко Верати, Теми Абрахам, Ешли Кол и Нигел де Јонг.

НФТ токените се уникатни дигитални фотографии базирани на блокчеин технологијата, која поддржува криптовалути како Биткоин и во последно време на аукција достигнуваат високи суми. Иако се работи за дигитална фотографија која може да се копира бесконечно, тој што го има дигиталниот сертификат може да биде сигурен дека ја има единствената „оригинална“ копија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Салах во пенал-серијата донесе четврт-финале на Египет

Објавено пред

Египет е седмиот четврт-финалист на Африканскиот куп на нации, откако нивната прва ѕвезда Мохамед Салах остана смирен при одлучувачкиот пенал за победа над Брегот на Слоновата Коска со 5:4 на пенали, откако по 120 минути немаше голови меѓу двата големи фаворити за титулата на шампионатот во Камерун.

Во мечот на репрезентации со доста ѕвезди кои играат по европските клубови, двете репрезентации се мачеа со шансите пред голот, така што по 90 минути и двете продолженија победникот мораше да го одлучува пенал-серијата.

Трагичар на мечот беше дефанзивецот на Манчестер јунајтед, Ерик Баји, кој го утна својот пенал во третата серија, по што сите беа прецизни, вклучувајќи го и Салах во последниот обид.

Во четврт-финалето, „фараоните“ ќе играат против Мароко, кои вчера ги елиминираа Малави со тешка 2:1 победа. Во осминафиналето останува уште вечерашниот меч меѓу Мали и Екваторска Гвинеја – победникот од тој меч оди на уште еден фаворит во натпреварувањето, Сенегал.

Пенал серијата можете да ја погледнете ТУКА.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Наставата продолжува со физичко присуство на 1 февруари

Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование на учениците да продолжи со физичко присуство на 1 февруари. Оваа...

Македонија2 часа

Се намалува периодот на карантин на седум дена

Владата на денешната седница донесе одлука за намалување на периодот на изолација за лицата кај кои лабораториски е утврдено присуство...

Македонија4 часа

Нови 2.019 случаи на коронавирус, починаа 19 лица

Во последните 24 часа направени се 6.119 теста, а регистрирани се 2.019 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 968, Битола...

Македонија5 часа

ЦУК апелира до граѓаните да не се движат под опасната карпа на Матка, се преземаат активности за превенција

Центарот за управување со кризи апелира до граѓаните да не се движат на местото под опасната карпа на Матка, поточно...

Топ6 часа

(Видео) Разбиена криминална група, запленетa марихуана вредна 50.000 евра

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал денеска донело наредба за истрага против три лица за кои постои сомнение дека...

Македонија7 часа

Преку снимки од надзорните камери околу мостот Гоце Делчев ќе се расветлуваат причините за несреќата

Обвинител од скопското основно јавно обвинителство извршил увид и презема дејствија за утврдување на фактите за настаната тешка сообраќајна несреќа...

Топ8 часа

Пешак прегазен пред мостот Гоце Делчев

Тешка сообраќајна несреќа се случила денеска, нешто по 11 часот, во центарот на Скопје. Пешак бил прегазен во близина на...

Македонија8 часа

Мицевски: Бараме укинување на Пржинската влада

Дополнување на дневниот ред, со точка за предлог-закон за изменување на Законот за Владата на Република Македонија по скратена постапка,...

Топ9 часа

Фатална сообраќајка во Лисиче – загина возач, а тешко повредена е неговата 15-годишна ќерка

Дежурен обвинител од скопското Основно јавно обвинителство извршил увид на местото на тешка сообраќајна несреќа што се случила синоќа околу...

Македонија9 часа

Лекарската комора бара промени на казнената регулатива на Фондот

Лекарската комора остро реагира на наплатата на изречените казни за матичните лекари од страна на Фондот за здравствено осигурување. Оттаму...

Свет11 час

Италијанските болници одбиваат да лекуваат невакцинирани пациенти, новинари снимиле со скриена камера

Италијанските болници одбиваат да ги лекуваат и оперираат невакцинираните и оние кои не биле заразени. Откако минатата недела во емисијата...

Македонија12 часа

Загадениот воздух предизвикува над 30.000 предвремени смртни случаи во Западен Балкан

Загадувањето на воздухот во Западен Балкан предизвикува голем број предвремени смртни случаи, а последиците вклучуваат пократок животен век и влошување...

Свет12 часа

Русија почна големи поморски вежби во Арктикот

Руски воени бродови денеска влегоа во Баренцовото Море за да вежбаат заштита на главната рута на бродскиот сообраќај на Арктикот,...

Свет12 часа

Холандија ги олабавува мерките и покрај силниот бран на инфекции – кафулињата и рестораните ќе работат до 22 часот

Холандија од денеска отвора ресторани, театри, музеи и кина и покрај силниот бран на инфекции со варијантата омикрон на коронавирусот,...

Свет12 часа

СЗО: Бројот на заразени со Ковид-19 во светот надмина 350 милиони

Вкупниот број на потврдени случаи со Ковид-19 ширум светот надмина 350 милиони, додека бројот на починати надмина 5,6 милиони, соопшти...

Регион1 ден

Возачот е виновен за автобуската несреќа на „Струма“, заклучи бугарското Обвинителство

Бугарското Обвинителство ја заврши истрагата за автобуската несреќа на автопатот „Струма“, во која загинаа 45 македонски државјани. Заменик-главниот обвинител Борислав...

Регион1 ден

Милановиќ: Хрватски војници нема да одат во Украина

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, денеска изјави дека ако дојде до ескалација, Хрватска ќе ги повлече сите свои војници од...

Македонија1 ден

Рекордни бројки: 2.341 новозаразен од коронавирус, починале 26

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Свет1 ден

(Видео) Насилни протести во Киев – демонстранти се обидоа да влезат во парламентот

По протестот во Киев, избувна тепачка меѓу насобраните и полицијата. Неофицијално, има и загинати. Претприемачите, кои бараа даночни олеснувања, се...

Македонија1 ден

Ковачевски – Радев: Преку дијалог да дојдеме до решенија што ги почитуваат европските вредности и достоинството на двата народи

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, придружуван од Артан Груби – прв заменик на претседателот на Владата и министер за политички...

Досие