Контакт

Спорт

Кејлор Навас го пропушта реваншот со Баерн?

Објавено пред

ПСЖ скапо ја платија победата во Стразбур (1:4). Натпреварот пред време го заврши првиот голман Кејлор Навас. Во Париз постои страв дека Костариканецот ќе го пропушти реваншот со Баерн во Лигата на шампионите.

Кејлор Навас, во средата, блескаше во победата над Баерн во Минхен (2:3), со десет успешни интервенции.

Покрај Навас, реваншот со Баерн ќе го пропушти и капитенот Маркињос, кој се повреди во Минхен.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Лестер победи против Б-тимот на Јунајтед, Манчестер сити се англиски шампиони

Објавено пред

Лестер ја забележа својата прва победа на „Олд Трафорд“ од 1998 година, победувајќи го Манчестер јунајтед со 2:1, за да си ги зголемат шансите за пласман во Лигата на шампионите и во исто време да осигураат Манчестер сити да биде промовиран во нов англиски шампион, третпат во последните четири години.

Оле Гунар Солскјер го направи најавеното, праќајќи на теренот непрепознатлив тим со поголемиот дел од стандардните првотимци на клупата (Фернандеш, Кавани, Погба, Рашфорд, Ван-Бисака), откако ова е втор меч од предвидените три во шест дена за „ѓаволите“, решавајќи да ги чува силите за дуелот со Ливерпул во четврток, но и за финалето на Лига Европа.

Лестер ова го искористија бргу кога младиот Лук Томас уште во 10. минута постигна прекрасен гол за водство на тимот на Брендан Роџерс. Сепак, Јунајтед бргу одговорија, откако во 15. минута, Мејсон Гринвуд по асистенција на Амад Дијало израмни на 1:1. По ова, темпото падна до крајот на полувремето со малку шанси на двете страни.

Солскјер реши да ги внесе во игра Кавани и Рашфорд во 66. минута, но во ист момент по еден корнер на Лестер, Чаглар Сојунџу беше највисок во скокот и донесе водство за Лестер.

Со овој резултат, Лестер прават голем чекор кон обезбедување на место во ЛШ – сега се втори на табелата со 66 поени, два пред Челси, но уште поважно осум пред Вест хем на петтото место и девет пред Ливерпул на шестото. Јунајтед се втори со 70 поени.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1-29415”));

Standings provided by SofaScore LiveScoreПрикажи повеќе...

Спорт

Ѓоковиќ се изначека и изнервира, па ја заврши работата против Фриц

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ со победа ја започна одбраната на титулата од Мастерсот во Рим, совладувајќи го Американецот Тејлор Фриц со 6:3/7:6(5) во меч кој беше одложен три часа поради дожд во италијанската престолнина.

Ова беше втора средба на Фриц со Ѓоковиќ, по контроверзниот меч на Австралија опен во февруари, кога Ѓоковиќ се жалеше на повреда на стомачните мускули, но потоа не само што го заврши мечот, туку и ја освои титулата.

Србинот почна сигурно, со брејк уште во вториот гем за 3:0 водство, по што поведе со нов брејк за 5:2 за да го освои сетот. Сепак, нервозата на светскиот рекет број 1 растеше и тој неколку пати бараше од судијата да го прекине мечот поради дожд.

По 2:0 водството во вториот сет, Фриц се врати за 2:2, а потоа Ѓоковиќ па направи брејк за 4:2, пред на 5:4 да се прекине мечот поради дожд. По дури три часа пауза, Фриц примора тај-брејк, но не успеа да го добие губејќи со 7:5. Следен за Ѓоковиќ е подобриот од дуелот меѓу Британецот Камерон Нори и Шпанецот Алехандро Давидович Фокина.

Прикажи повеќе...

Спорт

Холандија дозволи девојки да играат во машкиот фудбал

Објавено пред

Кралската фудбалска федерација на Холандија, одлучи најталентираните фудбалерки од оваа земја од следната сезона да можат да се приклучат на аматерските машки клубови, односно тие кои се надвор од првите две лиги на Холандија.

Досега во Холандија беше дозволено млади фудбалерки да играат во јуниорските категории, но сега ова е проширено и во аматерскиот фудбал.

„Во ова модерно време, не гледаме причина да се држиме до правилото за машки тимови. Потребна е еднаквост и разновидност“, изјави Јан Дирк ван де Зе, претседателот на асоцијацијата за аматерски фудбал.

Оваа одлука доаѓа по испитувањето на ситуацијата, вклучувајќи дозвола на 19-годишната Елен Фокема да добие дозвола да игра за четвртолигашот Фоарут, чиј член е од својата петта година. Поради пандемијата на КОВИД-19, аматерскиот фудбал во Холандија беше откажан по само седум меча.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Во петок во Македонија ќе пристигнат 38.400 вакцини од „Астразенека“

Овој петок во Македонија ќе пристигнат 38.400 вакцини од „Астразенека“, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче. „Добивме уште една добра...

