Контакт

Спорт

Ќе има нов европски шампион – Португалија се враќа дома, Белгија е четвртфиналист

Објавено пред

Фудбалската репрезентација на Белгија е четвртиот четвртфиналист на ЕУРО2020 откако предмалку „црвените ѓаволи“ на Мартинез го 1-0 го совладаа составот на Португалија во шпанска Севилја. Португалија е се уште актуелен европски шампион од пред 5 години, но на ова ЕУРО друга селекција ќе биде крунисана.

Единствениот гол на овој нервозен дерби натпревар беше дело на Торган Азар во 42 минута од мечот кога играчот на Борусија Дортмунд биеше силно и прецизно од 20-тина метри.

Во првото полувреме Португалија беше подобар противник, Жота во 5-тата и Роналдо во 25-тата минута имаа можност да го загрозат голманот Куртоа, но беа непрецизни.

Во второто полувреме Португалија ја имаше иницијативата, а им се олесни работата откако во 47 минута поради повреда мораше играта да ја напушти Де Брујне, по еден старт на Палиња.

Во 58 минута Диего Жота биеше неколку сантиметри над пречката откако Кристијано Роналдо одлично го вработи во шеснаесетникот.

Во 82 минута Дијаш со глава право бие во Куртоа, а во 83 минута стативата на Куртоа се тресе – Гереиро бие од 16 метри, за милиметри непрецизно.

Во последните минути од мечот неколку обиди на Португалија да стигнат до реми, неуспешно. Куртоа беше на висината на задачата, а обидите на Роналдо, Андре Силва, Бруно Фернадеш беа неуспешни.

Белгија во четвртфиналето оди на Италија која вчера беше подобра од Австрија, 2-1.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Меѓународен

МОК почна истрага за случајот со белоруската атлетичарка

Објавено пред

Меѓународниот олимписки комитет почна официјална истрага за наводите дека Белорусија се обидела да ја натера својата атлетичарка Кристина Циманускаја да се врати во земјата од Олимпијадата во Токио по јавното критикување на националните тренери.

„Мораме да ги утврдиме целосните факти, што може да потрае. Во меѓувреме, нашата главна грижа е спортистот“, објави портпаролот на МОК, Марк Адамс, пренесува Би-би-си.

Министерството за надворешни работи на Јапонија потврди дека Циманускаја добила хуманитарна виза од Полска и дека сега се наоѓа во Амбасадата на таа земја во Токио, а се очекува утре да ја напушти Јапонија.

МОК побара Белорускиот национален олимписки комитет да го достави својот извештај за инцидентот до крајот на денот, а Циманускаја рече дека била одведена на аеродром против своја волја по критикувањето на тренерите и изрази страв за својата безбедност.

Белорусија тврди дека Циманускаја била отстранета од тимот поради нејзината емоционална состојба.

Прикажи повеќе...

Спорт

Пенал-рулетот ги однесе Бразилците во финалето на ОИ

Објавено пред

Фудбалската репрезентација на Бразил ќе го брани златото освоено пред пет години на домашен терен во Рио де Жанеиро. Бразилците, во првото полуфинале, по изведувањето пенали, го победија Мексико со 4:1.

Полуфиналето во регуларниот дел и во продолженијата завршин без голови. Во 120 минути Бразилците беа покативни, а најдобрата шанса ја пропушти Ришарлисон. Напаѓачот на Евертон во второто полувреме ја погоди стативата.

Бразилците без грешка ги шутираа пеналите, голови постигнаа Дани Алвес, Габриел Мартинели, Бруно Гимараеш и Рејнер. За Мексико непрецизни беа Едуардо Агире и Јохан Васкез.

Бразил за златото ќе се бори против победникот од дуелот Шпанија – Јапонија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Злато и сребро за Кина, бронзата на греда за Бајлс

Објавено пред

Најдобрата гимнастичарка на денешницата, Симон Бајлс, без златем медал ќе замина од Токио. Американката која на Олимписките игри се соочи со сериозни ментални проблеми, реши да настапи во финалето на греда. На крајот Бајлс го освои бронзениот медал.

Финалето во оваа дисциплина донесе доминација на тинејџерките од Кина. Особено импресивен настап имаше 16-годишната, Ченчен Гуан. Со 14.633 поени таа го освои златото.

Нејзината сонародничка, Сијинг Танг, заврши на второто место, а Бајлс мораше да се задоволи со бронзата.

