Контакт

Спорт

Касилјас демантира дека е во врска со Шакира, која неодамна се раздели од Жерард Пике!

Објавено пред

Легендарниот поранешен голман на Реал Мадрид, Икер Касилјас, преку социјалните мрежи ги демантира шпекулациите во шпанските медиуми дека е во врска со Шакира, поранешната сопруга на својот соиграч од шпанската репрезентација, Жерард Пике.

dobivaj vesti na viber

Самиот Касилјас неодамна се разведе од новинарката Сара Карбонеро по што шпанските таблоиди забележаа дека 41-годишниот поранешен голман почнал на „Инстаграм“ да ја следи Шакира по што реагира со порака „Допри си го носот“ на социјалните мрежи.

Шакира и Пике ја потврдија разделбата во јуни по 12 години, период во кој имаат два сина – деветгодишниот Милан и седумгодишниот Саша, по шпекулациите дека 35-годишниот Пике, кој е 10 години помлад од пејачката, ја изневерувал со повеќе жени. Касилјас, инаку, има две деца со поранешната сопруга Карбонеро.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Емилијано Мартинез го спаси сонот за СП на Лео Меси и Аргентина

Објавено пред

Сонот за светска титула на Лионел Меси и на аргентинската репрезентација останува жив, откако легендарната „десетка“ на Аргентина имаше гол и асистенција, пред неговиот голман Емилијано Мартинез да биде најзаслужен за пласманот во полуфиналето, бидејќи по неверојатниот камбек на Холандија во регуларните 90 минути и 2:2 ремито, беше најдобар во пенл-серијата. Следни за Аргентинците се Хрватите, кои спречија јужноамериканско дерби со исто толку драматичната победа на пенали над Бразил.

dobivaj vesti na viber

Меси ја круниса подобрата игра на Аргентинците во првото полувреме, кога во 35. минута со фантастичен потег му асистираше на Нахуел Молина, кој го постигна својот прв гол во националниот дрес во кариерата во совршен момент.

Во второто полувреме, Меси имаше совршена шанса да го зголеми водството со обид од слободен удар, но беше блиску над голот. Во 73. минута од мечот, сепак, Меси доби шанса да се израмни со Габриел Батистута со 10 постигнати голови на Светските првенства, кога по едне невнимателен старт беше досуден пенал, а Меси беше сигурен.

Но, потоа, не беше едноставно за „албиселесте“, откако Холанѓаните покажаа колку се опасни кога во 83. минута само што влезе во игра Вут Вегхорст со одличен гол со глава намали на 1:2 за кревање на атмосферата во финишот на мечот. Само неколку минути подоцна Стивен Бергхујс имаше одлична шанса но шутираше покрај голот. И покрај сите обиди во 10-те минути продолжението, „оранје“ не успеа да стигне до израмнување. Во драматичната завршница, Вегхорст во 101. минута го постигна својот втор гол, по фантастичната асистенција од Копмајнерс, на која „падна“ цела одбрана на Аргентина!

Во продолженијата, Аргентинците имаа неколку шанси преку Лаутаро Мартинез, но на крајот по 120 минути игра дојде време за пеналите. Емилијано Мартинез беше клучниот човек, откако ги одбрани обидите на Ван Дајк и Бергхујс за конечна 4:3 победа на пенали.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

Прикажи повеќе...

Спорт

Тите веќе не е селектор на Бразил

Објавено пред

Бразилскиот селектор Аденор Леонардо Баки, попознат како Тите, потврди дека се повлекува од позицијата по шокантниот пораз од Хрватска во четврт-финалето на Светското првенство во Катар.

dobivaj vesti na viber

61-годишниот Тите ја презеде позицијата во 2016 година и со Бразил стигна до титулата од Копа Америка во 2019 година, но во двата настапи на Светските првенства, во Русија во 2018 и во Катар оваа година, беше елиминиран во четврт-финалето. Тој и пред стартот на Мундијалот најави дека ова му е последната работа.

„Многу е тешко во моментов. Циклусот заврши и го кажав тоа уште пред година и пол. Ми беше потребно да имам достапен целосен циклус и да ги следам моментите. Дали оставам нешто во репрезентцијата? Времето ќе го покаже тоа“, изјави Тите.

Во 81 меча на кормилото на Бразил, тој стигна до 61 победа, а имаше само 7 порази.

Прикажи повеќе...

Спорт

Нејмар се израмни со Пеле – но Бразилците не го признаваат тоа

Објавено пред

Нејмар го постигна својот 77. гол во дресот на бразилската репрезентација при поразот на пенали од Хрватска во четврт-финалето на Светското првенство во Катар. Така, тој се израмни со легендарниот Пеле со бројот на голови за „селесао“. Барем така тврди ФИФА. Бразилската фудбалска конфедерација (ЦБФ) не се согласува и порачува дека Нејмар има „уште леб да јаде“ да ги стигне бројките на Пеле.

dobivaj vesti na viber

Во текот на годините, бројот на голови кои Пеле ги постигнал во својата кариера се „чувствителна“ тема во Бразил, и минатата година беше неизвесно дали Кристијано Роналдо го срушил неговиот рекорд по постигнати голови, бидејќи Пеле тврдеше дека има постигнато неверојатни 1.283 гола во кариерата.

Според ЦБФ и Пеле, тој има постигнато 95 гола во 113 меча за Бразил. Разликата е во тоа што ЦБФ и ФИФА сметаат за официјален меч. Според ФИФА, меч помеѓу две фудбалски нации со сопствени федерации се смета за официјален меч, а Бразилците ги бројат и мечевите кои во 1960-тите и 1970-тите, Бразил ги играше против клубови како Интр и Атлетико Мадрид. Пеле има 18 гола во 22 вакви мечеви.

