Контакт

Спорт

Киро е „вечен“ – бомба за реми на Нант кај ГОГ

Објавено пред

Кирил Лазаров, рекордерот по бројот на голови во ЛШ, македонскиот капитен, селектор и ракометна легенда, уште еднаш покажа колку големо е неговото влијание на теренот и покрај неговите години, откако го постигна израмнувачкиот гол за неговите Нант да извлечат 29:29 реми кај ГОГ во ЕХФ Европската лига.

41-годишниот Лазаров погоди во негов стил во финишот на мечот, по што голманот на нант, Микаел Робин имаше одлична одбрана за мечот да заврши без победник.

Спорт

Барселона и Јувентус се распрашувале за Обамејанг

Објавено пред

Барселона и Јувентус испратиле понуди во Лондон за фудбалерот на Арсенал, Пјер-Емерик Обамејанг.

Менаџерот на Арсенал, Микел Артета, во декември го отстрани Обамејанг и му ја одзеде капитенската лента. Од тој момент Габонецот ниту еднаш не се најде во ростерот на Арсенал.

Напаѓач, во овој момент повеќе и е потребен на Барселона. Јувентус го завршија трансферот на Дуашан Влаховиќ, а во тимот ги имаат Алваро Мората и Мојзе Кин.

Според медиумите, трансферот на Обамејанг зависи од Мората. Доколку Барселона успее да се договори со Атлетико Мадрид и го донесе Мората на позајмица, тога Обамејанг би се преселил во Јувентус.

Прашање е само дали Јувентус и Барселона можат да ја покријат платата на Обамејанг. Габонецот во Арсенал заработува 300.000 фунти неделно.

Прикажи повеќе...

Спорт

Скамака сака во Интер, ја одбил богатата понуда од Дортмунд

Објавено пред

Борусија Дортмунд е во потрага по напаѓач кој ќе го замени Ерлинг Халанд. Речиси е сигурно дека 21-годишниот Норвежанец ќе замине од Дортмунд, по завршувањето на сезоната.

Спортскиот директор на Борусија, Ханс-Јоаким Вацке, како идеална замена за Халанд го озналич напаѓачот на Сасуоло, Џанлука Скамака. „Газета дело Спорт“, тврди дека Германците се подготвени да издвојат 45.000.000 евра за овој трансфер. Во Саусоло пристигнала понудата и предлогот, трансферот да биде реализиран веднаш, а Скамака да остане потоа како позајмени играч во Сасуоло до крајот на сезоната.

Проблем е што Скамака не сака да се сели во Бундеслигата. Според „Газета дело Спорт“, Скамака чекал понуда од Интер. Бил убеден дека во Интер ќе има поголема можност за да напредува во кариерата.

Саусуоло се свесни дека по завршувањето на сезоната ќе останат без Скамака. Тие веќе подготвија замена. Нов играч на клубот од „Мапеи“ стадионот е напаѓачот на Пиза, Лоренцо Лука.

Прикажи повеќе...

Спорт

Македонските олимпијци утре заминуваат за Пекинг

Објавено пред

Македонскиот олимписки комитет, на прес конференција, ги претстави македонските репрезентативци кои ќе учествуваат на Зимските олимписки игри во Пекинг.

Македонија во Ана Цветановска, Дардан Дехари и Ставре Јада има натпреварувачи во нордиско и алпско скијање.

Ана Цветановска ќе се натпреварува во крос кантри, во дисциплините 7,5 км слободно плус 7,5 км скијатлон и 10 км класично. Натпреварите во овие дисциплини ќе се одржат на 5. и 10.февруари.

Дардан Дехари во слалом и велеслалом на патеките ќе излезе на 13. и 16.февруари.

Ставре Јада, во крос кантри ќе се натпреварува во дисциплините, спринт слободно 1,5 км и 50 км слободно, на 8. и 19.февруари.

Македонското знаме на церемонијата на отварање на зимските Олимписки игри ќе го носат Ана Цветановска и Дардан Дехари.

Зимските олимписки игри во Пекинг ќе се одржат од 4. део 20.февруари.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија14 минути

26 починати лица, регистрирани 1.908 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа биле направени 5.834 тестови,...