За трите девојки ова беа први медали во поединечна конкуренција, на Олимписките игри.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија40 минути

Во Македонија нови 37 случаи на Ковид-19, нема починати

Во последните 24 часа се направени 3.658 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 15, Тетово...

Македонија2 часа

(Видео) Ангелов: Ако се утврди дека сум потфрлил, ќе си заминам од државата

Во моментот државата е во пламен и не можам да размислувам за споредни работи, но нека залади, нека се изгаснат...

Економија3 часа

Горивата поскапуваат

Малопродажните цени на нафтените деривати се зголемуваат во просек 3,36 %, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Според одлуката на РКЕ,...

Македонија4 часа

Армијата е ангажирана во најкритичните точки во справување со пожарите

Припадниците на Армијата се активни во најкритичните точки во справувањето со пожарите. Хеликоптерите од воздухопловниот ВИНГ, кои во текот на...

Македонија5 часа

Жителите на Кочани што побараа лекарска помош се пуштени дома

Министерството за здравство информира дека деветтемина жители на Кочани, кои синоќа побарале лекарска помош поради вдишување чад како последица од...

Свет6 часа

Коронавирус регистриран во Вухан по една година, се тестира целото население

Властите во кинескиот град Вухан најавија дека ќе го тестираат целото население на коронавирус по појавувањето нови локални случаи на...

Европа6 часа

Речиси 30 проценти од Европејците не може да си дозволат одмор, сиромаштијата во пораст

Речиси 28 проценти од Европејците не може да си дозволат една седмица одмор надвор од своето место на живеење, а...

Македонија7 часа

Пожарите локализирани и ставени под контрола, противпожарните служби остануваат на терен

Пожарот кај Кочани во текот на ноќта е локализиран и ставен под контрола, соопштија надлежните. На одделни места во близина...

Македонија7 часа

Од денес стапува во сила целосната забрана за движење во шумите

Владата доцна синоќа излезе со соопштение во кое апелира до граѓаните да не се движат во шумските подрачја. „Во текот...

Македонија16 часа

„Водовод“ и „Комунална хигиена“ испратија цистерни за гаснење на пожарот во Кочани

ЈП Водовод и канализација – Скопје и ЈП Комунална Хигиена – Скопје на барање и во координација со Град Скопје...

Македонија17 часа

Пендаровски: Хеликоптерите не можат да летаат ноќе

Претседателот на државата Стево Пендаровски вечерва на Фејсбук напиша дека хеликоптерите на армијата немаат технички можности за ноќно летање. „...

Македонија17 часа

Десетина луѓе во Кочани побарале лекарска помош

Кочанчани очајно се борат со огнената стихија, која проголта куќи и други објекти. Според информациите, десетина граѓани побарале помош, откако...

Македонија19 часа

15 пожарникари и 3 возила од Скопје ќе помагаат во гаснењето на пожарот во Кочани

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов вели дека во моментов 3 екипи од Противпожарната бригада на Град Скопје (15 пожарникари и...

Македонија19 часа

(Видео) Пожар се шири во Кочани, жителите во паника бараат помош

Огромен пожар се шири во кочанско Белско маало и местото викано Драчевник. Зафатени се шуми, но и бандери. Жителите бараат...

Спорт21 час

Полска ѝ даде азил на белоруската атлетичарка

Драматичниот случај на белоруската атлетичарка Кристина Циманускаја најверојатно е пред решение откако Полска и понуди хуманитарна виза, односно и одобри...

Македонија1 ден

Во Македонија 54 нови случаи на коронавирус, почина едно лице

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 54 нови случаи на коронавирус, а едно лице почина, соопшти Министерството за...

Топ1 ден

Товарен воз удри во мигрант кај Неготино

Товарен воз удри во мигрант кај Неготино. Според информациите на полицијата, мигрантот со тешки повреди е пренесен во болница. Несреќата...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Да престанеме да се биеме в гради за тоа кој е поголем патриот

Да престанеме да се биеме в гради за тоа кој е поголем патриот заради партиските интереси и заради повеќе гласови...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Илинден обедини генерации Македонци за слобода

Илинден обедини генерации Македонци за слобода, испраќам апел за обединување против Заев и рушење на најлошата власт до сега, рече...

Свет1 ден

(Видео) Туристи во Бодрум со чамци бегаат од пожарите, Ердоган призна дека земјата нема канадери

На југот на Турција, како и на други места во Средоземното Море, со денови беснеат огромни пожари. По петдневните пожари...

Досие