Македонија6 часа

Во Македонија 171 нов случај на коронавирус, починаа 26 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 171 нов случај на коронавирус, 26 лица починаа, а 409 оздравеа, соопшти...

Македонија6 часа

Државата треба да ѝ врати над 1,7 милион евра на Европската комисија, пари што ги проневерил ексфунционер од МИОА

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал поднесе обвинение против поранешниот секретар во Министерството за информатичко општество и администрација и...

Македонија8 часа

Од четврток забраната за движење ќе трае само по четири часа

Владата на денешната 69-та седница донесе одлука полицискиот час, од 13 мај, да почнува на полноќ, наместо од 23 часот...

Македонија8 часа

(Видео) Заев: Европските лидери добро ја разбираат нашата порака – идентитетот не е за преговори

Премиерот Зоран Заев денеска ги сумира резултатите од средбите кои во изминатите два дена нашата владина делегацијата ги оствари со...

Македонија9 часа

Во првата недела од мај 37 отсто е намален бројот на новозаразени и починати од Ковид-19

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), во текот на минатата недела (од 3 до 9 мај) тестирани...

Македонија9 часа

Доцна вечерва пристигнува офицерот на АРМ, кој со корона се заразил во Африка

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, ја потврди информацијата дека припадник на АРМ е заразен од коронавирус во Централноафриканската Република. Потполковник...

Свет11 час

Еден од напаѓачите го најавил масакрот во руското училиште носејќи маска со натпис „бог“

Најмалку 11 лица се убиени во вооружениот напад во средно училиште во рускиот град Казањ. Напаѓачите, според информациите објавени од...

Македонија12 часа

Министерството за здравство: Вчера се аплицирани 14.033 дози вакцини

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови во државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица...

Регион13 часа

Во Србија пораст на бројот на вакцинирани по ветувањето на Вучиќ од 25 евра

Корона-бројките во Србија продолжуваат да паѓаат и покажуваат помалку од 1.000 заразени втор ден по ред, а белградските медиуми тврдат...

Македонија13 часа

Владата денеска ќе одлучува за новите рестриктивни мерки

Владата денеска ќе ја одржи редовната 69-та седница со повеќе точки на дневниот ред, информираат владините служби. На седницата, која...

Свет14 часа

СЗО: Сите треба да бидеме загрижени поради индискиот сој на коронавирус

Светската здравствена организација (СЗО) го класифицира индискиот сој на коронавирусот, исто така познат како двоен мутант, како можност од нова...

Свет15 часа

(Видео) Најмалку 20 загинати, меѓу нив 9 деца во синоќешните израелски напади

Палестинците рано утрово лансираа десетици ракети од Газа, а Израел возврати со нови воздушни напади. Израелската армија објави дека во...

Регион1 ден

Швајцарски весник со истражување: Зошто Балканот е легло на антиваксери?

Весникот Ноје Цирхер Цајтунг (НЗЗ), на почетокот на анализата од дописникот на Југоисточна Европа, Волкер Пабст, истакнува дека до неодамна,...

Македонија1 ден

Филипче: Значајно се испразнети болниците, хируршките одделенија се вратени во функција

Eпидемиолошката крива е во опаѓање и бројот на хоспитализирани пациенти во континуитет се намалува во изминатите денови, изјави министерот за...

Македонија1 ден

Инспекторатот за животна средина: Рудникот „Казандол“ не претставува опасност

Рудникот „Казандол“ во моментот не претставува опасност за животната средина и локалното население, соопшти Државниот инспекторат за животна средина, кој...

Македонија1 ден

Средба Заев – Фон дер Лаен: Идентитетски прашања не смее да бидат на масата за разговори

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, во рамките на посетата на Брисел, оствари средба и со претседателката...

Македонија1 ден

Заев од Брисел: Идентитетот не може да биде причина за блокада на европските интеграции

Премиерот Зоран Заев, придружуван од заменик-претседателот во Владата за европски прашања, Никола Димитров, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, и...

Македонија2 дена

Од 12 до 18 мај полициски час од 24 часот, дозволено да биде и организирање настани на затворено

Кризниот штаб предложи олеснување на рестриктивните мерки – полицискиот час да почнува од 24 часот, угостителските објекти да работат до...

Свет2 дена

(Видео) Застрашувачки снимки од Индија, пациенти оставени да умираат, лекарите се кријат

Во Индија се појавија застрашувачки снимки од пациенти заразени од коронавирус, кои, според тврдењата на нивните семејства, лекарите ги оставиле...

Досие