Контакт

Спорт

Касерес призна: Ми нудеа пари да го „скршам“ Роналдињо!

Објавено пред

Аргентинскиот фудбалер Фернандо Касерес е еден од најдобрите дефанзивци кои ги имале „гаучосите“. Тој во текот на кариерата, освен за селекцијата, настапуваше и за Ривер Плата, Бока Јуниорс, Селта и Реал Сарагоса.

Касерес откри детали од периодот кога настапуваше во Ла Лига, а најинтересното беше поврзано со Роналдињо.

„Ми понудија 500.000 шпански пезети да го „скршам“ Роналдињо. Сакаа да го исфрлам од мечот, тоа беше единствениот начин да се задржи. Играв за Селта, а мечот се играше во Виго. Роналдињо тргна по топката, а јас го удрив од зад грб. Падна, а јас му подадов рака и му признав дека ми понудија пари само да го исфрлам од мечот. Тој на тоа ми рече `Ако ме фатиш`. Не можев да верувам, ме шокираше“ – раскажува Касерес.

Тој раскажа и случка од тренинг со селекцијата на Аргентина кога тој бил многу млад, а која се однесува на Диего Марадона.

„Побрзав да пресечам една топка и во воздухот удрив некого. Беше тоа Марадона. Сакав да умрам“ – рече Касерес.

Спорт

„Топчиите“ 5 години немаат гостински триумф кај најдобрите во ПЛ

Објавено пред

Со вчерашниот пораз на Арсенал кај Тотенхем се продолжи неверојатната црна серија од 27 мечеви во низа на кои „топчиите“ немаат победено на гости еден од петте големи ривали во Премиерлигата – Манчестер Јунајтед, Манчестер Сити, Ливерпул, Челси и Тотенхем.

Последен пат Арсенал забележа гостински триумф кај една од овие екипи на 18 јануари 2015 година кога го совладаа Сити на „Итихад“. Менаџер на Арсенал тогаш беше Арсен Венгер.

Оттогаш до сега нагости имаат скор од 17 порази и 10 нерешени, и тоа во периодот додека на клупата на лондонскиот клуб беше Унаи Емери, Фреди Љунберг и сега Микел Артета.

Арсенал во вчерашното северно-лондонско дерби водеше со 1-0 против Тотенхем, но играчите на Мурињо направија целосен пресврт, 2-1.

Не само што не се во конкуренција да играат за шампионска титула, „топчиите“ идната сезона нема да се борат ниту во европските натпреварувања.

Прикажи повеќе...

Спорт

Реал ја чека „Старата дама“ да го носи Лука Јовиќ во Торино?

Објавено пред

Секојдневно се појавуваат нови информации околу тоа каде српскиот напаѓач од редовите на Реал Мадрид, Лука Јовиќ, би можел да ја продолжи кариерата. Цената е позната, 35 милиони евра.

Милан е прва опција, се појави Лестер, во него гледа замена или тандем за Варди, а Арсенал би тргнал по Србинот како евентуална замена за Обамејанг.

Јовиќ зад себе има очајна сезона.

Иако Зидан повторува дека не сака да го пушти, претседателот на Реал, Перез, по сè изгледа, сака да си врати дел од вложените (60 милиони евра) пари за напаѓачот.

Шпански портал тврди дека Реал Мадрид го чека Јувентус, со кој има одлични релации. Јуве бара класичен напаѓач, го сака Милик од Наполи, но Наполи ја затегнува работата.

Раул Хименез и Траоре се прескапи, па наводно Јовиќ би бил решение.

Дали постои таква можност, ќе видиме, а во Реал се чини созрева одлуката да се откажат од српскиот фудбалер по само една сезона.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кадиз се врати во Ла Лига по пауза од 14 години

Објавено пред

Фудбалерите на Кадиз изборија враќање во најдобрата шпанска лига по цели 14 години. Две кола пред крајот на Сегунда го осигураа едно од двете места кои директно водат кон Ла Лига.

Иако во саботата загуби на свој терен од Фуенлабрада, на Кадиз му одеше од рака неделниот домашен пораз на третопласираниот Реал Сарагоса, кој загуби од Овиедо со 2-4. Така, Кадиз на 2 кола до крај е со недостижни 7 бода пред Сарагоса, додека четвртата Алмерија 9 бода помалку и меч повеќе.

Кадиз беше постојан член во најсилната шпанска лига од 1985 до 1993 година, а во последните 27 години, само во сезоната 2005/2006 беше дел од најквалитетното друштво.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ45 минути

Ангела Ѓорѓиевска осудена на 19 години затвор за соучесништво во убиството на Пино

Ангела Ѓорѓиевска доби 19-годишна казна затвор поради свирепото убиство на Пино Секондо. Судијката Ленка Давитковска ја прогласи за виновна, односно...