Економија28 минути

Бектеши: Замрзнувањето на цените на основните прехранбени производи да продолжи до крајот на февруари

Министерот за економија Крешник Бектеши на својот Фејсбук профил информираше дека е доставен предлог до Владата, мерката за замрзнување цените...

Свет47 минути

НАТО не планира да испрати воени трупи во Украина

НАТО не планира да испрати борбени трупи во Украина, изјави првиот човек на алијансата, Јенс Столтенберг. Практично, тоа значи дека...

Свет50 минути

Лавров: Русија сака дипломатија, а не војна

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека САД го користат украинскиот претседател Володимир Зеленски за да ги зголемат...

Регион2 часа

Петков: Македонските Бугари ќе влезат во Уставот

Бугарскиот премиер Кирил Петков на денешното обраќање пред парламентот рече дека македонските Бугари ќе влезат во Уставот на Северна Македонија....

Македонија2 часа

Милошоски до Османи: Зошто не кажете што содржи нон-пејперот што сте го испратиле во Софија во декември?

Министерот Османи зборува да изградиме заеднички позиции, зборува за зрелост, почит и меѓусебна доверба, но како ние да имаме доверба...

Топ3 часа

„Ауди“ со деветмина мигранти излетало од патот Валандово – Струмица, возачот побегнал

Во полициската станица Валандово утрово било пријавено дека на регионалниот пат Р 1401 Валандово – Струмица возило „ауди“, со скопски...

Свет4 часа

(Видео) Сателитски снимки покажуваат распоредувања на руски воени трупи на границите со Украина

Тензиите меѓу Украина и Русија растат со месеци откако Кремљ почна да собира војници во близина на границите на Украина....

Македонија5 часа

На Клиниката за ортопедија направена првата трансплантација на лигамент од починат донор

На Клиниката за ортопедски болести при ТОАРИЛУЦ Скопје вчера за првпат беше изведена трансплантација на лигамент од починат донор. Млад...

Свет7 часа

Лавров: Преговорите со САД и НАТО не се завршени – нема да дозволиме рушење на нашите интереси

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави за новинарите дека Москва не сака војна, но дека нема да дозволи...

Свет8 часа

Тропска бура однесе 77 животи во Jужна Африка

Бројот на загинати во тропската бура Ана, која погоди три јужноафрикански земји – Мадагаскар, Мозамбик и Малави, се искачи на...

Свет8 часа

Бајден: Одлучно ќе одговориме ако Русија ја нападне Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден во телефонски разговор со украинскиот лидер Володимир Зеленски ја потврдил подготвеноста на Вашингтон да одговори одлучно...

Македонија22 часа

Регистрирани нови 1.861 случај на Ковид-19 и 27 починати

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Свет1 ден

НАТО со нови барања до Москва

Откако американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека САД ѝ испратиле на Москва одговори на безбедносните барања на Русија, истото...

Македонија1 ден

СОНК: Второто полугодие да почне онлајн, училиштата можат да бидат опасен кластер

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура бара Владата да ја повлече одлуката за почеток на второто полугодие со физичко...

Топ1 ден

Осомничениот за сообраќајката кај Лисиче возел под дејство на алкохол и поминал на црвено

Јавното обвинителство од Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против 21-годишниот скопјанец за кого постои сомнение за тешки дела...

Европа1 ден

Лавров: САД не одговараат на најважното прашање – ширењето на НАТО кон исток

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, денеска изјави дека содржината на американскиот одговор на рускиот предлог за безбедносни гаранции...

Македонија1 ден

Писмо со закани по живот од терористичка организација добил јавниот обвинител Јовески

Државниот јавен обвинител извести дека во текот на вчерашниот ден, преку препорачана пратка експедирана од Пошта Битола на 17.1.2022 година...

Европа1 ден

Данска ги укинува сите ограничувања, короната е исклучена од категоријата на критични болести

Данските власти донесоа одлука за исклучување на Ковид-19 од категоријата на критични болести, а од 1 февруари ќе бидат укинати...

Европа1 ден

Војник застрелал петмина стражари во фабрика за оружје во Украина

Војник на украинската национална гарда од засега непознати причини пукал во припадници на обезбедувањето во воена фабрика во Днепар, при...

Досие