Контакт

Спорт

Кари броеше до 50, Вориорс паднаа во Феникс

Објавено пред

Актуелните шампиони во НБА лигата, Голден стејт Вориорс запишаа нов пораз. Вориорс паднаа во Аризона, во дербито против Феникс Санс со 130:119. Вориорс во 15.меч сезонава во забележаа деветтиот пораз.

dobivaj vesti na viber

Голден стејт се во длабока криза. Од целиот тим само Стеф Кари е на потребното ниво. Бекот на Вориорс против Феникс постигна 50 поени, но како и на претходните натпревари не ја доби потребната поддршка од соиграчите.

Тројца играчи кај Феникс постигнаа 20+ поени: Камерон Пејн (29), Девин Букер (27 поеби, девет асистенции) и Микал Бриџис (23 поени, девет скока, девет асистенции).

Без Никола Јокиќ, Деневер Нагетс го доживеаја првиот пораз на домашен терен. Њујорк Никс славеа во Деневер со 106:103. Јокиќ се наоѓа во корона-протоколот и поради тоа не беше во тимот.

Џејлен Брансон на девет секунди до крајот погоди две слободни фрлања, со кои го комплетираше пресвртот на Њујорк во последната четвртина. За Никс ова е прва победа во Денвер од 2006 година.

Џулиус Рендл со 34 поени ги предводеше Никс, на спротивната страна Џамал Мареј постигна 21 поен.

Резултати:

Шарлот – Индијана 113:125

Орландо – Минесота 108:126

Вашингтон – Оклахома 120:121

Атланта – Бостон 101:126

Торонто – Мајами 112:104

Милвоки – Кливленд 113:98

Њу Орлеанс – Чикаго 124:110

Далас – Хјустон 92:101

Денвер – Њујорк 103:106

Феникс – Голден Стејт 130:119©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

(Видео) Хаос на мечот Пеликанс-Хит, нов трипл-дабл на Јокиќ

Објавено пред

Тепачка во Мајами, на дуелот меѓу Хит и Њу Орлеанс Пеликанс ја обележа ноќа во НБА лигата, во која Никола Јокиќ забележа нов трип-дабл и на вечната листа се изедначи со Леброн Џејмс.

dobivaj vesti na viber

Мајами забележа победа во Њу Орлеанс 105:96. Општата тепачка на почетокот на последниот период го обележа натпреварот.

Се започна по дуелот меѓу Кевин Лав и Зион Вилијамсон, а епилогот од тепачката беше исклучувањето на Џими Батлер и Томас Брајант за Хит, а Наџи Маршал и Хозе Алварадо за Пеликанс.

Бем Адебајо беше најефикасен со 24 поени и седум скока, Џими Батлер додаде 23, со девет скока и шест асистенции, Данкан Робинсон постигна 17, а Тајлер Хиро 15 поени.

На другата страна најдобар беше Зион Вилијамсон со 23 поени, девет скока и седум асистенции, додека Херберт Џонс постигна 19 со пет скока.

Кошаркарите на Денвер славеа на гостувањето кај Портланд со резултат 127:112.

Никола Јокиќ забележа нов трипл-дабл. Српскиот кошаркар на своите 29 поени (12 од 17 од поле) додаде 15 скока и 14 асистенции за нешто помалку од 35 минути на теренот.

Ова е 122. трипл-дабл за Јокиќ во кариерата во регуларниот дел од сезоната и се наоѓа на четвртото на вечната листа. Меџик Џонсон на третото место има 16 повеќе од Јокиќ.

Ако се рачунаат и трипл-дабл натпреварите и од плеј-офот, Јокиќ стигна до 138 трипл-дабл, што го изедначи на четвртото место на сите времиња со Леброн Џејмс, а Меџик има 30 повеќе од двајцата.

Мајкл Порттер Јуниор беше најефикасен кај Денвер со 34 поени и 12 скока.

Кај Портланд најефикасен беше Грант со 25 поени, Ајтон забележа дабл-дабл со 22 поени и десет скока, Симонс додаде 21 поен со осум асистенции, а Бантон имаше 14.