Македонија58 минути

Почна изборниот процес, гласаат 706 лица кои се во самоизолација

Денеска е првиот ден од тридневниот гласачки процес за предвремените парламентарни избори во Македонија, кои ќе завршат в среда. Од...

Регион1 час

При дефект на рингишпил во Сомбор повредени осум деца, три од нив потешко

Како што објавија српските медиуми, синоќа околу 20:30 часот се случила несреќа во Србија во село кај Сомбор. Локалните портали...

Регион2 часа

Од денеска во Хрватска задолжително е носење маска

Од денеска во Хрватска е задолжително носењето маска во продавниците. Маски, исто така, ќе мора да носат и вработените во...

Свет2 часа

Експлозија и пожар на американски воен брод

Во експлозија и пожар што избувнал на американски брод во Калифорнија се повредени 21 лице, соопштија локалните власти. Американските медиуми...

Свет3 часа

Од коронавирус заболени 12,7 милиони луѓе во светот

Според Универзитетот „Џон Хопкинс“, 12,7 милиони луѓе ширум светот се заразени со коронавирус, а повеќе од половина милион починале. Во...

Регион3 часа

Хашим Тачи на сослушување во Хаг

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, денеска во Хаг треба да биде сослушан од меѓународните обвинители за воени злосторства. Тoj беше врвен...

Македонија4 часа

Почнува тридневното гласање – први ќе се изјаснат заразените со Ковид-19 и лицата во самоизолација

На полноќапочна предизборниот молк, кој ќе трае до среда, кога ќе се одржат парламентарните избори во земјава. Денеска ќе гласаат...

Македонија17 часа

Бројот на заболени од коронавирус во земјава надмина 8.000 лица

Од почетокот на пандемијата во Македонија, досега заболеле 8.111 лица, откако само денеска беа регистрирани 136 новозаболени. Според последните информации, вкупната...

Македонија18 часа

Во Скопје има 1.830 активни случаи, најмногу во Чаир, Гази Баба и Аеродром

Во Скопје во моментов има 1.830 активно заболени лица од ковид-19. Според информациите по општини, најголем број од заболените се...

Топ18 часа

Бегајќи од полиција скокнал во Вардар, а по него во реката влегол и полицаецот кој се повредил

Бркотница се случувала вчера во Скопје, кога 33-годишен скопјанец (Е.А.) бегал од полициски службеник. Полицаецот вршел обезбедување врз Е.А. кому...

Македонија18 часа

Денеска се регистрирани 136 нови случаи, починаa 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 991 тестирања, а регистрирани се 136 нови случаи на...

Свет21 час

Унгарија воведува нови мерки за влез од ризични земји како Македонија

Унгарија воведува нови рестрикции за патници на граничните премини поради спречување на ширењето на коронавирусот, најави унгарскиот премиер Виктор Орбан....

Топ1 ден

Се удави скопјанец во езерото Младост

Дваесет и осумгодишен скопјанец вчера се удави во водите на езерото Младост во Велес. Според информациите од МВР, М.С. влегол...

Регион1 ден

Ребиќ: Странски служби ја рушат Србија

Директорот на српската полиција, Владимир Ребиќ истакна дека зад насилните протести во Србија, стојат странски разузнавачки служби. Според него, тие...

Топ1 ден

Приведени и казнети „диви тркачи“ од скопските улици

Секторот за сообраќајни работи при Бирото за јавна бебзедност во координација со Одделението за безбедност на сообраќајот при Секторот за...

Свет1 ден

Турист во Шпанија загинал по пад од тераса, а усмртил уште еден човек

Турист во Шпанија починал откако паднал од тераса на хотелот каде бил сместен, а усмртил и друг маж, кој во...

Свет1 ден

Во Бразил над 35 илјади нови случаи, сопругата и ќерките на Болсонаро негативни на ковид-19

Во Бразил во последните 24 часа се регистрирани нови 35.512 случаи на ковид-19, а починале уште 1.071 пациент. Од почетокот...

Свет1 ден

Трамп првпат во јавност се појави со заштитна маска

Американскиот претседател Доналд Трамп ја посети воената болница во предградие на Вашингтон и првпат во јавност носеше маска поради пандемијата...

Македонија1 ден

Мицкоски со писмо до народот: Ви ветувам макотрпна работа и обнова на државата

Кус е периодот во кој можевте да ме запознаете, да стекнете впечаток за мене и за она што го преставувам...

Досие