Интересно, и Нејмар има постигнато повеќе голови во славниот жолт дрес од официјалните 77. Тој настапи на Олимпијадата во 2012 година, кога во 14 настапи имаше 8 гола и го освои златниот медал. Но, според ФИФА, олимписките фудбалски турнири се сметаат за У-23 натпреварувања, а не за сениорски мечеви. На олимписките турнири смеат да настапуваат само тројца фудбалери кои се постари од 23 години.

Пеле не го признава рекордот на Кристијано Роналдо

Прикажи повеќе...

Најново

Европа10 часа

Столтенберг: Војната во Украина може да се претвори во војна меѓу Русија и НАТО

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изрази загриженост дека руската војна во Украина може да излезе од контрола и да...

Европа13 часа

Османи: На Косово никогаш нема да има полицајци и војници од Србија

Претседателката на Косово, Вјоса Османи посочи дека последните инциденти на северот на Косово, се насочени против уставниот поредок и суверенитетот...

Топ15 часа

18-годишник обезбедил податоци од картичката на дедо му, плаќал за игри и купувал

18-годишно момче обезбедувајќи податоци од картичката на неговиот дедо извршил стотици плаќања, потрошувајќи над 468 илјади денари, соопшти МВР. Според...

Свет15 часа

Путин: Ќе го избришеме од лицето на земјата секој што ќе не нападне со нуклеарно оружје

Секоја земја што ќе ја нападне Русија со нуклеарно оружје ќе биде избришана од лицето на земјата, изјави денеска рускиот...

Македонија17 часа

Ивановска: Поразително за државата е доаѓањето на тим од Вашингтон

Претседателката на Државната комисија за спречување корупција Билјана Ивановска смета дека е поразително за државата доаѓањето на тим од Вашингтон,...

Регион19 часа

Брнабиќ за ситуацијата на Косово: Курти нè доведе до раб на војна

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, на аеродромот „Никола Тесла“ во Белград ја коментираше ситуацијата во Косово. „Денес имате ваков ден,...

Македонија20 часа

Закани за бомби добиле полициската станица Центар, „Ист гејт“ и „Бисер“, Железничката станица и зградата „Пегла“

Закани за бомби утрово пристигнаа до трговските центри „Ист гејт“ и „Бисер“, Транспортниот центар, зградата „Пегла“ и полициската станица Центар,...

Македонија21 час

Нови дојави за бомби во скопски училишта

Неколку средни училишта и утрово добиле закани за бомби на електронските адреси. МВР е на терен и ја спроведува стандардната...

Свет22 часа

Јапонија, Велика Британија и Италија заеднички градат борбен авион од новата генерација

Јапонија ќе работи со Велика Британија и Италија на проектот за нова генерација борбени авиони, рекоа трите земји, додека Токио...

Македонија23 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Нема поголем пораз дека власта е корумпирана од тоа странци да расчистуваат со криминалот во државата

„Уште еден целосен дебакл за државата е фактот дека странци ќе го расчистуваат со криминалот во Македонија. Нема поголем пораз...

Македонија23 часа

СДСМ: Блокадите на Скопје целосно да прекинат, Мицкоски и ДПМНЕ да најдат решение за проблемот што го создадоа

Христијан Мицкоски и ДПМНЕ да најдат решение за проблемот што го создадоа со блокадите на Скопје, кои со денови им...

Свет23 часа

САД ѝ испраќаат на Украина противвоздушна одбрана во вредност од 275 милиони долари

Соединетите Држави се подготвуваат да испратат воена помош на Украина во вредност од 275 милиони долари, што ќе ѝ овозможи...

Свет23 часа

САД планираат да воведат нови санкции против Русија и Кина

Соединетите Американски Држави планираат да воведат нови санкции кон Кина и Русија, кои ќе вклучуваат казнување на Москва за употребата...

Европа23 часа

(Видео) Гори трговски центар во близина на Москва, еден од најголемите во Европа

Пожар рано утринава зафатил еден од најголемите трговски центри во близина на Москва, соопштија локалните служби за итни случаи. Дел...

Македонија2 дена

Приватните превозници утре ќе ja блокираат „Илинденска“

Автобусите на приватните превозници од утре ќе се преселат кај бараките на Град Скопје информираат од „Слобода превоз“. Во кординација...

Регион2 дена

Хрватска влезе во Шенген, за Бугарија и Романија потврдено е ветото

Бугарија и Романија остануваат надвор од Шенген зоната, откако не успеаја да добијат едногласна поддршка од Европскиот совет во Брисел,...

Македонија2 дена

Мицкоски: Со мачнина ја гледам пинг понг играта на коалицијата на хаосот – Арсовска и Ковачевски додека граѓаните страдаат

„Со мачнина ја гледам пинг понг играта на новата коалиција на хаосот, Градот Скопје и власта на Ковачевски за проблемите...

Македонија2 дена

(Видео) Ковачевски од лидерскиот самит во Виена: Солидарност и правда се најсоодветни одговори за кризата

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски, денеска учествува и има свое обраќање на Самитот на лидери од Западен Балкан во Виена,...

Европа2 дена

Ердоган: Ќе и го скршиме рбетот на инфлацијата

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека турската влада се надева дека ќе и го „скрши рбетот“ на високата инфлација...

Македонија2 дена

Грковска: Популизмот е најштетен за една демократија, треба храброст за да ја одржиш државата на вистинскиот пат

Политиките за добро владеење се основа за стабилноста на секоја држава. Доколку сакаме стабилност мора граѓаните да имаат доверба во...