Резултати:

Атланта Хокс – Торонто Рапторс 121:123
Филаделфија Сиксерс – Кливленд Кавалирс 104:97
Хјустон Рокетс – Феникс Санс 114:110
Мемфис Гризлис – ЛА Клиперс 95:101
Оклахома Тандер – Вашингтон Визардс 147:106
Голден стејт Вориорс – Шарлот Хорнетс 97:84
Минесота Тимбервулфс – Милвоки Бакс 107:112
ЛА Лејкерс – Сан Антонио Спарс 123:118

Прикажи повеќе...

Спорт

Синот на летонската премиерка потпиша за хрватски Динамо

Објавено пред

Хрватски Динамо во кадетскиот тим го додаде летонскиот фудбалер Матис Силинш (17). Станува збор за стандарден латвиски репрезентативец до 17 години, кој потпиша договор во петокот. Новиот играч на Динамо е син на актуелната латвиска премиерка Евика Силина, кој дојде на власт во таа земја пред една година.

dobivaj vesti na viber

„Голема благодарност до сите во Мете за прекрасните 11 години поминати заедно, не можев да се замислам на друго место. Во овој клуб пораснав како фудбалер и како личност, благодарен сум на сите за тоа. Овде тренирав под водство на многу тренери, им благодарам на сите за соработката, за се што ме научија

Ми беше дадена голема можност да напредувам во Динамо, сигурен сум дека во новиот клуб ќе ги остварам моите одамна поставени цели. Им благодарам на моите соиграчи, тренери и луѓето од клубот за времето што го поминавме заедно на теренот и надвор од него“, изјави Силинш по заминувањето од летонскиот клуб Мете.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ретклиф подготвува голема чистка во Манчестер Јунајтед

Објавено пред

Манчестер јунајтед ќе доживее огромни промени во ростерот во претстојниот летен преоден рок. Сер Џим Ретклиф, кој неодамна купи 27 отсто од акциите и стана косопственик, ќе раководи со спортскиот сектор.

dobivaj vesti na viber

„Дејли Мејл“, пишува дека милијардерот сака да го искористи својот финансиски капитал за да му овозможи на Јунајтед целосно да го смени играчкиот кадар во еден преоден рок. Според овој извор, 11 фудбалери да го напуштат клубот.

Хари Мегваер, Рафаел Варан, Касемиро, Арон Ван-Бисака, Скот Мектоминај, Виктор Линделоф и Кристијан Ериксен се играчи од кои Ретклиф верува дека Јунајтед може да заработи пари, а тој исто така сака да се ослободи четворица играчи кои се позаијемни во други клубови: Брендон Вилијамс, Дони Ван де Бик, Факундо Пелистри и Џејдон Санчо.

Ретклиф истакнува дека навивачите мора да бидат свесни дека резултатите нема да дојдат во првата сезона.

„Навивачите не смеат да го изгубат трпението, имаме десетгодишен план. Ќе ни требаат најмалку три години да го достигнеме нивото што го посакуваме. Не е реално да се мисли дека веднаш ќе можеме да играме фудбал каков што Сити играше против Реал Мадрид минатата сезона“, рече тој.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

(Видео) Сопругата на Навални: Путин го измачува телото на Алексеј

Јулија Навална, вдовицата на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, денеска побара од руските власти да го предадат неговото тело за...

Македонија3 часа

По повод Светскиот ден на туристички водичи: Бесплатно разгледување на Скопје, Охрид и Битола

Македонската асоцијација на туристички водичи и придружници по повод Светскиот ден на туристички водичи денеска организира бесплатно разгледување на Град...

Македонија3 часа

РЦУК: Дел од Општина Карпош без струја

Без електрична енергија денеска од 9:00 до 13:30 часот ќе бидат дел од корисниците лоцирани околу пералната „Smartwash“ на крстосницата...

Македонија3 часа

Бојмацалиев: Од октомври до сега на 47.000 наши иселеници им се издадени нови патни исправи

Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев преку соопштение од МВР информира дека иселеници, македонски граѓани кои живеат во...

Македонија4 часа

Времето денеска променливо облачно и врнежливо

Времето денеска ќе биде променливо облачно и релативно топло со слаб локален дожд. Ќе дува умерен, а во источните делови...

Македонија19 часа

СДСМ: Претседателот на државата да се бира на непосредни избори, а не во Собрание

Остануваме на ставот претседателот на државата да се бира на непосредни избори, велат од СДСМ потенцирајќи дека идејата претседател да...

Македонија20 часа

Матичните бараат да им се одврзат рацете за рано да откриваат ретки болести: имаме ограничен пристап до лабораториски анализи

Кампања за рано откривање на ретките болести во март ќе почнат Здружението „Живот со предизвици“ и Здружението на лекарите по...

Топ21 час

Пукање среде бел ден во угостителски објект во Чаир, маж застрелан во ногата

Маж бил застрелан во ногата во угостителски објект вчера на пладне во скопската населба Чаир. „Полицијата го приведе А.К.(36) од...

Македонија21 час

Укинат притворот за шестемина осомничени за упадот во М-НАВ

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје до судии на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје, денеска, достави предлози...

Македонија22 часа

Ковачевски ја праша опозицијата кое им е мислењето за уставното име: Или Северна или никогаш Северна, ако си маж, биди маж до крај

Лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски кажа дека рокот на траењето на патните исправи за меѓународна употреба е согласно закон, усогласен...

Македонија23 часа

Бочварски: Обезбедуваме брза лента за издавање патни документи за професионалните возачи

На сите транспортери и превозници, кои вршат транспортна дејност и поседуваат сертификати за професионални возачи, во следниот период им се...

Македонија24 часа

На Ковачевски не му е незгодно што побарал апанажа, вели: сѐ е според законот

Лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски, кој беше во посета на компанијата Киел Македонија ДООЕЛ Желино, на прашањето дали не му...

Македонија1 ден

Бараме масивна поддршка од Албанците за Османи за да ни се овозможи да го измениме Уставот, вели Арбер Адеми

„Демократска Унија за Интеграција, како што најави во текот на вчерашниот ден лидерот Али Ахмети, започна со собирање на потписи...

Македонија1 ден

Прилепчанецот што исчезна пред два дена пронајден мртов, погребот ќе се одржи денеска

Александар Јошески од Прилеп, кому му беше изгубена трагата завчера попладне, синоќа беше пронајден починат. На „Фејсбук“ се огласи и...

Македонија1 ден

41-годишна Македонка избодена до смрт пред очите на малолетниот син во Германија: сопругот е главниот осомничен

41-годишна Македонка била избодена до смрт од нејзиниот сопруг пред нивниот 8-годишен син, пренесува германски „Билд“. Повредите на Македонката, како...

Свет1 ден

Израел испраќа тим предводен од шефот на Мосад на преговори во Париз

Воениот кабинет на Израле денеска испраќа преговарачки тим во Париз. Тимот ќе го предводи шефот на Мосад, Дејвид Барнеа. Тие...

Македонија1 ден

Бојмацалиев на граница ги пречека новите 140.000 обрасци за пасоши: апелира, граѓаните навремено да ги поднесат барањата за промена на пасошите

Синоќа, дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи, Митко Бојмацалиев, на граничниот премин Богородица ги пречека новите 140.000 обрасци за пасоши демонстрирајќи...

Македонија1 ден

ДПМНЕ и министерот за внатрешни целосно го заглавија процесот на вадење пасоши, велат од СДСМ

ДПМНЕ ги лаже граѓаните и создава уште поголем проблем со извадањето нови пасоши, оценуваат од владејачката СДСМ. Од една страна,...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Ги затворија граѓаните во својата држава, пратениците на СДС и ДУИ да гласаат за продолжување на важноста на пасошите

Пратениците на СДС и ДУИ имаат шанса колку толку, да ја исправат својата грешка со пасошите и малтретирањето на целиот...

Европа1 ден

(Видео) Голем пожар зафати зграда во Шпанија, има загинати и исчезнати

Најмалку 4 лица загинаа во голем пожар кој зафати зграда во шпанскиот град Валенсија. Повредени се 14 лица, меѓу кои...